اندر آداب و احوال صدای بلند در مکان‌های عمومی - رسانه مجازی نیلسو

روایت‌هایی از آنچه در وسایل حمل‌ونقل عمومی اتفاق می‌افتد؛

اندر آداب و احوال صدای بلند در مکان‌های عمومی

نکاتی برای استفاده از تلفن‌همراه در مترو

  • توسط امیرعباس کلهر
02 - اندر آداب و احوال صدای بلند در مکان‌های عمومی

بعد از یک روز سخت و پرکار وارد مترو شده‌اید تا به خانه بروید، اوج ساعت استفاده از مترو است و طبیعتاً جایی برای نشستن پیدا نمی‌کنید، واگن مترو شلوغ است و افراد زیادی ایستاده‌اند. در ذهنتان مدام به این فکر می‌کنید که زودتر به خانه برسید و کمی استراحت کنید. ذهنتان شلوغ و درگیر مسائل روزمره است. در همین حین فردی وارد واگن مترو می‌شود. تلفن همراه به دست دارد و مشغول صحبت کردن با آن است. قطار که راه ‌می‌افتد هم، دست از مکالمه نمی‌کشد و در همان وضعیتی که همه کنار هم ایستاده‌اند و جایی برای تکان خوردن نیست مشغول صحبت است. گاهی که آنتن موبایل می‌رود، بلند داد می‌زند: الووو الوووو صدامو داری؟ و چند دقیقه بعد باز هم مشغول صحبت می‌شود. از اتفاقاتی که در طول روز برایش افتاده صحبت می‌کند، از کارهایی که می‌خواهد فردا انجام دهد حرف می‌زند و هر چند دقیقه یک بار داد می‌زند: الووو. من داخل مترو‌ام. صدامو داری؟ این ماجرا ادامه دارد تا شما یا آن فردی که با تلفن همراه صحبت می‌کرد از واگن مترو پیاده شوید.

بیشتر بخوانید:

حالا تصور کنید تنها یک نفر در واگن مترو صحبت نمی‌کند، افراد مختلفی در حال صحبت کردن با تلفن همراه آن هم با صدای بلند هستند، بعضی‌ها مشغول بازی کردن با تلفن‌های همراه هوشمند خود هستند و صدای بازی را قطع نکرده‌اند، در این میان، چند نفری هم مشغول صحبت با کناردستی‌ها و دیگر افراد داخل واگن مترو هستند؛ البته حالا که در حال تصور چنین وضعیتی هستید، باید صدای دستفروشان مترو را هم اضافه کنید که در آن شلوغی با صدای بلند اجناس خود را تبلیغ می‌کنند. قطعاً که تحمل این وضعیت اعصابی از جنس فولاد می‌خواهد.

وضعیت اما در واگن‌های قطار مترو خط تهران – گلشهر متفاوت است. متفاوت نه به معنای مثبت بلکه از وضعیت قطارهای داخل شهری برای مسافرین سخت‌تر است. با وجود اینکه وسیله‌ای به نام هدفون برای تلفن‌های همراه هوشمند طراحی شده است و قیمت‌ مناسبی هم دارد اما عده‌ای از مسافرین انگار دوست دارند دیگران هم بدانند که آن‌ها به چه موزیکی گوش می‌کنند یا شاید می‌خواهند برنامه پخش موزیک‌های درخواستی را به‌صورت زنده برای مسافران اجرا کنند. موزیک‌های مختلفی با صدای بلند از گوشی همراه هوشمند خود پخش می‌کنند و دیگر مسافران هم مجبور به گوش دادن به موزیک می‌شوند.

صدای صحبت کردن افراد بیشتری در این واگن‌های مترو شنیده می‌شود، چراکه جمعیت بیشتری از این خط استفاده می‌کنند و ظرفیت پذیرش واگن‌های این خط بیشتر از خطوط دیگر است. از طرف دیگر، تعداد دستفروشان مترو در این خط بیشتر از سایر خطوط مترو است و هر چند ثانیه یکی از این افراد ابتدای واگن می‌ایستند و با صدای بلند می‌گویند: خانم‌ها و آقایان محترم. چند دقیقه توجه کنید. این محصول بیرون مترو فلان قیمت را دارد و اینجا من با تخفیف ویژه آن را فلان قدر به شما می‌دهم. دستفروش که می‌رود نوبت به دیگر همکارش می‌رسد و باز روز از نو و روزی از نو. با این وضعیت، اگر فردی با اعصاب و حال خوب سوار این قطار‌ها شود بعد از این اینکه به مقصد می‌رسد یا سردرد دارد یا دیگر تا چند ساعت نمی‌تواند به هیچ مکالمه یا موزیکی گوش دهد.

f325aa59120714ea95c4ac2718a07ecc - اندر آداب و احوال صدای بلند در مکان‌های عمومی
تنها کافی است با رعایت نکاتی ساده فضای شلوغ مترو در بعضی از ساعت‌ها را برای خود و دیگر همشهریانمان تحمل‌پذیر کنیم و مانع از بروز هر نوع درگیری و اعصاب‌خردی شویم

 درست است که در شبکه‌های اجتماعی و در میان مردم صحبت از حقوق شهروندی و رعایت آن می‌شود، اما بخشی از حقوق شهروندی رعایت ساده‌ترین چیزها در زندگی شهرنشینی است. با رعایت این ساده‌ترین‌ها زندگی مسالمت‌آمیز و راحتی برای خود و دیگران ایجاد می‌کنیم.

 تنها کافی است با رعایت این نکات ساده فضای شلوغ مترو در بعضی از ساعت‌ها را برای خود و دیگر همشهریانمان تحمل‌پذیر کنیم و مانع از بروز هر نوع درگیری و اعصاب‌خردی شویم. می‌توانیم مکالمه تلفنی خود را چنددقیقه‌ای به تأخیر بیندازیم و آن را خارج از واگن‌های مترو انجام دهیم. به این شکل هم به مخاطب خود در پشت خط تلفن احترام گذاشته‌ایم، هم مکالمه لذت‌بخش‌تری داریم و هم اینکه به حقوق دیگر مسافران مترو احترام گذاشته‌ایم. اگر هم می‌خواهیم موزیک گوش دهیم چه‌بهتر که با خرید یک هدفون خودمان به‌تنهایی از موزیک لذت ببریم.

از رفتار ضداجتماعی دوری کنیم

گوشی‌همراه یکی از ابزارهای عمومی ارتباطی است که نباید با آن در مکان‌های عمومی همچون بیمارستان‌ها، محیط‌های آموزشی، سالن‌های تئاتر، سینما، پیاده‌رو حتی مراسم تشیع جنازه و نیز وسایل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی، مترو با صدای بلند صحبت کرد. بلند صحبت کردن با گوشی همراه در محیط‌های عمومی یک رفتار ضداجتماعی بوده و از آداب سخن گفتن به دور است.

تولیدکننده آلودگی صوتی نباشید

بلند صحبت کردن با گوشی همراه به نوعی آلودگی صوتی ایجاد می‌کند و سبب سلب آرامش و عدم تمرکز حواس برای افراد می‌شود. همچنین باید بدانید که بلند صحبت کردن با موبایل می‌تواند سبب افشای کلیه اطلاعات شخصی و رازهای شما شود و حتی ممکن است مورد سوءاستفاده افراد سودجو هم قرار بگیرید. پس برای دوری از این مشکلات بهتر است مکلمات خود با تلفن همراه را در وسایل حمل و نقل عمومی انجام ندهید.

سوژه کاربران شبکه‌های اجتماعی نشوید

اگر عادت کرده‌اید که در مترو و دیگر وسایل حمل‌ونقل عمومی از تلفن همراه استفاده کنید یا فکر می‌کنید با این کار از وقت خود بهترین استفاده را کرده‌اید، بهتر است قبل از اینکه این کار را برای بار دیگر انجام دهید به این فکر کنید که آیا دوست دارید افرادی که در واگن مترو یا دیگر وسایل حمل‌ونقل عمومی نشسته‌اند صحبت‌های شما را در شبکه‌های اجتماعی پست کنند و با دوستان خود به اشتراک بگذارند؟ وقتی در یک جمع بلند با تلفن همراه صحبت می‌کنید، نمی‌دانید چه افرادی به مکالمه شما گوش می‌دهند. برای ترک عادت خود، اول به این موضوع به طور واقعی فکر کنید و بعد هم برای یادآوری به خودتان در مورد آرام صحبت کردن، کلمه یا عبارتی را روی کاغذ یا صفحه تلفن همراه خود بنویسید تا همیشه آن را به یاد داشته باشید.

منتظر اخم مسافرین نباشید

اگر در وسایل حمل‌ونقل عمومی در حال صحبت کردن با تلفن‌همراه بودید و یکی از سرنشینان به شما اخم کرد یا چپ‌چپ نگاهتان کرد بهتر است مکالمه خود را هر چه سریع‌تر به پایان برسانید. چراکه شما حقوق دیگر شهروندان را نقض و برای دیگران مزاحمت ایجاد کرده‌اید. شنیدن صدای بلند در یک مکان عمومی رفتار خوشایند و مؤدبانه‌ای نیست، پس چه خوب است قبل از اخم دیگر مسافرین و اتفاق افتادن جر و بحث در یک مکان عمومی به خاطر بلند صحبت کردن با تلفن، خودتان مکالمه با تلفن همراه را قطع کنید.

صدای شما به طور واضح به مخاطبتان می‌رسد

باید بدانید که موبایل‌های امروزی به‌راحتی صدا را به شنونده انتقال می‌دهند، پس نیازی نیست که در هر مکانی با دادزدن صدای خود را به مخاطب پشت خط برسانید. اگر در جای شلوغ و پرتردد موبایل شما زنگ خورد به جای فریاد کشیدن و با صدای بلند حرف زدن به دنبال مکانی خلوت باشید، اگر هم در جایی هستید که خطوط ارتباطی دچار مشکل است صبور باشید و چند دقیقه‌ای صبر کنید، زیرا که بلند صحبت کردن هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

بیشتر از یک دقیقه با تلفن‌همراه صحبت نکنید

گاهی برخی از تماس‌ها ضروری و حیاتی هستند و باید در هر جایی به آن‌ها پاسخ داد. هیچ اشکالی ندارد اگر به این تماس‌ها جواب دهید اما در حد یک دقیقه صحبت کنید، چراکه تماس ضروری و حیاتی با شما گرفته شده است، نه دیگر مسافرین. پس آن‌ها را شریک مکالمه خود نکنید. از طرفی، اگر تماس ضروری شما بیشتر از یک دقیقه ادامه پیدا کرد، بهتر است از واگن مترو پیاده شوید و در یکی از ایستگاه‌ها هر چند دقیقه که لازم بود مشغول به صحبت شوید و البته خوب است بدانید که محققان مؤسسه ملی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی تأکید کرده‌اند بیشتر از یک دقیقه با تلفن همراه‌تان صحبت نکنید چون خطر ناشنوا شدن شما را تهدید می‌کند.

از پیامک و ابزار اینترنتی استفاده کنید

لازم نیست برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبتان با تلفن‌همراه صحبت کنید، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای پیام‌رسان مکالمه‌ای امن و بی‌دردسر داشته باشید. اینطوری دیگر سرنشینان وسایل حمل‌ونقل عمومی متوجه صحبت‌های رد و بدل شده میان شما و مخاطبتان نمی‌شوند و هر چقدر هم که دوست داشته باشید می‌توانید صحبت کنید. این شیوه ارتباط برقرار کردن با مخاطبتان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران است. خوب است بدانید که پیامک زدن و ارسال نامه‌های الکترونیکی با تلفن همراه میان مردم ژاپن محبوب‌تر از تماس‌های تلفنی است و آن‌ها در وسایل حمل‌ونقل عمومی بیشتر از این شیوه استفاده می‌کنند تا صحبت کردن با تلفن همراه.

با آداب استفاده از تلفن همراه آشنا باشیم

به غیر از اینکه با داد زدن هنگام صحبت با تلفن همراه برای مسافران وسایل حمل‌ونقل عمومی مزاحمت ایجاد می‌کنید، به مخاطب خودتان هم با این کار بی‌احترامی می‌کنید. وقتی در مکانی هستید که شلوغ است بهتر است به جای خلوتی بروید و با آرامش صحبت کنید. اگر در مترو موبایلتان آنتن نمی‌دهد، با داد زدن یا تغییر جا در واگن شلوغ آنتن ایجاد نمی‌شود. بهتر است کمی صبور باشید و وقتی از ایستگاه مترو خارج شدید با مخاطب خود تماس بگیرید. قطع و وصل شدن زیاد در هنگام یک مکالمه خوشایند نیست. نکته دیگر این است که دعوای شما پای تلفن همراه شما را به سوژه‌ای برای سرگرمی دیگر مسافرین وسایل حمل‌ونقل عمومی تبدیل می‌کند یا اعصاب دیگران را هم خرد می‌کند. پس اگر احتمال می‌دهید که صحبت‌هایتان در پای تلفن ممکن است به دعوا ختم شود بهتر است که در مکانی بسته و خلوت داد و بیداد کنید.

دیگران را مجبور به تحمل خودمان نکنیم

شنیدن صحبت یا موزیکی که از تلفن شما پخش می‌شود برای دیگران اجبار نیست. وقتی که با صدای بلند در مکان‌های عمومی صحبت می‌کنید یا موزیک را بدون استفاده از هدفون گوش می‌کنید، یعنی هنوز آداب و فرهنگ استفاده از تلفن همراه را یاد نگرفته‌اید. باید به خاطر داشته باشید که نیازی نیست دیگران از تمامی اخبار زندگی شما اطلاع داشته باشند. مکالمات خصوصی نباید در جمع‌های اجتماع و غریبه صورت بگیرد. اگر مکالمه شخصی همراه با خشونت دارید نباید آن را در مکان‌های عمومی مطرح کنید، چراکه هم آرامش دیگران را برهم می‌زنید و هم به خودتان و مخاطبی که با او در حال صحبت هستید بی‌احترامی کرده‌اید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer