اصلاً می‌توان نویسنده‌ای را بخشید؟ - رسانه مجازی نیلسو

اصلاً می‌توان نویسنده‌ای را بخشید؟

  • توسط مونا محمدنژاد
picture1 - اصلاً می‌توان نویسنده‌ای را بخشید؟

فیلم تحسین‌شده و تأثیرگذار «اصلاً می‌تونی منو ببخشی» (Can You Ever Forgive Me) با بازی ملیسا مک‌کارتی (Melissa McCarthy) و ریچارد ای. گرانت (Richard E. Grant) و به کارگردانی ماریل هلر (Marielle Heller) در سال 2018 اکران شد.

این فیلم اقتباسی از کتابی به همین نام از نویسنده آن و شخصیت اصلی فیلم، لی ایزرائیل (Lee Israel) بود که زندگی شخصی خود را به تحریر درآورده است.

نویسندگان به‌طور ذاتی یا گاهی نیز با طی فرآیند نگارش، انسان‌هایی دقیق و جزئی‌نگر هستند. براین اساس، در لایه‌های مختلف اجتماع و حتی ذهن افرادِ آن به کاوش می‌پردازند و اغلب پیش از آفرینش شخصیت داستانی، خود را در هزارتوی آدمی یا آدمیان گم می‌کنند تا شخصیتی را از کارگاه تفکر به بازار داستان بفرستند.

بیشتر بخوانید:

دنیای داستان با شخصیت‌های اغلب پیچیده چنان ساده بر صفحه می‌نشیند یا به روی صحنه فیلم و نمایش می‌آید که خواننده پیچیدگی آن را درنمی‌یابد، اما نویسنده که زندگی‌های زیادی را به‌صورت ذهنی تجربه کرده و پیچیدگی روح انسان را تا حدی درک کرده است، می‌داند که با خطی کردن و چهارچوب‌مند نشان‌دادن می‌توان فهم داستان و شخصیت را آسان کرد.

حال در پس شخصیت‌های مغلق انسانی، شخصیت خود نویسنده که می‌تواند تا این اندازه به روح پرتلاطم آدمی راه یابد و آن را در قالب ازپیش‌تعریف‌شده روایت بیاورد، ممکن است محور داستان یا نمایش باشد و تا اندازه‌ای پرسش‌های مخاطبان را درباره خالق زمینی داستان‌ها پاسخ دهد.

picture2 1024x684 - اصلاً می‌توان نویسنده‌ای را بخشید؟

در تاریخ سینما و ادبیات، بسیاری از فیلم‌ها درباره زندگی نویسنده‌ای واقعی یا خیالی ساخته شده و بسیاری از رمان‌ها نیز چنین شیوه‌ای را دنبال کرده‌اند. از جمله این نوع فیلم‌ها می‌توان به سانست بولوار (Sunset Boulevard)، نیمه‌شب در پاریس (Midnight in Paris)، اقتباس (Adaptation)، عجیب‌تر از داستان (Stranger than Fiction)، نویسنده پشت پرده (The Ghost Writer) و … اشاره کرد.

 هدف اصلی در دنیای داستان به‌طور عام و به‌طور خاص در داستان‌هایی از این دست، احضار مخاطب به دنیای ذهنی نویسندگان و ایجاد نوعی یگانگی میان عوام و راویان است؛ از آن نوع که مخاطب را با شخصیت نویسنده و زندگی براساس صفت نویسایی آشنا کرده و تقدس را از او بگیرد و همچون سایر مظاهر نازل‌شده مدرنیسم، الوهیت نویسنده را در نقش خالق گرفته و دغدغه‌های انسانی و در دسترسش را بشناساند تا از این طریق، برای پیوند میان نویسندگان و مخاطبان راهی باز کند.

در داستان فیلم «اصلاً می‌تونی منو ببخشی»، زنی نویسنده، لی ایزرائیل از طرفی خود را میان مشکلات مالی تنها می‌یابد و از طرف دیگر، خریداری برای آثارش وجود ندارد و زندگی‌نامه‌هایی که می‌نویسد دیگر مشتری ندارند و تا آنجا پیش می‌رود که بی‌اخلاقی را در عالم نویسندگی و هنر به تعلیق‌های خودش می‌افزاید و با جعل نامه‌های به‌جامانده از نویسندگان دیگر و فروش آن‌ها به مجموعه‌داران، خود را در مظان اتهام قرار می‌دهد.

 در این فیلم، لی ایزرائیل بر سر دوراهی ارائه خود و اثرش قرار می‌گیرد و با پروپاگاندای نشر دچار تضاد و تقابل می‌شود. بهم‌ریختگی‌های ظاهری او و منزل مسکونی‌اش آینه‌ای از ذهن مشوش و سازمان‌نیافته زنی است که در جامعه‌ای کالامحور چیزی جز کلمه برای عرضه ندارد و چون نمی‌تواند ابعاد شخصیتی خود را رشد دهد و همسو با دیگران عرضه و نمایشی دلپذیر از خود ارائه دهد، به جعل و تقلید روی می‌آورد؛ معضلی که گریبان بسیاری از نویسندگان، شاعران و هنرمندان را هریک به‌نوعی می‌گیرد و گاه تکرر اثر در شکل‌های مختلف رخ می‌نمایاند.

os et enzian lands can you ever forgive me 20181029 1024x576 - اصلاً می‌توان نویسنده‌ای را بخشید؟

فیلم جدا از نمایش دغدغه‌ها و چالش‌های شخصی نویسندگان که با اغراق به تصویر کشیده شده است، سعی می‌کند حاوی این پیام باشد که دنیایی که بالذات هنر را ارج نمی‌نهد، شایسته آثاری است که با تقلب و دروغ آمیخته باشند، ولی ایزرائیل همچون همکاران خود و ناشرش که آثار دسته دوم را با رنگ و لعاب و تشخص‌بخشی بی‌اساس به مخاطبان قالب می‌کنند، زیرکانه عمل نکرده و در چاله‌ می‌افتد.

بازی متقاعدکننده بازیگران و طنز موجود در این داستان توانسته جذابیتی خاص به فیلمی با ریتم کند و با موضوعی کم‌مخاطب بدهد.

این فیلم اول سپتامبر سال گذشته (۱۰ شهریور ۱۳۹۷) در جشنواره فیلم تلیوراید ۲۰۱۸ (Telluride Film Festival)، رونمایی شد و امتیاز ۸۷ را از بین ۳۰ نقد فیلم که در سایت متاکریتیک (Metacritic) قرار گرفته، به دست آورده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer