احتمال 100 دلاری شدن نفت - رسانه مجازی نیلسو

عواقب حمله موشکی به شرکت نفت آرامکو عربستان؛

احتمال 100 دلاری شدن نفت

حمله به تاسیسات آرامکو منجر به کاهش تولید نفت به میزان 5.7 میلیون بشکه در روز خواهد شد که به باور کارشناسان این اتفاق می‌تواند حتی قیمت هر بشکه نفت را به مرز 100 دلار برساند.

  • توسط شاهین فلسفی
GettyImages 509843570 oil crude barrels drilling mining fossil fuels 1120 - احتمال 100 دلاری شدن نفت

بامداد روز شنبه ۲۳ شهریور رسانه‌های خبری عربستان از وقوع آتش سوزری در دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو در شهر‌های «بقیق» و «هجره حُریص» در شرق این کشور خبر دادند. ساعاتی بعد سخنگوی انصارالله یمن در گفتگو با شبکه تلویزیونی المسیره، ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت این حمله اعلام کرد: «در صورتی که عربستان به تجاوز و محاصره خاک این کشور ادامه دهد، اهداف و رشته عملیات بعدی یمنی‌ها روز به روز گسترده‌تر و دردناک‌تر خواهد بود؛ تا جایی که ریاض چاره‌ای جز توقف تجاوز‌های خود نداشته باشد.»

فلج شدن نیمی از تولید نفت عربستان

تصاویر ماهواره‌ای که آمریکا منتشر کرده نشان می‌دهد 19 نقطه از دو پالایشگاه سعودی تحت تاثیر حملات پهپادی نیروهای انصارالله قرار گرفته است. همچنین منابع مطلع از بسته شدن خط انتقال نفت خام عربستان به بحرین به دلیل حمله پهپادی نیروهای یمنی به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان خبر دادند.

Satellite image from Planet Labs Inc. shows thick black smoke rising from Saudi Aramcos Abqaiq facility in Buqyaq Saudi Arabia Sept 14 2019 770x433 - احتمال 100 دلاری شدن نفت
تصاویر ماهواره‌ای که آمریکا منتشر کرده نشان می‌دهد 19 نقطه از دو پالایشگاه سعودی تحت تاثیر حملات پهپادی نیروهای انصارالله قرار گرفته است

همزمان برخی پیش‌بینی‌ها حاکیست که ممکن است در پی حمله به تاسیسات فرآوری نفت البقیق قیمت نفت حتی سه رقمی شود. چرا که دولت عربستان مجبور شده دو تاسیسات نفتی خود را پس از حمله هواپیماهای بدون سرنشین یمنی تعطیل کند و این اتفاق منجر به کاهش تولید نفت به میزان 5.7 میلیون بشکه در روز خواهد شد که تقریبا معادل نیمی از تولید روزانه نفت خام عربستان است.

در تازه ترین ارزیابی‌ها، شرکت انرژی انگلیسی «اسپکت» در تحلیلی در زمینه اختلال در صادرات نفتی عربستان اعلام کرده که 18 درصد از تولیدات گاز طبیعی و حدود 50 درصد از تولیدات نفت مایع عربستان بعد از این حملات دچار تعلیق و اختلال شده است.

براساس داده‌هایی که شرکت ملی نفت عربستان، (آرامکو) منتشر کرده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۴ میلیارد دلار بوده است.

گسست در ادعای جایگزینی نفت ایران

هم وزیر انرژی عربستان و هم تحلیلگران بین المللی کاهش تولید نفت عربستان را در حالی تایید می‌کنند که پس از آغاز تحریم اقتصادی ترامپ علیه ایران که مبتنی بر تحریم فروش نفت است، عربستان سعودی بار‌ها برای جانشینی نفتی ایران اعلام آمادگی کرده و به کشور‌های جهان اطمینان داده بود که می‌تواند نفت تحریم شده ایران را جبران کند.

آتش سوزی در پالایشگاه
حمله ۱۰ پهپاد انصارالله یمن و قطع نیمی از تولیدات عربستان سعودی که به معنای ۵ درصد کل تولید روزانه جهانی نفت است

اردیبهشت ماه سال جاری خبرگزاری بلومبرگ به نقل از مقامات عربستان اعلام کرد که ریاض می‌خواهد از ماه ژوئیه (تیرتا مرداد) تمامی سفارشات نفتی را که در ماه ژوئن (خرداد تا تیر) در نتیجه خروج نفت ایران از بازار دریافت کرده است، تامین کند. در همان اردیبهشت هم ترامپ به جهان اطمینان داده بود ریاض و کشور‌های دیگر خلاء نفتی ایران را جبران می‌کند. وعده‌هایی که با حمله ۱۰ پهپاد انصارالله یمن و قطع نیمی از تولیدات عربستان سعودی که به معنای ۵ درصد کل تولید روزانه جهانی نفت است؛ به نظر با چالش‌های بی‌شماری روبرو خواهد بود.

افزایش شدید قیمت نفت

فرانس بیست و چهار بخشی از سخنان سیمون مابون ، محقق دانشگاه لانکاستر را پخش کرد. وی گفت: اکنون این پرسش پیش آمده است که آیا عربستان سعودی قادر است بعد از این حملات به اوضاع سر و سامان بدهد و دیگر این که بهبودی این اوضاع چقدر زمان نیاز است؟ اقتصاد نفت و سیستم جهانی برای جبران این کاستی از ساز و کار لازم برخوردار است. ذخایری در جهان وجود دارد که می‌تواند در شرایطی از این دست از بروز بحران جلوگیری کند.

این گزارشکر در ادامه افزود: به این ترتیب میزان ذخایر آمریکا و عربستان سعودی کاهش خواهد یافت. این حملات علاوه بر تبعات اقتصادی نشان داد که تاسیسات نفتی عربستان آسیب پذیر هستند.

وی افزود: حملات اخیر برای شرکت آرامکو که خود را برای بازگشت به بورس آماده می‌کرد، در بدترین زمان ممکن رخ داد. میزان خسارات و زمان از سرگیری تولید نفت در روز سه شنبه اعلام خواهد شد.

مجری فرانس بیست و چهار همچنین گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از این حمله در عربستان سعودی، مجوز استفاده از ذخایر نفتی این کشور را صادر کرد..

بر اساس گزارش ها نفت شل آمریکا از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ به میزان ۵٫۹ میلیون بشکه در روز به کل نفت موجود در جهان افزود. بنابراین می‌توان گفت که میزان خسارات وارده به نفت عربستان به میزان کل افزایش نفت شل امریکا در ۱۰ سال اخیر بوده است.

همچنین اندرو لیپو، رئیس شرکت نفتی لیپو می‌گوید وضعیت پیش آمده هراسناک است و انتظار دارم که قیمت نفت بین ۵ تا ۱۰ دلار بابت هر بشکه افزایش پیدا کند.

20190921 woc146 1024x606 - احتمال 100 دلاری شدن نفت
افزایش قیمت یکباره نفت پس از جمله پهبادها به تاسیسات نفتی عربستان- منبع: اکونومیست

گفتنی است که تحلیل لیپو مبنی بر افزایش 5 تا ۱۰ دلاری قیمت نفت بدون توجه به دیگر تبعاتی است که می‌تواند اخلال بلندمدت در تولید نفت عربستان به همراه داشته باشد، انجام شده است بنابراین  اگر اخلال در تولید بیش از ۵ میلیون بشکه نفت در روز ادامه دار باشد، امکان این وجود دارد که قیمت نفت به سرعت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه نیز برسد.

علیرغم آنکه آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود اعلام کرده است که عرضه نفت به بازار جهانی به میزان کافی در حال انجام است و سعودی‌ها ادعا کرده‌اند که می‌توانند عرضه نفت را مجددا در مدت زمان کوتاهی افزایش دهند اما حمله یمنی‌ها به تاسیسات البقیق می‌تواند بعد از شروع به کار بازار جهانی پس از تعطیلی آخر هفته قیمت نفت را صعودی کند.

بخشی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ممکن است در پی حمله به تاسیسات فرآوری نفت البقیق قیمت نفت حتی سه رقمی شود.

بنا به اعلام مؤسسه فوربس و برخی دیگر کارشناسان در صورتی که کمبود عرضه نفت ناشی از خسارت وارده به تاسیسات نفتی سعودی‌ها به درازا بکشد این احتمال وجود دارد که قیمت نفت از 100 دلار عبور کند.

یکی دیگر از نگرانی‌‌های کارشناسان این است که افزایش قیمت ناشی از حمله یمنی‌ها به روند کاهش رشد اقتصاد جهانی نیز دامن بزند.

سکته قلبی بازار نفت

به گفته باب مکنالی مشاور امور اقتصادی و انرژی جرج بوش پسر، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، حمله  پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در واقع چیزی شبیه به یک حمله قلبی به صنعت نفت سعودی‌ها، بازار نفت و اقتصاد جهانی بود. راجر دیوان، کارشناس باسابقه مؤسسه آی اچ اس مارکت نیز ادعای مکنالی را تائید کرد.

وی گفت:‌ البقیق قلب صنعت نفت عربستان بود و حالا شاهد سکته قلبی سعودی‌ها و بازار نفت هستیم.

در حالی که بسیاری بر این باورند که بازار نفت نمی‌تواند نسبت به حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات البقیق بی‌تفاوت بماند اما اینکه چقدر قیمت نفت در پی این حملات افزایش خواهد یافت سؤال بزرگی است که در روزهای دیگر به جواب آن خواهیم رسید. رویترز نیز مدعی شده علیرغم ادعای سعودی‌ها تعمیر خسارت وارده به دو پالایشگاه و تاسیسات فرآوری نفت عربستان طی روزهای آینده ممکن نیست و تعمیر خسارت‌ها هفته‌ها به طول می‌انجامد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer