انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟! - رسانه مجازی نیلسو

انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟!

در حالی که قبل تر ترامپ به صفر رساندن فروش نفت ایران را نشانه گرفته بود اما اخیرا در مذاکراتی که با امانوئل مکرون داشته، صدور بخشی از نفت ایران را پذیرفته است.

  • توسط شاهین فلسفی
download - انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟!

سال 1397، ایالات متحده آمریکا با خروج یکجانبه از از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام، تشدید تنش ها با تهران را آغاز کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، برجام را بدترین توافق در طول تاریخ آمریکا خطاب کرد و اعلام کرد با اعمال تحریم های سنگین بر علیه ایران، این کشور را مجبور به مذاکره مجدد در مورد یک توافق هسته ای جدید که مطلوب آمریکا باشد، خواهد کرد.

او همزمان نه‌تنها تحریم‌ها را برگرداند بلکه با راهبرد فشار حداکثری تلاش کرد فروش نفت ایران را به صفر برساند و علاوه ‌بر آن با اخلال در اقتصاد ایران، تسریع‌کننده ورشکستگی و فروپاشی سیاسی شود. از آن زمان تاکنون، ایران با رد درخواست های آمریکا برای امضای توافقی جدید، بر مواضع خود پافشاری کرده و اعلام کرده این واشنگتن است که باید بار دیگر به چهارچوب توافقی که آن را امضا کرده، بازگردد. اما حالا نشانه هایی از عقب نشینی ترامپ از مواضع اولیه مشهود است.

انعطاف نفتی آمریکایی‌ها

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان اخیرا با بیان اینکه برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام باید خواسته‌های ما مانند فروش نفت و مسائل بانکی مربوط به آن تامین شود، به موضوع اجلاس ۷ و سفر ظریف به فرانسه اشاره کرد و گفت: در جریان اجلاس گروه۷ ، آقای مکرون با آقای ترامپ دیدارهایی داشتند و طرف آمریکایی برای صدور مجوز درخصوص نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده است.

اعلام این خبر از سوی عراقچی مرتبط با سفر ناگهانی محمدجواد ظریف به محل اجلاس جی۷ در بیاریتز فرانسه در روز یکشنبه هفته گذشته بود که طی آن دیدار، ملاقات چهار ساعته‌ای بین ظریف و امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه صورت گرفت.

57783037 - انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟!
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان اخیرا با بیان اینکه برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام باید خواسته‌های ما مانند فروش نفت و مسائل بانکی مربوط به آن تامین شود

رئیس‌جمهور فرانسه در نشست جی‌۷ گفت که فرانسه سعی دارد امکان مذاکره میان روسای جمهور آمریکا و ایران را فراهم کند. دونالد ترامپ نیز اظهار کرد که در صورت درست بودن شرایط حتما این کار را خواهد کرد. این در حالی است که رئیس‌جمهور ایران در این باره گفت که آمریکا پیش از مذاکره با ایران باید تحریم‌هایی را که بر این کشور اعمال کرده است، لغو کند.

جزئیات طرح پیشنهادی مکرون به ترامپ درباره ایران

منابع دیپلماتیک فرانسوی خبر دادند که رئیس‌جمهور فرانسه در دیدار با همتای آمریکایی‌اش پیشنهادات خود برای کاهش تنش با ایران را به او ارائه داده و دو طرف درباره ایران رایزنی کرده‌اند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه و منابع آگاه دو طرف در این دیدار دو ساعته که از پیش برنامه‌ریزی نشده بود، درباره ایران و دیگر مسائل، همچون تجارت جهانی و آتش سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون رایزنی کردند.

Trump Macron 1024x768 - انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟!
این منابع آگاه گفته‌اند، مکرون در ناهار کاری با ترامپ طرح خود برای کاهش تنش با تهران را ارائه کرده که شامل کاهش تحریم‌های ایران با هدف ترغیب این کشور به آمدن پای میز مذاکره است

این منابع آگاه گفته‌اند، مکرون در ناهار کاری با ترامپ طرح خود برای کاهش تنش با تهران را ارائه کرده که شامل کاهش تحریم‌های ایران با هدف ترغیب این کشور به آمدن پای میز مذاکره است.

همچنین مکرون به ترامپ پیشنهاد داده است که ایران اجازه یابد به مدت محدود نفت خود را صادر کند. هدف این است که تهران ترغیب شود به اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای بازگردد و به‌علاوه ایران بپذیرد که درباره سایر موضوعات، از جمله موشک‌های بالستیکش مذاکره کند.

این دیپلمات‌های فرانسوی در ادامه گفته‌اند که رئیس جمهور آمریکا در این دیدار تاکید کرده است خواهان جنگ با ایران نیست بلکه به دنبال یک توافق با ایران است.

ترامپ: اتفاقات خوب برای ایران و آمریکا در راه است

ترامپ پس از این رایزنی‌ها در یک پیام توئیتری نوشت: اتفاقات خوبی برای هر دو کشور در حال رخ دادن است. البته دولت آمریکا تاکنون جزئیاتی درباره گفت‌وگوهای ترامپ و مکرون در شهر بیاریتز فرانسه ارائه نداده است.

همچنین پایگاه خبری ان‌اچ‌کی گزارش داد که سران گروه هفت در اولین روز از نشست سه روزه خود درباره ایران و لزوم برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه رایزنی کردند.

4bmy3ed2ab11fesipu 800C450 - انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟!
گفتگوی مکرون و ظریف وزیر امور خارجه کشورمان

همزمان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران با تاکید بر اینکه انتشار جزئیات پیشنهاد فرانسه پیش از دستیابی به توافق کار صحیحی نیست از سفر گروه اقتصادی از سوی جمهوری اسلامی ایران به فرانسه طی روزهای آینده خبر داد.‌ واعظی همچنین درباره‌ روند مذاکرات ایران و اروپا در برجام اظهار کرد: روند این مذاکرات از هفته گذشته تاکنون با پیشرفت نسبتا خوبی همراه بوده است.

چرا مکرون برای توافق خودش را به آب و آتش می زند؟

مقامات اروپایی بار‌ها مدعی شده اند که با وجود تحریم‌های گسترده آمریکا، نمی توانند منافع ایران در برجام را تامین کرده و معجزه کنند، اما امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه خود را به آب و آتش می زند تا تنش‌ها بین تهران و واشنگتن را کاهش داده و برجام را سر پا نگه دارد. گفته می شود مکرون در گفتگو با مقامات ایرانی پیشنهاد‌هایی داده که مذاکره با آمریکا و کاهش تحریم‌ها در ازای توقف غنی سازی ایران از بند‌های مهم آن است. اما سوال اینجاست که چرا فرانسه تا این حد نگران ایران است؟!

636802312080900824 - انعطاف ترامپ برای صدور نفت ایران/ چرا فرانسه خودش را به آب و آتش می‌زند؟!
فرانسه در مقایسه با انگلیس و آلمان برای ایفای نقش میانجی بین تهران و واشنگتن، از شرایط بهتری برخوردار است

به عبارت دیگر چه منافعی را از توافق بین دو کشور دنبال می کند؟! پاسخ اینجاست که فرانسه در مقایسه با انگلیس و آلمان برای ایفای نقش میانجی بین تهران و واشنگتن، از شرایط بهتری برخوردار است. اکنون اوضاع سیاسی انگلیس نابه سامان است و این کشور درگیر خروج از اتحادیه اروپا است و با نخست وزیری شخصی مثل بوریس جانسون که به آمریکا بیش از پیش نزدیک می‌شود، فرصتی برای نقش آفرینی بیشتر در برجام ندارد.

دولت آلمان هم از انسجام لازم برخوردار نیست و با بروز اختلافات بین احزاب، ادامه دولت ائتلافی در هاله ای از ابهام قرار دارد. آلمان منافع خاصی در خاورمیانه ندارد و چندان خود را درگیری تنش‌ها بین ایران و آمریکا نمی‌کند؛ لذا فرانسه از این فرصت استفاده کرده و تلاش می کند ابتکار عمل برجام را به دست گرفته و با کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا و آوردن دو طرف به پای میز مذاکره، وزنه سیاسی اتحادیه اروپا در تعاملات با ایران را حفظ کند.

از طرفی، فرانسه در سال‌های گذشته حضور گسترده ای در بازار ایران داشته است و شرکت‌های خودروسازی رنو و پژو زمانی که شرکت‌های خارجی به خاطر تحریم ها، خاک ایران را ترک کرده بودند، سرمایه گذاری های کلانی در صنعت خودروسازی ایران داشتند و سود‌های هنگفتی هم از این راه به جیب زدند، اما تشدید تنش بین ایران و آمریکا، مانع بزرگی برای ادامه فعالیت شرکت‌های فرانسوی ایجاد کرده است. همچنین معاملات خرید هواپیما از شرکت ایرباس و حضور شرکت توتال در صنایع نفت و گاز ایران برای فرانسه اهمیت زیادی دارد. بنابراین، پاریس سعی می کند با حفظ برجام و متقاعد کردن ترامپ به کاهش بخشی از تحریم ها، مسیر پر پیچ و خم شرکت‌های فرانسوی برای ورود به بازار ایران را هموارتر کند.

نکته مهم دیگر در این خصوص این است که بیش از نیم قرن از درگذشت ژنرال دوگل، رئیس جمهور مشهور فرانسه که قدرت نظامی و سیاسی این کشور را برای چند دهه تثبیت کرد، می گذرد و اکنون جانشینان دوگل به دنبال بازگرداندن قدرت سابق به این کشور هستند. مکرون با میانجی گری بین تهران و واشنگتن و پایان دادن به اختلافات دو طرف، علاوه بر منافع اقتصادی به دنبال احیای جایگاه فرانسه در اروپا و جهان است. مکرون که با هدف احیای جایگاه منطقه ای و فرامنطقه ای فرانسه به ریاست جمهوری رسید، توافقات بین المللی مثل برجام را فرصتی برای رسیدن به این استراتژی می داند و تلاش خود را برای به ثمر نشستن این مذاکرات می کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer