اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس داشته باشید این نکات را رعایت کنید - رسانه مجازی نیلسو

اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس داشته باشید این نکات را رعایت کنید

  • توسط امیرعباس کلهر
سایت مجازی نیلسو

اعتمادبه‌نفس رویکرد یا نگرشی است که به افراد اجازه می‌دهد تا برداشت‌های واقعی و درعین‌حال مثبتی از خود و موقعیت‌هایشان داشته باشند. افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس هستند، به توانایی‌های خود اطمینان دارند، بر امور زندگی خود تسلط دارند و معتقدند که می‌توانند آنچه را که آرزو می‌کنند یا آرزو دارند برنامه‌ریزی کرده و به مرحله اجرا درآورند.

بیشتر بخوانید:

داشتن اعتمادبه‌نفس به این معنی نیست که افراد قادر به انجام هر کاری باشند. افراد برخوردار از اعتمادبه‌نفس دارای انتظارات واقعی هستند، حتی وقتی برخی از انتظارات آن‌ها برآورده شده است، به برداشت مثبت از خودشان ادامه می‌دهند و خودشان را قبول دارند. اما در مقابل افرادی که اعتمادبه‌نفس ندارند برای اینکه احساس خوب و مثبتی درباره خودشان داشته باشند، در حد افراط به تأیید دیگران وابسته می‌شوند. آن‌ها از ریسک کردن اجتناب می‌کنند چراکه از شکست می‌ترسند و معمولاً هم از خود انتظار موفقیت ندارند. آن‌ها اغلب خودشان را دست پایین می‌گیرند و تمایل دارند تعریف‌هایی را که از آن‌ها می‌شود دست‌کم یا نادیده بگیرند. برعکس اما افراد برخوردار از اعتمادبه‌نفس مایل به ریسک کردن هستند. عموماً هم به توانایی‌های خودشان اطمینان دارند و خود را قبول دارند. در مطلبی که در ادامه می‌خوانید نکاتی مطرح شده است که می‌توانید با توجه به آن‌ها اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید.

1.شما یک انسان کاملاً خوب هستید، افکار منفی‌ای که درباره خود دارید واقعیت ندارد.

ممکن است خیلی از ما در طول روز به ویژگی‌های منفی شخصیتی یا ظاهری خودمان فکر کنیم و بابت آن‌ها خودمان را سرزنش کنیم. درصورتی‌که همان ویژگی‌های منفی‌ای که ما در طول روز به خودمان نسبت می‌دهیم شاید اصلاً از نگاه دیگران منفی نباشند و چه‌بسا مثبت و سازنده هم باشند. از طرفی، قرار بر این نیست که شما بابت ویژگی‌های منفی خودتان  را سرزنش کنید بلکه باید دست‌به‌کار شوید و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن رفع کنید. پس افکار منفی را از همین امروز کنار بگذارید و سعی کنید انرژی مثبت به خودتان و اطرافیانتان بدهید.

2. مدام به هدف‌های خود فکر کنید که پیروز می‌شوید.

هر انسانی در طول زندگی خود هدف‌هایی برای خودش مشخص می‌کند. این هدف‌ها می‌توانند در زمینه فعالیت‌های تحصیلی یا کاری و حتی خانوادگی باشد. انسان با امید زنده است و هدف داشتن به ایجاد انگیزه در شما کمک درخور توجهی می‌کند. پس بدون هدف روزتان را سپری نکنید. پیشنهاد ما به شما این است که هم برای خودتان اهداف بلندمدت و هم کوتاه‌مدت یا روزانه تعیین کنید. حتی می‌توانید دفترچه‌ای تهیه کنید و اهداف خود را در آن بنویسید تا بعد از رسیدن به هرکدام آن‌ها روی آن را خط بزنید. در مدت کوتاهی خواهید دید که این کار چه تأثیر مثبتی روی شخصیت و افزایش اعتمادبه‌نفس شما خواهد گذاشت. بنابراین یادتان باشد که روی کاغذ آوردن هدف‌ها و برنامه‌های عملی راه رسیدن به آن‌هاست و سریع‌تر از هر عاملی دیگری می‌تواند در شما اعتمادبه‌نفس ایجاد کند.

3. به خودتان ایمان داشته باشید. تنها، نبض این کلام استوار می‌تواند تمام توانتان را به تپش درآورد.

بسیاری از مشکلات زندگی ما انسان‌ها که آن‌ها را بزرگ می‌پنداریم، به همین شکل هستند. بعضی وقت‌ها آن‌قدر روی مشکل متمرکز می‌شویم که مدام در فکرمان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند. گاهی نیز آن‌قدر ادامه می‌دهیم که خود را به‌طور کامل درمانده احساس می‌کنیم. پس به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید که انرژی مثبت اطرافتان به شما هم خواهد رسید.

4. آن‌هایی که اعتمادبه‌نفس دارند در مورد آنچه خواهان آن هستند فکر و صحبت می‌کنند؛ به همین دلیل آن را به دست می‌آورند.

هدف‌ها و خواسته‌های خود را از دیگران پنهان نکنید. با اعتمادبه‌نفس و اطمینان به خودتان از برنامه‌های آینده‌تان برای دیگران بگویید و آن‌ها را در ذهنتان مرور کنید.

5. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

هر شخصی در یک نقطه‌ضعف، ممکن است نسبت‌به اطرافیان خود احساس کمبود کند. بیایید با خودتان صادق باشید؛ خودتان باشید آنچه را دارید قدر بدانید، تا اعتمادبه‌نفس خود را از دست ندهید. شما مجبور نیستید، خودتان را با کسی مقایسه کنید شما با هیچ‌کس رقابت نمی‌کنید، نه از کسی بالاتر و نه پایین‌تر هستید؛ شما به‌اندازه کافی خوب هستید.

6. چیزهایی را که در گذشته به آن‌ها رسیده‌اید فراموش نکنید و قدردان خودتان باشید.

        در همان دفترچه‌ای که قرار شد برای نوشتن اهدافتان بخرید، موفقیت‌های گذشته‌ خودتان را هم بنویسید و آن‌ها را به خاطر داشته باشید.

7.هنگامی آرامش و اعتمادبه‌نفس را تجربه خواهید کرد که بدانید کار درست را انجام می‌دهید صرف‌نظر از اینکه به چه قیمتی تمام می‌شود.

آن کاری را که فکر می‌کنید درست است و به شما حس خوبی می‌دهد انجام دهید.

8. هنگامی‌که مطمئن هستید هماهنگ با والاترین ارزش‌هایتان زندگی می‌کنید اعتمادبه‌نفستان افزایش پیدا می‌کند.

شما فقط نیاز دارید که قوی به نظر بیایید و از خود مطمئن باشید. بدانید که بهترین هستید و قهرمانی سربه‌زیر بمانید.

9. پویایی و بازدهی انسان‌هایی که دارای ارزش‌ها و اصول مکتوب هستند بیش از انسان‌هایی است که فاقد آن هستند.

سعی کنید در زندگی خود به ارزش و اصولی پایبند باشید و از آن‌ها عقب‌نشینی نکنید.

10. با نگاه کردن به رفتارتان، به‌ویژه هنگامی‌که تحت‌فشار هستید همیشه می‌توانید ارزش‌های واقعی خود را بشناسید.

11. دید روشنی که به‌وسیله یک برنامه‌ریزی دقیق پشتیبانی شود، در شما احساس اعتمادبه‌نفس و قدرت درونی بسیار زیاد ایجاد می‌کند.

12. تنها معیاری که نشان می‌دهد تا چه حد خبری را باور دارید این است که تا چه اندازه با ثبات قدم با آن برخورد می‌کنید.

13. انسان‌هایی که اعتمادبه‌نفس دارند کاملاً می‌دانند، چه کسی هستند و به چه اعتقاد دارند.

14. اصول زیربنایی و پایداری را که به آن‌ها معتقدید مشخص کنید و اراده کنید که مطابق با آن‌ها زندگی کنید.

در پایان به یاد داشته باشید که اعتمادبه‌نفس یک‌شبه و در عرض چند روز به دست نمی‌آید. شما که اعتمادبه‌نفس ندارید و از خودتان خجالت می‌کشید باید بدانید برای رسیدن به اعتمادبه‌نفس باید کم‌کم و از قدم‌های کوچک شروع کنید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer