استراماچونی از استقلال جدا می‌شود؟ - رسانه مجازی نیلسو

استراماچونی از استقلال جدا می‌شود؟

سرانجام تاریخ شروع فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران اعلام شد و چند روز دیگر لیگ برتر 98 – 99 کلید خواهد خورد اما استقلال این روزها درگیر یک بحران بزرگ است؛ احتمال استعفای آندره‌آ استراماچونی.

  • توسط نیلوفر حامدی
استراماچونی

درحالی‌که سه هفته به پایان فصل گذشته لیگ برتر فوتبال ایران باقی مانده بود، باشگاه استقلال وینفرد شفر را از سرمربیگری تیم کنار گذاشت و فرهاد مجیدی به صورت موقت هدایت تیم را در هفته‌های پایانی لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بر عهده گرفت. پس از پایان لیگ، استقلالی‌ها به سراغ گزینه‌های مختلفی رفتند و در نهایت از میان آنها آندره‌آ استراماچونی که سابقه سرمربیگری تیم بزرگی چون اینترمیلان ایتالیا را در کارنامه داشت، با استقلال قرارداد همکاری امضا کرد.

بیشتر بخوانید:

در فصل نقل و انتقالات، استقلال چند بازیکن جدید جذب کرد اما جدایی 16 بازیکن از این تیم، بسیاری از هواداران آبی‌های تهران را نگران کرد. هواداران نگران بودند که شاید استقلال نتواند جایگزین مناسبی برای این همه بازیکن جداشده پیدا کند و از سوی دیگر هماهنگ شدن بازیکنانی که سابقه بازی در کنار هم را ندارند هم بسیار دشوار است. حالا به نظر می‌رسد آندره‌آ استراماچونی هم نگران شرایط استقلال است و حتی موضوع استعفای او از سمت سرمربیگری تیم هم مطرح شد. ظاهراً این مربی ایتالیایی، 48 ساعت به مدیران باشگاه استقلال مهلت داده است که مشکلات را حل کنند وگرنه او فوتبال ایران را ترک خواهد کرد.

ماجرا از اینجا شروع شد که جانلوکا دی‌مارزیو، خبرنگار ایتالیایی که رابطه نزدیکی هم با استراماچونی دارد، در صفحه توئیتر خود از اتفاقی عجیب خبر داد. دی‌مارزیو که پیش از حضور استراماچونی در ایران هم توئیت‌های زیادی در خصوص توافق او با مسئولان باشگاه استقلال منتشر کرده بود و همه آنها درست از آب درآمد و چهره شناخته‌شده‌ای در رسانه‌های ورزشی ایتالیا به حساب می‌آید، در توئیتر خود نوشت که استراماچونی تا ۴۸ ساعت به باشگاه مهلت داده است و احتمال استعفای سرمربی استقلال وجود دارد. دی‌مارزیو دلیل این اتفاق را عملی نشدن تمام خواسته‌های استراماچونی از سوی مسئولان باشگاه استقلال عنوان کرد.

استراماچونی تا ۴۸ ساعت به باشگاه مهلت داده است و احتمال استعفای سرمربی استقلال وجود دارد.
دی مارزیو:استراماچونی تا ۴۸ ساعت به باشگاه مهلت داده است و احتمال استعفای سرمربی استقلال وجود دارد.

اما خیلی زود مدیرعامل باشگاه استقلال خبر استعفای استراماچونی را تکذیب کرد. امیرحسین فتحی درباره این موضوع اظهار داشت: «متاسفانه اخبار مربوط به انصراف استراماچونی از هدایت استقلال فقط گمانه‌زنی است. از هواداران می‌خواهم به این حاشیه‌ها توجه نکنند. کسانی که دوست ندارند آرامش استقلال را ببینند، چنین مواردی را از طریق فضای مجازی مطرح می‌کنند. قبلاً هم گفتیم که باشگاه از طریق مجاری قانونی این موارد را پیگیری می‌کند. ما برای حضور قدرتمند در لیگ برتر بستر لازم را فراهم کردیم.»

فتحی در این مصاحبه مدعی شده بود که بین او و استراماچونی هماهنگی کاملی وجود دارد اما درحالی‌که هنوز کمتر از یک روز از مصاحبه فتحی نگذشته بود، اسماعیل خلیل‌زاده، عضو و نایب‌رئیس هیأت مدیره باشگاه استقلال از اختلافات به‌وجودآمده پرده برداشت. خلیل‌زاده اعلام کرد: «در صحبت‌هایم با مدیرعامل باشگاه متوجه شدم اختلافات سلیقه‌ای بین استراماچونی و مدیریت پیش آمده است، از جمله درباره حضور هروویه میلیچ. این اتفاقات باعث ناراحتی سرمربی تیم شده بود. البته با او بحث‌های جزئی هم شده بود.»

هروویه میلیچ، مدافع چپ سابق تیم‌های فیورنتینا و ناپولی که مدنظر تیم فوتبال استقلال بود، چند روز پیش به ایران آمد تا در تست‌های پزشکی باشگاه شرکت کند اما در فرودگاه امام خمینی (ره) به دلیل نداشتن ویزای ورود به ایران با مشکلاتی روبه‌رو شد. در نهایت هم این بازیکن اهل کرواسی مجبور شد بلیت تهیه کند و ایران را به مقصد کشور خود ترک کند.

علت این مشکل هم ضعف بخش تشریفات باشگاه بود که برای صدور ویزای میلیچ هماهنگی‌های لازم را انجام نداده بودند. استراماچونی هم که یک مربی حرفه‌ای و جدی است، تصور نمی‌کرد در یک تیم ظاهراً حرفه‌ای چنین مشکلی پیش بیاید. به‌خصوص اینکه روی توانایی‌های میلیچ برای فصل آینده لیگ برتر حساب ویژه‌ای باز کرده بود. اما بازیکن موردنظرش با یک ناهماهنگی کاملاً آماتور، از حضور در ایران بازماند.

اتفاق حاشیه‌ساز دیگر درباره استقلال این بود که رقم قرارداد بازیکنان این تیم در روزهای گذشته منتشر شد. اعضای کادر فنی و بازیکنان استقلال همین چند روز پیش بود که به هیأت فوتبال تهران رفتند و قراردادهای خود را به صورت رسمی ثبت کردند. پس از این کار بود که رقم قراردادها منتشر شد. بازیکنان استقلال، باشگاه و هیات فوتبال استان تهران یکدیگر را در این ماجرا مقصر قلمداد کردند ولی مطرح شدن موضوع، آندره‌آ استراماچونی را به شدت ناراحت کرد. استراماچونی معتقد بود که این موضوع می‌تواند برای تیمش حاشیه درست کند و حتی باعث بروز اختلاف میان بازیکنان شود.

در صحبت‌هایم با مدیرعامل باشگاه متوجه شدم اختلافات سلیقه‌ای بین استراماچونی و مدیریت پیش آمده است، از جمله درباره حضور هروویه میلیچ. این اتفاقات باعث ناراحتی سرمربی تیم شده بود.
خلیل‌زاده: در صحبت‌هایم با مدیرعامل باشگاه متوجه شدم اختلافات سلیقه‌ای بین استراماچونی و مدیریت پیش آمده است، از جمله درباره حضور هروویه میلیچ. این اتفاقات باعث ناراحتی سرمربی تیم شده بود.

پس از مطرح شدن موضوع اختلاف استراماچونی با مدیران باشگاه استقلال، پایگاه خبری توتومرکاتو مدعی شد که فدریکو پاستورلو، مدیر برنامه‌های این مربی ایتالیایی با طرفین تماس برقرار کرده است تا شاید بتواند راه‌حلی برای رفع اختلافات موجود میان آنها پیدا کند. ممکن است به زودی جلسه‌ای فوری میان استراماچونی، امیرحسین فتحی و یک عضو هیأت مدیره باشگاه استقلال برگزار شود تا اختلافات پیش‌آمده در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف شود و آبی‌پوشان تهرانی بتوانند با خیالی آسوده خود را برای شروع مسابقات لیگ برتر آماده کنند.

در  این شرایط بود که دی‌مارتزیو، خبرنگار ایتالیایی نزدیک به استراماچونی در گزارش دیگری، به موضوع اختلاف میان سرمربی و مدیرعامل باشگاه استقلال و احتمال استعفای استراماچونی پرداخت. در گزارش دی‌مارتزیو آمده است: بازیکن فیورنتینا تنها یک قدم با تهران فاصله داشت اما باشگاه با مذاکرات پشت پرده از انتقال کنار کشید. این یکی از دلایل بروز اختلاف مابین استراماچونی و استقلال است. در حقیقت ریشه اختلافات از بازار نقل و انتقالات نشأت می‌گیرد و به‌طور مشخص سرنخ آن به مرد فرانسوی ۳۶ ساله فیورنتینا می‌رسد.

سرمربی اسبق اینترمیلان خواهان جذب سیریل تیرو بود؛ بازیکنی که قرار بود با ملحق شدن به دیاباته زوج خط حمله آبی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا باشد. استراماچونی در سال ۲۰۱۲ نیز خواهان جذب او از سوی اینترمیلان بود و این درخواست را به‌صراحت مطرح کرد. ۷۵ گل در ۲۵۸ بازی در سری آ به هیچ عنوان عدد کمی نیست. با این حال، با وجود چراغ سبز شخص بازیکن و همچنین بنفش‌ها پس از مذاکرات طولانی، استقلال پا پس کشید و استراماچونی هیچ اطلاعی از این موضوع نداشت و تنها پس از منتفی شدن عملیات انتقال از آن آگاه شد.

این در حالی است که مرد فرانسوی به لطف دخالت مدیر برنامه اسبق خود (یکی از مشهورترین وکلا و مدیربرنامه‌های ایرانی) جواب مثبت داده بود و باشگاه بدون توجه به این موضوع و به رغم توافق اولیه منصرف شد و حالا متقاعد کردن این بازیکن برای آمدن به ایران امکان‌پذیر نیست. در واقع پس از بی‌نتیجه ماندن پرونده انتقال درامه، میلیچ و پوکیارلی، حادثه‌ای مشابه خارج از توافقات اولیه رخ داده است. لیگ برتر ایران کمتر از ۱۰ روز دیگر آغاز می‌شود و استقلال باید نخستین بازی خود را مقابل ماشین‌سازی انجام دهد و تنها خرید خارجی این تیم شیخ دیاباته است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سهمیه بازیکنان خارجی‌ استقلال ۴ بازیکن است.

قرار است جلسه‌ای بین فدریکو پاستورلو، مدیر برنامه استراماچونی و امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال برگزار شود و موضوع آن هم بحث و تبادل نظر در مورد فسخ دوطرفه قرارداد مرد ایتالیایی به همراه تمام اعضای کادر فنی او است و دلیل تمام این اتفاقات عملی نشدن تعهدات فنی و منحرف شدن مسیر بلندپروازی‌های باشگاه در راستای ساختن پروژه‌ای موفق در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیاست.

البته اسماعیل خلیل‌زاده، نایب‌رئیس هیأت مدیره باشگاه استقلال مدعی شد که تمام اختلافات و مشکلات حل شده است و قطعاً آندره‌آ استراماچونی در فصل 98 – 99 لیگ برتر، روی نیمکت استقلال خواهد نشست. به گفته خلیل‌زاده: «استراماچونی با استقلال قرارداد دارد و به‌طور حتم هدایت این تیم را در لیگ نوزدهم بر عهده خواهد داشت. اختلاف‌نظر در هر مجموعه‌ای طبیعی است و استراماچونی بابت اتفاقاتی که برای میلیچ به وجود آمد ناراحت بود اما همه چیز برطرف شد و مسأله خاصی وجود ندارد.»

نایب‌رئیس هیأت‌مدیره باشگاه استقلال یک خبر خوش هم برای استراماچونی و هواداران تیم دارد: «با هماهنگی‌های که صورت گرفته، میلیچ به‌زودی وارد ایران خواهد شد و پس از پشت سرگذاشتن تست‌های پزشکی با استقلال قرارداد همکاری خواهد بست.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer