اندر مزایای گریه کردن در ایام سوگواری - رسانه مجازی نیلسو

اندر مزایای گریه کردن در ایام سوگواری

امروز عاشورا است، روزی که شهداي کربلا سخت‌ترین مصائب را پشت سر گذاشتند و بازماندگان این حادثه نیز از رنج و عذاب در امان نبودند. حالا پس از گذشت کمی کمتر از هزار و چهارصد سال، شیعیان هر ساله هیئات و تکایای عزاداری را برپا می‌کنند و یاد آن امام شهید را زنده نگاه می‌دارند.

  • توسط مارال لاریجانی
139402161852487865250014 - اندر مزایای گریه کردن در ایام سوگواری

در روایات مختلفی که به امامان و بزرگان دین منسوب است، به اقامه عزای امام حسین (ع) و اشک و گریه بر شهیدان روز تاسوعا و عاشورا، سفارش بسیار شده است؛ تا جایی که امام حسین می‌فرمایند من کشته اشک هستم. اما چرا تا این حد بر گریه تاکید می‌شود؟ آیا امام حسین و یاران او برای گریه کردن نسل‌های بعد از خود جان‌شان را فدا کردند یا فلسفه‌ دیگری برای این سوگواری وجود دارد؟

هر چند اکثر روایات درباره اشک ریختن بر مصائب امام حسین (ع) در ایام سوگواری وی، بر جنبه مذهبی آن تاکید کرده‌اند، اما قطعا گریه، این مصداق عزاداری از جنبه‌های مثبت روانی نیز برخوردار است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

آثار روان‌شناختی گریه

زندگی با گریه آغاز می‌شود، همان لحظه نخست زندگی که ضربه‌ای برای آغاز حیات کودک به او می‌زنند. پس از آن، کودک تا زمانی که یاد بگیرد صحبت کند و با کلمات منظور خود را برساند، برای ارضای نیازهای مختلفش دست به دامان گریه می‌شود. گرسنه شود، تشنه باشد یا دردی احساس کند، فرق ندارد و کودک منظور خود را با گریه خواهد رساند. گریه چنان مهم است که بعد که تکلم آغاز می‌شود، باز هم ادامه دارد.

 کمی که بزرگ‌تر شدیم، بزرگترها معمولا گریه کردن را نشانه ضعف می‌دانستند؛ مخصوصا برای مردان این نصیحت که مرد گریه نمی‌کند، بسیار آشنا است.  حالا که بزرگتر شده‌ایم نیز، گریه کردن برایمان چنان صورت خوشی ندارد و تا جای ممکن، از ریختن اشک‌هایمان جلوگیری می‌کنیم؛ چرا که گریه را نشانه‌ای از ضعف خود یا علامتی از یک اختلال بزرگتر مثل افسردگی می‌دانیم‌. اما با تمام افکاری که درباره گریه کردن داریم، تا آخر عمرمان نیز گریه می‌کنیم.

شهریار 1024x786 - اندر مزایای گریه کردن در ایام سوگواری
حتما این را زیاده شنیده‌اید که «گریه کردم، سبک شدم». خود آرام‌بخشی یعنی انسان بخواهد هیجانات خود را تنظیم کنند؛ خودشان را تسکین دهند؛ آشفتگی خود را کاهش دهند و در کل، کاری برای آرامش خود انجام دهند

گریه پاسخ طبیعی انسان‌ها به محرک‌های مختلف مثل غم، سوگ، لذت، ناکامی ‌ نا‌امیدی است. گریه  یکی از نیازهای مهم ماست که چه در وقت شادی و چه غم، به کارمان می‌آید. که هم نشانه سلامت است و کسی که نمی‌تواند گریه کند را دچار ناگویی هیجانی می‌دانیم؛ هم نشانه‌ای از سلامت نبودن است و کسی را که بسیار گریه می‌کند را مضطرب و افسرده می‌خوانیم.

انسان‌ها سه نوع اشک می‌ریزند:

  • پایه‌ای: مجاری اشکی دائما اشک ترشح می‌کنند که مایع آنتی‌باکتریال غنی از پروتئین است و کمک می‌کند هربار که پلک می‌زنید، چشمان شما مرطوب شود.
  • بازتابی: این اشک‌ها با محرک‌هایی مثل دود، پیاز، باد و … ریخته می‌شود. این اشک‌ها برای این است که آلودگی‌ها را از چشم خارج کرده و از آن محافظت کنند.
  • هیجانی: این اشک‌ها در پاسخ به انواع مختلفی از هیجان ریخته می‌شود و در آنها میزان بیشتری هورمون استرس وجود دارد. وقتی افراد از گریه کردن صحبت می‌کنند، معمولا منظور آنها این نوع اشک ریختن است.

مزایای گریه کردن

حتما مزیت تکاملی مهمی برای گریه کردن وجود دارد و موجب بقای ما می‌شود که تا آخر عمرمان هم می‌توانیم گریه کنیم. نتایج تحقیقات مختلف نیز نشان می‌دهد که اگر گریه کردن را به هر دلیلی سرکوب می‌کنید، مزایای زیادی را از دست می‌دهید.

گریه آرام‌بخش است

حتما این را زیاده شنیده‌اید که «گریه کردم، سبک شدم». خود آرام‌بخشی یعنی انسان بخواهد هیجانات خود را تنظیم کنند؛ خودشان را تسکین دهند؛ آشفتگی خود را کاهش دهند و در کل، کاری برای آرامش خود انجام دهند. گریه کردن نیز می‌تواند یکی از روش‌های ساده برای خود‌آرامبخشی باشد. گریه می‌تواند سیستم پاراسمپاتیک بدن را فعال کند که تغییرات مربوط به آرامش بدن بر عهده آن است.  هر چند این تاثیر سریعا خود را نشان نمی‌دهد، اما به زودی پس از گریه، احساس آرامش را احساس خواهید کرد.

گریه تنها در پاسخ به اتفاقات غمگین آغاز نمی‌شود و گاهی یک رویداد خوشحال‌کننده نیز می‌تواند اشک انسان را جاری کند. در این زمان نیز گریه به تنظیم هیجانی شما کمک می‌کند، چون بدنتان را از یک هیجان بسیار شدید رها می‌کند.

کمک به کاهش درد

پس از آرام‌سازی، اشک ریختن موجب آزادسازی هورمون‌ اکسی‌توسین و ایندورفین می‌شود. این مواد شیمیایی باعث می‌شوند که انسان‌ها احساس خوبی پیدا کنند و درد روانی و بدنی آنها کاهش یابد.

افزایش خلق

گریه کردن شاید برای بیشتر ما نشانه‌ای از غم و غصه باشد، اما واقعیت این است که می‌تواند احساس ما را بهتر ‌کند‌.  از سوی دیگر، هنگام هق هق کردن، میزان زیادی هوای خنک را وارد ریه‌‌های  خود می‌کنید. تنفس در هوای خنک می‌تواند دمای بدن و مغز را کاهش دهد و تنظیم کند. مغز خنک برای بدن و ذهن لذت‌بخش‌‌تر از مغز گرم است‌ ودر نتیجه خلق افزایش خواهد یافت. 

کاهش استرس

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی انسان‌ها در پاسخ به استرس گریه می‌کنند، ترکیب اشک‌های آنها شامل هورمون‌های استرس مثل کورتیزول و مواد شیمیایی دیگر است. بنابراین، وقتی این هورمون‌های استرس‌زا با اشک از بدن خارج می‌شوند، میزان آنها در بدن کاهش می‌یابد و استرس را برطرف می‌کند.

کمک گریه به گذراندن دوره سوگ

سوگ در اثر از دست دادن عزیزان در اثر مرگ و جدایی یا موقعیت‌ها کاری و تحصبلی که برای ما اهمیت دارند، ایجاد می‌شود.‌سوگ یک فرایند است و بی‌حسی، غم و اندوه، احساس گناه و خشم  را در پی دارد. گریه طی دوره‌های سوگ بسیار مهم است و حتی می‌تواند به شما کمک کند فرایند سوگ را بهتر و سریع‌تر بگذرانید ‌و از دست دادن عزیز خود را راحت‌تر بپذیرید. هر کسی فرایند سوگ را با روش متفاوتی طی می‌کند؛ اما قطعا گریه در طی کردن این فرایند بسیار کمک کننده است.

تقویت روابط انسانی

گریستن موجب تقویت روابط انسانی و بین فردی نیز می‌شود و انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند. گریه اطلاعات قابل توجهی درباره نیازها و تعلق‌های اجتماعی در اختیار ما قرار می‌دهد، چون نشانه‌ای از درد و رنج شدید است و توجه ما را می‌طلبد. گریستن، تعلق‌، دلبستگی و دوستی را افزایش می‌دهد. انواع گریه درمیان خانواده‌ و دوستان در هنگام سوگواری، با تسلی‌، تسکین و نیاز به تعلق پاسخ داده می‌شود.

گریه و یک هشدار

گاهی نیز گریه می‌تواند هشداری درباره کاهش تحمل فرد و آییب‌پذیری او باشد . در این زمان‌ها اطرافیان متوجه می‌شوند که دیگر طاقت فرد طاق شده و نیاز به حمایت آنها دارد‌. حتی گریه می‌تواند رحم چ شفقت دیگران را برانگیزد و از بروز خشم دیگران جلوگیری کند.

چه زمانی باید کمک بخواهید؟

همانطور که گفته شد، گریه در موقع غم یا شادی می‌تواند کمک کننده باشد و حتی اگر در مواقع و مکان مناسب اتفاق بیفتد، نشانه سلامتی است. اگر نیاز دارید هیجان خود را تخلیه کنید، از اشک ریختن خجالت نکشید. اما تز سوی دیگر، گریه بیش از حد می‌تواند نشانه خطر باشد. چه وقت؟ وقتی تمایل به گریه کردن موجب شود از کارهای روزانه خود باز بمانید و زمان زیادی را صرف اشک ریختن کنید. گریه مکرر و با زمان طولانی، می‌تواند نشانه افسردگی باشد.

حال که ایام سوگواری شهیدان دشت کربلا، قوی و ضعیف نمی‌شناسد و ذکر مصیبت‌های امام حسین (ع) می‌تواند اشک معتقدان به راه و رسم وی را جاری سازد، می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و علاوه بر برخورداری از اجر اخروی، از مزایای روانی و جسمانی گریه نیز برخوردار شوید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. عالی بود ، اطلاعات مفید و خواندنی که دیدگاه من را به کلی تغییر داد.
    فکر میکردم که گریه کردن در عزاداری ها (شهادت امام حسین (ع)) گریه ما باعث افسردگی میشود ،ولی بعد از خواندن این مطلب دیگر فکر میکنم که گریه باعث محبت و شادی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer