آشکار شدن زوایای پنهان سگ کشی - رسانه مجازی نیلسو

آشکار شدن زوایای پنهان سگ کشی

پیمانکاری که قبلا در نگهداری از سگ‌های ولگرد تهران مرتکب حیوان آزاری شده بود، طی مناقصه ای مجددا توسط شهرداری انتخاب می شود و از تاریخ 10 تیرماه 97 کار خود را به عنوان پیمانکار آغاز می‌کند. بنابراین شهرداری را باید مقصر شماره یک دانست.

  • توسط شاهین فلسفی
سگ کشی

شهروندانی که ساعت 11 تا 13 ظهر روز دوشنبه گذرشان به خیابان بهشت افتاده است، حتما شاهد تجمع خیل چند صد نفری از حامیان حیوانات که هر‌یک پلاکارد و شعاری را در محکومیت سگ‌کشی در دست داشتند و رسیدگی به این پرونده را از شهرداری انتظار داشتند، بوده‌اند. تجمعی با شعارهای تند علیه شهرداری و شهردار تهران که در نهایت با دخالت نیروهای انتظامی و دستگیری چند نفر از آنها پایان پیدا کرد. انتشار فیلم‌ها و عکس‌های این تجمع و درگیری آنها با نیروهای امنیتی باعث شد تا موضوع این پرونده همچنان باز بماند و آتشی که می‌رفت تا کم‌کم رو به خاموشی گذاشته شود دوباره شعله‌ور شود؛ شعله‌ای که حتی توییت‌های شهردار تهران هم نتوانست آتش آن را خاموش کند. پیروز حناچی، شهردار تهران نوشت: «از لحظه اطلاع از تخلف پیمانکار در سیر قانونی ساماندهی حیوانات دارای بیماری‌های خطرناک، فارغ از زمان وقوع آن، دستور دادم با خاطیان برخورد قاطع صورت پذیرد و پیگیری لازم برای تکرار نشدن آن به جدیت دنبال شود.» او در دومین توییت خود هم با تکرار مواضع شهرداری در برخورد با متخلفان از پیگیری شهرداری برای آزاد شدن دستگیر‌شدگان تجمع اعتراض‌آمیز مقابل شهرداری خبر داد.

بیشتر بخوانید:

اصل ماجرا چیست؟

برخی از مسئولان شهرداری هم ادعا کردند که فیلم منتشر شده در فضای مجازی مربوط به سال 96 است. اما سوالات بسیاری در مورد فیلم کشتن سگ ها و واقعیت‌های پنهان و آشکار در پس پرده آن وجود دارد؛ اینکه چرا شهرداری این‌ همه برای پاسخگویی اولیه تعلل کرد؟ یا اینکه اگر فیلم برای سال 96 است چرا مسوول مرتبط آن، باید الان برکنار شود؟ یا این سوال که پیمانکاری که خلع ید شده چرا دوباره به کار گرفته شده است؟

636950666716063033 lg - آشکار شدن زوایای پنهان سگ کشی
تجمع اعتراض به سگ کشی روبروی شهرداری

اما اصل ماجرا چیست؟ حدود سه سال قبل یعنی سال 96 پیمانکار کنونی مرکز نگهداری سگ‌ها در کهریزک به خاطر انتشار فیلمی توسط دوستداران حیوانات برکنار می‌شود. او مدعی است که یکی از پرسنل اخراجی‌اش درآن سال این فیلم را گرفته و آن را به قیمت 15 میلیون تومان به طرفداران حیوانات فروخته است و الان دوباره، این فیلم چند روزی است که در فضای مجازی منتشر شده است. با این حال او سال گذشته هم مجددا و در قالب شرکتی به نام« …» در مناقصه نگهداری از سگ‌های ولگرد تهران که توسط شرکت ساماندهی مشاغل برگزار شده، شرکت کرده و با مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون تومان مجددا انتخاب می‌شود و از تاریخ 10 تیرماه 97 کار خود را به عنوان پیمانکار آغاز می‌کند. به بیانی شهرداری پیمانکاری را که قبلا به دلیل تخلف، برکنار کرده بوده دوباره به عنوان پیمانکار می‌پذیرد. یک منبع آگاه در این زمینه  گفت: به همین دلیل هم بوده که مدیر مربوطه برکنار شده است، چون این کار او به نوعی تخلف محسوب می‌شود. از سویی گفته می‌شود پیمانکار مزبور از چند هفته قبل ورود حامیان حیوانات را به کمپ یاد شده ممنوع کرده است. همین نکات شنیده‌ها از جدال میان دو پیمانکار و کشاندن اعتراض‌ها به شکل تجمع مردمی را قوت بخشیده است اما هنوز مشخص نیست که تا چه اندازه این شنیده‌ها می‌تواند صحت داشته باشد.

پلاکی که ظن همه را قوی تر کرد

با این وجود شاید اصلی‌ترین دلیلی که حامیان حیوانات با استناد به آن، فیلم یاد شده را جدید و واقعی می‌دانند، بازدید و توییت حسن خلیل‌آبادی باشد. او با انتشار عکسی از پلاک یک وانت که دقیقا همان پلاک وانتی است که در فیلم سگ‌کشی هم دیده می‌شود، مدعی شد در بازدیدی که از مرکز نگهداری سگ‌ها داشته به این نتیجه رسیده که ادعای حامیان حیوانات درست است و چنین اقدامی در این مرکز انجام می‌شود. گرچه او روایت دیگری از بازدیدش را عنوان کرد. او در مورد آنچه در جریان بازدیدش دیده است گفت: همان شبی که فیلم منتشر شده به اتفاق تعدادی از همکاران و دوستان به مرکز یاد شده رفتیم و حدود ساعت 23:15 به آنجا رسیدیم. ولی جز چند نگهبان کسی آنجا نبود. رفتیم داخل و مجموعه را دوباره دیدیدم. من برای بار دوم بود که این مجموعه را می‌دیدم. چندی قبل هم به همراه آقای مسجدجامعی و جمعی از خبرنگاران بازدیدی از این مجموعه داشتیم. آن شب اما به نظرم آمد که تعداد سگ‌ها حتی بیشتر از دفعه قبلی بود. ولی کلا چیزی در مورد کشتن و از بین بردن سگ‌ها ندیدیم.

حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران - آشکار شدن زوایای پنهان سگ کشی
حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران

این عضو شورای شهر با اشاره به عکس پلاک وانتی که منتشر کرده، گفت: همین طور که دوستان داشتند فیلم می‌گرفتند یکدفعه چشمم به وانت یاد شده افتاد. به دوستان گفتم از پلاک این وانت هم عکس بگیرید تا ببینیم مشابه پلاک وانتی که در فیلم منتشر شده دیده می‌شود، هست یا خیر؟ که اتفاقا دقیقا مشابه آن بود.

خلیل‌آبادی در مورد تحلیل خود از این بازدید و نحوه برخورد با سگ‌ها توضیح داد: ما آنجا چیز خاصی ندیدیم. ولی جمیع جهات نشان می‌دهد که حتی اگر فیلم هم مال سال 96 باشد – که البته هنوز اثبات نشده – اما باز هم ممکن است این رویه ادامه داشته است چون پیمانکار همان پیمانکار بوده است. از سویی اینکه شهرداری پیمانکار و مدیر مربوطه را عزل کرده یا سکوت طولانی اولیه شهرداری، خود نشان از این دارد که بالاخره چیزکی وجود داشته است.

این عضو شورای شهر تهران همچنین تاکید کرد: شخصا معتقدم که شهرداری در این مورد اهمال کرده است. ضمن آنکه اگر شهرداری به جای انکار و توجیه، از همان ابتدا شفاف ماجرا را تعریف و قبول می‌کرد که تخلفی صورت می‌گیرد و بعد با متخلفان برخورد می‌کرد، مسلما مردم و حامیان حیوانات هم تا این حد حاشیه درست نمی‌کردند.

اصل موضوع صحت دارد

سید آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران گفت: در مورد برخورد قضایی هم در حال جمع آوری مستندات هستیم تا به شکل موثر ترتیب اثر داده شود.

وی تصریح کرد: اگرچه گفته می‌شود که این فیلم متعلق به سال 96 است اما مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد سگ‌کشی به اشکال مختلف همچنان ادامه داشته و پیمانکار مرتکب این تخلف شده است.

او با بیان اینکه ممکن است سگ‌کشی فعلی مانند آنچه که در فیلم نشان داده می‌شود از طریق تزریق اسید نباشد، اظهار کرد: از آنجایی که افراد موثقی به من مستنداتی ارایه داده‌اند که همچنان اقدام به سگ‌کشی می‌شود لذا اصل موضوع سگ‌کشی از نظر من صحت دارد.

سید آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران - آشکار شدن زوایای پنهان سگ کشی
سید آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران

میلانی  با تاکید بر اینکه پیمانکار این پروژه باید در لیست سیاه قرار گیرد و دیگر به آن پروژه‌ای سپرده نشود، اظهار کرد: تنبیه اصلی، این است که پیمانکار حذف می‌شود، ولی گزارشاتی هم که ناظر کارفرما ارائه کرده باید به دقت بررسی شود تا مشخص شود در چه مقطع زمانی این تخلف رخ داده است.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مبنای ما در حادثه سگ‌کشی تنها فیلم انتشار یافته در روزهای اخیر نیست، گفت: بر اساس مستنداتی که به کمیته محیط زیست شورا رسیده، در چند ماه اخیر هم سگ‌کشی انجام شده است.

 نکات قابل تامل

اما نکات قابل تامل دیگری در این حادثه وجود دارد، اول اینکه برخورد سازمانی و خلع مسئولیت، حداقل اقدامی است که شهرداری تهران انجام می دهد و از آنجایی که برابر قانون حیوان آزاری جرم محسوب می شود، خواسته دوستدارن حیات وحش و محیط زیست معرفی عاملان و آمران سگ کشی به مراجعه قضایی است.

دوم اینکه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران قراردادی به مبلغ 1 میلیارد و 700 میلیون تومان با شرکت «…» بسته که موضوع آن «فعالیت های کلینیکی و نگهداری نقاهتگاه سگ های غیر مفید مراکز آراد کوه» است و اکنون این سوال پیش می آید که حالا بعد از صدور قرار خلع ید برای پیمانکار تکلیف آن 1 میلیارد و 700 میلیون تومان چه می شود.

نکته قابل توجه این است که اگرچه شهرداری تهران اعلام کرده که تصاویر منتشر شده مربوط به ۲ سال گذشته است، اما قرارداد شهرداری با پیمانکار متخلف از تاریخ ۱۰ تیر ۹۷ اغاز شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer