از اسطوره تا امروز، نقش گاو در گالری آرتلند - رسانه مجازی نیلسو

از اسطوره تا امروز، نقش گاو در گالری آرتلند

نمایشگاه نقش گاو در گالری سرزمین هنر (آرتلند) برگزار می‌شود و در آن مجموعه‌ای از آثار نقاشی و تجسمی با محوریت نقش گاو به نمایش درآمده‌اند.

  • توسط صابر صادقی
11 3 - از اسطوره تا امروز، نقش گاو در گالری آرتلند

می‌گویند که بنا بر اعتقاد پیروان آیین مهرپرستی، میترا پس از رسیدن به غار گاو نر (ورزا) را به زمین می‌زند و خنجر خود را بر کتف گاو فرو می‌کند. با بیرون جهیدن خون گاو، جانداران مختلف برای سهم بردن و استفاده از آن گردمی‌آیند و از محل زخم او سه خوشه گندم و نهال تاک درمی‌آید. این گاو را اورمزد خدای بزرگ آفرید تا فر ایزدی خود را به فرزندان خویش منتقل کند و سهم میترا نیز خون گاو (فر اومزدی) است که بر روی زمین می‌پاشد و نوروز و رستاخیز پدید می‌آید.

«به نظر می‌رسد سهم گاو از زندگی انسان ایرانی بیش از آن چیزی است تا کنون می‌اندیشیدیم.» مونا مهری این موضوع را بهانه‌ای می‌داند برای برگزاری نمایشگاه “سهم گاو” در گالری سرزمین هنر (آرتلند) که به همراهی همسرش بیژن کشانی آن را اداره می‌کند. مهری می‌گوید که گاو نقشی اساسی در تاریخ و اساطیر ایران از زمان میترائیسم و حتی زردتشت داشته است. «اهورا یا اخورا شایدانا یعنی گاو نری که همه چیز را می‌داند که کوتاه شده آن خورشید است. ماه نیز کوتاه شده مایدانا است که به معنی گاو ماده‌ای است که همه چیز را می‌داند.»

بیشتر بخوانید:

با ورود به حیاط و بعد ساختمان گالری اولین تابلویی که چشم بیننده را مسحور می‌کند تابلویی است در قابی چوبی اثر علی خالق. اثری قدیمی اما پرابهت که مهاجرت بوفالوها را به تصویر کشیده است. کسی که اندکی پس از این در نمایشی انفرادی آثار خود را در گالری ثالث به نمایش خواهد گذاشت. او از سبک رئال در آثار خود بهره می‌برد و با تکنیک رنگ روغن نمایشی از یکی از دراماتیک‌ترین مهاجرت‌های حیات وحش ارائه کرده است.

مهاجرت بوفالوها، اثر علی خالق
مهاجرت بوفالوها، اثر علی خالق

مهری به آثار جلال‌الدین مشمولی اشاره می‌کند که تحت تأثیر خاطرات دوران کودکی خود گاو را منبع اصلی ارتزاق خانواده می‌داند. زمانی که گاو شیرده نیمی از هزینه‌های سالانه خانواده را تامین می‌کرد و گوساله‌های آن گاو شیرده در روزهای سخت زمستان به مانند عضوی از خانواده درون خانه جای داشتند. سبزی زندگی که روی بدن این گاو نقش بسته است محلی می‌شود برای رویش گل‌های زندگی.

جلال‌الدین مشمولی
جلال‌الدین مشمولی

 رویکری که در نقاشی حکمت رحمانی به گونه‌ای دیگر به تصویر کشیده شده است. جایی که رنگ آبی گاو محلی می‌شوند برای زیست ماهی‌هایی که نماد زندگی هستند.

اثر حکمت رحمانی
اثر حکمت رحمانی

گاو تابلوی اداک جمشیدزاده مظلوم‌ترین چشمان را در این مجموعه دارد. به گفته مهری، هنرمند برای کشیدن لباس گاوباز از طلا استفاده کرده است تا تقابل و گاوباز و گاو مظلومی که چند تیز نیز بر پشت او فرورفته به شکل بهتری به نمایش گذاشته شود. گرچه گاو در حال حمله است اما خشونتی ندارد و خشمی را برنمی‌انگیزد، چیزی که در مورد گاوباز نمی‌توان گفت. جلوه‌ای تمام‌قد از رابطه مردمانی که امروز عده‌ای گاو مسابقه شده‌اند و برخی گاوباز. برخی با هنرمندی و لباس‌های طلاکوب عده‌ای دیگر به به طرق مختلف به بازی گرفته‌اند و بهره‌کشی می‌کنند.

اثر اداک جمشیدزاده
اثر اداک جمشیدزاده

یکی از جالب‌ترین و بدیع ترین آثار این نمایشگاه اثر مانی کومار است. کسی که بر روی بومی سفید نقشی سفید از گاو انداخته است. اما در اثر کناری آن مربوط به بابک یاقوتی این تمدن و مدرنیت است که بر دوش این گاو سوار شده است.

اثر مانی کوما در کنار نقاشی  بابک یاقوتی
اثر مانی کوما در کنار نقاشی  بابک یاقوتی

تابلوی هانی نجم اما به زندگی روزمره انسان ایرانی می‌نگرد. جایی که در تقابل و تضادی نمایان گاو به چای چمنزار در دورنمایی از شهر به تصویر کشیده شده است. هانی نجم آن را در تابلویی گرد به تصویر کشیده است که نشان از گردش زندگی دارد. حال سوال این است که این گاو است که خود را در شهر می‌بیند یا این شهر است که هارمونی محیط‌زیست را به هم ریخته است؟ آیا زندگی روزمره انسان ایرانی مجموعه‌ای از این تقابل‌ها و عدم‌هارمونی‌ها نیست؟ آیا این شهرها نیستند که با بی‌تفاوتی عرصه زندگی و زایش ما تسخیر کرده‌اند؟ جواب هر چه باشد هانی نجم به بهترین شکل چالش و گره‌ای از زندگی انسان ایرانی را به تصویر کشیده است. به گفته مهری «آثار هانی نجم مرا به گذشته می‌برد. به زمانی که دوست داشتم از ساختمان‌های اطراف خود نقاشی بکشم.»

تابلوی هانی نجم
تابلوی هانی نجم

نمایشگاه نقش گاو تنها مختص به نقاشی نیست. آثار تجسمی کامبیز حضرت‌پور همه رو به آسمان دارند و تقدس این موجود را به تصویر می‌کشند. گاو‌های اساطیری آرش لاهیجی نیز همه به خطه شمال اشاره دارند. جایی که هنوز هم گاو‌ها نقشی اساسی در زندگی اجتماهی بازی‌ می‌کنند. همچنین کیهان خلیلی‌فر با گاو‌های اسطوره‌ای خود در این نمایشگاه حضور پیدا کرده است.

به گفته آقای هوشمند مدیر هنری گالری این نمایشگاه هیچ شرحی (Statement) ندارد چرا که هر کدام از این آثار بیانی را داشته‌اند. «برخی تضاد شهر و روستا را به تصویر کشیده است و برخی اختلاف طبقاتی را نمایش داده است.» برای همین معرفی این نمایشگاه با متنی که معرفی کننده همه آثار باشد امکان‌پذیر نبود.

در نمایشگاه نقش گاو هنرمندان مختلف با محوریت عنصر گاو آثار خود را به نمایش گذاشته‌اند. در این نمایشگاه آثار هنرمندان زیر به نمایش گذاشته شده است:

صادق ادهم، ناصر اویسی، هومن بیات، پریسا پگاه، حمید پوربهرامی، آداک جمشیدزاده، نوید جویچی‌ها، کامبیز حضرت‌پور، علی خالق، کیهان خلیلی‌فر، بهرام دبیری، ابوالفضل رفیعی، حکمت رحمانی، عارف رودباری، مانی کومار، آرش لاهیجی، جلال‌الدین مشمولی، پرویز معزز، هانی نجم، بابک یاقوتی، مرتضی یزدانی.

نمایشگاه نقش گاو تا ۴ تیر در گالری سرزمین هنر به آدرس اوین، ابتدای خیابان کچویی کوچه صفا پلاک ۴ برگزار ادامه دارد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. آثار بسیار خوبی بود تبریک میگم به هنرمند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer