آخرین سکانس گوگل پلاس - رسانه مجازی نیلسو

آخرین سکانس گوگل پلاس

  • توسط امید حیدری پوری
da - آخرین سکانس گوگل پلاس

درست زمانی که تب استفاده شبکه‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری محتوا در فضای مجازی داغ شد، گوگل یک تصمیم عجیب اما محتمل اعلام کرد: «گوگل پلاس تعطیل می‌شود.»  

خبر تعطیلی گوگل پلاس به اندازۀ کافی داغ بود، اما با خبر بعدی مدیران گوگل داستان جذاب‌تر هم شد. خبر این است که «به دلیل مشکلات امنیتی جدید، گوگل پلاس چهار ماه زودتر از تاریخی که قبلاً اعلام شده بود، تعطیل می‌شود.» این به آن معنی است که روز 13 فروردین سال 98 آخرین روزی است که گوگل پلاس وجود دارد.

شرکت آلفابت (کمپانی مادر شرکت گوگل) در سال 2011 و برای مقابله با رقیب بزرگ خود یعنی فیس‌بوک اقدام به راه‌اندازی شبکۀ اجتماعی گوگل پلاس کرد. این سرویس توانست پس از گذشت چهار ماه از عرضۀ رسمی، موفق به جذب 40 میلیون کاربر شود. گوگل برای توسعه و بازاریابی این سرویس، هزینه‌های هنگفتی را متقبل شد اما نتیجۀ به‌دست آمده هیچگاه در حد و اندازه‌های نام کمپانی گوگل نبود.

پس از رسوایی بزرگ فیس بوک برای در اختیار قراردادن اطلاعات 86 میلیون کاربر خود به موسسۀ کمبریج آنالیتیکا و تأثیرگذاری در انتخابات سال 2016 آمریکا- که برای این شبکه بسیار گران تمام شد- این بار به دلیل باگ(Bug)  امنیتی در api برنامۀ گوگل پلاس، اطلاعات نزدیک به 53 میلیون کاربر این شبکۀ اجتماعی در معرض سوءاستفاده قرار گرفت. گوگل برای کمتر کردن هجمه‌ها و فشار رسانه‌ها به‌صورت داوطلبانه اعلام کرد، به‌علت نقصی که در سیستم‌های این شرکت وجود داشته، اطلاعات شخصی 500 هزار نفر از کاربران سرویس گوگل پلاس به سرقت رفته است. این خبر در حالی اعلام شد که بر اساس توضیح گوگل، این باگ از سال 2015 در سرویس گوگل پلاس وجود داشته است و تنها در سال 2018 و پس از تست‌های امنیتی داخلی با سیستم استروب (Strobe) متوجه این باگ امنیتی شده‌اند. مسئولان گوگل تأکید کردند هیچ سوءاستفاده‌ای از این باگ صورت نگرفته است و حتی پس از مشخص شدن آن، سیستم‌ امنیتی برای سایر سرویس‌های این شرکت نیز ارتقاء یافته است.

dwa 1024x576 - آخرین سکانس گوگل پلاس

اولین نشانه‌های رخنۀ امنیتی

گوگل خبر اولین رخنۀ امنیتی در سرویس گوگل پلاس را در مهرماه سال جاری اعلام کرد که در پی آن مدیران این شرکت تصمیم به تعطیلی این سرویس گرفتند. اما این پایان ماجرا نبود و با مشخص شدن وجود یک باگ دیگر در این سیستم، گوگل تعطیلی این سرویس پرهزینۀ خود را چهار ماه جلو انداخت. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته گوگل حذف این سرویس خود را به‌صورت تدریجی انجام داده و در فاز نخست حساب کاربری 13 هزار کاربر خود را حذف و اعلام کرده است که تا  دوم آوریل (13 فروردین‌ماه) حذف این سرویس به‌صورت کامل انجام می‌شود. اما این نکته را نباید فراموش کنیم که گرچه این باگ رسوایی بزرگی برای کمپانی گوگل محسوب می‌شود اما شاید یکی دیگر از دلایل مهم کنار گذاشتن این سرویس، عدم استقبال کاربران از این شبکۀ اجتماعی بوده است. بر اساس این نظر گوگل عقب افتادن در رقابت شبکه‌های اجتماعی را برنمی‌تابد و ترجیح می‌دهد سرویس شبکه‌های اجتماعی خود را به‌صورت کامل حذف کند.

اما شاید یکی دیگر از دلایل مهم کنار گذاشتن این سرویس، عدم استقبال کاربران از این شبکۀ اجتماعی بوده است. بر اساس این نظر گوگل عقب افتادن در رقابت شبکه‌های اجتماعی را برنمی‌تابد و ترجیح می‌دهد سرویس شبکه‌های اجتماعی خود را به‌صورت کامل حذف کند.

افراد زیادی برای عضویت در سایت‌ها و نرم‌افزارها از حساب گوگل پلاس خود استفاده کرده‌اند، که ممکن است برخی از این حساب‌ها غیرفعال شده‌ باشد، ولی در اکثر سایت‌ها و سیستم‌ها دکمه جدیدی به نام google sign in به جای گوگل پلاس قابل استفاده خواهد بود. البته حساب کاربران G Suit کماکان به قوت خود باقی است و گوگل برنامه‌هایی برای توسعه این سرویس خود دارد.

fgthrt 1024x682 - آخرین سکانس گوگل پلاس

گرچه بنابرنظر کارشناسان این تصمیم جلوی برخی از اتفاقات ناگوار بعدی را گرفت اما در هر صورت تبعات سنگینی برای مدیران گوگل دربرخواهد داشت. شاید اصلی‌ترین تبعات آن افت سهام این شرکت و ناراضی شدن سهامداران این غول فناوری دره سیلیکون ولی باشد. امروز همه نگاه‌ها معطوف به سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل است که فعلاً زیر ذره‌بین کنگره و رئیس جمهور ایالات متحده رفته است.

به هر روی پیشنهاد ما این است که اگر شما نیز از کاربران  Google+بوده‌اید و اطلاعات مهمی در آن ذخیره داشته‌اید، سعی کنید قبل از 13 فروردین تمام اطلاعات خود را استخراج و پشتیبان‌‌گیری (بک آپ) نمایید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer