آیا پای VAR به فوتبال ایران باز می‌شود؟ - رسانه مجازی نیلسو

آیا پای VAR به فوتبال ایران باز می‌شود؟

مسئولان فوتبال ایران مدت‌هاست وعده می‌دهند که قرار است از VAR در لیگ برتر ایران هم استفاده شود، اما هنوز این وعده‌ها به مرز عملی‌شدن نرسیده است.

  • توسط نیلوفر حامدی
1851878 var 1542789730 - آیا پای VAR به فوتبال ایران باز می‌شود؟

پس از سال‌ها بحث و گفتگو در فوتبال جهان برای استفاده از فناوری در داوری و کاهش خطاها در این زمینه، سرانجام از جام جهانی 2018 روسیه، سیستم کمک‌داور ویدئویی (VAR) به‌صورت رسمی در این مسابقات مهم استفاده شد. اگرچه این کار به‌ویژه به‌خاطر ایجاد وقفه در برخی مسابقات باعث مطرح‌شدن انتقاداتی از آن شد، ولی بیشتر اهالی فوتبال جهان پذیرفتند که این تکنولوژی، آمار اشتباهات داوری را بسیار کم کرده است.

بیشتر بخوانید:

موفقیت VAR در جام جهانی باعث شد به‌تدریج دیگر کشورهای صاحب فوتبال و حتی اتحادیه فوتبال اروپا هم به‌ استفاده از این سیستم تمایل پیدا کنند. امسال لالیگای اسپانیا و مسابقات مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا با این سیستم برگزار می‌شود. قرار است از فصل آینده VAR وارد لیگ برتر انگلیس هم بشود.

حالا مدتی است که مسئولان فوتبال ایران هم خبر از استفاده از VAR در لیگ برتر فوتبال ایران می‌دهند. حتی گفته می‌شود شهرآورد 89 تهران بین تیم‌های پرسپولیس و استقلال که قرار است دهم فروردین 98 برگزار شود، نخستین مسابقه‌ای خواهد بود که با VAR داوری می‌شود.

نخستین وعده برای استفاده از VAR در فوتبال ایران

نخستین‌بار پنجم آبان بود که فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره استفاده از سیستم  VAR در لیگ برتر فوتبال ایران سخن گفت. اصفهانیان در آن زمان گفته بود: «با توجه به تأکید رئیس فدراسیون فوتبال، درصدد هستیم که از کمک‌داور ویدئویی در ورزشگاه‌ها استفاده کنیم. قرار شد کمیته داوران این موضوع را در دستورکار قرار دهد و با هماهنگی واحد انفورماتیک فدراسیون فوتبال، این سیستم را به‌صورت پایلوت در ورزشگاه آزادی راه‌اندازی کنیم.»

آزمایش VAR در بازی دوستانه تیم امید

مسئولان فدراسیون فوتبال برای اینکه ثابت کنند عزم آن‌ها برای استفاده از VAR جدی است، پنجم دی برای نخستین‌بار این سیستم را در یک کلاس داوری آزمایش کردند. در آن روزها، یک دوره کلاس داوری بین‌المللی زیر نظر فیفا در ایران برگزار می‌شد. در روز دوم کلاس که داوران تست‌های آمادگی جسمانی خود را در ورزشگاه دستگردی برگزار می‌کردند، سیستم کمک‌داور ویدئویی هم آزمایش شد.

20170804 The18 Image Soccer Shit Together 1024x576 - آیا پای VAR به فوتبال ایران باز می‌شود؟

اصفهانیان درباره این موضوع گفت: «هنوز در سیستم VAR نواقصی وجود دارد که باید آن‌ها را برطرف کنیم. قصد داریم در اولین اردوی تیم ملی در مرکز ملی فوتبال و در یک بازی دوستانه تیم امید یا نوجوانان این سیستم را امتحان کنیم.»

آزمایش آفلاین VAR

با آغاز نیم‌فصل دوم لیگ برتر فوتبال ایران، موضوع استفاده کردن یا نکردن از VAR هم جدی‌تر شد. 13 بهمن داود رفعتی، رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال، گفت: «تا زمانی که VAR راه‌اندازی شود در تمام مسابقات لیگ برتر از کمک‌داوران اضافی استفاده خواهیم کرد. ضمن اینکه در بازی پرسپولیس و پدیده (در هفته شانزدهم لیگ برتر) سیستم ویدئوچک را به‌صورت آفلاین استفاده می‌کنیم.»

رفعتی چند روز پیش از آن گفته بود که استفاده از VAR به تأیید فیفا نیاز دارد. به گفته او، با توجه به این که سیستم VAR پس از تأیید فیفا در مسابقات لیگ راه‌اندازی می‌شود، لازم است جلسات متعددی با فیفا داشته باشیم تا مجوزهای لازم را برای راه‌اندازی این سیستم بگیریم.

رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال اعلام کرد: «در مسابقاتی که در ورزشگاه آزادی انجام می‌شود، به‌صورت آفلاین از VAR استفاده می‌کنیم، اما مسائلی که کمک‌داور ویدئویی بررسی می‌کند، به داور منتقل نمی‌شود و فقط در بحث آموزشی داوران از آن بهره می‌ببرند تا مجوزهای لازم را از فیفا بگیریم و این سیستم را در کلیه ورزشگاه‌ها پیاده کنیم.»

آیا VAR در شهرآورد استفاده می‌شود؟

هشتاد و نهمین شهرآورد تهران بین تیم‌های پرسپولیس و استقلال قرار است دهم فروردین 1398 برگزار شود. این موضوع که از سیستم VAR در این مسابقه استفاده می‌شود یا نه به یکی از مهم‌ترین مسائل در اخبار ورزشی کشور در این روزها تبدیل شده است.

رفعتی، رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال، اول اسفند گفته بود که احتمال دارد برای نخستین‌بار، سیستم VAR به‌صورت آنلاین در شهرآورد پایتخت استفاده شود. به گفته او، به‌کاربردن سامانه VAR با روش پخش تلویزیونی و به‌صورت آفلاین نتیجه خوبی داشت.

var 1 1900x1069 c 1024x576 - آیا پای VAR به فوتبال ایران باز می‌شود؟

او درباره روش پخش تلویزیونی اینگونه توضیح داد: «سامانه کمک‌داور ویدئویی به دو روش نرم‌افزاری و پخش تلویزیونی استفاده می‌شود. در برخی از کشورها مثل برزیل و اسپانیا این سامانه به‌شکل پخش تلویزیونی و در برخی دیگر از کشورها با استفاده از نرم‌افزارهای خاص شناخته‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران ابتدا این سامانه را با روش نرم‌افزاری آزمایش کردیم که نتیجه آن چندان رضایت‌بخش نبود. به تجهیزات و نرم‌افزارهای پیشرفته‌تری در این بخش نیاز داریم که در مدت کوتاه این امکانات فراهم نخواهد شد، اما می‌توانیم مثل الگوی برخی از کشورها از روش پخش تلویزیونی استفاده کنیم که به نظرم کاملاً موفق خواهد بود.»

رفعتی گفت: «این سامانه با روش پخش تلویزیونی در مسابقه تیم‌های پرسپولیس و صنعت نفت مجدداً به‌شکل آفلاین آزمایش می‌شود که در این آزمایش، از دوربین‌های پخش صداوسیما همچنین سایر دوربین‌های لازم برای پوشش کامل صحنه‌ها استفاده می‌کنیم. اگر این تجربه موفق باشد، برای اولین‌بار در مسابقه شهرآورد می‌توانیم به‌صورت آنلاین VAR را استفاده کنیم.»

فیفا با استفاده از VAR در شهرآورد مخالفت کرد

با اینکه رفعتی در اول اسفند به استفاده از VAR بسیار خوش‌بین بود، بیستم اسفند اعلام کرد که شهرآورد تهران بدون کمک‌داور ویدئویی برگزار می‌شود.

به گفته رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال، فیفا با استفاده از VAR در لیگ برتر فوتبال ایران موافقت کرده است، اما برای این کار باید چند مرحله طی شود. در مرحله اول، باید اسامی نفرات تیم VAR شامل مسئول فنی، ارتباطات، مالی، حقوقی و کنترل‌کننده را به فیفا معرفی کنیم. در مرحله بعدی، فیفا دوره آموزشی را ماه آینده برای تیم VAR در دوحه برگزار خواهد کرد. در مرحله سوم، آزمایش این سامانه به‌صورت آفلاین در بازی‌های لیگ انجام شود که خوشبختانه در چندین مسابقه این کار را انجام دادیم تا مشکلات مشخص شود. پس از آن، بازرسان فیفا به ایران خواهند آمد تا این سامانه را در مسابقات لیگ به‌صورت آفلاین مشاهده کنند.

رفعتی اعلام کرد: «قصد داشتیم در بازی پرسپولیس و استقلال، سیستم VAR را به‌صورت آنلاین اجرا کنیم که متأسفانه فیفا با آن مخالفت کرد. پیر لوئیجی کولینا، رئیس کمیته داوران فیفا برای تماشای این بازی به تهران می‌آید و سیستم ویدئوچک را به‌صورت آفلاین با حضور کولینا اجرا خواهیم کرد. احتمالاً حدود 3 تا 9 ماه طول می‌کشد تا VAR در لیگ برتر فوتبال ایران به‌صورت آنلاین اجرا شود.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer