اثر سوء شرکت‌های صوری بر اقتصاد - رسانه مجازی نیلسو

اثر سوء شرکت‌های صوری بر اقتصاد

این روزها شرکت‌هایی که ادعای فعالیت‌ آن‌ها را فقط در سایت‌ها می‌توان دید، بی‌شمارند. شرکت‌هایی با هیأت‌مدیره پنهان، حوزه اختیارات و اهداف نامشخص و برخلاف آنچه در صفحه موردنظر آورده شده در عمل هر کاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی انجام می‌دهند.

  • توسط شبنم عزیزی
photo 2017 09 13 15 23 08 - اثر سوء شرکت‌های صوری بر اقتصاد

از صادرات و واردات و دلالی آهن و فولاد گرفته تا واردات مواد اولیه کارخانه‌ها و ماشین‌آلات! پس از مدتی هم سایت موردنظر دیگر قابل مشاهده نیست، اما سؤال این است که نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها در فضای مجازی برعهده چه نهادی است؟ پس از ثبت شرکت در سازمان ثبت اسناد و ایجاد سایت در فضای مجازی، تخلفات این‌گونه شرکت‌ها چگونه رصد می‌شوند؟

بیشتر بخوانید:

رانت رابطه برای فعالیت غیرقانونی در شرکت

سال‌هاست شرکت‌های صوری که با هدف کلاهبرداری و فرار مالیاتی و … تشکیل می‌شوند به‌عنوان یک معضل اقتصادی در سایه نبود نظارت و کنترل درحال سودجویی‌های کلان هستند. گفته می‌شود ظهور فعالیت این نوع شرکت‌ها به زمان اجرای ماده ۱۶۹ قانون قبلی مالیات‌های مستقیم باز‌می‌گردد که به فعالان اقتصادی کد اقتصادی تعلق گرفت.

بااین‌حال بسیاری از این سودجویان با پیدا کردن رابطه‌های خارج از ضابطه پس از ثبت قانونی شرکت، شروع می‌کنند به فعالیت‌های غیرقانونی که در متن اساسنامه و فعالیت موردنظر آن‌ها قید نشده است.

حدوداً سال 96 سازمان امور مالیاتی کشور از شناسایی بیش از ۲هزار و ۶۰۰ شرکت صوری در نظام مالیاتی خبر داد و در جایی که انتظار می‌رفت با معرفی این تعداد، ریشه این نوع اخلاگران اقتصادی خشکانده شود، سال 97 با اجرای طرح جامع مالیاتی 3هزار و 600 شرکت صوری شناسایی و اعلام شد!

همان‌طورکه می‌دانید فهرست بلندی از  نهادها، وظیفه نظارت بر عملکرد شرکت‌های ثبت‌شده را دارند، از جمله سازمان امور مالیاتی، وزارت صنعت، وزارت تعاون، وزارت کشور، اتاق اصناف، اداره اماکن، نیروی انتظامی و … اما افزایش این شرکت‌ها و ادامه فعالیت‌های غیرقانونی این دسته از افراد، نشان می‌دهند چندان موفق عمل نکرده‌اند، شاید همین تعداد دستگاه‌های نظارتی خود عاملی بر عدم جدیت در برخورد با این‌گونه شرکت‌ها باشند.

company registration Singapore Koh management - اثر سوء شرکت‌های صوری بر اقتصاد
شرکت‌های صوری با شناسایی خلأهای نظارتی چنین فعالیت‌های را هدف‌گذاری می‌کنند.

منفعت دوجانبه سودجویان از تسهیلات دولتی تا پول مردم

کارشناسان اقتصادی می‌گویند: افراد سودجو با هدف گرفتن وام‌های کلان شرکت‌های صوری تأسیس کرده و بعد از اینکه تسهیلات موردنظر را دریافت می‌کنند اعلام ورشکستگی کرده و در دیگر حوزه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ البته همه ماجرا فقط این نیست اغلب از مردم هم در برابر خدمات وعده داده‌شده پول‌های کلانی به جیب می‌زنند.

هرچند این شرکت‌ها با عنوان صوری خوانده می‌شوند، برای آغاز فعالیت خود، مراحل قانونی ثبت را انجام می‌دهند، اما عملکرد آن‌ها چیزی نیست که برای آن شرکت ثبت کردند و دقیق‌تر باید گفت نظارت در این بخش کمرنگ است.

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: شرکت‌های صوری با شناسایی خلأهای نظارتی چنین فعالیت‌های را هدف‌گذاری می‌کنند. به گفته علیرضا پوراسد، خروجی فعالیت این دسته از افراد سودجو اخلال در فعالیت اقتصادی و ورود پول کثیف به چرخه اقتصادی کشور است.

وی توضیح می‌دهد: یکی از کارهای غیرقانونی این افراد فاکتورفروشی و برگه‌ فروش صوری برای دور زدن سازمان مالیاتی و عدم پرداخت مالیات است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه این شرکت‌ها برای قانونی نشان دادن معاملات خود، فاکتورسازی می‌کنند، گفت: مدیران این شرکت‌ها با زیرکی تسهیلات و وام‌های کلانی برای یک فعالیت تولیدی دریافت می‌کنند، اما در عمل به واردات و فروش اجناس کالاهای قاچاق و فعالیت‌هایی از این دست می‌پردازند.

پوراسد می‌افزاید: مشکلات اقتصادی‌ای که این شرکت‌ها به وجود می‌آورند بر کسی پوشیده نیست، با انجام مبادلات غیررسمی بازارهای مالی را دچار اخلال کرده، موجب ضرر و زیان و حتی ورشکستگی فعالان اقتصادی می‌شوند که برای رونق تولید داخل در حوزه موردنظر رنج بسیاری کشیده‌اند.

به گفته او، هدف اصلی این افراد پس از ثبت شرکت درواقع گم کردن رد اقداماتی است که درآمد ناشی از آن مشخص نباشد. معمولاً این افراد با بهره‌مندی از رانت‌ پروژه‌ها و قراردادها، به مناقصات و مزایده‌های مختلف وارد عمل می‌شوند و با دریافت تسهیلات بزرگ بانکی و دراختیار داشتن کارت بازرگانی سودهای کلانی به ‌جیب ‌می‌زنند.

اساسنامه شرکت و موسسه 1024x641 - اثر سوء شرکت‌های صوری بر اقتصاد
بسیاری از این سودجویان با پیدا کردن رابطه‌های خارج از ضابطه پس از ثبت قانونی شرکت، شروع می‌کنند به فعالیت‌های غیرقانونی که در متن اساسنامه و فعالیت موردنظر آن‌ها قید نشده است.

قوانین حاکم بر شرکت‌ها

قانون چه می‌گوید: طبق ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامی، اگر اشخاص حقوقی مثل شرکت‌ها و مؤسسات صرفاً برای انجام امور غیرقانونی تأسیس شده باشد یا اینکه بعد از ثبت شرکت از هدف اصلی خود منحرف شده و به امور غیرمجرمانه و غیرقانونی بپردازند قابل انحلال بوده و اموال آن‌ها هم مصادره می‌شود.

نکته این است که معمولاً چنین افرادی خود را از پست‌هایی همچون مدیرعاملی دور نگه می‌دارند چرا که طبق ماده ۱۴۳ قانون مجازات اسلامی، اصل بر مسئولیت شخص حقیقی است و شرکت (شخص حقوقی) وقتی مشمول مسئولیت کیفری می‌شود که نماینده قانونی شرکت با اسم شرکت یا برای عملی کردن منافع آن، جرمی انجام داده باشد. این امر مسئولیت‌های مالیاتی نیز به دنبال دارد، از جمله: ممنوع‌الخروج شدن، ممنوعیت از انجام معاملات و نقل و انتقال اموال و همینطور بازداشت اموال، محکومیت به پرداخت اصل مالیات قطعی شده و جرائم مالیاتی شرکت صوری به صورت تضامنی و …

تخلفات شرکت‌های صوری از زبان مسئولان

پیش‌تر جعفری دولت‌آبادی نسبت به فرار مالیاتی برخی در قالب شرکت‌های صوری خبر داده بود. دادستان تهران درباره سازوکار این نوع شرکت‌ها گفته است: متهمان پرونده‌های اقتصادی با ثبت شرکت و استفاده از کارت‌های بازرگانی وارد فعالیت می‌شوند.

چندی پیش، امیر خجسته، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس نیز از ثبت 200 شرکت صوری برای دریافت ارز دولتی خبر داد و اینکه هنوز مشخص نشده ارز تخصیص‌یافته کجاها هزینه شده و چه نوع کالاهایی به کشور وارد شده‌اند. او همچنین اضافه کرد: طبق آمار، میزان فرارهای مالیاتی 100هزار میلیارد تومان است.

در همین حال، دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران هم اعلام کرده است: فقط در سه‌ماهه سال 97 تعداد 637 شرکت ارز 4200 تومانی دریافت کردند، بدون آنکه نسبت به نحوه فعالیت آن‌ها اطلاعات دقیقی وجود داشته باشد تا نظارت مالی صورت بگیرد، حال آنکه یکی از شروط دریافت یا تمدید کارت بازرگانی برای واردات، ارائه اظهارنامه مالیاتی و دریافت کد رهگیری از سازمان امور مالیاتی است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer