آیا کارت‌خوان به فرار مالیاتی پزشکان پایان می دهد؟! - رسانه مجازی نیلسو

آیا کارت‌خوان به فرار مالیاتی پزشکان پایان می دهد؟!

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، استفاده از دستگاه کارت‌خوان در مطب پزشکان به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی اجباری شده است.

  • توسط شاهین فلسفی
پزشکان به نصب کارت خوان - آیا کارت‌خوان به فرار مالیاتی پزشکان پایان می دهد؟!

مسأله مالیات در سال‌های اخیر و به‌ویژه با کاهش فروش و قیمت نفت مورد توجه ویژه مسئولین کشور و سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است. مالیات عمدتاً توسط سه گروه شامل کارکنان دولتی، کارکنان بخش خصوصی و مشاغل پرداخت می‌شود. از میان سه گروه فوق، کارکنان بخش دولتی مالیات خود را به صورت کامل پرداخت می‌کنند، زیرا حقوق آنها شفاف است و توسط خود دولت پرداخت می‌شود.

بیشتر بخوانید:

درآمد کارکنان بخش خصوصی به صورت حقوق و توسط کارفرمای غیردولتی پرداخت می‌شود. از این رو هرچند امکان فرار مالیاتی وجود دارد اما کارفرما ترجیح می‌دهد مالیات را از حقوق کارکنان کسر و پرداخت کند تا در کسب وکار خود دچار مشکل نشود. اما گروه سوم که مشاغل آزاد (اصناف) هستند و مالیات آنها بر اساس خوداظهاری مالیاتی دریافت می‌شود، می‌توانند به اَشکال مختلف از پرداخت مالیات فرار کنند.

آمارهایی که با واقعیت همخوانی ندارند

یکی از اصنافی که در رابطه با پرداخت مالیاتشان صحبت‌های مختلفی مطرح می‌شود، پزشکان هستند. موضوع فرار مالیاتی پزشکان در سال‌های اخیر با راه‌اندازی کمپین پزشکان فراری از کارتخوان در شبکه‌های اجتماعی و اعتراض مردم نسبت به عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها، به عنوان یکی از اقشار پردرآمد کشور بار دیگر مورد توجه رسانه‌ها و مسئولین قرار گرفت. از طرفی، کارشناسان سیاست‌گذاری حوزه سلامت معتقدند که در کنار مسأله فرار مالیاتی پزشکان، مسأله‌ای مهم‌تر وجود دارد و آن مقدار واقعی مالیات پزشکان است. ظاهراً سازمان امور مالیاتی در سال 96 عدد 700 میلیارد تومان را به عنوان میزان مالیات جامعه پزشکی تعیین کرده است. اما بر اساس اظهارنظر کارشناسان سیاست‌گذاری سلامت مقدار تخمینی 700 میلیارد با واقعیات همخوانی ندارد زیرا در این صورت با احتساب میانگین مالیات 20 درصد، مجموع درآمد سالیانه پزشکان برابر 3500 میلیارد تومان خواهد بود و با در نظر گرفتن تعداد پزشکان فعال کشور که برابر 110 هزار نفر است، درآمد ماهانه هر پزشک دو میلیون و 600 هزار تومان می‌شود که با واقعیات همخوانی ندارد.

فرار مالیاتی نجومی پزشکان

طبق آخرین اطلاعات حساب‌های ملی سلامت که توسط مرکز آمار منتشر شده است، هزینه عمومی سلامت حدود 121 هزار میلیارد تومان بوده است. از این مقدار، بنا بر گفته ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، حدود ۷۰ درصد رقمی معادل 85 هزار میلیارد تومان صرف هزینه و دستمزد نیروی انسانی می‌شود. حال اگر نیمی از این رقم صرف پرداخت به پزشکان شود، درآمد سالیانه پزشکان برابر 42 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

ازآنجایی‌که طبق گزارش سازمان نظام پزشکی حدود 160 هزار نفر پزشک و دندانپزشک  در کشور حضور دارند، با فرض اینکه 130 هزار نفر از آنها فعال باشند، می‌توان گفت که درآمد سالیانه هر پزشک در سال چیزی در حدود 320 میلیون تومان و به معنی ماهانه حدود ۲7 میلیون تومان است. با توجه به درآمد بالای این قشر اگر حداقل مالیات 20 درصد را برای درآمد آنها در نظر بگیریم، مالیات واقعی آنان 8400 میلیارد تومان خواهد شد.

همچنین ازآنجایی‌که پیشنهاد دریافت مالیات ۳۵ درصدی از درآمد بالای ۱۵ میلیون تومان در مجلس مطرح است، با توجه به درآمد بالای ۱۵ میلیون تومانی پزشکان، باید رقمی در حدود ۱۳۳۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کنند. با احتساب مالیات 20 درصد، مالیات سالانه پزشکان حداقل 7600 میلیارد تومان خواهد بود. این در حالی است که پزشکان طبق اظهارات کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور چیزی در حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند. همان‌طوری که مشاهده می‌شود این رقم با مقدار مالیات محاسبه‌شده فاصله بسیار زیادی دارد.

فرار مالیاتی پزشکان بیش از مالیات تمام مشاغل

با در نظر گرفتن میانگین درآمد ماهانه 40 میلیون برای 40هزار پزشک متخصص و میانگین درآمد ماهانه 20 میلیون برای 28 هزار دندان پزشک، مجموع درآمد سالانه این دو قشر برابر 34 هزار میلیارد تومان خواهد بود. بنابراین در صورت اخذ مالیات 25 درصد، مقدار مالیات سالانه پزشکان حداقل 6700 میلیارد تومان می‌شود که با عدد اعلامی 700 میلیارد تفاوت فاحشی دارد. در صورت صحت این ادعا، میزان فرار مالیاتی پزشکان به‌تنهایی بیش از مقدار فعلی مالیات همه مشاغل (6180 میلیارد) خواهد بود.

هزینه مالیات پزشکان برای طرح سلامت

فریده اولادقباد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد مالیات پزشکان می‌گوید: این مالیات در بخش طرح تحول سلامت و بیمه سلامت برای اقشاری که توانایی مالی کمی دارند باید هزینه شود. در حال حاضر بین 9 تا 11 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند، بنابراین در شرایط کنونی دریافت مالیات از جامعه پزشکی کمک مهمی به توسعه کشور می‌کند.

به نظر می‌رسد با اخذ حداقل مالیات ۷۰۰۰ میلیارد تومانی از پزشکان می‌توان وابستگی بودجه سلامت را به نفت و درآمدهای ناپایدار کاهش داد. چنانچه به خاطر وابستگی بودجه سلامت به منابع ناپایدار و عدم اتکا به مالیات و همچنین حیف‌ومیل‌هایی که در اجرای طرح تحول سلامت صورت گرفته است موجب شد که بیمه‌ها با ورشکستگی روبه‌رو شوند. علاوه بر ورشکستگی بیمه‌ها، دولت نیز مجبور به انتشار اوراق قرضه شد.

با این مقدار از مالیات می‌توان از یک‌سو بخشی از کسری سازمان بیمه سلامت را که تا سال ۱۳۹۶ چیزی در حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومانی با آن مواجه بوده است، جبران کرد. از سوی دیگر نیز کشور به انتشار اوراق قرضه ۸۰۰۰ میلیارد تومانی که از پیامدهای طرح تحول سلامت بوده است نیازی ندارد.

همچنین با صرفه‌جویی در مصرف منابع می‌توان بودجه را هدفمندتر هزینه کرد. چنانچه سعید نمکی، وزیر بهداشت در این زمینه می‌گوید: اگر نظام ارجاع، پزشک خانواده، پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی اجرایی شود، حداقل می‌توان سالانه بین 30 تا 35 درصد از بودجه حوزه سلامت را جهت‌دارتر و مناسب‌تر هزینه کرد.

دو مصوبه برای جلوگیری از فرار مالیاتی

نهایتاً بعد از جنجال‌های طولانی‌مدت در جریان بررسی کلیات بودجه ‌۹۸ کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی دو مصوبه را درباره مالیات پزشکان تصویب کرد و گفته شد که این مصوبات می‌تواند موجب شفافیت درآمد پزشکان شده و از فرار مالیاتی پزشکان پردرآمد هم جلوگیری کند. بر اساس مصوبه اول، پزشکان ملزم به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی در مطب خواهند شد و طبق مصوبه دوم مالیات علی‌الحساب ۱۰ درصدی از درآمد پزشکان در مراکز درمانی برداشته می‌شود. مصوبه‌ای که علاوه بر شفاف کردن درآمد و مالیات پزشکان می‌تواند موجب افزایش درآمد نیز باشد؛ زیرا در لایحه بودجه سال 98 پیش‌بینی شده است که میزان درآمد دولت از محل مالیات‌ها ۱۵۳ هزار میلیارد تومان باشد.

در ابتدای خرداد سال جاری، سرپرست سازمان امور مالیاتی دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان را ابلاغ کرد. بدین ترتیب، بر اساس بند ک تبصره ۶ قانون بودجه ۹۸ تمامی مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلف‌اند ۱۰ درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان را که به موجب دریافت وجه صورت‌حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها یا نقداً از طرف بیمار پرداخت می‌شود، به عنوان علی‌الحساب مالیات کسر و به نام پزشک مربوطه تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورت‌حساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.

همچنین در ادامه این دستورالعمل آمده است، مالیات علی‌الحساب این بند شامل پرداخت‌هایی نخواهد بود که به عنوان درآمد حقوق و کارانه پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود.

تمامی افراد شاغل در حرفه پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دامپزشکی، می‌بایست تا ۲۳ مرداد ۹۸ نسبت به تهیه دستگاه کارتخوان و استفاده از آن اقدام نمایند.
ظفرقندی: تمامی افراد شاغل در حرفه پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دامپزشکی، می‌بایست تا ۲۳ مرداد ۹۸ نسبت به تهیه دستگاه کارتخوان و استفاده از آن اقدام نمایند.

کارت‌خوان اجباری شد

بعد از گذشت دو ماه از ابلاغ، حالا خبر رسیده که بر اساس توافق به‌عمل‌آمده بین سازمان نظام پزشکی، سازمان امور مالیاتی و سازمان دامپزشکی، استفاده از کارتخوان برای افرادی که در حرفه پزشکی و دامپزشکی مشغول به فعالیت هستند، الزامی شده است.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی، با عنوان این مطلب که جامعه پزشکی همواره از قانون تبعیت کرده است، در این رابطه می‌گوید: با توافق سازمان امورمالیاتی، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام دامپزشکی، از صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی به منظور ثبت‌نام در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروش دعوت به عمل آمده است.

وی افزود: تمامی افراد شاغل در حرفه پزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و دامپزشکی، می‌بایست تا ۲۳ مرداد ۹۸ نسبت به تهیه دستگاه کارتخوان و استفاده از آن اقدام نمایند.

قوانین به فرار مالیاتی دامن زده است

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نوع تجارت در ایران به فرار مالیاتی دامن زده است، معتقد است: از جمله کسانی که به‌راحتی مالیات پرداخت نمی‌کنند یا مالیات علی‌الرأس پرداخت می‌کنند پزشکان هستند؛ این در حالی است که پزشکان جزء اقشار پردرآمد جامعه بوده و عدم پرداخت مالیات از سوی آنها، هیچ توجیهی ندارد.

وی می افزاید: گاهی یک پزشک عمومی از پزشک متخصص درآمد بیشتری دارد اما این درآمدها جایی ثبت نمی‌شود؛ از این رو الزام به نصب دستگاه کارتخوان در مطب به نفع سیستم مالیاتی کشور است.

او با بیان اینکه تا به امروز بخشی از درآمدهای کشور از محل فروش نفت و فروش باقی دارایی‌های دولت بوده است که این منبع درآمد دیر یا زود به اتمام می‌رسد، تاکید می‌کند: اقتصاد ایران دیگر چنین تابی ندارد که فقط با پول نفت و فروش دارایی‌ها اداره شود؛ رفتن به سمت اخذ مالیات دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک الزام اجتناب‌ناپذیر است.

سیستم مالیاتی شوخی‌بردار نیست

در همین راستا غلامرضا حیدری‌ کردزنگنه، رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی کشور، تصریح می‌کند: قانون، پرداخت مالیات را مکلف کرده؛ این موضوع در عموم کشورها جاری و حاکم است. هیچ کشوری درباره مسائل مالی و جریان پول‌شویی رحم ندارد؛ اما به‌دلیل آنکه برخی این موضوع برایشان تازگی دارد یا اینکه با اعمال آن، تحت فشار قرار می‌گیرند، در اجرای این قانون با سختی‌هایی مواجه می‌شوند. سیستم مالیاتی در هیچ‌جای دنیا با کسی شوخی ندارد. سیستم‌های فرار مالیاتی باید با افراد متخلف برخورد کند و در مقابل متخلفان بایستد.

کارت‌خوان شفافیت مالی می‌آورد

جامساز، پژوهشگر اقتصادی نیز می‌گوید: اکنون در کشور ما با توجه به تحریم‌های اعمال‌شده و کاهش درآمدهای نفتی، موضوع مالیات مقداری پررنگ‌تر شده است. در بودجه سال 98 افزون بر 208 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده، درصورتی‌که هزینه‌های دولت بیش از این مقدار است و دولت در این زمینه کسری چشمگیری دارد. این کسری باید به‌گونه‌ای تأمین شود.

او ادامه داد: بسیاری از پزشکان یا در استخدام نیروهای مسلح هستند یا در استخدام دولت. آنها حقوق می‌گیرند و مالیات مربوطه از حقوقشان کسر می‌شود؛ اما بسیاری از پزشکان درمانگاه‌ خصوصی و مطب دارند، اینها علاوه بر کارهایی که برای دولت انجام می‌دهند، در مطب خود نیز پذیرای بیماران بسیاری هستند که مشخص نیست چگونه مالیات پرداخت می‌کنند. بسیاری از آنها دستگاه کارتخوان ندارند. اگر این دستگاه در مطب آنها باشد، شفافیت مالی حاصل می‌شود.

گرفتن کارت‌خوان به اسم دیگران

سیستم مالیاتی در هیچ‌جای دنیا با کسی شوخی ندارد. سیستم‌های فرار مالیاتی باید با افراد متخلف برخورد کند و در مقابل متخلفان بایستد.
حیدری کردزنگنه: سیستم مالیاتی در هیچ‌جای دنیا با کسی شوخی ندارد. سیستم‌های فرار مالیاتی باید با افراد متخلف برخورد کند و در مقابل متخلفان بایستد.

غیبی‌پور از جمله منتقدان عملکرد واحدهای پزشکی است. او با بیان اینکه برخی از واحدهای پزشکی از نصب دستگاه‌ کارت‌خوان که نمایش‌دهنده تراکنش آنهاست، خودداری کرده‌اند، می‌افزاید: بعضاً دستگاه کارت‌خوان را به اسم دیگری نصب می‌کنند تا مالیاتی برای آنها در نظر گرفته نشود. این عمل طبق ماده 169 تبصره 1 و تبصره 5 خلاف قانون است؛ چراکه استفاده از عنوان دیگری برای پرداخت مالیات خلاف قانون است. مأمور در چنین شرایطی گمراه می‌شود و نمی‌تواند صحیح حکم کند.

وی با اشاره به پرداخت مالیات از سوی جامعه پزشکی کشور ادامه می‌دهد: البته این‌گونه نیست که کل جامعه پزشکی فرار مالیاتی داشته باشد. پزشکانی را می‌شناسیم که داوطلبانه مالیات پرداخت می‌کنند و به تکلیف خود به‌ درستی عمل می‌کنند. اصولاً 70 درصد اصناف به صورت توافقی مالیات پرداخت می‌کنند.30 درصد دیگر نیز برای تعیین مالیات، ضمن اعتراض، به هیات حل اختلاف مراجعه می‌کنند که در نهایت این مسأله هزینه وصول مالیات را سنگین می‌کند. اگر صنف پزشکان به مالیات تعیین‌شده تمکین کنند، هزینه وصول مالیات کاهش می‌یابد، اما اگر پزشکان اعتراض کنند، صرفاً هزینه مالیات را در کشور بالا می‌برند که این موضوع در بودجه تأثیر منفی دارد.

عملکرد مالیاتی پزشکان سال آینده معلوم می‌شود

 وی تصریح می‌کند: پزشکانی که در سال 98 برای آنها دستگاه کارت‌خوان نصب شده است، تا سال 99 فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل دهند. خروجی این قانون در سال آینده مشخص می‌شود. هنوز در نیمه اول سال 98 به‌سر می‌بریم. زود است عدد دقیقی از اوضاع موجود اعلام شود. در سال 99 می‌توان سال 98 را با سال 97 مقایسه کرد. پزشکانی که پیش‌تر اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل داده‌اند، بر اساس قانون سال‌ قبل بوده که استفاده از دستگاه کارت‌خوان الزام‌آور نبود. قضاوت در مورد آنها را باید به سال بعد واگذار کنیم.

مشکل PSP در مطب‌های کم‌مشتری

جهانگیری، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی نیز به ارائه آماری در این خصوص پرداخته و می‌گوید: طبق آماری که بانک مرکزی اعلام کرد: در رشته‌های متفاوت بین 12 تا 36 درصد رشد استفاده از کارت‌خوان را داشته‌ایم. در زمینه استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان توصیه‌های لازم صورت گرفته است. تعاملات لازم نیز در مورد اجرایی‌شدن دستورالعمل‌های متفاوت، با سازمان امور مالیاتی انجام شده و به تفاهمات خوبی رسیده‌ایم. طبق قانون، تعاملات لازم بین سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام دامپزشکی و همچنین سازمان امور مالیاتی کشور به عمل آمده است.

وی می‌افزاید: میزان رشد مذکور نسبت به سال 96 است. البته برخی عموم مشکلات را به پای جامعه پزشکی می‌نویسند که این صحیح نیست. ما در زیرساخت‌ها نیز مشکلاتی داریم. شاید بانک‌ها مشکل نداشته باشند، ولی قطعاً شرکت‌های PSP با حجم تراکنش‌ها مشکل دارند. ضمن اینکه در برخی مطب‌ها به دلیل آنکه میزان تراکنش‌ها پایین است، شرکت‌های PSP دستگاه کارت‌خوان را جمع‌آوری می‌کنند. در این مورد با بانک مرکزی صحبت‌هایی شده که قول مساعدت داده‌اند. مشخصاً ما نمی‌توانیم از هر دستگاه کارت‌خوانی استفاده کنیم.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی ادامه می‌دهد: برخی مواقع برای یک شرکت PSP ارزش اقتصادی ندارد که دستگاه پوز خود را در مطب پزشکی که در روز تنها چندبار از دستگاه استفاده می‌شود، نصب کند. برخی از پزشکان ما به جهت مراجعات پایین بیماران، مشخصاً چندان از دستگاه کارت‌خوان استفاده نمی‌کنند. این موضوع برای PSPهای مربوطه مقرون‌به‌صرفه نیست.

جهانگیری اضافه می‌کند: اتفاق افتاده که به پزشکان ما اخطار داده‌اند که به دلیل تراکنش پایین، دستگاه کارت‌خوان را جمع‌آوری خواهند کرد. این در حالی است که پزشک مربوطه در هفته دو روز در مطب حضور دارد. مشخصاً در چنین شرایطی میزان تراکنش هم پایین است. در چنین شرایطی آیا منصفانه است که پزشک را مقصر بدانیم؟!

تعاملات لازم نیز در مورد اجرایی‌شدن دستورالعمل‌های متفاوت، با سازمان امور مالیاتی انجام شده و به تفاهمات خوبی رسیده‌ایم. طبق قانون، تعاملات لازم بین سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام دامپزشکی و همچنین سازمان امور مالیاتی کشور به عمل آمده است.
جهانگیری: تعاملات لازم نیز در مورد اجرایی‌شدن دستورالعمل‌های متفاوت، با سازمان امور مالیاتی انجام شده و به تفاهمات خوبی رسیده‌ایم. طبق قانون، تعاملات لازم بین سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام دامپزشکی و همچنین سازمان امور مالیاتی کشور به عمل آمده است.

تنها قشری که در سال 97 دستمزدش را افزایش نداد

او در واکنش به این موضوع که برخی پزشکان با وجود مراجعان بالا از دستگاه کارت‌خوان استفاده نمی‌کنند، تصریح می کند: متخلفان در هر قشری وجود دارند. هر قشری کم‌و‌‌بیش متخلف دارد. نباید برخی مسائل را در قبال جامعه پزشکی کشور فراموش کنیم. در سال 97 تنها قشری که در اوج فشار اقتصادی حاضر نشد دستمزد خود را افزایش دهد، همین جامعه پزشکی بود. کدام قشر را سراغ دارید که 16 ماه دریافتی نداشته باشد، اما خدمات خود را ادامه دهد؟ چرا این خدمات را نادیده می‌گیریم؟

طرح موضوع مالیات پزشکان مشکوک است

او در پاسخ به این سؤال که چرا جامعه نسبت به پزشکان و نوع عملکرد آنها حساس شده است، می‌گوید: به نظر من جامعه حساس نیست. این یک روند مشکوک است که چند مدتی است که آغاز شده است. ما این موضوع را بررسی کرده‌ایم. برخی در حال پیگیری و ادامه این روند هستند. با ابزار رسانه‌ای که در اختیار دارند تعمداً این کار را انجام می‌دهند. این تعمد شاید منشأ داخلی هم نداشته باشد و خارج از مرزها جریان‌سازی شود.

جهانگیری خاطرنشان می‌کند: بسیاری از سخنانی که دوستان از جامعه پزشکی بر زبان می‌آورند، با واقعیت مطابقت ندارد. برای نمونه، درآمد پزشکان در عموم افراد واقعاً آن‌گونه که تبلیغ می‌شود، بالا هم نیست. ممکن است برخی پزشکان درآمد بالایی داشته باشند اما عموم آنها این‌گونه نیستند. از طرفی، یک پزشک برای اینکه بتواند دستگاه MRI راه‌اندازی کند، حداقل باید 30 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند. ما باید هزینه‌های جانبی را هم در نظر بگیریم. کل مبلغ پرداختی از سوی بیمار به شخص پزشک تعلق ندارد. اما همین موضوع را پر‌رنگ می‌کنند که هزینه ام‌آر‌آی فلان مبلغ است و فلان پزشک این میزان درآمد دارد. درصورتی‌که این‌گونه نیست.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer