آیا ربات‌های خبرنگار می‌توانند جایگزین روزنامه‌نگاری انسانی شوند؟ - رسانه مجازی نیلسو

آیا ربات‌های خبرنگار می‌توانند جایگزین روزنامه‌نگاری انسانی شوند؟

  • توسط مونا محمدنژاد
1 izj Hj4nHBQbpN2HRUMdRw - آیا  ربات‌های خبرنگار می‌توانند جایگزین روزنامه‌نگاری انسانی شوند؟

بیشتر خبرگزاری‌ها از هوش مصنوعی (AI) برای کمک به خبرنگاران استفاده می‌کنند تا بتوانند حجم اطلاعات و مدل‌های منطقه‌ای را به دست بیاورند که براساس آن‌ها داستانی را کامل کنند. آیا با در نظر گرفتن این مسئله، خبرنگاری ربات‌ها می‌تواند جایگزین روزنامه‌نگاری انسانی شود؟

بیشتر بخوانید:

با وجود اینکه هوش مصنوعی به خبرنگاران کمک می‌کند که محتوای مؤثرتر و کامل‌تر تولید کنند نمی‌خواهد جایگزین خبرنگاری انسانی شود. ویژگی اصلی یک روزنامه‌نگار داشتن شرایط انسانی است، ولی هوش مصنوعی با اینکه ظرفیت روزنامه‌نگاری را دارد فاقد عنصر اصلی یعنی انسان بودن است. در حال حاضر، تردید زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی بتواند مشاغل انسانی را برعهده بگیرد. با این حال این شیوه تغییر خواهد کرد زیرا در حال بازی کردن با ایده هستیم. زمانی این ایده می‌تواند رواج بیابد که شاهد نوشتن گزارش‌های مالی و صورت‌جلسه‌های بی‌نقص منظم باشیم.

بهترین قسمت روزنامه‌نگاری نقض قوانین است. داستانی با این تیتر در واشنگتن‌پست منتشر شده است: «آماندا کیست؟ حقیقت، دروغ و اعتیاد آمریکایی» که اپیدمی مخرب اعتیاد را با کمک نوع نگارش قدرتمند و درهم ریختن روش‌های سنتی نوشتن اخبار و گزارش‌ها نشان می‌دهد؛ چیزی که ربات‌ها از انجام آن عاجز هستند.

همچنین هوش مصنوعی روزنامه‌نگاری بی‌طرفانه را پیش نمی‌گیرد. بر اساس یک پژوهش در دانشگاه کاردیف و ام‌آی‌تی، ربات‌ها می‌توانند تعصب و جانبداری را حتی راحت‌تر از انسان‌ها گسترش دهند. کارشناسان علوم رایانه و روان‌شناسی می‌گویند: «محدودیت هوش و توانایی شناختی باعث توسعه و گسترش تعصب در دستگاه‌های هوش مصنوعی می‌شود.»

Future of Journalism 1024x644 - آیا  ربات‌های خبرنگار می‌توانند جایگزین روزنامه‌نگاری انسانی شوند؟

اگر خبرگزاری‌ها بخواهند ربات‌های هوش مصنوعی را جایگزین انسان کنند باید این مورد را در نظر بگیرند. خبرنگاران محدودیت‌های اخلاقی دارند ولی ربات‌ها نه. یک نمونه آن تای، ربات چت ماکروسافت در توئیتر است که پس از یادگیری تعاملات در فضای مجازی شروع به ساختن و انتشار کامنت‌های نژادپرستانه کرد. این امر به ما آموخت که هوش مصنوعی نمی‌تواند از خصوصیات اخلاقی بد انسانی دور بماند.

روزنامه‌نگاری هدف دیگری نیز دارد: جامعه. روزنامه‌نگاران هوش مصنوعی توانایی خبرگزاری‌ها را در تقویت و پرورش جامعه محدود می‌کنند.

کاسپر هولد، استراتژیست و توسعه‌دهنده روزنامه اکسترا بلدت (Ekstra Bladet) از کپنهاگ دانمارک

هوش مصنوعی در بسیاری موارد در روزنامه‌نگاری انقلاب ایجاد کرده است. بااین‌حال، هنوز تا ظهور یک روزنامه‌نگار مصنوعی کاملاً مستقل به چند پیشرفت کیفی در فن‌آوری‌های هوش مصنوعی و در نتیجه توسعه زاویه دید کنونی ما نیاز است.

اولین اثر مهم هوش مصنوعی از قبل با الگوریتم‌های خودیادگیری شروع شده است که آنچه را اخبار درNews Feed فیس‌بوک و نتایج جستجوی گوگل ارائه می‌دهند، انتخاب می‌کنند. این باعث شده است که بسیاری از ناشران اخبار دیجیتال داستان‌هایی را که موردعلاقه الگوریتم‌ها هستند اولویت‌بندی کنند. به طور مشابه، بسیاری از خبرگزاری‌های بزرگ در حال حاضر انواع مشابهی از الگوریتم‌های خودیادگیری را معرفی می‌کنند تا اخبار مربوط به هر کاربر را در وب‌سایت و نرم‌افزارهای خود فراهم کنند.

در کوتاه‌مدت، این ربات‌ها جایگزین انسان روزنامه‌نگار نخواهند شد و الگوریتم‌های هوشمند در انتخاب داستان‌هایی که کمتر دنبال می‌شوند و در جایی که اهمیت کمتری دارد، نمی‌توانند فعالیت کنند. با این حال، این قدرت به یک ویرایشگر هوش مصنوعی منتقل می‌شود و روش جدیدی از رقابت در اتاق خبر ارائه شده است که در آن سردبیر هوش مصنوعی به‌دلیل توانایی خود در بهینه‌سازی معیارهای ساده مانند ترافیک یا خرید اشتراک می‌پردازد.

Robot typer 1024x683 - آیا  ربات‌های خبرنگار می‌توانند جایگزین روزنامه‌نگاری انسانی شوند؟

هوش مصنوعی کم‌کم بر تولید گزارش‌های خبری تأثیر می‌گذارد، درحالی‌که استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مثل ماشین خودیادگیری برای یافتن داستان‌های خبری منطقی مشکل است، هنوز هم تیم‌های تحقیقاتی ویژه در حاشیه‌ اتاق‌های خبر فعالیت می‌کنند و اشکال ساده‌تری از خبرنگاری خودکار (با کمک هوش مصنوعی) تأثیر عمده‌ای بر انتشار اخبار اصلی دارند.

در درازمدت، گزارش‌های خبری خودکار و واقعی تولیدشده ربات‌ها گزارش‌های خبری سنتی را در مواردِ مستعدِ استانداردسازی، مانند گزارش‌های سالانه شرکت‌ها و رکوردهای بازی‌های فوتبال، تکمیل خواهند کرد. از همه مهم‌تر، این نوع ربات‌ها به‌عنوان دستیاران دیجیتالی قابل‌تنظیم برای روزنامه‌نگاران عمل می‌کنند و اولین پیش‌نویس گزارش‌های خبری، تصاویر گرافیکی و صفحات واقعی را ارائه می‌کنند.

ویرایشگر الگوریتمی، ربات روزنامه‌نگار و دستیار هوش مصنوعی برای رشد و ایفای نقشی فزاینده در آینده آماده هستند. با این حال، محدودیت‌های زیادی برای فن‌آوری‌های هوش مصنوعی که امروزه در دسترس هستند وجود دارد که باعث می‌شود تأثیر بالقوه هوش مصنوعی بر خبرنگاری محدود بماند.

نویسنده: مارگارت های، دانشجوی ارشد دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل

منبع: www.editorandpublisher.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer