آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن - رسانه مجازی نیلسو

آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن

ورود به قلب خودرو

  • توسط علیرضا داوودی
1 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن

ورود و خروج به هر قلعه  و مکان استراتژیک، اصولی و حساب شده است. حتی ورود و خروج نیروها آن چنان حساب شده است که در هیچ لحظه‌ای امور جاری آن قسمت، عقب نیفتد و یا به اصطلاح کاری لنگ نماند. موتور هم قلعه استراتژیک خودرو است که ورود و خروج به آن از هر راهی که باشد، کاملاً حساب شده است و بروز هر گونه ایراد در آن، منجر به بروز مشکلاتی خواهد شد.

سوپاپ‌ها، نگهبانان دروازه‌های ورودی و خروجی هستند و چند راهه‌های سوخت و هوا به منزله دروازه‌های این قلعه. در این بین اهمیت منیفولد ورودی هوا در خودروهای خیابانی و معمولی تا حدودی از چند راهه خروجی و اگزوز بیشتر است. چرا که کم کاری در این قسمت به معنی ورود نا درست نیرو های تازه نفس خواهد بود و این در حالی است که حتی با فرض نبودن منیفولد دود، با هر مشکلاتی خروج از موتور باز هم انجام خواهد شد. در این مطلب نگاهی به اهمیت سرویس و نگهداری ورودی موتور داریم.

بیشتر بخوانید:

عضو جدیدی به نام هوزینگ هوا:

هوزینگ نامی است که به ورودی هوا در موتور های انژکتوری داده می‌شود. در خودرو های کاربراتوری، کاربراتور مستقیما بر روی منیفولد هوا بسته است و گذر هوا از درون کاربراتور و کشیده شدن به داخل چند راهه هوا، باعث ورود سوخت به پشت سوپاپ ها و نهایتا سیلندر موتور می شود. اما در خودرو های انژکتوری، بنا به نیاز این سیستم و وجود سنسورها و استپر موتور، لازم است تا قبل از ورود هوا به درون چند راهه آن و ارسال به سمت سوپاپ‌ها، کمی ورود نیروهایی که قبلا آن را شرح دادیم، دقیق تر و منظم‌تر باشد. به همین خاطر قطعه‌ای برای قرار گرفتن این قطعات طراحی شده است که به آن در اصطلاح فنی هوزینگ هوا (air housing ) یا ENGINE AIR INTAKE THROTTLE BODY گفته می‌شود.

1 26 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن
در خودرو های کاربراتوری، کاربراتور بر روی ورودی هوا بسته است و بعد از گذر از فیلتر، مستقیما وارد موتور خواهد شد.
2 25 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن
در پیشرانه های انژکتوری، بسیاری از اعمال دور آرام موتور، ساسات کردن پیشرانه، حسگر های لازم برای تنظیم کارکرد موتور و… توسط هوزینگ هوا و قطعات روی آن انجام می شود.

اثرات بخار روغن: بخار روغن

در همه پیشرانه‌ها، سعی می شود تا از بخارات روغن برای سخت و ساز و چرب کاری این اتفاق، استفاده شود. روغن در پیشرانه دارای دمای بالایی می‌شود که این گرم شدن آن، باعث بخار شدنش خواهد شد. در نتیجه می تواند منجر به ایجاد یک فشار مضاعف درون موتور شده و آسیب‌هایی را در حین روغن کاری ایجاد کند و هم با فشار آوردن از درب روغن و یا نشانگر روغن به بیرون خارج شود. در نتیجه با تعبیه مجاری مخصوص سعی می‌شود تا هم از خروج این بخار روغن به اطراف موتور خودداری شود و هم مانع از ورود آن ها به جو گردد. در نتیجه این بخار روغن به هواکش یا منیفولد هوا وارد می شود تا همراه هوای تازه داخل موتور گردد. این عمل منجر به کثیف شدن دریچه گاز به مرور زمان خواهد شد که نیاز به تمیز کاری و سرویس آن را بیش از پیش اهمیت خواهد داد.

3 23 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن

استپر موتور: (استپر موتور)

دور آرام یا همان دور درجا یا Idle RPM یکی از مهم ترین فاکتور های موجود در تنظیم بودن خودرو است. هر چند گاز درجا را با کشیدن سیم آن و.. می توان کم و زیاد کرد اما تمیز بودن مجاری مربوط به دور آرام در خودرو های کاربراتوری و هم چنین سلامت استپر موتور در خودرو های انژکتوری، اهمیت بالایی در کارایی خوب این موضوع دارد.
استپر یک موتور پله ای است که با پالس های ارسالی از طرف ECU کار می کند. وظیفه آن هم همان طور که گفته شد تنظیم دور آرام موتور است. یعنی در زمانی که موتور خودرو تازه روشن می شود و سرد است و یا زمانی که پا از روی پدال گاز برداشته می شود.

این قطعه معمولا با دو پیچ روی هوزینگ هوا بسته می‌شود و به آسانی قابل باز شدن است. بهتر است تا آن را بعد از باز کردن، با یک دستمال خشک تمیز کنیم و اگر سر آن دارای سایش شدیدی شده بود و یا میله وسطی دچار لقی بود، به فکر تعویض آن باشیم. از نشانه های خرابی این قطعه هم می‌توان به افتادن دور موتور در زمانی که گاز نمی دهیم ، بالا و پایین شدن های بی مورد دور موتور، بالا رفتن‌های خود به خودی دور موتور حتی زمانی که موتور گرم است، افتادن دور موتور در زمانی که موتور سرد است و… اشاره کرد.

4 20 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن
استپر یک موتور پله ای برای تنظیم دور آرام موتور است

سنسورها:

بسته به مدل و نوع خودرو، سنسورهای مختلفی می‌تواند درون مجموعه هوزینگ قرار گرفته باشد. تمیز بودن این سنسورها از روغن‌های وارد شده به هوزینگ هوا، به خوبی اثر مطلوب و محسوسی بر روی کارکرد موتور خواهد داشت. فراموش نکنیم که این سنسور ها با محاسبه پارامترهای محوله به آن‌ها و ارسال اطلاعات به ECU، در کارکرد موتور اثر به سزایی دارند. آلودگی آن‌ها می تواند به راحتی در کار این وسایل حساس اختلال ایجاد کند.

دریچه گاز :

یکی از اصلی‌ترین قسمت های سوار شده بر هوزینگ هوا، دریچه گاز است. در خودرو های کاربراتوری، دریچه گاز در زیر کاربراتور قرار دارد و با پدال گاز، باز و بسته می‌شود. در خودروهای انژکتوری، این دریچه یا سیمی است و یا برقی. در هر حال، کار این دریچه باز هم باز و بست ورودی هوا و تنظیم دبی و حجم ورودی آن است. اما کثیف بودن قسمت های اتصالی دریچه به هوزینگ هوا، باعث عملکرد غیرقابل قبول آن در نمونه‌های برقی و حتی سیمی خواهد بود. نرم شدن پدال گاز در زیر پا و حرکت آرام و آهسته آن از محسوس‌ترین نشانه‌های تمیزی دریچه گاز است.

5 18 1024x613 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن
دریچه گاز در خودرو های کاربراتوری و انژکتوری بسته به شدت فشار وارد شده به پدال، باز و بسته خواهد شد. با این حال تمیز بودن اطراف این دریچه، تاثیر محسوسی خواهد داشت

اهمیت آب بندی هوزینگ :

هوزینگ در برخی از پیشرانه‌ها قطعه‌ای فلزی و یا پلاستیکی با جنس سخت است. این قضیه باعث می‌شود تا اهمیت آب‌بندی و واشربندی آن بیشتر شود. به این معنی که باید واشرهای آن را به درستی استفاده کرد و حتی در صورت خرابی واشرهای کاغذی و یا لاستیکی آن، باید از واشر جدید به همراه مقدار کمی چسب واشرساز ( معروف به چسب یاماها یا چسب مزدا در کشورمان ) بهره برد.

6 16 1024x768 - آشنایی با هوزینگ هوا و تمیز کردن آن

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer