آرامشتان را از موسيقي بخواهيد - رسانه مجازی نیلسو

آرامشتان را از موسیقی بخواهید

  • توسط امیرعباس کلهر
ارکستر موسیقی

اگر فردی درون‌گرا هستید، اگر نمی‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید، بهتر است برای یک بار هم که شده بعد از کلی خواندن مطلب یا رفتن به مطب‌های پزشکان مختلف این بار سراغ موسیقی بروید. شاید از خودتان بپرسید که موسیقی‌درمانی دیگر چه صیغه‌ای است و اصلاً آیا به صورت علمی این نوع از درمان تأیید شده است یا خیر. برای همین بهتر است بدانید که موسیقی‌درمانی عبارت است از کاربرد موسیقی برای القای آرامش، تسریع روند بهبود بیماری‌ها و بهبود عملکرد ذهنی و ایجاد سلامتی شما.

بیشتر بخوانید:


افراد تحت‌درمان با موسیقی، به‌وسیله راهنمایی‌های یک فرد متخصص که در این زمینه آموزش دیده یا زیر نظر یک موسیقی‌درمانگر دارای مجوز فعالیت، به موسیقی‌های خاصی گوش می‌دهند یا موزیک‌هایی را برای خود می‌سازند. موسیقی‌درمانی یکی از درمان‌های هنری خلاق یا درمان‌های بیانگر احساسات (شامل درمان‌های هنری، شعرسرایی، درام‌درمانی و پسیکودرام) است. اما درباره قدمت این نوع از درمان باید گفته شود که قدمت درمان با استفاده از موسیقی تقریباً به‌قدمت تمدن بشری است. فیلسوف‌های یونان باستان همانند سرخپوستان آمریکای شمالی عقیده داشتند که موسیقی قادر به تسریع روند بهبود بیماری‌هاست. در ایالات متحده آمریکا طی سال‌های جنگ جهانی دوم برای نخستین بار از موسیقی‌درمانی به‌عنوان یک درمان رسمی در بیمارستان‌های نظامی این کشور استفاده شد تا به سربازان یکه در جریان این جنگ دچار نقص عضو و ناتوانی شده بودند کمک شود. همچنین برای نخستین‌بار طی دهه ۴۰ میلادی به موسیقی‌درمانگر‌ها مدارک رسمی اعطا شد و طی دهه ۵۰ نیز انجمن موسیقی‌درمانی آمریکا (AMTA) –البته تحت نام دیگری- تأسیس و بنیانگذاری شد. نکته دیگری که درباره موسیقی‌درمانی باید مطرح شود این است که برای بسیاری‌ این سؤال وجود دارد که این نوع درمان برای چه بیماری‌هایی به غیر از درون‌گرایی استفاده می‌شود. برای همین باید مطرح شود که ازآنجاکه موسیقی می‌تواند در افزایش فعالیت‌های انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز ما تأثیرگذار باشد، ازسوی متخصصان و درمانگران در برنامه‌های توان‌بخشی در بعضی از کشور‌‌‏ها افزود شده است.

پژوهشگران توانسته‌اند تأثیر درمانی موسیقی را روی بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات نظیر پارکینسون، اسکیزوفرنی، آلزایمر اثبات کنند. موسیقی‌درمانی همچنین قادر است افکار و احساسات و تجارب منفی را از بیماران دور نماید. به‌عنوان مثال درد ناشی از اعمال جراحی و دندانپزشکی و … با موسیقی‌درمانی کاهش می‌یابد. مطالعات و تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که موسیقی‌درمانی در پیشبرد آرامش، کاهش اضطراب و استرس و درمان افسردگی موثراست. مطالعه روی بیمارانی که به دلایل مختلف مثل سوختگی، بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان در بیمارستان بستری بوده‌اند، نشان داده است که موسیقی‌درمانی به بیمارانی که از اختلالات و مشکلات عاطفی و احساسی رنج می‌برند، اجازه می‌دهد تا بتوانند تغییرات مثبت ذهنی و خلقی در خود ایجاد کرده و در عین حال توانایی حل مشکلات را به‌دست آورند.

موسیقی درمانی

در عین حال موسیقی‌درمانی در بیماران بستری در انستیتوی سلامت روانی هم بسیار مؤثر بوده است. همچنین موسیقی‌درمانی می‌تواند نیاز به دارودرمانی را در حین بارداری کاهش داده و به عنوان عامل مکمل در کنار بیهوشی درجریان اعمال جراحی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار گیرد. موسیقی‌درمانی را جهت کاهش دردهای مزمن هم می‌توان به‌کار برد. نکته دیگر هم این است که از موسیقی‌درمانی برای تکمیل درمان بیماران مبتلابه ایدز، سکته‌های مغزی، پارکینسون، سرطان و آلزایمر و سایر انواع فراموشی‌ها می‌توان استفاده کرد. همچنین از موسیقی‌درمانی می‌توان به‌تنهایی یا همراه با درمان‌های دیگر استفاده کرد. موسیقی‌درمانگرها با تمام سطوح سنی از اطفال کم‌سن و سال گرفته تا افراد مسن کار می‌کنند. این افراد در مراکز مختلفی همانند مدارس، مطب‌های خصوصی، خانه‌های سالمندان، بیمارستان‌ها و مراکز  روانپزشکی مشغول به فعالیت‌اند. در نهایت اینکه تأثیر درمانی موسیقی‌درمانی برای افراد درون‌گرا خیلی زیاد است. چرا که موسیقی‌درمانی قادر است به افراد درون‌گرا کمک کند به شخصیتی برون‌گرا تبدیل شوند و به بیماران اوتیستیک (درخودمانده) و اسکیزوفرن (دچارجنون جوانی) هم برای کاهش گوشه‌گیری کمک می‌کند.

موسیقی‌درمانی برای بیماران مبتلا به سکته مغزی و اختلالات نورولوژیک دیگر نیز می‌تواند مؤثر واقع شود. وقتی این‌گونه بیماران به موسیقی‌‌های ریتمیک گوش می‌دهند، به‌طور همزمان حرکات عضلات آن‌ها بیشتر و بهتر می‌شود. هرچه این حرکات هماهنگ‌تر و موزون‌تر شوند، مهارت‌های حرکتی آن‌ها نیز به‌نوبه خود بهبود خواهد یافت و اگر موسیقی دارای ریتم آرام و کیفیت آرامش‌بخش باشد، پاسخ آن‌ها نیز رسیدن به آرامش روحی و جسمی خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer