اردویی برای آمادگی یا تفریح؟! - رسانه مجازی نیلسو

اردویی برای آمادگی یا تفریح؟!

  • توسط نیلوفر حامدی
8f9dd71e 9730 462f 9171 7e80783806f3 - اردویی برای آمادگی یا تفریح؟!

سال‌هاست که تیم‌های فوتبال ایران برای برگزاری اردوهای تدارکاتی به کشور همسایه می‌روند، ولی این بار اردوی پیش‌فصل پرسپولیس در ترکیه، داستان جدیدی ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد این اردو بیشتر از اینکه فرصتی برای آماده‌سازی بازیکنان باشد، زمانی برای تفریح بود.

بیشتر بخوانید:

برگزاری اردوی تدارکاتی پیش‌فصل در ترکیه، سنتی غیرقابل توجیه است که تیم‌های بزرگ فوتبال ایران سال‌هاست که آن را دنبال می‌کنند، بدون آنکه این اردوها سود چندانی از لحاظ فنی داشته باشد.

اردوی پیش‌فصل برای آمادگی تیم‌های باشگاهی، یک امر رایج است و تمام تیم‌های بزرگ فوتبال جهان هم قبل از آغاز لیگ‌های معتبر با سفر به کشورهای مختلف، آن را در دستورکار قرار می‌دهند؛ اردوهایی که در بیشتر اوقات هم با مسابقات دوستانه با تیم‌های مطرح برگزار می‌شود. تیم‌های بزرگ در این اردوها هم به دنبال آماده‌سازی بازیکنان خود هستند و هم به سود سرشاری می‌رسند. اما داستان این اردوها برای تیم‌های بزرگ ایران متفاوت از همتایان جهانی است. سرخآبی‌ها پیش از رقابت‌های لیگ برتر به‌طور معمول راهی کشور ترکیه می‌شوند؛ سفری که با توجه به برنامه‌های تیم می‌شود آن را در قالب یک برنامه توریستی – ورزشی تعریف کرد.

با سخت شدن شرایط اقتصادی کشور و بالا رفتن نرخ ارز، این تصور وجود داشت که روند برگزاری این اردوها متوقف شود، اما پیش از آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران، این اردوها نه تنها لغو نشد، بلکه اردوی پیش‌فصل پرسپولیس به مدت ۱۰ روز در یکی از کمپ‌های ترکیه،‌ به یک سفر تفریحی تبدیل شد؛ اردویی که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان فوتبال، در شرایط آب و هوایی و تمرینی مناسبی برگزار نشد.

اما چرا اردوهای پرسپولیس در ترکیه دستاورد آنچنان مناسبی برای این تیم در برنداشت؟ نخستین ایراد این اردو محل تمرین و کمپ انتخابی بود زیرا حضور سرخ‌پوشان در یکی از کمپ‌های ترکیه شرایط سخت و نامناسبی را برای این تیم فراهم کرد. کادر فنی پرسپولیس، تحت تأثیر آب و هوای طوفانی محل برگزاری اردو، تمرینات را نیمه‌کاره گذاشت و در برخی از مواقع کادر فنی مجبور بودند از سالن استفاده کنند.

همچنین بی‌توجهی به شرایط آب و هوایی برای انتخاب شهر محل اردوی تیم، در نهایت سه دیدار دوستانه این تیم را لغو کرد. اینکه چگونه مسئولان یک تیم پیش از اعزام نفرات، نسبت به شرایط آب و هوایی کشور مقصد کسب اطلاع نمی‌کنند یک علامت سؤال بزرگ است. زیرا یک جستجو ساده اینترنتی در سایت‌های هواشناسی جهان می‌تواند وضعیت روزهای آینده را مشخص کرد.

در کنار غفلت از شرایط آب و هوایی شهر محل برگزاری اردو، تعیین حریفان تدارکاتی از دیگر مشکلاتی بود که سرخپوشان در اردوی ترکیه با آن دست به گریبان بودند. در حالی که قهرمان سه دوره گذشته لیگ برتر فوتبال ایران باید تا کمتر از یک ماه دیگر وارد فصل جدید مسابقات شود، در تمرینات پیش‌فصل این تیم در ترکیه، نامی از تیم‌های سرشناس باشگاهی این کشور و حتی باشگاه‌های ضعیف‌تر برای دیدار دوستانه با پرسپولیس دیده نمی‌شد.

در اردوی هفته گذشته پرسپولیس در ترکیه، چند تیم کم‌نام‌ونشان که قرار بود با سرخپوشان دیدار کنند، بازی‌های خود را به خاطر شرایط بد آب و هوایی لغو کردند. این مشکل موجب شد سه بازی تدارکاتی تیم پرسپولیس به بازی‌های درون‌تیمی تبدیل شود که در نهایت چند مصدوم هم روی دست این تیم گذاشت.

اگر قرار است به خاطر برنامه‌ریزی غلط اردوهای پیش‌فصل، بازی‌های تدارکاتی به مسابقات درون‌تیمی تبدیل شود، بهتر است برای این کار هزینه – فایده لازم صورت گیرد زیرا باشگاهی که به خاطر دیر پرداخت کردن مطالبات برانکو ایوانکویچ، یکی از پرافتخارترین مربیان تاریخ خود را از دست داد، چگونه می‌تواند هزینه سفر، اسکان و اجاره کمپ برای رقابت درون‌تیمی را در یک کشور دیگر تأمین کند؟

5b79f216 f6ae 45b1 82c7 9b6b73b47567 1024x768 - اردویی برای آمادگی یا تفریح؟!
در اردوی هفته گذشته پرسپولیس در ترکیه، چند تیم کم‌نام‌ونشان که قرار بود با سرخپوشان دیدار کنند، بازی‌های خود را به خاطر شرایط بد آب و هوایی لغو کردند.

اینکه در کشور دیگر با صرف هزینه‌های زیاد یک رقابت درون‌تیمی برگزار شود، بدون شک توجیه‌پذیر نیست بلکه یک بی‌برنامگی به شمار می‌رود که می‌توانست آن را با اردویی داخلی مدیریت کرد. همچنین مدیران این تیم می‌توانستند با برنامه‌ریزی برای بازی دوستانه با تیم‌های مختلف داخلی، این مسابقات را به جایی برای رونمایی از بازیکنان تازه‌وارد تیم تبدیل کنند.

پیش‌تر بازی‌های دوستانه داخلی در شهرهای مختلف افزون بر سنجش میزان آمادگی تیم، می‌توانست در فصل تعطیلات تابستانی برای جوانان و نوجوانان یک سرگرمی مناسب به شمار رود. مسئولان باشگاه پرسپولیس و کسانی که در برنامه‌ریزی‌های خود اردوی ترکیه را در دستورکار قرار دادند باید نسبت به میزان تأثیر فنی و تاکتیکی این سفر ۱۰ روزه پاسخگو باشند؛ پاسخگویی که مبنای آن مقایسه امکانات این کمپ با کمپ‌های تمرینی ایران است. آیا کمپ ترکیه که سرخپوشان پایتخت،۱۰ روز تمام در شرایط سخت آب‌وهوایی در آن تمرین کردند مشابه داخلی ندارد؟

اما چرا ده‌ها هزار دلار درآمد ارزی باشگاه باید صرف اردویی شود که برون‌داد نهایی آن چند مصدوم و مشتی حاشیه‌ها باشد؟ پاسخ این پرسش به حضور برخی از افراد سودجو در اطراف باشگاه برخواهد گشت. افرادی که در چنین زمان‌هایی پشنهاد اردوی برون‌مرزی می‌دهند یا اینکه واسطه‌ای برای حضور تیم‌های بزرگ ایران در کمپ‌های درجه چندم ترکیه و برخی دیگر از کشورها همسایه می‌شوند.

اینکه این افراد چه کسانی هستند و چگونه بر مدیریت باشگاه تأثیر می‌گذراند برای بسیاری از فوتبال دوستان جای سؤال است؛ سؤالی که برخی ریشه آن را در مدیریت افراد غیر فوتبالی و برخی دیگر به میزان قدرت افراد سودجو در فوتبال ایران مربوط می‌دانند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer