ادامه درخشش والیبال ایران در هفته دوم لیگ ملت‌ها - رسانه مجازی نیلسو

ادامه درخشش والیبال ایران در هفته دوم لیگ ملت‌ها

تیم ملی والیبال ایران در هفته دوم لیگ ملت‌های والیبال هم نتایج خوبی گرفت و در پایان مسابقات این هفته در رده دوم جدول رده‌بندی قرار گرفت.

 • توسط نیلوفر حامدی
تیم ملی والیبال

فصل جدید لیگ ملت‌های والیبال از جمعه 10 خرداد با مسابقه تیم‌های ایران و ایتالیا آغاز شد. از سال 2013 که والیبال ایران وارد لیگ جهانی شد، این تیم همیشه مسابقات را با شکست آغاز می‌کرد اما در این فصل، شاگردان ایگور کولاکوویچ دست به سنت‌شکنی زدند و ایتالیا را با نتیجه 3 بر یک شکست دادند.

بیشتر بخوانید:

البته پیروزی بر ایتالیا شاید چندان موفقیت بزرگی به نظر نمی‌رسید، زیرا این تیم بیشتر ستاره‌های خود مانند عثمانی خوانتورنا و ایوان زایتسف را در اختیار نداشت. ولی چهار برد ایران در پنج مسابقه بعدی نشان داد که کولاکوویچ و شاگردانش با آمادگی بالایی وارد مسابقات شده‌اند. به‌خصوص اینکه کیفیت بازی تیم ملی هم نسبت به یکی دو سال اخیر به شکل چشم‌گیری بالا رفته بود.

تازه این نتایج در شرایطی به دست آمد که تیم ملی ایران حتی یک مسابقه تدارکاتی هم پیش از شروع لیگ ملت‌های والیبال نداشت و در واقع پس از حدود 50 روز تمرین و بدون قرار گرفتن در شرایط مسابقه، وارد رقابت‌های رسمی شد.

تیم ملی والیبال
تیم ملی والیبال ایران در هفته دوم لیگ ملت‌ها کارنامه بسیار خوبی داشته است

بیشتر شدن سرویس‌های قدرتی و ریسکی بازیکنان و آن هم در شرایطی که کیفیت آن بالا و درصد خطای آن پایین آمده بود یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نمایش تیم ملی در دو هفته اول و دوم لیگ ملت‌های والیبال بود. عملکرد بهتر بازیکنان در توپ‌گیری هم باعث شد تیم ایران به‌راحتی به حریفان امتیاز ندهد و از توپ‌های برگشتی بیشتر استفاده کند. این موضوع نشان می‌داد بازیکنان با روحیه جنگنده بیشتری نسبت به گذشته وارد میدان می‌شوند. کیفیت بازی تیم ملی حتی در مسابقه با برزیل، تنها تیمی که توانست ایران را شکست بدهد، هم بالا بود و باعث شد خیلی از مردم به آینده تیم ملی امیدوارتر از قبل شوند.

حالا تیم ملی ایران با پنج برد و 16 امتیاز، پس از برزیل و بالاتر از فرانسه در رده دوم جدول رده‌بندی قرار دارد و باید خود را برای شرکت در هفته‌های سوم و چهارم آماده کند که در ارومیه و اردبیل برگزار خواهد شد. میزبانی ایران و حضور تماشاگران خودی فرصتی طلایی برای تیم ملی خواهد بود تا حضور خود در مرحله نهایی مسابقات را قطعی کند.

مسابقات لیگ ملت‌های والیبال با حضور 16 تیم برگزار می‌شود. این 16 تیم به صورت دوره‌ای و در پنج هفته به مصاف هم می‌روند و در نهایت پنج تیم برتر به همراه آمریکا (میزبان مرحله نهایی) به مرحله بعدی مسابقات می‌رود. با توجه به شرایط موجود، شانس ایران برای سفر به آمریکا بسیار بالا به نظر می‌رسد.

اما علاوه بر جایگاه خوب تیم ملی، بازیکنان ایران هم در رده‌بندی انفرادی مهارت‌های مختلف شرایط خوبی دارند. سعید معروف، کاپیتان و پاسور ایران، بهترین جایگاه را در میان همه بازیکنان تیم ملی دارد و در رتبه نخست بهترین پاسورهای مسابقات ایستاده است.

سعید معروف که از روز نخست مسابقات در رده اول این بخش بود، پس از بازی پنجم جایگاه خود را به سیمونه جیانلی ایتالیایی داد، اما در پایان هفته دوم دوباره به صدر بازگشت. کاپیتان تیم ملی ایران در هر ست به‌طور میانگین ۹.۲۷ پاس منجر به امتیاز داده است.

سعید معروف
سعید معروف، کاپیتان تیم ملی ایران در هر ست به‌طور میانگین ۹.۲۷ پاس منجر به امتیاز داده است

سید محمد موسوی هم با وجود اینکه در بازی با ژاپن به دلیل مصدومیت به میدان نرفت، همچنان در رده دوم بهترین مدافعین روی تور مسابقات قرار دارد. موسوی در هر ست به طور میانگین ۰.۶۸ امتیاز با دفاع روی تور کسب کرده است.

موسوی در کنار پوریا فیاضی با میانگین ۰.۳۲ امتیاز سرویس در هر ست، رتبه‌های هفتم و هشتم بهترین زننده سرویس مسابقات را نیز در اختیار دارند.

پوریا فیاضی
پوریا فیاضی در بازی مقابل تیم ژاپن

امیر غفور هم که در مسابقات این فصل عملکرد درخشانی داشت، به دلیل مصدومیت بازی با ژاپن را از دست داد و جایگاهش در میان بهترین‌های مسابقات کمی افت کرد. با وجود این غفور با ۹۱ امتیاز، پنجمین امتیازآور برتر مسابقات و با ۵۱.۹۰ درصد موفقیت در زدن اسپک، نهمین مهاجم برتر رقابت‌هاست.

در بخش بهترین توپ‌گیران مسابقات، محمدرضا حضرت‌‌پور با ۲.۱۸، میلاد عبادی‌‌پور با ۱.۸۶ و پوریا فیاضی با ۱.۵۹ توپ‌گیری در هر ست، به ترتیب چهارم، پنجم و نهم هستند. میلاد عبادی‌پور با ۳۳.۷۸، محمدرضا حضرت‌‌پور با ۲۸.۷۰ و پوریا فیاضی با ۲۳.۳۳ درصد موفقیت، رتبه‌های چهارم، هشتم و دوازدهم بهترین دریافت‌کننده‌های مسابقات را نیز در اختیار دارند.

در واقع به غیر از علی شفیعی، همه بازیکنان حاضر در ترکیب اصلی تیم ملی ایران، در میان 10 نفر مسابقات در بخش‌های مختلف قرار گرفته‌اند که این موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد کیفیت عملکرد تیم ملی در همه مهارت‌های والیبال خوب بوده است.

ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی
ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی

در جدول رده‌بندی مسابقات همه تیم‌ها دست‌کم یک برد داشته‌اند و برزیل تنها تیم بدون شکست مسابقات محسوب می‌شود. برزیل، ایران، فرانسه، روسیه، ایتالیا، کانادا، لهستان، آرژانتین، آمریکا، صربستان، ژاپن، بلغارستان، آلمان، استرالیا، چین و پرتغال به ترتیب در رده‌های اول تا شانزدهم این مسابقات قرار دارند.

اما با وجود شرایط خوب تیم ملی، از سوی کارشناسان و رسانه‌ها انتقاداتی هم به عملکرد این تیم و به‌خصوص ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی مطرح شده است. مهم‌ترین انتقاد مطرح‌شده از عملکرد کولاکوویچ این است که او اصلاً به ترکیب تیم خود دست نمی‌زند و تنها در بازی با ژاپن به دلیل مصدومیت امیر غفور و سید محمد موسوی مجبور شد پوریا یلی و علی‌اصغر مجرد را وارد میدان کند که اتفاقاً این دو بازیکن جوان هم نمایش بسیار خوبی ارائه کردند. شاید همین حضور مداوم 7 بازیکن اصلی در میدان باشد که باعث مصدومیت دو نفر از آن‌ها در بازی با آرژانتین شده است. در سال‌های اخیر لیگ جهانی و لیگ ملت‌های والیبال، برای تیم‌های بزرگ به نوعی بازی تدارکاتی و فرصتی برای آزمون و خطاست تا هم به ستاره‌های بزرگ خود استراحت بدهند و هم با میدان دادن به بازیکنان جوان‌تر، تجربه آن‌ها را بالا ببرند؛ فرصتی که کولاکوویچ نشان داده که چندان علاقه‌ای به استفاده از آن ندارد و بیشتر به دنبال موفقیت در همین تورنمنت و شاید حتی رفتن روی سکو است تا والیبال ایران را به بزرگ‌ترین افتخار تاریخ خود برساند.

برنامه و نتایج مسابقات تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹

هفته نخست، میزبان چین

 • جمعه ۱۰ خرداد: ایران ۳ – ایتالیا ۱
 • شنبه ۱۱ خرداد: ایران ۳ – چین ۰
 • یکشنبه ۱۲ خرداد: ایران ۳ – آلمان ۰

هفته دوم، میزبان ژاپن

 • جمعه ۱۷ خرداد: ایران ۲ – برزیل ۳
 • شنبه ۱۸ خرداد: ایران ۳ – آرژانتین ۱
 • یکشنبه ۱۹ خرداد: ایران ۳ – ژاپن ۰

هفته سوم، میزبان ارومیه ایران

 • جمعه ۲۴ خرداد: ایران – کانادا، ساعت ۱۸:۳۰
 • شنبه ۲۵ خرداد: ایران – لهستان، ساعت ۱۸:۳۰
 • یکشنبه ۲۶ خرداد: ایران – روسیه، ساعت ۱۸:۳۰

هفته چهارم، میزبان اردبیل ایران

 • جمعه ۳۱ خرداد: ایران – پرتغال، ساعت ۱۸:۳۰
 • شنبه اول تیر: ایران – استرالیا، ساعت ۱۸:۳۰
 • یکشنبه دوم تیر: ایران – فرانسه، ساعت ۱۸:۳۰

هفته پنجم، میزبان بلغارستان

 • جمعه ۷ تیر: ایران – صربستان، ساعت ۱۸:۳۰
 • شنبه ۸ تیر: ایران – بلغارستان، ساعت ۲۲:۱۰
 • یکشنبه ۹ تیر: ایران – آمریکا، ساعت ۱۸:۳۰
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer