امنیت در خودرو - رسانه مجازی نیلسو

امنیت در خودرو

مروری بر ایمنی فعال و غیر فعال

  • توسط علیرضا داوودی
2 31 - امنیت در خودرو

امنیت این روزها یکی از مهم ترین فاکتورهای خریداران در انتخاب یک خودرو است. امنیت خودروها این روزها به قدری اهمیت پیدا کرده است که اگر خودرویی نتواند از آزمایشات مختلفی که بر روی آن صورت می گیرد، سربلند بیرون آید، حتی اگر اجازه عرضه در بازار را داشته باشد باز هم احتمال شکستش بالا خواهد بود. امنیت در خودرو فقط مربوط به وجود سیستم های ایمنی مختلف در آن نمی شود و جنبه های گوناگونی دارد. ضمن اینکه جدا از اینکه امنیت سرنشینان باید تامین شود، امنیت اشخاص ثالث یعنی افرادی که در معرض برخورد و تصادف با خودرو هستند نیز باید در نظر گرفته شود. در این مطلب نگاهی داریم به جنبه های مختلف ایمنی در خودرو که به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می شوند.

ایمنی فعال در خودرو

یک خورو در همه حال در معرض خطرات و تصادف است که اگر مهارت راننده و مانورپذیری خوب خودرو نباشد، امکان بروز حادثه به حد زیادی بالا خواهد بود. اما نیاز است تا در کنار این موارد، سیستم هایی نیز به راننده کمک کنند تا در مواقع نیاز، کنترل خودرو راحت تر باشد و یا در حین بروز حادثه، شدت و میزان خسارت کاهش یابد. به سیستم هایی که در همه حال در خودرو در حالت فعال هستند تا ایمنی خودرو افزایش یابد را سیستم های ایمنی فعال می گویند. از معروف ترین این سیستم ها می توان به ترمز ضد قفل، برنامه کنترل پایداری، سامانه کنترل فشار باد تایرها، برنامه کنترل کشش و ضد لغزش و…. اشاره کرد.

نمونه هایی از ایمنی فعال :
فرض کنیم که یک خودرو با سرعت بالایی در حال حرکت است. این خودرو ممکن است به هر نحوی از مسیر منحرف شده و دچار ناپایداری شود. سیستم هایی مثل برنامه کنترل پایداری با همان ESP که معمولا به نام های دیگری چون DSC نیز شناخته می شود، وظیفه دارد تا حد امکان به راننده کمک کند تا خودرویی که به سمت ناپایداری پیش می رود، دوباره به جاده برگشته و پایدار شود.

در این حین ممکن است زمین لغزنده بوده و راننده اقدام به ترمزگیری کند که سیستم هایی مثل ترمز ضد قفل یا ABS به همراه سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز یا EBD در کنار ترمز کمکی یا همان BA کمک می کنند تا خودرو یک توقف سریع و ایمن داشته باشد. یک ترمز خوب و مطمئن جدا از این موارد به ادوات ترمزگیری مطمئن نیز نیاز دارد که به معنی دیسک های بزرگ و پر قدرت و خنک شونده، تایرهای باکیفیت با چسبندگی بالا است.

جدا از سیستم هایی که گفته شد می‌توان به سامانه اعلام فشار هوای تایرها یا همان TPMS، سیستم ضد لغزش یا ASR و کنترل کشش یا TCS و… نیز اشاره کرد. حتی یک صندلی خوب و راحت که آسایش راننده را فراهم سازد، یک محیط داخلی ارگونومیک و راحت با آرامیش بالا، یک کابین ساکت و آرام، یک سیستم تهویه مطبوع خوب و کارا، ستون های باریک جلو که در عین ضخامت کم، مقاوم باشند به همراه یک شاسی با تقسیم وزن خوب که اثر بالایی در هندلینگ و خوش دستی خودرو دارد، سیستم هایی چون نمایش اطعلات بر روی شیشه جلو، پشت آمپر خوانا با اطلاعات کافی و…. همگی از نمونه های ایمنی فعال در خودرو هستند.

کروز کنترل که این روزها به یکی از سیستم های رفاهی ثابت خودرو تبدیل شده است نیز در دسته ایمنی های فعال قرار دارد چرا که باعث آسایش راننده می‌شود. نمونه هوشمند آن که با سرعت خودروهای جلویی هماهنگ می شود در کنار سیستم‌هایی چون اعلام نقاط کور راننده، ترمز خودکار اضطراری، سیستم کنترل خطوط جاده که به راننده در صورت خروج از مسیر هشدار می‌دهد و در مدل‌های پیشرفته‌تر می‌تواند خودرو را در مسیر کنترل کند، سیستم خوندن تابلوهای مسیر و… از دیگر سامانه‌های حاضر در ایمنی فعال خودرو به شمار می‌آیند.

1 31 1024x739 - امنیت در خودرو
سیستم‌هایی نظیر ESP و یا TCS امروزه در زمره مهم‌ترین سیستم‌های ایمنی فعال خودرویی هستند
2 31 - امنیت در خودرو
ساده‌ترین روش برای افزایش ایمنی فعال خودرو، نصب و استفاده از سیستم هایی چون دوربین و آلارم های هشدار دهنده فاصله هستند
3 29 1024x576 - امنیت در خودرو
امروزه در خودروهای مدرن، سیستمی برای خواندن تابلوهای مسیر و عمل به دستورت آن ها وجود دارد
4 25 1024x614 - امنیت در خودرو
سیستم هشدار دهده خروج از خطوط از دیگر موارد ایمنی فعال است. این سیستم امروزه در نوع پیشرفته تر قابلیت برگشت خودرو به مسیر و حتی کنترل آن در بین خطوط را دارد

ایمنی غیرفعال خودرو

ایمنی غیر فعال به مجموعه رفتارها و تمهیداتی که برای بعد از حادثه در نظر گرفته شده است، اطلاق می شود. به این معنی که اگر حادثه ای بروز داد، خسارت تا حد ممکن کم بوده و سرنشینان کمترین آسیب را ببینند. بالا بردن ایمنی غیر فعال در خودرو نسبت به نصب سیستم های ایمنی برای افزایش ایمنی فعال، هزینه‌ها و دردسرهای کمتری دارد و به همین خاطر سعی می شود تا در زمان طراحی یک خودرو، جدا از مباحث آیرودینامیک و ارگونومی، بدنه و شاسی خودرو نیز ایمنی بالایی داشته باشند.

نمونه هایی از ایمنی غیرفعال :
یک بدنه مقاوم و در عین حال جذب کننده انرژی تصادف در کنار یک شاسی که دارای همین ویژگی ها باشد، یکی از مهم ترین جلوه های ایمنی غیر فعال خودرو است. اربگ ها به عنوان وسیله ای کاری در کنار کمربند های ایمنی که کارایی خود را در زمان وقوع حادثه نشان می دهند از دیگر لوازم بسیار کاری در این زمینه هستند. سوییچ اینرسی که وظیفه قطع جریان برق در زمان ضربه را دارد و مواردی مثل شیشه های سکوریت، از دیگر مواردی هستند که امروزه در اکثر خودروها یافت می شود.

5 22 1024x691 - امنیت در خودرو
وجود نقاط جاذب انرژی تصادف در بدنه و شاسی خودروها، تا حد زیادی مانع از ورود صدمه به اتاق و کابین خودرو می شود
6 20 - امنیت در خودرو
کمربند ایمنی از اولین سیستم های ایمنی غیر فعال به شمار می آید
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer