آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان - رسانه مجازی نیلسو

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان

  • توسط ارمغان عبیری
شیرهای سنگی رضوان

استان خوزستان، به عنوان مهد اولین جوامع بشری، دارای ساختار فرهنگی و تاریخی منحصربه‌فردی است. قدمت این منطقه از ایران به ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و آثار باستانی و کاخ‌های موجود در آن، نمایانگر سیر تکامل تمدن بشر در طول سال‌هاست. معروف‌ترین شهرهای استان خوزستان، اهواز، خرمشهر و آبادان نام دارند و بهترین فصل برای سفر به این منطقه زمستان و پاییز است. در این مطلب سعی داریم تا شما را با بعضی از جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان بیشتر آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:

قلعه سلاسل

قلعه سلاسل شوشتر
قلعه سلاسل شوشتر

قلعه سلاسل شوشتر یک دژ عظیم، شامل حیاط‌ها، سربازخانه‌ها، طویله‌ها، حمام‌ها، شبستان‌ها، برج‌ها، آشپزخانه، حوض‌های بزرگ، حصار و خندق است و در گذشته اقامتگاه رسمی والی خوزستان بوده است. قلعه سلاسل بر فراز کوهی قرار گرفته که مثل یک فلات کوچک است و در دامنه آن یکی از شاخه‌های رود کارون (شطیط) عبور می‌کند. بناها و استحکامات به‌جامانده از دوره ساسانیان، این قلعه را از طرف شهر قابل دفاع می‌سازد.

سرای معین‌التجار

سرای معین التجار
سرای معین التجار

سرای معین‌التجار متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار بوده و با هدف پیشرفت امورات بازرگانی ساخته شد. مالک و سازنده سرای معین‌التجار در کنار این بنا، یک مسجد و یک حمام نیز احداث کرده بود که در سال ۱۳۷۴ دچار آتش‌سوزی شده و به شدت آسیب دید. 

شیرهای سنگی

شیرهای سنگی رضوان
شیرهای سنگی رضوان

شیرهای سنگی (بردشیر) در گذشته، نماد رشادت، فروتنی و مردانگی بوده و بختیاری‌های خوزستان آن‌ها را روی قبر افراد شجاع و دلیر قرار می‌دادند. این شیرهای سنگی در نوع خود بی‌نظیرند و مشابه آن‌ها در ایران وجود ندارد. در حال حاضر، تعداد بسیار زیادی از این شیرها به دلیل بی‌توجهی و عدم نگهداری از بین رفته‌اند.

مسجد رنگونی‌ها

مسجد رنگونی ها
مسجد رنگونی ها

مسجد رانگونی‌ها (رنگونی‌‌ها) در آبادان، توسط مهاجران رانگونی‌ اهل برمه و به سبک معماری هندی ساخته شده است. پیشینه این بنای تاریخی_مذهبی به دوران قاجار باز می‌گردد و در آن خبری از کاشی‌کاری‌ها و تزئینات ایرانی نیست. نام اصلی این مسجد، ماندر (عبادتگاه) بود، اما آبادانی‌ها آن را به نام رنگونی‌ها می‌شناسند.

تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم
تالاب هورالعظیم

هورالعظیم (تالاب بسیار بزرگ) یا هورالهویزه (تالاب هویزه) بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود که در مرز ایران و عراق قرار گرفته است. حدود یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم دیگرش در کشور عراق است. مساحت تقریبی هورالعظیم ۱۱۸۰۰۰ هکتار برآورد شده است. عمق آب در کناره‌های تالاب، کم و در قسمت میانه، به چند متر می‌رسد. 

مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول
مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول به یکی از اولین مساجد اسلام محسوب می‌شود. این مسجد در سده 3 هجری و در اوایل دوره اسلامی ساخته شده و در قرن 7 نیز مورد بازسازی قرار گرفت. معماری مسجد جامع الهام‌گرفته از معماری کاخ ایوان کرخه بوده و ترکیبی از معماری دوره ساسانی و معماری بومی دزفول است. معماری فعلی مسجد هم متعلق به دوره صفوی (سال ۱۰۵۰) است.

آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال نبی
آرامگاه دانیال نبی

دانیال یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل بود که در قرن 7 پیش از میلاد زندگی می‌کرد. او در سال ۶۰۶ پیش از میلاد به عنوان اسیر به دربار بخت‌النصر، پادشاه بابل فرستاده شد و در آنجا علوم کلدانیان، زبان مقدس و حکمت را آموخت. اولین اتفاقی که باعث نفوذ دانیال شد، تعبیر خواب نبوکد نصر بود. بعد از آن، دانیال ادعای پیغمبری کرد و مورد توجه پادشاه قرار گرفت. چند سال بعد، دانیال نبی به همراه عده‌ای از یهودیان به ایران مهاجرت کرد، در شوش ساکن شد و در همانجا هم درگذشت. یکی از دلایل شهرت آرامگاه دانیال نبی، گنبد پله‌ای خاص این بناست که در میان بناهای دیگر شهر خودنمایی می‌کرد. در دوره قاجار، سیل مهیبی باعث نابودی بنای آرامگاه شد. تا اینکه روحانی شیعه، شیخ جعفر شوشتری دستور بازسازی آن را صادر کرده و بنای امروزی به دست حاج ملاحسن معمار ساخته شد. این زیارتگاه، در  سال 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پل قدیم (پل رومی) و آسیاب‌های آبی

پل رومی
پل رومی

پل قدیم (پل رومی) قدیمی‌ترین پل جهان است که 1000 سال قدمت دارد. این پل در دوره ساسانیان و به دست اسیران رومی ساخته شده است. آسیاب‌های آبی نیز در حدود ۱۵۰۰ سال قدمت داشته و در گذشته از آن‌ها به عنوان آسیاب‌های آبی و بندآب استفاده می‌شد. البته بخش اعظم این آسیاب‌های آبی نابود شده‌اند و آنچه امروزه از آن‌ها باقی مانده، یادگاری از دوران صفویه و قاجار است.

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل
زیگورات چغازنبیل

زیگورات باستانی چغازنبیل (دور اونتاش) در مرکز شهر شوش، سمبل هنر و معماری دوره عیلامی است. این زیگورات مربعی‌شکل، ۱٫۵ متر طول و عرض و ۵۲ متر ارتفاع داشته و در قرن 13 پیش از میلاد توسط یکی از شاهان عیلام ساخته شد. به اعتقاد شرق‌شناسان، معبد چغازنبیل اولین بنای مذهبی ایران بوده است. این بنای عظیم، در گذشته معبدی 5 طبقه بود که امروزه فقط 2 طبقه و نیم از آن باقی مانده ‌است. هسته مرکزی طبقات زیگورات از خشت است که روکشی از آجر روی آن قرار دارد. در گذشته، پلکانی مرکزی در چهار طرف بنا قرار داشت که به طبقه اول راه پیدا می‌کرد و برای صعود به طبقات بالاتر باید از پلکان ضلع جنوب‌غربی استفاده می‌شد. این زیگورات به دو تن از مهم‌ترین خدایان عیلامی‌ها، یعنی اینشوشیناک و نپیریشا اهدا شده است. زیگورات چغازنبیل در سال ۱۹۳۳ توسط باستان‌شناسان خارجی کشف شده و در سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۲ به‌طور کامل از زیر خاک بیرون آورده شد. بسیاری از اشیای پیدا شده در این زیگورات هم‌اکنون در پاریس نگهداری می‌شوند و بخشی از آن‌ها هم به موزه شوش منتقل شده‌اند.

خانه تاریخی مستوفی (موزه مردم‌شناسی شوشتر)

خانه مستوفی

موزه مردم‌شناسی شوشتر دارای دو بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی بوده و در خانه تاریخی مستوفی قرار دارد. قسمت باستان‌شناسی موزه مستوفی، شامل اشیایی از دوره عیلامی، هخامنشی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی است. قسمت مردم‌شناسی هم شامل جلوه‌های زندگی سنتی مردم شوشتر و فنون و حرفه‌های قدیمی این شهر است.

پل سفید اهواز

پل سفید اهواز
پل سفید اهواز

پل سفید (پل معلق) نماد شهر اهواز و یکی از جاذبه‌های دیدنی استان خوزستان است. با وجود اینکه در اهواز پل‌های زیادی (مثل پل سیاه یا پل کابلی) وجود دارند، اما پل سفید با پایه‌های فلزی‌اش، معروف‌ترین پل این شهر محسوب می‌شود. این پل که اولین پل معلق خاورمیانه و چهارمین پل معلق دنیاست، در سال 1315 روی رودخانه کارون احداث شده و یکی از ۸ پل عبور از این رود است.

کاخ آپادانا و کاخ شاوور اردشیر دوم

کاخ شاوور
کاخ شاوور

کاخ آپادانا، اقامتگاه زمستانی پادشاهان هخامنشی، همانند سایر کاخ‌های دوره هخامنشی با حمله اسکندر مقدونی به ایران ویران شد. بقایای این کاخ در سال 1370 سر از خاک بیرون آورد. کاخ شاوور از کاخ‌های دورانِ هخامنشی است و در ۳۵۰ متری غرب آپادانا در شوش واقع شده است. این کاخ توسط اردشیر دوم ساخته شد. کاخ شاوور تالار باشکوهی با ۶۴ ستون است که این ستون‌ها مشابه ستون‌های کاخ آپادانا، اما از آن‌ها کوتاه‌تر هستند.

 

.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer