از انفجار جمعیت تا گرانی و قطع آب - رسانه مجازی نیلسو

روایت نیلسو از وضعیت شهرهای شمال کشور در تعطیلات عید فطر

از انفجار جمعیت تا گرانی و قطع آب

واقعیت این است که در میانه بحران شدید اقتصادی در کشور و افزایش ناگهانی نرخ ارز ، مسافرت به شمال مورد استقبال مردم قرار گرفته است؛ به همین دلیل در هر تعطیلاتی شاهد هستیم که شهرهای شمالی کشور از نظر جمعیت اشباع می‌شوند، این در حالی است که این شهرها به دلیل نداشتن زیرساخت‌های شهری و جاده‌ای نمی‌توانند جوابگوی این تعداد مسافر باشند.

  • توسط معصومه ستوده
ترافیک راه های شمالی

مدت قطعی آب دیگر دقایق را پشت سر گذاشته بود و به ساعت رسیده بود. با این حال انتظار را پایانی نبود و یک روز را پشت سر گذاشت. تنها راهکار تماس با شرکت آب و فاضلاب بود. با وجود وعده کارشناس شرکت مبنی بر وصل شدن سریع آب شرب، این وعده محقق نشد و بازهم آب شرب وصل نشد. در این شرایط تنها راهکار استفاده از آب چاه برای شستشو و استفاده از آب‌معدنی برای پخت‌وپز بود. با گذشت یک روز و حتی دو روز باز هم آب وصل نشد. در نهایت، بعد از گذشت 50 ساعت آب شرب به‌صورت قطره‌چکانی در لوله‌های آب جاری شد. این حکایت، درد مشترک بسیاری از مسافرانی است که تعطیلات عید فطر را در شهرهای شمالی گذرانده بودند.

بیشتر بخوانید:

سامان که ویلایی در روستای حربده در نزدیکی محمودآباد دارد. حتی از یادآوری آن دوران هم احساس خوشایندی ندارد. او در مصاحبه با «رسانه مجازی نیلسو» گفت: باورش برای بسیاری از افراد سخت است اما من در ویلای خودم نزدیک به سه روز آب شرب نداشتم و برای آشامیدن و غذا درست کردن ناچار بودم که مرتب از آب‌معدنی استفاده کنم. در این میان بارها با اداره آب و فاضلاب تماس گرفتم اما باوجوداینکه مرتب می‌گفتند به‌زودی مشکل حل خواهد شد مشکل قطعی آب همچنان ادامه یافت.

 سامان در ادامه افزود: متأسفانه در ایام تعطیلات که شهرهای شمالی پر از مسافر بوده و به قولی اشباع شده است، شاهد این هستیم که ادارات دولتی در این ایام اصلاً به مشکلات مردم رسیدگی نکرده و در واقع تعطیل هستند. در شهرهای شمالی کشور محال است بتوانید در صورت بروز مشکلی، خدمات مناسب دریافت کنید. شاید باور نکنید زمانی که آب شرب قطع شده بود من بالای 50 بار با شرکت تماس گرفتم. تلفن یا اشغال بود یا کسی جوابگو نبود. وقتی هم جواب دادند و قول دادند که در اسرع وقت برای رفع مشکل مراجعه می‌کنند. بازهم خبری نشد. این رفتار ناشایست در حالی با توریست‌ها می‌شود که کل اقتصاد شهرهای شمالی کشور از طریق توریست‌ها تأمین می‌شود.

یک‌میلیون خودرو

اعتراض‌های صورت‌گرفته از سوی توریست‌های شهرهای شمالی در حالی مطرح می‌شود که شهرهای شمالی انفجار بی‌سابقه جمعیت را در تعطیلات عید فطر سال جاری تجربه کردند. شلوغی شهرهای شمالی در حالی بود که بسیاری از مردم این شهرها از این حضور گسترده متعجب بودند. استان‌های گیلان و مازندران از مسافران اشباع شده بود درحالی‌که نه‌تنها زیرساخت‌های جاده‌ای مناسب نداشتند بلکه فقدان زیرساخت‌های شهری که بتواند گره کور ترافیکی را حل کند، عملاً مشهود بود. شاید برای قضاوت بهتر لازم باشد تا آمار مسافران مورد ارزیابی بگیرد.

14 7 30 1522252 2 - از انفجار جمعیت تا گرانی و قطع آب
 شهرهای شمالی کشور درحالی‌که از زیرساخت‌های لازم برای شهروندان خود برخوردار نیستند، ناچار شدند تا میزبان بیش از یک‌میلیون خودرو باشند

 شهرهای شمالی کشور درحالی‌که از زیرساخت‌های لازم برای شهروندان خود برخوردار نیستند، ناچار شدند تا میزبان بیش از یک‌میلیون خودرو باشند. در چنین شرایطی مشکلات متعدد، کام مسافران تعطیلات عید فطر را تلخ کرد؛ از گرانی مواد غذایی گرفته تا قطعی آب. این مشکل از زمان شروع مسافرت خود را نشان داد. در گام نخست، ترافیک‌های ده‌ساعته به دلیل مناسب نبودن زیرساخت‌های جاده‌ای که متعلق به نیم‌قرن پیش است کام مسافران را آزرده کرد، کما اینکه جاده‌ها پیش از شروع تعطیلات ناچار به تحمل بار ترافیکی گسترده شدند؛ به ترتیبی که خودروها حرکت سانتی‌متری را تجربه کردند. با این حال بسیاری از مسافران این سختی را به جان خریدند تا در تعطیلات چندروزه بتوانند تفریح خوب و مناسب و ارزانی داشته باشند و از این تعطیلات برای تجدید قوا بهره بگیرند. با این حال این سؤال به‌صورت جدی مطرح است که در چنین ایامی چه تدابیری را باید به کار بست تا مشکلات خاطر گردشگران را آزرده نکند؟

قطعی آب

شاید به جرأت بتوان گفت در لیست مشکلات، قطعی آب شرب در صدر جدول قرار می‌گیرد. این قطعی در واقع هزینه زیادی را به گردشگر تحمیل می‌کند. شما این نکته را مدنظر قرار دهید که مسافر برای استفاده روزانه خود ناچار است تا آب‌معدنی را خریداری کند. همین موجب شد تا این مشکل با شرکت آب و فاضلاب استان مازندران در میان گذاشته شود.

مجتبی ابراهیمی، از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان مازندران در واکنش به اینکه چرا آب برخی از مناطق شهری بیش از 48 ساعت قطع بوده است، به رسانه مجازی نیلسو گفت: شما این نکته را یادتان باشد که ما مصارف دائمی و مقطعی داریم. در تعطیلات گذشته شاهد بودیم که مصارف مقطعی بر مصارف دائمی پیشی گرفت. برای درک بهتر این نکته لازم است تا از یک مثال استفاده کنیم. اگر اتاقی ظرفیت چهار نفر داشته باشد اما شما در این اتاق بخواهید چهارصد نفر را جا بدهید در این شرایط چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ این وضعیت برای تمام شهرهای شمالی کشور رخ داد و این بحران در شهرهای محمودآباد و نور که اولین و نزدیک‌ترین شهرهای ساحلی شمال کشور هستند، به اوج خود رسید.

 وی در ادامه افزود: بحث تأمین آب به این سادگی نیست. یادتان باشد که ظرفیت ما نزدیک به پنج تا شش برابر شده است. در این شرایط قطعاً سیستم دچار مشکل می‌شوند. به‌هرحال ما زیرساخت‌های لازم را برای مدیریت این جمعیت انبوه را نداریم.

 ابراهیمی تصریح کرد: جمعیت مردم در تعطیلات گذشته واقعاً شگفت‌انگیز بود. من تاکنون چنین جمعیتی ندیده بودم. به نظر من، جمعیت خیلی بیشتر از ورود یک‌میلیون خودرو بود. من برای انجام یک کار ساده اداری به چالوس رفتم و نزدیک به پنج ساعت در ترافیک ماندم.

بحث تأمین آب به این سادگی نیست. یادتان باشد که ظرفیت ما نزدیک به پنج تا شش برابر شده است. در این شرایط قطعاً سیستم دچار مشکل می‌شوند. به‌هرحال ما زیرساخت‌های لازم را برای مدیریت این جمعیت انبوه را نداریم.

 وی در تشریح دلایل این شلوغی بی‌سابقه گفت: به نظر من، بالا بودن قیمت ارز و گران تمام شدن سفرهای خارجی موجب شده بود مردم گرایش بیشتری به انجام سفرهای ارزان داشته باشند. در این شرایط مردم ترجیح دادند که به شمال کشور بروند؛ البته لازم است تا به این نکته اشاره کنم که بسیاری از مردم با حداقل هزینه این کار انجام دادند. چون در چادرها اسکان یافته و به رستوران هم مراجعه نمی‌کردند.

 ابراهیمی در تشریح دلایل قطعی آب گفت: در مورد قطعی آب روستاهای اطراف لازم است تا با آب و فاضلاب روستایی تماس گرفته شود چون ما چنین مشکلی در شهر محمودآباد نداشتیم.

 باوجودآنکه ابراهیمی موضوع قطعی آب در شهر محمودآباد قبول نکرد، اما همان زمان این مشکل در ایزدشهر که از مناطق مرفه محسوب می‌شود، مشاهده شد. خانم یوسفی، از مسئولان مشترکان شرکت آب و فاضلاب استان مازندران در واکنش به این موضوع گفت: ما این مشکل قطعی آب را در مناطق خوش‌نشین داریم. در این مناطق تراکم مسافر به‌شدت بالا می‌رود و این مشکل بیشتر خودنمایی می‌کند؛ البته بسیاری از این ویلاها مجهز به پمپ آب هستند. بااین‌حال اگر مشکل آب ایجاد شد مردم می‌توانند این موضوع را گزارش کنند. اگر تا 24 ساعت مشکل قطعی آب برطرف نشود ما موظف هستیم تا با تانکر برای مردم آب‌رسانی کنیم. البته یوسفی در پاسخ به این سؤال که چرا قطعی آب در روستای اطراف محمودآباد بعد از سه روز برطرف نشد، پاسخ روشنی نداد.

مشکل خدمات درمانی

یکی از مهم‌ترین مشکلات شهرهای شمالی فقدان حیات شبانه در بخش درمان است. در این شهرها شما در صورت بروز مشکل بهتر است خود را به تهران برسانید قبل از اینکه بخواهید آواره شهرهای شمالی کشور شده تا درمان شوید.

 عقیلی که دچار دندان‌درد وحشتناک در تعطیلات عید فطر شده بود، به «رسانه مجازی نیلسو» گفت: من به‌شدت دندان‌درد داشتم و این درد امان مرا بریده بود. باورتان نمی‌شود در کل شهر محمودآباد حتی یک دندانپزشکی شبانه‌روزی وجود نداشت. من برای تسکین درد ناچار شدم تا به آمل بروم که یک مسکن برای من تزریق کند تا حداقل بتوانم شب را بخوابم.

 اما این مشکل فراتر از فقدان خدمات دندانپزشکی است. سیما در این ایام دچار تپش شدید قلب و بیهوشی شده بود. خانواده وی با مرکز اورژانس تماس گرفتند. خوشبختانه آمبولانس بعد از چند دقیقه رسید؛ اما زمانی که در بخش اورژانس بستری شد. یکی از پرستاران تنها به دادن آرام‌بخش و سرم به وی اکتفا کرد و گفت: ما اینجا متخصص قلب نداریم فعلاً به شما داروی آرام‌بخش دادیم تا به شهر خودتان رفته و درمان کنید اما حتماً این موضوع را جدی بگیرید. حال این سؤال مطرح می‌شود که اگر بیماری احتیاج اورژانسی به متخصص قلب داشت باید چه کند؟

ضرورت بیمارستانی ملی

علی اسماعیلی که با 36891 رأی به بهارستان راه یافته و نماینده نور و محمودآباد است در این مدت نمایندگی جمعیت دویست‌هزارنفری این دو شهر را بر عهده داشته ست. وی در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» به بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهدای محمودآباد اشاره کرد و گفت: بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهدای محمودآباد نیازمند تجهیز است. بیمارستان شهدای محمودآباد در حد درمانگاه است و تجهیز آن در اولویت متولیان بهداشت و درمان در استان قرار گیرد. بیمارستان شهدای محمودآباد از کمبود امکانات و پزشک متخصص رنج می‌برد که باید موردتوجه جدی قرار گیرد و در طول روز، تعداد کثیری از شهروندان شهرستان برای درمان به شهرهای همجوار مراجعه می‌کنند که این وضعیت باید به نحوی سامان یابد که مردم به بیمارستان شهدا محمودآباد اعتماد کنند. در فصل گردشگرپذیر این شهرستان میزبان ملی است و باید امکانات ملی نیز داشته باشد.

مشکلی به زباله

شاید به جرات بتوان گفت مشکل زباله امان شهرهای محمودآباد و نور را بریده است. نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس تعبیر جالبی را در مورد زباله‌ها در شهرهای شمالی کشور گفته است. علی اسماعیلی در توصیف وضعیت مازندران از این عبارت استفاده کرد مازندران در حلقه زباله گرفتار است.

 او در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» به موضوع حاد زباله اشاره و تصریح کرد: مازندران گرفتارترین استان کشور در حوزه ساماندهی پسماند است. در برنامه ششم توسعه اولویت‌های محیط‌زیستی، ساماندهی فاضلاب، تأمین آب و احداث ریل پیش‌بینی شده است. استاندار و مجموعه کسانی که در امر پسماند نقش دارند، باید تشکیلاتی را در سازمان مدیریت پسماند ساماندهی کنند که این دغدغه‌ها به‌شدت کاهش یابد و انتظار است که برنامه ساماندهی زباله برای مازندران در اولویت قرار گیرد. نور، محمودآباد و آمل گرفتار ساماندهی پسماند هستند. در واقع بسیاری از شهرهای استان با معضل ساماندهی زباله مواجه هستند. متأسفانه اعتبارات اختصاص داده‌شده برای ساماندهی پسماند در استان مازندران کافی نیست. مجلس ظرفیت بسیار مناسبی دارد، مشکلات این استان باید اولویت‌بندی شوند تا نسبت به جذب اعتبارات ویژه برای مازندران اقدام کنیم. باید مشکلات استان با استفاده از ظرفیت مجمع نمایندگان مازندران، مدیران مربوطه و استاندار و وزیر هر بخش بررسی و نسبت به جذب اعتبارات اقدام شود.

زباله در جنگل‌های شمال
زباله در جنگل‌های شمال

 وی در ادامه افزود: شهرستان‌های نور و محمودآباد از لحاظ مزایای ساحل دریا از موقعیت بالایی برای درآمدزایی جذب توریست برای استان مازندران محسوب می‌شود. یکی از معضلات اصلی این دو شهرستان دپو و دفع زباله است که باید به‌طور جدی به این موضوع ورود پیدا کرد.متأسفانه سواحل زیبای خزر و حضور مسافران و گردشگران بی‌شمار به منبعی برای درآمدزایی تبدیل نشده بلکه به جایگاه دپوی زباله در استان تبدیل شده است. موضوع پسماند در شهرستان‌های نور و محمودآباد باید هرچه زودتر با مشورت و توافق جمعی، ساماندهی و رفع شود. به‌منظور رفع مشکل این معضل باید با ایجاد تعامل، گامی برای توسعه پایدار این دو شهرستان برداشته شود. هرساله 40 تا 45 هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود درحالی‌که سرانه تولید برای هر نفر 900 گرم است. این سرانه زباله در نور و محمودآباد به‌عنوان مناطق توریست‌پذیر، گاهی به چند برابر این مقدار نیز می‌رسد. شهرداری محمودآباد ماهانه 170 میلیون تومان برای دفع زباله به شهرداری آمل می‌پردازد و این مهم ضرورت احداث کارخانه زباله‌سوز در این منطقه را نشان می‌دهد.

 اسماعیلی بهترین و مؤثرترین راه رفع این معضل را سوزاندن زباله و تبدیل آن به برق و انرژی عنوان کرد و گفت: چندی پیش با هماهنگی‌هایی که با معاونت شهرداری تهران صورت گرفته شد از کارخانه زباله‌سوز کهریزک تهران بازدید به عمل آوردیم. با تعامل فرمانداران، شهرداران و شوراهای این دو شهرستان می‌توان به ایجاد و احداث چنین کارخانه زباله‌سوزی برای رسیدن به توسعه پایدار خط تولید برق و انرژی دست زد.

سخن آخر

واقعیت این است که در میانه بحران شدید اقتصادی در کشور و افزایش ناگهانی قیمت ارز، مسافرت به شمال مورد استقبال مردم قرار گرفته است؛ به همین دلیل در هر تعطیلاتی شاهد هستیم که شهرهای شمالی کشور از نظر جمعیت اشباع می‌شود این در حالی است که این شهرها به دلیل نداشتن زیرساخت‌های شهری و جاده‌ای نمی‌توانند جوابگوی این تعداد مسافر باشند. به همین دلیل، مشکلاتی همچون ترافیک طولانی جاده‌ای، قطعی آب، مشکلات درمانی و کوهی از زباله خودنمایی کرده و مسافران را آزرده‌خاطر می‌کند.

 حال سؤال مهم این است که برای رفع این مشکل باید چه کار کرد؟ بهترین راهکار این است که معرفی مناسبی نسبت به مکان‌های دیدنی ایران انجام شود تا مردم برای تعطیلات به این شهرها مسافرت کنند. این کار دو مزیت دارد از یک‌سو بار ترافیکی در شهرهای شمالی کم می‌شود و از سوی دیگر فرصتی فراهم خواهد شد تا مردم شهرهای دیگر کشور را هم ببینند. تحقق این مهم، مستلزم این است مکان‌هایی مناسب و ارزان در اختیار مردم قرار بگیرد وگرنه همواره شاهد این نحوه مسافرت به استان‌های گیلان و مازندران خواهیم بود. در چنین شرایطی مردم ترجیح می‌دهند شب را در چادر به روز برسانند اما مجبور نشوند پول ویلا و هتل بدهند؛ و این کار نیازمند آسیب‌شناسی جدی است زیرا به توسعه گردشگری و تقویت اقتصاد آن منطقه کمکی نمی‌کند.

 علی اسماعیلی در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» به این نکته اشاره و تأکید کرد: ما باید راهکاری را تدوین کنیم تا فرهنگ اسکان در چادر به‌مرور کمتر شود. مهم‌ترین شرط این است که مکان‌های ارزان در اختیار مردم قرار بدهید. اگر این هدف محقق شود بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در شهرهای ساحلی توریستی ازجمله نور و محمودآباد حل خواهد شد. تا زمانی که این امکانات در اختیار مردم قرار داده نشود نمی‌توان این انتظار را از آن‌ها داشت که شب‌ها در چادر اسکان نداشته باشند. به‌هرحال وظیفه ما این است که امکانات ارزان در اختیار مردم قرار دهیم که برای تحقق این مهم با شورای شهر رایزنی لازم را انجام دادیم. در این صورت شهرهای ساحلی توریستی شاهد حضور توریست‌ها خواهند بود که این توریست‌ها به منبع درآمد تبدیل می‌شود و دیگر عامل ایجاد آسیب‌های اجتماعی و زباله نیست.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer