آیا سهیمه‌بندی بنزین آغاز شده است؟ - رسانه مجازی نیلسو

آیا سهیمه‌بندی بنزین آغاز شده است؟

با اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌توان گفت نخستین گام در راستای سهمیه‌بندی جدید بنزین برداشته شد.

  • توسط امید حیدری پوری
6881fc14 617c 4e18 98a8 d4b488fbc72c - آیا سهیمه‌بندی بنزین آغاز شده است؟

بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده نفتی ایران از امروز اول شهریور سال 1398، میزان سوختگیری با کارت آزاد جایگاه در هربار سوختگیری از 60 لیتر به 30 لیتر بنزین تنزل یافت. بر اساس این اطلاعیه توصیه شده است شهروندان به جای کارت‌های آزاد جایگاه‌های سوختگیری از کارت‌های شخصی خود استفاده کنند.

گفتنی است گرچه میزان لیتراژ سوختگیری به وسیله کارت سوختگیری با استفاده از کارت‌های آزاد نسبت به کارت‌های شخصی شهرندان تغییری نکرده است و همان 60 لیتر در هر بار سوختگیری باقی مانده است؛ اما اگر شخصی روزانه به بیش از 60 لیتر بنزین نیاز داشته باشد، کارت سوخت او به صورت غیرفعال درمی‌آید. درواقع این همان خبری است که سوءظن‌های را نسبت به فعال شدن دوباره سیستم سهمیه‌بندی بنزین فعال کرده است.

اما اگر شخصی روزانه به بیش از 60 لیتر بنزین نیاز داشته باشد، کارت سوخت او به صورت غیرفعال درمی‌آید. درواقع این همان خبری است که سوءظن‌های را نسبت به فعال شدن دوباره سیستم سهمیه‌بندی بنزین فعال کرده است.

قدم بعدی چیست؟

باید در انتظار نشست و دید در آینده دولت چه اقداماتی احتمالی را در راستای غیرفعال‌ کردن کارهای سوخت آزاد در جایگاه‌ها انجام خواهد داد. کارهایی که اکنون به صورت گسترده‌ای در جایگاه‌های سوخت برای پرکردن باک‌های بنزین خود را بنزین معمولی و سوپر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیا اطلاعیه شماره 6 شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مقدمه‌ای بوده است برای سهمیه‌بندی بنزین در کشور. راهکاری که قبلاً در دولت دهم مورد استفاده قرار گرفت و می‌توان گفت ناکام ماند و در ماه گذشته نیز یکبار شایعه اجرای دوباره آن تنشی را در فضای مجازی و جایگاه‌های سوخت کشور ایجاد کرد.

شاید قدم بعدی دولت غیرفعال کردن کارت‌های سوخت بنزین جایگاه‌ها باشد و کارت‌های سوخت شخصی به شکل جدی‌تری مورد استفاده شهروندان قرار بگیرد یا حتی اجباری شود.

وعده‌هایی که اجرایی نشد

البته وعدهای قبلی شرکت ملی فرآورده‌های نفتی در مورد سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت‌های شخصی اجرایی نشد، یکی از این وعده‌ها اتصال کارت‌های بانکی به کارت سوخت‌های شخصی بود و حتی برخی از تبدیل کارت‌های بانکی به کارت سوخت‌های شخصی نیز سخن به میان آوردند. بانک‌های بسیاری نیز در این زمینه تبلیغات گسترده‌ای از فعال شدن این امکان در بانک خود خبر دادند که البته فعال شدن آن مسکوت ماند.

از سوی دیگر افراد بسیاری در صف صدور کارت سوخت‌های جدید خود هستند و بسیاری هنوز خبر از فعال بودن و یا نبودن کارت سوخت‌های قبلی خود به دلیل عدم تست آنها ندارند که باید دید دولت چه تصمیماتی را در اینباره اتخاذ می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer