امکانات نامساوی در سطح کشور، استعدادیابی را با مشکل مواجه می‌کند - رسانه مجازی نیلسو

مدیرکل وزارت ورزش:

امکانات نامساوی در سطح کشور، استعدادیابی را با مشکل مواجه می‌کند

  • توسط نیلوفر حامدی
tabatabai 2 - امکانات نامساوی در سطح کشور، استعدادیابی را با مشکل مواجه می‌کند

استعدادیابی نقش محوری در تمام ابعاد ورزش حرفه‌ای هر کشوری دارد.. چرا که به خوبی می دانیم، عمر قهرمانی آنچنان طولانی نیست و اگر کشوری بخواهد از تمام نیروها و پتانسیل‌های ورزشی خود استفاده کند باید همواره در سطح جامعه خود استعدادهای ناب و نخبه‌های مختلف را شناسایی کند.

دکتر رامین طباطبایی مدیر کل استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به متفاوت بودن روند استعدادیابی در کشورهای مختلف عنوان کرد: استعدادیابی در کشورهای مختلف با توجه به پیشرفته و یا در حال توسعه بودنشان متفاوت است. در کشورهای پیشرفته این کار در همان مدارس که کودکانشان زیر 12 سال هستند انجام می‌شود. در همان محیط مدرسه سطح امکانات سخت افزاری به اندازه‌ای وسیع و قوی است که همه استعدادها در همان محیط مدارس کشف می‌شوند بدون اینکه کسی بخواهد آن را پایش کند. در نتیجه چون سطح امکانات بالا است و مکان‌های ورزشی در کشورهای پیشرفته کامل و مجهز هستند و از همه مهم‌تر در اختیار همۀ اقشار جامعه قرار می‌گیرد، رشد را آسان‌تر می‌کند. افراد هم از همان مدرسه در صورت کشف استعدادی ویژه، به سوی باشگاه‌ها و تیم‌های ملی سوق داده می‌شوند. پس همین جا به خوبی درک می‌کنیم که داشتن امکانات، اصلی‌ترین کانال است. اما کشورهای در حال توسعه مسیر دیگری را طی می‌کنند، راهی که به‌ویژه کشورهای بلوک شرق مثل چین، یوگسلاوی و اوکراین از سال‌ها پیش آن را شروع کرده‌اند. در این کشورها با راه‌اندازی مدارس ورزشی به نخبه‌پروری می‌پردازند. این مدارس در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی می‌شوند و استعدادیاب‌ها برای کشف نخبه‌های ورزشی در آنجا حضور پیدا می‌کنند و پس از پیدا کردن آن‌ها، مسیر رشد این افراد را هموار سازند.

در کشورهای پیشرفته این کار در همان مدارس که کودکانشان زیر 12 سال هستند انجام می‌شود. در همان محیط مدرسه سطح امکانات سخت افزاری به اندازه‌ای وسیع و قوی است که همه استعدادها در همان محیط مدارس کشف می‌شوند بدون اینکه کسی بخواهد آن را پایش کند.

دکتر طباطبایی با اشاره به دو شاخصه اصلی در این فرآیند ادامه داد: علم آنتروپومتری یا پیکرسنجی و هم چنین سنجش قابلیت‌های جسمانی عمومی شاخصه‌های اصلی در این راه هستند. در درجه اول تست سلامت انجام می‌شود. پس از آن مراحل پیکرسنجی طی می‌شود و کم کم فاکتورهای ریزتر را هم وارد می کنند. اما این‌ها همه بررسی‌های اولیه هستند، برای اینکه بفهمیم فرد تا چه اندازه آماده است، در این جا وارد فاز سنجش ژنتیک والدین می‌شویم. امری که بسیار مهم است و خیلی از پارامترها را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ چرا که از این راه تیپ‌های مختلف بدنی از جمله اندومورف، مزومورف و اکتومورف‌ها مشخص می‌شوند. در پایان هم تست دوی سرعت و استقامت گرفته می‌شود. سپس از سوی تیم آزمون گیرنده پنج رشته که شاخصه‌های فیزیکی افراد برای حضور در آن رشته‌ها بهتر است به آن‌ها معرفی می‌شود. باید این نکته را به یاد داشته باشیم که این پنج رشته تنها در حد پیشنهاد هستند و موضوعی که مهم‌تر است علایق اشخاص است. اما در هر حال این پیشنهاد سبب می‌شود که فیزیک افراد در کانالی مناسب با رشته آن‌ها قرار گیرد.

tabatabai - امکانات نامساوی در سطح کشور، استعدادیابی را با مشکل مواجه می‌کند
دکتر رامین طباطبایی

مدیر کل وزارت ورزش و جوانان با توضیح این فرآیند در ایران گفت: همین مسیر در ایران هم چند سالی است که انجام می‌شود. ما به مراکز استان‌ها، پروتکل‌هایمان را ابلاغ کردیم که بر اساس نتیجه آنتروپومتری و آمادگی جسمانی عمومی انجام می‌شود. اما در نهایت ما پروسۀ نخبه‌گزینی هم داریم. بدین شکل که در فصل مسابقات آموزشگاهی، استعدادیاب‌های ما در رقابت‌های آموزش و پرورش حضور پیدا می‌کنند و نخبه‌ها را گزینش می‌کنند. البته این در مرحله است که فرد رشته ورزشی خود را انتخاب کرده است.

دکتر طباطبایی در پاسخ به این پرسش که چرا با توجه به تمام این موارد نخبه‌گزینی در ایران به‌ویژه در رشته‌های مادر به سختی انجام می‌شود گفت: چندی پیش آموزش و پرورش طرحی داشت که طی آن، بچه‌ها در 9 سالگی شنا، در 10 سالگی دوومیدانی و در 11 سالگی ژیمناستیک را هر کدام در یک سال به طور جداگانه و تخصصی در مدارس کار کنند. تا با این کار هم از نظر قوای جسمانی رشد کنند و هم اینکه بتوانند تا حدی توانایی‌هایشان را بسنجند. متولی این کار بزرگ آموزش و پروش بود که متأسفانه از آنجایی که این طرح را به شکل مقطعی به انجام رساند، نتیجۀ درستی از آن برای ما حاصل نشد. چرا که به هر حال بچه‌ها 9 ماه از هر سال را در مدارس به سر می‌برند و همین موضوع باعث می‌شود که نتوان به راحتی برای آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. اما از آنجایی که امکانات به اندازه و در تمام استان‌ها وجود نداشت، و تجهیزات به طور مساوی در کشور تقسیم نشده است. به همین دلیل این طرح تا کنون بی‌نتیجه باقی ماند. 

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer