آیا شکلات تلخ (سیاه) برای سلامتی مفید است؟ - رسانه مجازی نیلسو

آیا شکلات تلخ (سیاه) برای سلامتی مفید است؟

  • توسط سمیه کردنیا
آیا شکلات تلخ برای سلامتی مفید است؟


یک متخصص تغذیه از فواید شکلات تلخ می‌گوید؛ اینکه چه ترکیبات مغذیِ مفیدی دارد، خوردن چه مقدار از آن مناسب است، و چطور موقع خرید، بهترین شکلات را انتخاب کنیم.

health benefits of dark chocolate شکلات تلخ 1 - آیا شکلات تلخ (سیاه) برای سلامتی مفید است؟

متخصص تغذیه، خانم نیکلا شوبروک ترکیبات مغذی شکلات تلخ را برمی‌شمرد و ضمناً فوت و فن خرید بهترین شکلات را با ما درمیان می‌گذارد.

اصلاً شکلات سیاه چیست؟

شکلات سیاه، تلخ و چرب و بدون شیر است و ترکیبی است از کاکائوی خالص (دانه‌های کاکائو که روغن‌شان قبلاً کشیده شده)، شکر و کرۀ کاکائو (کره یا روغنی که از دانه کاکائو به دست می‌آید). اینکه چند درصد ترکیب نهایی، کاکائوی خالص باشد طعم و تلخی شکلات را تعیین می‌کند. چیزی به‌عنوان حداقل میزان کاکائوی خالص برای سیاه شدن شکلات وجود ندارد، بنابراین شکلات‌های تلخ‌ موجود حاوی پنجاه تا صد درصد کاکائو هستند. اما بیشتر برندها معمولاً شکلات‌های هفتاد، هشتادوپنج یا نَود درصد تولید می‌کنند.

ترکیبات مغذی شکلات تلخ

میزان دقیق این ترکیبات در برندهای مختلف شکلات متفاوت است زیرا مقدار کرۀ کاکائو و شکر متفاوتی دارند. شکلات تلخ 70 درصد را برای نمونه بررسی می‌کنیم. چربی در شکلات خیلی زیاد است و 20 گرم شکلات (حدود شش تکۀ مربعی که معمولاً طرح شکلات‌های تخته‌ای است) کمی بیش از 8 گرم چربی دارد که 5 گرم از آن چربی اشباع‌شده است. حدود 6 گرم هم شکر در این میزان شکلات موجود است. اما شکلات منبع خوبی از فیبر و پروتئین نیز هست: 2 گرم در هر بیست گرم شکلات فیبر و پروتئین است.

برای مقایسه، شکلات تلخ 85 درصد را هم بررسی می‌کنیم. چربی این شکلات بیشتر است، 10 گرم از هر 20 گرم شکلات چربی است که 6 گرم از آن چربی اشباع‌شده است. اما شکر آن کمتر است و فقط 3 گرم در این میزان شکلات، شکر وجود دارد. میزان فیبر و پروتئین نیز کمی بیشتر است و حدود 5/2 گرم در هر 20 گرم شکلات، فیبر و پروتئین است.

مقدار بسیار کمی نمک نیز در شکلات تلخ ممکن است وجود داشته باشد.

شکلات تلخ فواید فوق‌العاده‌ای برای تندرستی دارد زیرا سرشار از آهن، منیزیوم، مس و منگنز است. آهن برای ساخت گلبول‌های قرمز خون حیاتی است، گلبول‌هایی که اکسیژن را به تمام بدن می‌رسانند. مس باعث می‌شود آزادشدن آهن از هموگلوبین آسان‌تر شود، هموگلوبین بخشی از گلبول قرمز است که اکسیژن را با خود حمل می‌کند. منیزیوم به غدد پاراتیروئید کمک می‌کند که خوب کار کنند، غددی که هورمون‌های لازم برای سلامتی استخوان‌ها را ترشح می‌کنند. منگنز برای ساختن و فعال‌کردن برخی آنزیم‌ها در بدن ضروری است، از جمله آن‌هایی که به هضم غذا کمک می‌کنند.

فواید شکلات تلخ برای سلامتی چیست؟

dark chocolate شکلات تلخ 1 - آیا شکلات تلخ (سیاه) برای سلامتی مفید است؟

یکی از فواید شکلات تلخ این است که سرشار از آنتی‌اکسیدان و فلاونول‌ها است. پژوهشی در سال 2011 میلادی، شکلات تلخ و پودر کاکائو را با میوه‌های بسیار مغذی مقایسه کرده است زیرا کاکائو نیز منبع غنیِ ترکیبات دارویی است. این تحقیق نشان داد که این ترکیبات در دانه‌های کاکائو بیشتر از انار و زغال‌اخته (بلوبری) است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی با میزان زیاد فلاونول سبب بهبود عملکرد اندوتلیوم عروقی می‌شوند (سلول‌هایی که لایۀ داخلی رگ‌ها را می‌پوشانند) و خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی را کاهش می‌دهند. شکلات تلخ، اگر بخشی از رژیم غذایی متنوع و متوازن شما باشد، میزان زیادی فلاونول به بدن شما می‌رساند.

مطالعات پزشکی همچنین نشان می‌دهند که فلاونول‌ها فوایدی برای محافظت از سیستم عصبی دارند و ممکن است خطر بروز پارکینسون و آلزایمر را کاهش دهند، همچنین تأثیرات ضد التهاب در بیماری‌های جهاز هاضمه دارند.

چه مقدار شکلات برای سلامتی مفید است؟

حدود 20 گرم شکلات در هر دفعه و البته هر چند روز یک بار، میزان مناسب مصرف شکلات تلخ است. اما از آنجا که شکر و چربی اشباع‌شدۀ شکلات نسبتاً زیاد است بهتر است این مقدار شکلات حتماً بخشی از رژیم غذایی متنوع و متوازنی باشد.

چطور سالم‌ترین شکلات تلخ را بخریم؟

هرچقدر سیاه‌تر بهتر! هر چه درصد کاکائو بیشتر باشد فواید شکلات تلخ برای سلامتی بیشتر خواهد بود (مثلاً 20 گرم شکلاتی که 90 درصد کاکائو دارد بهتر از 20 گرم شکلات با 75 درصد کاکائو است). شکلات تلخ‌های طعم‌دار مثل شکلات‌های پرتقالی، کاراملی، … بیشتر شکر و نمک دارند، پس بهتر است ساده‌ترین نوع شکلات تلخ را انتخاب کنید.

شکلات تلخ چطور تهیه می‌شود؟

تهیۀ شکلات تلخ فرآیندی زمان‌بر است. دانه‌های کاکائو را از درخت کاکائو می‌چینند، سپس تمیز می‌کنند و به مدت 2 تا 9 روز می‌گذارند تخمیر شود. برای تخمیر، بسته به نظر تولیدکننده، یا از مخمر طبیعی موجود در دانه‌ها استفاده می‌کنند یا مخمر نوع دیگری به آن اضافه می‌کنند. پس از این مرحله روی دانه‌ها را با برگ‌های موز می‌پوشانند یا آن‌ها را در جعبه‌های چوبی قرار می‌دهند تا به طعم مطلوب برسند. دما، رطوبت و هوا-دهی باعث بهتر شدن طعم دانه‌ها می‌شود.

پس از تخمیر، دانه‌ها را خشک می‌کنند و بو می‌دهند، شبیه همان کاری که برای دانه‌های قهوه انجام می‌دهند، تا دانه‌ها تیره‌تر شوند و بو و طعم قوی‌تری پیدا کنند. دانه‌های برشته‌شده بوجاری (غربال) می‌شوند تا پوستۀ بیرونی آن‌ها جدا شود و مغز دانه‌ها باقی بماند. این مغزها را تحت فشار زیاد آسیاب می‌کنند تا پودر کاکائو (cocoa mass) و کرۀ کاکائو به دست بیاورند.

پودر کاکائو و کره کاکائو را با شکر مخلوط می‌کنند تا خمیری حاصل شود که بتوانند آن را ورز دهند، گرم‌ کنند، هم بزنند، هوا-دهی کنند تا در نهایت نرم و خامه‌ای شود. هرچقدر این فرآیند بیشتر ادامه داشته باشد شکلات نرم‌تری حاصل می‌شود – برخی برندهای باکیفیت این فرآیند را چند روز متوالی ادامه می‌دهند.

یک نوع مادۀ پایدارکننده مانند لسیتین سویا به همراه مواد طعم‌دهنده مثل وانیل یا نمک در این مرحله، پیش از دمابندی، افزوده می‌شوند. دما‌بندی یعنی خمیر شکلات را به درجه حرارت مشخصی برسانند و سپس در قالب سرد بریزند تا به شکلات جامد خوراکی تبدیل شود.

[برگرفته از اینجا]

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer