افسردگی بعد از طلاق را چگونه مدیریت کنیم؟ - رسانه مجازی نیلسو

افسردگی بعد از طلاق را چگونه مدیریت کنیم؟

جای خالی‌اش روی تختخواب دونفره به چشم می‌آید؟ سال‌ها به صبحانه خوردن با او، خرید کردن با او و شنیدن صدایش در خانه عادت کرده بودید؟ حالا دیگر می‌دانید که «او» در این خانه نیست.

 • توسط مهشید ستوده
shutterstock 327914129 - افسردگی بعد از طلاق را چگونه مدیریت کنیم؟

از یکدیگر جدا شده‌اید تا هر یک راهی جدید را در پیش بگیرید. روزهای بعد از جدایی هرقدر هم که زوجین با هم مشکل داشتند روزهای سختی هستند.

به بیان کلی‌تر، تنظیم روال زندگی بعد از جدایی می‌تواند چند هفته تا چند سال به طول بینجامد. در این زمان ممکن است مجموعه‌ای از احساسات مختلف را تجربه کنید. ممکن است نسبت به برخی شرایط خاص همچون اختلال استرس پس از حادثه، افسردگی و شرایط جسمی مختلف آسیب‌پذیرتر هم شوید.

بیشتر بخوانید:

بهتر است بدانید افسردگی‌ای (Depression) که به‌دلیل رویدادهای روحی ناشی از حادثه رخ می‌دهند با «افسردگی بالینی» متفاوت است؛ به‌بیان‌دیگر، این نوع اختلال، اختلال تنظیم یا افسردگی وضعیتی نامیده می‌شود؛ البته هم افسردگی بالینی و هم افسردگی وضعیتی به روش‌های مشابه خود را نشان می‌دهند.

در برخی از افراد، افسردگی بعد از جدایی می‌تواند با رفتارهای دیگری هم خود را نشان بدهد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بی‌توجهی به مسئولیت‌ها
 • دوری از خانواده و دوستان
 • عملکرد ضعیف در محل کار به دلیل فقدان تمرکز
 • جنگیدن

اگر در حال تجربه هر یک از این رفتارها هستید یا احساس افسردگی بعد از جدایی می‌کنید، بهتر است با یک مشاور صحبت کنید که می‌تواند به شما یک برنامه حمایتی یا آموزش عملیاتی را توصیه کند.

نشانه‌های افسردگی

بیشتر مردم در افسردگی ناراحت هستند؛ ناراحتی فقط یکی از چندین نشانه از افسردگی است. سایر نشانه‌هایی که در افسردگی رایج هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • از دست دادن اشتها
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که شما در گذشته از انجام آنها لذت می‌برده‌اید
 • مشکل در خوابیدن یا بی‌خوابی
 • خستگی
 • به‌راحتی به گریه افتادن
 • مشکل در تمرکز
 • احساس ناامیدی کردن و بدبینی
 • افکار خودکشی و حتی تلاش برای خودکشی

با توجه به شرایط می‌توان گفت که تشخیص افسردگی مستلزم این است که حداقل پنج مورد از این علائم در یک فرد وجود داشته باشند.

da1d2fd4 0daf 4ea6 9dd5 2cb64c175780 1 1024x576 - افسردگی بعد از طلاق را چگونه مدیریت کنیم؟

مردان و زنان به‌صورت متفاوتی افسردگی را تجربه می‌کنند. افسردگی در زنان اغلب خود را با ناراحتی، احساس بی‌ارزش بودن و احساس گناه نشان می‌دهد. نشانه‌های افسردگی در مردان اما شامل خستگی، مشکلات در خوابیدن یا نوشیدن بیش‌ازاندازه مشروبات الکلی و استفاده از موادمخدر خود را نشان می‌دهد. به‌طور کلی، زنان بیشتر از مردان در معرض تجربه افسردگی پس از جدایی هستند، درحالی‌که مردان کمتر احتمال دارد که به‌صورت علنی افسردگی خود را نشان بدهند.

چه زمانی باید به روان‌پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما افکار مربوط به خودکشی داشته باشید، حتماً باید با روان‌پزشک صحبت کنید. بیان احساسات و مشکلات برای فردی که شما را قضاوت نخواهد کرد و شما را نمی‌شناسد تا اندازه زیادی آسان‌تر است. شما حتی می‌توانید برای سهولت بیشتر از مشاوره‌های تلفنی در این مورد نیز استفاده کنید. این مشاوره‌ها می‌تواند به شما برای عبور از چنین افکاری کمک کنند.

در نتیجه، اگر نشانه‌های افسردگی را به مدت بیش از دو هفته در درون خود می‌بینید با یک روان‌پزشک برای گذاشتن وقت ملاقات تماس بگیرید. اگر هم احساس کردید که به حمایت نیاز دارید، برای رفتن نزد پزشک از یکی از دوستان خود بخواهید که شما را همراهی کند. نشانه‌های اصلی افسردگی خود را بنویسید و این فهرست را همراه خود داشته باشید.

روان‌پزشک شما ممکن است موارد زیر را برای شما تجویز کند:

 • داروهای ضدافسردگی
 • داروهای ضداضطراب
 • روان‌درمانی (Psychotherapy)

آنها ممکن است موارد زیر را هم به شما توصیه کنند:

 • هنردرمانی (Art therapy)
 • طب سوزنی (Acupuncture) یا ماساژدرمانی (Massage therapy)
 • روش‌های تمدد اعصاب همچون یوگا یا هر دوره ورزشی

پیش‌افسردگی و طلاق

مطالعات اخیر نشان داده است که اگر یکی از طرفین در رابطه دارای مشکلات پریشانی همچون افسردگی بالینی باشد، احتمال طلاق نیز دو برابر بیشتر خواهد شد، اما اگر هر دو نفر در رابطه سطح مشابهی از پریشانی ذهنی داشته باشند، احتمال طلاق آنها نیز بسیار کمتر خواهد بود زیرا آنها یکدیگر را بهتر درک کرده و می‌توانند مسیر یکسانی را برای رسیدن به سلامت در پیش بگیرند.

رابطه میان دو نفری که هر دو اختلالات ذهنی را تجربه می‌کنند، بیشتر از رابطه میان دو نفری که چنین مشکلاتی را ندارند در معرض طلاق است.

توصیه‌های برای مدیریت افسردگی بعد از طلاق

طلاق تنها بر خود دو طرف رابطه تأثیر نمی‌گذارد، بلکه کودکانی را که والدینشان طلاق می‌گیرند نیز تحت‌تأثیر زیادی قرار می‌دهد. حتی این تأثیر بر خانواده‌های دو طرف و دوستان آنها نیز دیده می‌شود. داشتن یک شبکه حمایتی در زمانی که شما در فرآیند طلاق گرفتن هستید، اهمیت بسیار زیادی دارد.

احساسات زیادی را در این دوره تجربه خواهید کرد که پردازش آنها انرژی بسیار زیادی از شما خواهد گرفت که ممکن است باعث ایجاد خستگی نیز شود. در اینجا توصیه‌هایی وجود دارد که ممکن است بعد از طلاق برای شما مفید باشد:

بنویسید

حتی اگر در این دوره یک شبکه حمایتی داشته باشید، بازهم تمرین نوشتن افکارتان یک حرکت عالی است. نیازی نیست که مخاطب خاصی داشته باشید حتی می‌توانید برای خودتان یک مخاطب خیالی ایجاد کنید. حتی نیازی هم نیست که این نامه‌ها را به جایی ارسال کنید.

هر روز ورزش کنید

حتی اگر توانش را ندارید بازهم تلاش کنید که ورزش کنید. تحقیقات نشان داده است که پیاده‌روی 20 تا 40 دقیقه‌ای به مدت سه بار در هفته می‌تواند به کاهش نشانه‌های افسردگی کمک کند.

سالم بخورید

شما ممکن است در این دوره غذاهای ناسالم یا الکل را بیشتر از هر زمان دیگری بخورید؛ اما بهتر است به‌جای خوردن غذاهای ناسالم یا نوشیدن الکل خودتان را به خوردن برخی اسنک‌های سالم مهمان کنید مثل «شکلات تلخ».

خودتان را کنترل کنید

خودتان را با یک حمام طولانی یا تماشای یک فیلم خوب کنترل کنید. اگر شما بچه دارید برای یک تا دو ساعت آنها را به یک پرستار بسپارید تا بتوانید زمان لازم برای این کار را داشته باشید.

کمک را قبول کنید

شما در این دوره انرژی کمتری دارید، پس اگر اطرافیان پیشنهاد می‌کنند به شما کمک کنند که مثلاً غذایی برایتان آماده کنند، از کودکانتان نگهداری کنند یا خانه‌تان را مرتب کنند پاسخ مثبت بدهید. شما لطف آنها را بعداً جبران می‌کنید. سعی کنید این دوره را با این توصیه‌ها طی و تلاش کنید که یک زندگی جدید را شروع کنید. به‌هیچ‌عنوان نیز از مشورت با یک پزشک ابا نداشته باشید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer