آیا موسیقی بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟ - رسانه مجازی نیلسو

آیا موسیقی بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟

  • توسط مهشید ستوده
older lady listening to music on headphones - آیا موسیقی بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟

شاید زمانی که احساس می‌کنید غم دنیا بر سرتان هوار شده است یا شاید زمانی که از اعماق وجود خوش هستید اولین راهکاری که به ذهنتان برسد گوش دادن به یک قطعه موسیقی باشد. موسیقی یک روز شریک شادی‌تان است و روز دیگر شریک غمتان تا شاید از لحظات خوشتان بیشتر لذت ببرید و لحظات غمگینتان را زودتر سپری کنید، اما آیا واقعاً موسیقی بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟

بیشتر بخوانید:

از گذشته تاکنون، موسیقی یکی از تجربیات بسیار مهم انسان بوده است و محققان به همین دلیل تحقیقات بسیار زیادی را درمورد نقش احتمالی آن در آرام کردن و تغییر روحیه افراد داشته‌اند. بر اساس تحقیقاتی که اخیراً دانشگاه «دورهام» انگلستان داشته است، حتی موسیقی غمگین هم برای بیشتر شنوندگان راحتی و آرامش را به ارمغان می‌آورد؛ البته در نقطه مقابل هم برخی تحقیقات به این نتیجه رسید که برای برخی از مردم ممکن است موسیقی غمگین باعث بروز احساسات منفی همچون غم شود.

البته این تحقیقات شامل سه نظرسنجی از بیش از 2400 نفر از مردم انگلستان و فنلاند نیز می‌شد که با تکیه بر احساسات و تجربیات خاطره‌انگیز مرتبط آن‌ها با گوش کردن به موسیقی‌های غم‌انگیز انجام شده بود.

اکثریت تجربیات گزارش‌شده از سوی شرکت‌کنندگان مثبت بود. پروفسور «توماس ارولا»، از اساتید دانشگاه دورهام، در یک نشست خبری در مورد نتایج این نظرسنجی‌ها گفت: «نتایج به ما کمک می‌کنند تا راه‌هایی را که مردم از طریق آن‌ها از موسیقی کمک می‌گیرند بشناسیم و همین‌طور متوجه شویم موسیقی‌درمانی چگونه می‌تواند به مردم در ایجاد راحتی، آسایش و لذت کمک کند.» البته او به این موضوع هم اشاره کرد که این تحقیق ممکن است بتواند به یافتن دلایل اصلی گوش کردن به موسیقی‌های غم‌انگیز و همین‌طور خودداری برخی از مردم از گوش کردن به آن‌ها نیز کمک کند.

mCRi2ksCBqo2bFmjlXCpjg store banner image 1024x455 - آیا موسیقی بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟

در تحقیقی هم که قبل‌تر در این مورد انجام شده بود، این نتیجه به دست آمده بود که افراد، زمانی که در حال تجربه یک فقدان مثل پایان یک رابطه عاطفی هستند به گوش کردن موسیقی‌های غم‌انگیز تمایل بیشتری دارند.

نویسنده آن تحقیق مطرح کرده بود که موسیقی‌های غم‌انگیز در چنین شرایطی نقش یک جایگزین را ایفا می‌کنند. حتی در این شرایط موسیقی با داشتن یک دوست دلسوز نیز مقایسه شده است. دوستی که به‌خوبی می‌داند شما در آن زمان مشخص در حال تجربه چه شرایطی هستید.

تحقیق دیگری که در سال 2013 انجام شده بود به این نتیجه رسید که افرادی که به موسیقی‌های شاد و انگیزشی گوش می‌کنند می‌توانند خلق‌وخوی بهتری داشته باشند و تنها در دو هفته لحظات خوش‌تری داشته باشند.

 موسیقی به‌عنوان یک دارو

ممکن است تا اندازه‌ای تعجب‌آور باشد که بدانید موسیقی می‌تواند به افراد کمک کند که با دردهایشان کنار بیایند اما تحقیقات در این زمینه یک ارتباط کاملاً روشن را نشان داده است. تحقیقاتی که در سال 2015 در این مورد انجام شده نشان می‌دهد که افرادی که قبل، حین و بعد از جراحی موسیقی گوش کرده‌اند درد کمتری را نسبت‌به افرادی که موسیقی گوش نداده‌اند، تجربه می‌کنند. حتی در این میان، افرادی که به موسیقی گوش کرده‌اند به دارو برای مقابله با دردهایشان نیز نیازی نداشته‌اند. بر اساس تحقیقات دیگری که از 73 منبع جداگانه و در مورد هفت‌هزار بیمار انجام شده بود این نتیجه به دست آمد که افرادی که دارای آستانه تحمل درد بالاتری هستند و مسکن‌های کمتری نیاز دارند همان افرادی هستند که بیشتر به موسیقی گوش می‌کنند.

e631e284 d489 4cfb 9099 fb9d6c71c246 1024x683 - آیا موسیقی بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد؟

شاید بهتر باشد که بگوییم موسیقی یک درمان ارزان، امن و بدون عارضه است که باید برای هر فردی که زیر تیغ جراحی می‌رود به‌کار گرفته شود. زمانی هم که بحث به درمان شرایط و دردهای مزمن نیز می‌رسد، موسیقی‌درمانی می‌تواند نقش بسیار قوی را ایفا کند.

از سوی دیگر، همان‌طور که گوش کردن به موسیقی می‌تواند مزایای بیشتری را برای سلامتی شما به ارمغان بیاورد می‌توان گفت که خلق کردن موسیقی هم می‌تواند یک درمان بسیار تأثیرگذار باشد.

یک ارکستر منحصربه‌فرد می‌تواند باعث شود که اعتمادبه‌نفس اعضای ارکستر بسیار بالا برود. موسیقی روح افراد را به‌خوبی لمس می‌کند و از سوی دیگر، کار کردن با یکدیگر برای بیرون دادن یک محصول، یک راه قدرتمند برای بیرون آوردن بهترین افراد است. پس می‌توان گفت که موسیقی تا اندازه زیادی می‌تواند به افراد کمک کند پس تا می‌توانید موسیقی گوش کنید و از تک‌تک لحظات آن لذت ببرید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer