اولین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا - رسانه مجازی نیلسو

اولین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا

  • توسط ارمغان عبیری
9304368 3x2 700x467 - اولین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا

مراحل آزمایشی اولین هواپیمای برقی استرالیا در فرودگاه جانداکوت آغاز شده و انتظار می‌رود این هواپیما بتواند در مدت‌زمان کوتاهی اولین مسیر پروازی خود را به سمت جزیره روت‌نست در ایالت استرالیای غربی طی کند. آلفا الکترو که یک هواپیمای دونفره تک‌موتوره است، به‌وسیله شرکت اروپایی پیپی‌سترل طراحی و تولید شده و دارای دو باتری است که قادرند هواپیما را به‌مدت یک ساعت در هوا و همچنین نیم‌ساعت به‌صورت معکوس نگه دارند.

بیشتر بخوانید:

گروهی که مسئولیت خرید و واردات این هواپیما را در کشور استرالیا برعهده دارند، معتقدند که هواپیماهای الکتریکی نه‌تنها از فواید محیط‌زیستی بیشتری نسبت‌به هواپیماهای با سوخت جت برخوردارند، بلکه پرواز با آن‌ها امن‌تر و راحت‌تر است. به گفته جاشوا پورت‌لاک، مؤسس شرکت الکترو آیرو، ایجاد نیروی محرکه در موتور الکتریکی نسبت‌به یک موتور بنزینی بسیار ساده‌تر است. درون یک موتور بنزینی صدها قطعه متحرک وجود دارد، درحالی‌که در یک هواپیمای برقی یک دکمه برای روشن کردن هواپیما و یک اهرم سوپاپ برای شروع پرواز تعبیه شده است.

موتور هواپیماهای برقی، مشابه ماشین‌های برقی تسلا، از طریق دو باتری یون لیتیوم تغذیه می‌شود. در این هواپیماها هیچ جعبه‌دنده یا قطعات موتوری متحرکی وجود ندارد و موتور مستقیماً به پروانه هواپیما متصل می‌شود. به‌جای داشتن یک نمایشگر سوخت هم پنلی وجود دارد که به خلبان میزان شارژ باتری و زمان تقریبی پرواز را بر اساس وضعیت سوپاپ اطلاع می‌دهد. شارژ دوباره باتری‌ها در عرض یک ساعت و از طریق شارژر بزرگی که در فرودگاه جانداکوت قرار دارد، انجام می‌شود.

9304420 3x2 700x467 - اولین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا

به گفته آقای پورت‌لاک، به‌علت سادگی هواپیماهای برقی می‌توان از آن‌ها به‌عنوان جایگزین امن‌تری برای هواپیماهای بنزینی نام برد. ازآنجایی‌که در هواپیماهای فعلی باید با فناوری‌های موتوری که در عرض پنجاه سال به‌دست‌آمده کلنجار رفت، این پیچیدگی موجب افزایش خطرات پروازی و همچنین طولانی‌شدن مدت زمان آموزش خلبانان می‌شود. با وجود این، اگرچه باتری‌های مورداستفاده در هواپیماهای برقی به‌طور مرتب در حال ارتقا هستند، میزان انرژی ذخیره‌شده در آن‌ها همچنان محدود است. درحال حاضر، انتظار می‌رود که باتری این هواپیماها بتواند برای حدود 1000 ساعت پرواز مناسب باشد.

هزینه پرواز و نگهداری از هواپیماهای برقی هم بسیار ارزان‌تر از هواپیماهای فعلی است؛ برای مثال، هزینه راه‌اندازی موتور هواپیمای برقی ساعتی 3 دلار است که این رقم یک‌دهم هزینه راه‌اندازی موتور در هواپیماهای بنزینی است. هواپیماهای برقی به 60 کیلووات انرژی برای بلند شدن و 20 کیلووات انرژی برای رسیدن به پربازده‌ترین سرعت پرواز مصرف نیاز دارند، اما در مدت پرواز، موتور هواپیما خاموش شده و مانند ماشین‌های برقی، بی‌صدا می‌شود. این مسئله به‌راحتی پرواز با این هواپیماها اضافه می‌کند چراکه با کمتر کردن تکانه‌ها و حرارت، ثبات هواپیما را افزایش می‌دهد.

9304378 3x2 700x467 - اولین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا

از اواسط ژانویه سال نوی میلادی، آقای بادلی آموزش پرواز با هواپیمای برقی تک‌موتوره به خلبانان محلی را آغاز کرده است و خلبانان شرکت‌کننده در این دوره آموزشی باید قبل از انجام پرواز انفرادی، یک پرواز شبیه‌سازی‌شده را با موفقیت به انجام برسانند. به گفته آقای پورت‌لاک، اعضای گروه خرید و واردکننده این هواپیما، مذاکراتی را با مقامات جزیره روت‌نست درباره نصب یک شارژر بزرگ خورشیدی انجام داده که به خلبانان اجازه پرواز به‌سوی جزیره را می‌دهد. طرح‌های بعدی هم شامل تولید تاکسی‌های هوایی است که قادر به جابه‌جایی حداکثر پنج نفر به‌سوی مقاصد تفریحی هستند.

منبع: abc.net.au

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer