ایرانی‌ها رکورددار بدغذایی در دنیا - رسانه مجازی نیلسو

ایرانی‌ها رکورددار بدغذایی در دنیا

  • توسط شبنم عزیزی
غذای ایرانی

اگر تا الان نمی‌دانستید که چرا بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان، سکته، کبد چرب، دیابت، چاقی، پوسیدگی دندان و … در ایرانی‌ها نگران‌کننده شده است، بدانید که سطح سلامت جامعه به تغذیه مناسب و سالم وابستگی زیادی دارد، پس قبل از صرف هزینه‌های گزاف در باشگاه‌های ورزشی و پناه بردن به داروخانه و پزشک، نخست رژیم غذایی روزانه‌تان را اصلاح کنید.

بیشتر بخوانید:

این روزها بالا رفتن آمار بیماری‌ها که ناشی از عادات تغذیه‌ای نادرست ایرانی‌هاست صدای پزشکان را درآورده است. جالب است بدانید علیرغم سال‌ها اطلاع‌رسانی و هشدار درباره الگوی مناسب غذایی، همچنان در بسیاری از گروه‌های غذایی بد در دنیا رکورد داریم اما متأسفانه مردم عزیزمان با اقتدار تمام از علاقه خود به مصرف خوراکی‌های مضر کم نمی‌کنند تا جایی که ۶ برابر متوسط جهانی نان و نوشابه می‌خورند.

جالب است بدانید که شمار افراد چاق ایران هم خطرناک و هراس‌انگیز شده است، به‌طوری که طبق آمار سال گذشته 29 میلیون نفر در ایران اضافه وزن دارند و از سال 80 تاکنون تعداد افراد چاق بیش از 3.5 برابر شده است. حالا بیش از ۶۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند، درحالی‌که استاندارد جهانی این عدد حدود ۱۳ درصد است.

اما چه بر سر الگوها و عادات و فرهنگ غذایی ایرانی‌ها آمده است، آن هم مردمی که به خوش‌ذائقه بودن و تنوع غذایی بالا و سالم زبانزد دنیا بودند. هرچه هست الگوی تغذیه کشور ما دستخوش تغییرات زیادی شده و به گفته کارشناسان، وضعیت تغذیه ایرانیان در مرز بسیار نامطلوبی قرار گرفته است.

هزینه درمان سرطان در سال چقدر می‌شود؟

این همه داستان نیست، در پی از دست رفتن سلامتی مردم هزینه‌های درمانی و دارویی است که سالانه بر اقتصاد کشور تحمیل می‌شود. مردم هم آنچه امروز صرف رژیم غذایی سالم نمی‌کنند فردا صرف هزینه درمان دردهای روحی و جسمی خود می‌کنند، نتیجه آن هم مراکز درمانی و بیمارستانی لبریز از بیمار است.

به‌طور نمونه، معاون درمان وزارت بهداشت، هزینه‌های مستقیم درمان سرطان در ایران را سالانه بالغ بر 3000 میلیارد تومان عنوان می‌کند. جان‌بابایی یک بخش از هزینه‌های درمان سرطان را مربوط به هزینه‌های مستقیم و بخشی از آن غیرمستقیم می‌داند. هزینه مستقیم آن بخشی از هزینه‌هایی است که از سوی مردم و دولت پرداخت می‌شود و هزینه غیرمستقیم ناشی از هزینه‌های خانوادگی، بیکاری و… است.

534564 549 1024x682 - ایرانی‌ها رکورددار بدغذایی در دنیا
معاون درمان وزارت بهداشت، هزینه‌های مستقیم درمان سرطان در ایران را سالانه بالغ بر 3000 میلیارد تومان عنوان می‌کند

 به گفته او، کسی که به سرطان مبتلا می‌شود، نمی‌تواند کار کند یا مجبور است بخشی از زندگی‌اش را بفروشد و خرج درمانش کند و این موضوع نوعی هزینه‌های غیرمستقیم به مردم تحمیل می‌کند. هرچند برآوردهای هزینه‌های مستقیم بیماری سرطان مربوط به سال‌های گذشته است و قطعاً هم‌اکنون بیش از این رقم است.

مهدی کریمی‌تفرشی، رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های توزیع و فروش محصولات غذایی لیستی از الگوهای غذایی غلط ایرانی‌ها در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا ارائه داده است.

رقم خیره‌کننده مصرف نان و برنج در ایران

سرانه مصرف نان هر ایرانی در سال در حالی ۱۶۰ کیلوگرم است که این آمار در جهان تنها ۲۵ کیلوگرم است. درواقع ایرانی‌ها ۶ برابر آمار جهانی نان می‌خورند و از این لحاظ در صدر جهان قرار دارند.

سرانه مصرف برنج در کشور ما ۴۰ کیلوگرم اعلام‌ شده، حال آنکه در سه دهه گذشته، این میزان ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم بوده است، اما این مقدار نسبت به میانگین جهانی ۲۵ کیلوگرم هم پایین‌تر است. پرمصرف‌ترین کشور جهان در برنج، تایلند است که سرانه مصرف برنج در این کشور ۱۴۰ کیلوگرم است. این در حالی است که این آمار در کشور ترکیه فقط ۸ کیلوگرم است.

سرانه مصرف گوشت قرمز و سفید

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) در دسامبر  ۲۰۱۲ سرانه مصرف گوشت (قرمز و سفید) در جهان را ۴۱ کیلوگرم اعلام کرد. این در حالی است که ایرانی‌ها سالانه حدود ۳۶ کیلوگرم گوشت مصرف می‌کنند. این میزان از آمار جهانی کمتر و از میانگین آسیا بالاتر است. همچنین ایران ازلحاظ مصرف گوشت بین ۱۹۶ کشور جهان در رتبه ۹۸ قرار دارد.

چقدر شکر و روغن مصرف می‌کنیم

سرانه مصرف شکر ایرانی‌ها بین ۲۱ تا ۲۴ کیلوگرم است. درحالی‌که میانگین جهانی آن، فقط ۵ کیلوگرم است. این، یعنی ایرانی‌ها ۵ برابر مردم جهان از شکر استفاده می‌کنند. ایرانی‌ها علاوه بر شکر، در نمک هم زیاده‌روی می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت، میانگین مصرف نمک را برای هر فرد در جهان، ۱۰ گرم عنوان کرده و این میزان را دو برابر میزان توصیه‌شده این سازمان دانسته است، اما ایرانی‌ها دو تا سه برابر بیشتر نمک مصرف می‌کنند.

سرانه مصرف روغن در کشور ۲۱ کیلوگرم است. این در حالی است که آمارها از اضافه شدن سالانه ۳ کیلوگرم روغن به سرانه مصرف ایرانی‌ها خبر می‌دهد.

مصرف سالانه ۶۰ تخم‌مرغ کمتر از میانگین جهانی

سرانه مصرف تخم‌مرغ در ایران ۱۹۰ عدد است. این در حالی است که میانگین جهانی، ۲۵۰ عدد تخم‌مرغ است و ایرانی‌ها سالانه ۶۰ تخم‌مرغ کمتر از میانگین جهانی می‌خورند. هرچند رقم‌های دیگری هم دراین‌باره اعلام‌شده و به‌عنوان‌مثال، سال گذشته معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سرانه مصرف تخم‌مرغ کشور ۱۶۰ و در جهان ۳۰۰ عدد است.

سرانه مصرف پایین روغن‌زیتون

سرانه مصرف روغن‌زیتون، این داروی طبیعی در کشور فقط ۲۲۰ گرم است. این در حالی است که در برخی کشورهای جهان سرانه مصرف این کالا به ۲۷ کیلوگرم نیز می‌رسد. کشور سوریه بالاترین آمار مصرف روغن‌زیتون را با ۲۷ کیلوگرم در سال به خود اختصاص داده که به دلیل مصرف بالای این ماده طبیعی با کمترین مشکل بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه است.

ایرانی‌ها در صدر مضرترین نوشیدنی جهان

ایرانی‌ها در نوشیدن مضرترین نوشیدنی جهان همچنان در صدر ایستاده‌اند. مصرف سرانه نوشابه در کشور ما ۴۲ لیتر است. درحالی‌که مردم جهان به‌زور ۱۰ لیتر نوشابه در سال می‌خورند.

سرانه مصرف شیر

سرانه مصرف شیر در ایران ۷۰ کیلوگرم اعلام‌ شده است، اما طبق آمار جهانی، متوسط مصرف شیر در جهان ۱۹۰ کیلوگرم و در کشورهای اروپایی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم اعلام ‌شده است. این آمار در کشورهای توسعه‌یافته جهان به ۵۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد؛ البته مصرف شیر در استان‌های چهارمحال بختیاری، آذربایجان غربی و شرقی از متوسط کشور بیشتر است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer