آفت بازیکن‌سالاری بلای جان وزنه‌برداری ایران - رسانه مجازی نیلسو

آفت بازیکن‌سالاری بلای جان وزنه‌برداری ایران

چند سالی است وزنه‌برداری ایران با مشکل بازیکن‌سالاری روبه‌رو شده است. از چند سال قبل که چند نفر از ستاره‌ها مقابل سرمربی تیم ملی ایستادند تا سرکشی‌های مداوم کیانوش رستمی این مشکل ادامه داشته و حالا نوبت به سعید علی‌حسینی رسیده است.

  • توسط نیلوفر حامدی
.jpg - آفت بازیکن‌سالاری بلای جان وزنه‌برداری ایران

وزنه‌برداری ایران از المپیک 2000 سیدنی و پس از سال‌ها توانست دوباره به جمع قدرت‌های جهان بازگردد و با کسب دو مدال طلا در آن رقابت‌ها، سهم مهمی در مدال‌آوری کاروان ایران نیز بازی کرد. تا چند سال، ستاره‌های آن نسل طلایی که شاخص‌ترین چهره آن حسین رضازاده بود، در سطح جهان درخشیدند، اما با پایان دوران قهرمانی آن وزنه‌برداران، دوباره این رشته در ایران رو به افول گذاشت.

این افول دوام زیادی نداشت تا اینکه یکی از ستاره‌های آن نسل سرمربیگری تیم ملی را برعهده گرفت. کوروش باقری توانست دوباره وزنه‌برداری ایران را به سکوهای جهانی برساند اما در همان دوران، مشکلات در این ورزش نیز آغاز شد.

بیشتر بخوانید:

ماجرای اختلاف کوروش باقری و ستاره‌های وزنه‌برداری چه بود؟

وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک 2012 لندن بهترین نتیجه تاریخ خود را به دست آورد. هدایت آن تیم بر عهده کوروش باقری بود، اما پس از این عملکرد درخشان، اختلافات داخلی در این تیم سرباز کرد و تا جایی پیش رفت که سرمربی و ورزشکار این رشته، در برنامه زنده تلویزیونی وارد درگیری لفظی بی‌سابقه‌ای شدند.

پس از المپیک لندن، نخستین اردوی تیم ملی بدون حضور کیانوش رستمی، سهراب مرادی، نواب نصیرشلال، بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی برگزار شد. چهار نفر از این جمع پنج‌نفره، در المپیک صاحب مدال شده بودند. در آن زمان، علت این موضوع، پوست‌اندازی در تیم ملی و نگاه به آینده عنوان شد، اما اختلافات خیلی زود آشکار شد. باقری در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این ورزشکاران اگر بتوانند رکوردهای خوبی ثبت کنند، دوباره به تیم ملی دعوت خواهند شد. او همچنین به‌کنایه گفت که این پنج نفر حالا دیگر از همه‌چیز سر درمی‌آورند و می‌توانند خارج از اردوی تیم ملی نیز خود را آماده کنند.

16 9 11 92033photo 2016 09 11 09 12 30 1024x682 - آفت بازیکن‌سالاری بلای جان وزنه‌برداری ایران
کوروش باقری

پس از رسانه‌ای شدن صحبت‌های باقری، نوبت به ورزشکاران رسید. آن‌ها در مصاحبه‌های خود به‌شدت از باقری انتقاد و علت عدم حضور خود در اردوی تیم ملی را اخلاق بد سرمربی اعلام کردند. به گفته ورزشکاران، باقری در تمرینات بسیار بددهن بود و به آن‌ها توهین می‌کرد.

اوج اختلاف میان دو طرف، در یک برنامه تلویزیونی ثبت شد؛ زمانی که باقری و سلیمی حسابی از خجالت هم درآمدند و به‌شدت از رفتار یکدیگر انتقاد کردند. درنهایت نیز با تداوم این اختلافات و با اینکه برخی از ورزشکاران ناراضی حاضر به بازگشت به اردوی تیم ملی و پذیرفتن همکاری با باقری شدند، کار با استعفای سرمربی تیم ملی پایان یافت.

تداوم بی‌نظمی‌های کیانوش رستمی

پس از استعفای باقری از سرمربیگری تیم ملی، بسیاری تصور می‌کردند که حاشیه‌ها در وزنه‌برداری ایران به پایان رسیده است، اما تخم بازیکن‌سالاری که در آن دوران کاشته شده بود، پس از باقری هم ریشه داد. رستمی یکی از ورزشکاران ناراضی دوران باقری، پس از استعفای او همچنان به حاشیه‌سازی ادامه داد؛ مشکلی که هنوز هم حل نشده است.

کیانوش رستمی در این سال‌ها هیچ‌گاه حاضر نشد با برنامه‌های کادر فنی تیم ملی تمرین کند و حتی در چند سال گذشته، مدتی طولانی را خارج از اردو و در زادگاه خودش تمرین کرده است. او چندی پیش در مصاحبه‌ای اعلام کرد که ‌غیر از برادرش به هیچ‌کس دیگر اعتماد ندارد که حرف عجیبی از یک ورزشکار حرفه‌ای آن هم در سطح قهرمان المپیک است. این رفتار عجیب از سوی رستمی در این سال‌ها گاهی با حمایت و گاهی با مماشات فدراسیون روبه‌رو شده است و حتی چند نفر از سرمربیان تیم ملی، به‌دلیل همین مسئله از سمت خود استعفا داده‌اند، اما همچنان مسئولان فدراسیون با رستمی هیچ برخوردی نکرده‌اند.

86866 435 - آفت بازیکن‌سالاری بلای جان وزنه‌برداری ایران

 رستمی پیش از المپیک 2016 ریو خارج از اردوی تیم ملی تمرین کرد و البته توانست با مدال طلای المپیک هم نتیجه خوبی بگیرد. با وجود این، او در سه سال گذشته هیچ موفقیتی کسب نکرده است، اما رستمی ناکام، ناگهان تصمیم گرفت به یک وزن بالاتر برود، دقیقاً همان وزنی که سهراب مرادی، قهرمان و رکورددار المپیک و جهان در آن حضور دارد. اگرچه او مدتی است در اردوی تیم ملی حضور دارد، همچنان به برنامه‌های کادر فنی کاری ندارد و با شیوه موردنظر خود و برادرش تمرین می‌کند.

کیانوش رستمی چند روز قبل در جدیدترین حاشیه‌سازی خود و در برنامه زنده تلویزیونی «ورزش از نگاه دو»، با غرور عجیبی گفت که هیچ‌کس در وزنه‌برداری ایران حد خودش را نمی‌داند و مربیان ایرانی را به رانندگان خواب‌آلودی تشبیه کرد که هر لحظه ممکن است مسافران را به ته دره بفرستند.» او که در مسابقات قهرمانی 2018 جهان نیز عملکرد بسیار ضعیفی داشت و حذف شد، درباره این نتیجه خود گفت: «در مسابقات جهانی اوت کردم، فدای یه تار موی سر مردمم! فدای یه تار موی سر خودم!»

در همان مسابقات جهانی، رستمی اجازه نمی‌داد اعضای کادر فنی تیم ملی در انتخاب وزنه‌های او نظر بدهند؛ موضوعی که باعث تعجب همه ورزشکاران و مربیان حاضر در سالن گرم کردن رقابت‌های جهانی شده بود.

سعید علی‌حسینی عصیان‍‌گر جدید وزنه‌برداری ایران

وزنه‌برداری ایران در این سال‌ها نه‌تنها نتوانسته بر حاشیه‌ها و مشکل بازیکن‌سالاری غلبه کند، بلکه نام‌های جدیدی را در فهرست افراد حاشیه‌ساز می‌بیند. سعید علی‌حسینی جدیدترین چهره حاشیه‌ساز وزنه‌برداری، ایران است.

که روزگاری گفته می‌شد آینده درخشان وزنه‌برداری ایران و جانشین حسین رضازاده است، به‌دلیل مثبت اعلام شدن تست دوپینگش از ورزش حرفه‌ای دور شد و پس از سال‌ها سرانجام توانست به میدان بازگردد و به مدال جهانی نیز برسد. علاوه‌بر این، او ظاهراً به‌دلیل اختلاف با محمدحسین برخواه، سرمربی تیم ملی، از حضور در تمرینات سرباز می‌زند. علی‌حسینی حتی در مسابقات قهرمانی 2018 جهان نیز به میدان نرفت. با اینکه این ورزشکار مدتی است در تمرینات حضور ندارد، کادر فنی تیم ملی نام او را در فهرست نفرات اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا قرار داده است تا مشخص شود همچنان فدراسیون وزنه‌برداری عزمی جدی برای برخورد با بازیکن‌سالاری ندارد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer