انتخابی برای رانندگی - رسانه مجازی نیلسو

انتخابی برای رانندگی

کمک فنرهای مغناطیسی و فرمان و وضعیت های چند حالته رانندگی

  • توسط هیئت تحریریه
.jpg - انتخابی برای رانندگی

این روزها خودروها به آپشن های مختلف حرکتی و رفاهی مجهز شده اند که هر کدام در راه افزایش ایمنی و راحتی راننده و سرنشینان خدمت می کنند. یکی از ویژگی هایی که در تعریف امکانات خودرویی ذکر می شود به چند حالته بودن سیستم تعلیق و هم چنین وجود وضعیت های مختلف برای رانندگی است. در این جا به مرور کوتاهی از این دو ویژگی می پردازیم.

کمک فنرهای مغناطیسی :
کمک فنر در کنار فنر وظیفه دارد تا ضربات دریافتی از مسیر حرکت را میرا کرده و حرکتی نرم و یکنواخت و سواری راحت و آسوده برای سرنشینان فراهم کند. به این ترتیب تا حدود زیادی سلامت قسمت های مختلف شاسی و فنربندی نیز وابسته به سلامت کاری این قطعات است. اما به طور ساده می توان کفت که با دریافت ضربه از سوی مسیر توسط فنر، این بازی و بالا و پایین شدن فنر باید کم کم خنثی شده و به حالت نرمال تبدیل شود. کمک فنر در واقع میرا کننده بازی فنر است چرا که در صورت نبود کمک فنر یا خرابی آن، اتاق بعد از دریافت ضربات مدام بالا و پایین خواهد رفت.
اما می توان با تغییر در خواص سیال درون کمک فنر، میزان میرا کردن نیروی دریافتی توسط آن را تغییر داد. در کمک فنرهای بادی با تغییر در مقدار فشار هوای موجود در کمک فنر این کار انجام می شود. اما در نمونه های مغناطیسی این کار به شکل دیگری صورت می گیرد. به این معنی که در این گونه کمک فنرها که به نمونه مغناطیسی یا MR شناخته می شود و امروزه در بسیاری از خودروهای سواری دیده می شود، از براده های ریز فلزی غوطه ور در روغن استفاده می شود. البته ابعاد این براده ها بسیار کوچک هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. زمانی که به این سیال جریان الکتریسیته متصل می شود، با تشکیل یک میدان مغناطیسی، براده ها در یک امتداد قرار می گیرند و به این ترتیب اتفاقی شبیه به افزایش ویسکوزیته روغن رخ می دهد. حال با تنظیم قدرت و شدت این میدان مغناطیسی، می توان میراکنندگی کمک فنر را تنظیم کرد و این همان انتخاب وضعیت نرمی کمک فنر از بین حالات نرم، نرمال، سفت و اسپرت و… است. البته انواع دیگری از کمک فنر های قابل تنظیم با سیستم پنوماتیک نیز وجود دارد. ولی در خودروها با امکان تنظیم حالت کمک فنرها معمولا از نمونه های مغناطیسی در ترکیب با ساختار پنوماتیک نیز استفاده می شود.

1 1024x683 - انتخابی برای رانندگی
عکس 1 : در کمک فنر های مغناطیسی، امکان تنظیم میزان میرا کنندگی کمک فرمان قابل تنظیم است. به این ترتیب می توان کمک فنر را در وضعیت های نرم، معمولی، سفت، خیلی سفت و… تنظیم کرد.
2 1024x535 - انتخابی برای رانندگی
عکس 2 : در کمک فنرهای مغناطیسی، سیال روغنی با براده های آهن وجود دارد که با مغناطیسی شدن این ذرات بسیار ریز، میزان میرا شدن کمک فنر تغییر خواهد کرد.

وضعیت های کمک فنرها :
مزیت استفاده از کمک فنر های مغناطیسی، اماکن تنظیم وضعیت رانندگی است. به این معنی که می توان با انتخاب میزان میرا شدن کمک فنر، وضعیت رانندگی را نرم، سفت، معمولی و نرمال و…. انتخاب کرد که معمولا در خودروها به حالت  های کامفورت، نرمال، اسپورت، اسپورت پلاس و… نامیده می شود و با یک کلید می توان این وضعیت را به کار گرفت.

فرمان های الکتریکی چندحالته :
فرمان  های الکتریکی امروزه در بسیاری از خودروهای روز دنیا نصب می شوند که به خاطر برخی ویژگی ها مثل عدم دریافت توان از پیشرانه و در نتیجه کاهش مصرف سوخت، قابلیت برنامه ریزی برای شدت پاسخ گویی به فرمان گیری، تعریف حالت های اسپرت و کامفورت و… برای فرمان گیری، سفت شدن فرمان در سرعت های بالا و… طرفداران زیادی دارد. در فرمان های الکتریکی که به اختصار EPS نامیده می شوند، دو نوع جانمایی برای قرار گرفتن موتور الکتریکی داریم که یکی بر روی ستون اصلی فرمان است و درحالت دوم این موتور الکتریکی روی دنده یا شانه سیستم فرمان نصب می شود. شدت و زاویه چرخش غربیلک توسط یک سنسور به کامپیوتر این سیستم ارسال می شود و بعد از پردازش، به موتور الکتریکی دستور چرخش فرمان داده خواهد شد. تمام این موارد در کسری از ثانیه انجام می شود تا فرمان گیری کاملا یکنواخت و سریع اتفاق بیفتد.

3 1024x462 - انتخابی برای رانندگی
عکس 3 : به کمک فرمان های الکتریکی می توان سرعت و شدت عکس العمل در تغییر جهت در زمان پیچش فرمان را تنظیم کرد. اصطلاحی که کفته می شود فرمان در سرعت های بالا سنگین می شود ناشی از سفت شدن فرمان به این صورت است.

حالات مختلف رانندگی :
با برقی شدن دریچه گاز پیشرانه که این روزها به یک امر عادی در خودروهای ارزان تا گران قیمت تبدیل شده است، می توان وضعیت های مختلف رانندگ را بسته به نیاز انتخاب کرد. ریشه این کار را می توان در گیربکس های خودکار دهه نود میلادی و انتخاب وضعیت رانندگی در برف دانست که با تاخیر در تعویض دنده و شروع حرکت با شتاب کمتر، رانندگی در شرایط لغزنده را کمی تسهیل می کرد. اما امروزه با کنترل الکترونیکی دریچه گاز می توان وضعیت های مختلف رانندگی مثل اقتصادی، عادی و معمول، اسپرت، اسپرت پلاس و… را انتخاب کرد. با انتخاب هر کدام سرعت عکس العمل پیشرانه به پدال گاز، شتاب گیری و حتی صدای خروجی از اگزوز و…. تغییر می کند که متناسب با آن، عملکرد حرکتی خودرو نیز تغییر خواهد کرد. این تکنولوژی ابتدا برای خودروهای اسپرت و سوپراسپرت طراحی و پیاده سازی شد اما امروزه به شکل های گوناگون در بسیاری از خودروها دیده می شود.

4 1024x644 - انتخابی برای رانندگی
عکس 4 : امروزه در بسیاری از خودروها می توان وضعیت حرکت مناسب با نیاز خود را از طریق دکمه ها و برنامه های در نظر گرفته برای این کار انتخاب کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer