آموزش در کشور طبقاتی شده است - رسانه مجازی نیلسو

آموزش در کشور طبقاتی شده است

  • توسط صابر صادقی
کنکور سراسری

آمار کنکور 98 حقیقتی تلخ را بر ما آشکار می‌کند. نفرات برتر کنکور از مدارس خاص و غیردولتی هستند و جای مدارس دولتی و همچنین دانش‌آموزان شهرستانی در دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر خالی است. این هشداری است نسبت به نظام طبقاتی کشور که بر نظام آموزشی از آموزش و پرورش تا آموزش عالی مستولی شده است.

بیشتر بخوانید:

نتایج کنکور اخیر یکبار دیگر نشان داد که در سال‌های اخیر کسانی می‌توانند در دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر کنکور موفق شوند که از منابع مالی کافی برای آمادگی در این امتحان برخوردارد بوده باشند. در این میان بازندگان اصلی دانش‌آموزان مدارس دولتی هستند که دست آنها از رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر خالی مانده است.

بر اساس گزارشی که سایت تسنیم منتشر کرده است نفرات برتر کنکور سال 1398 و مدارس آنها به این ترتیب هستند:

جدول نفرات برتر کنکور 98
جدول نفرات برتر کنکور 98

 بر این اساس بیش از 70 درصد رتبه‌های برتر کنکور، دانش‌آموزان مدارس سمپاد هستند، سهم غیردولتی‌ها 14 درصد و نمونه دولتی‌ها 13 درصد است. 46 درصد نفرات برتر کنکور سراسری امسال تهرانی هستند، کمترین تعداد تهرانی‌ها در رشته علوم تجربی و بیشترین تعداد در رشته هنر قبول شده‌اند. البته این آمار مربوط به 10 نفر اول رشته‌های ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و 5 نفر اول رشته‌های هنر و زبان است.

جداسازی و دسته‌بندی‌ دانش‌آموزان

در سال‌ها اخیر دسته‌بندی دانش‌آموزان با نام‌های مختلف روند رو به افزایشی گرفته که نظام آموزشی را با نابرابری مواجه کرده است. نتیجه این بوده است که دانش‌آموزان طبقات پایین جامعه از چرخه رقابت بازمانده‌اند و در ورود به دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر ناکام شده‌اند.

این در حالی است که که بر اساس توصیه یونسکو بین 4 تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی و 15 تا 20 درصد بودجه عمومی کشور باید به آموزش عمومی اختصاص یابد. این رقم در ایران برابر 1.5 تا 2 درصد تولید ناخالص داخلی و 10 درصد بودجه عمومی دولت است.

همچنین باید افزود براساس پایین‌ترین برآوردها، تامین مالی آموزش و پرورش از جیب خانواده‌های ایرانی (صرفاً شهریه‌ای که به مدارس دولتی و غیردولتی می‌پردازند) حدود 33 درصد است. محمدرضا مهدوی معاون سابق سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اخیراً گفته است بیش از 9 درصد خانوارهای ایرانی برای تحصیل فرزندانشان باید وسایل زندگی خود را بفروشند.

 برنامه‌ریزی اشتباه در نهاد آموزش و پرورش

سیاست چنددسته کردن دانش‌آموزان و دریافت هزینه‌ها از دانش‌آموزان نه تنها برخلاف عدالت آموزشی بوده است بلکه هزینه‌های آموزشی را بر خلاف نص صریح قانون اساسی کشور (مبنی بر رایگان بوده آموزش و پرورش)  بر دوش خانواده انداخته است. این در حالی است که همچنان مسئولان بر این باورند که آموزش و پرورش کشور گران اداره می‌شود.

هم‌اکنون مدارس دولتی کشور به دسته‌بندی‌های سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)، نمونه دولتی و هیئت امنایی تقسیم بندی شده است. در کنار آن مدارس غیردولتی و انواع مدارس وابسته به نهادهای مختلف را هم باید مدنظر گرفت.

2qlyjbt - آموزش در کشور طبقاتی شده است
علامت سمپاد (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) روی شن

همچنین دانش‌آموزان مستعد از مدارس دولتی گلچین و به مدارس خاص هدایت می‌شوند و به بهانه دریافت شهریه بالاتر خدمات آموزشی بالاتری را نیز کسب می‌کنند. بی‌شک میان دانش‌آموزی با 12 سال تجربه در مدارس با استانداردهای بالای آموزشی و مدارس دولتی تفاوت وجود دارد. تفاوت اصلی میان مدارس دولتی و دیگر مدارس در میزان پولی است که از والدین طلب می‌کنند و خدمات آموزشی است که در قبال آن دریافت می‌دارند. بدیهی است که پول بیشتر به معنی خدماتی با کیفیت بالاتر و درنتیجه توان رقابتی بالاتر است.

به نظر می‌رسد شکاف طبقاتی یکی ار شاخص‌های اصلی مساله آموزش در کشور ما تبدیل شده است و میزان نابرابر در هزینه‌های آموزش بین خانواده‌های دهک بالا و دهک پایین به حدود یک به 53 رسیده است. این به معنی آن است که دهک ثروتمند جامعه ایران 53 برابر دهک فقیر برای آموزش فرزندان خود هزینه می‌کند. همین عامل باعث شده است که 50 درصد نفرات برتر کنکور تهرانی باشند و اغلب رتبه‌های برتر نیز متعلق به کلان‌شهرهای دیگر کشور هستند. در عرصه خصوصی‌سازی همه عرصه‌های کشور در حال تاخت‌وتاز و پیشی گرفتن از یکدیگر هستند. اما آموزش و پرورش حوزه‌ای که خصوصی‌سازی و عدم عدالت آموزشی عوارض بلندمدت و نامطلوبی دارد که از هم‌اکنون نیز آثار خود را بر روی جامعه نشان می‌دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer