ایران برای چهارمین بار به جام جهانی والیبال می‌رود - رسانه مجازی نیلسو

ایران برای چهارمین بار به جام جهانی والیبال می‌رود

تیم ملی والیبال ایران برای چهارمین بار سهمیه حضور در جام جهانی را به دست آورد و باید خود را برای شرکت در یکی از مهمترین رویدادهای والیبال جهان آماده کند.

  • توسط نیلوفر حامدی
49eb9a10 6b1d 4701 895f fd2ced37aed1 - ایران برای چهارمین بار به جام جهانی والیبال می‌رود

برگزاری مسابقات جام جهانی والیبال از سال 1965 آغاز شد و پس از برگزاری دو دوره به میزبانی لهستان و آلمان شرقی، ژاپن میزبانی دائمی و همیشگی این رویداد را بر عهده گرفته است. جام جهانی هر چهار سال یک بار با حضور 12 تیم و به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود. در واقع هر تیم 11 مسابقه برگزار می‌کند و رده‌بندی تیم‌ها در یک جدول محاسبه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

در دوره‌های گذشته، جام جهانی والیبال به منزلۀ مسابقات کسب سهمیه المپیک نیز محسوب می‌شد و سه تیم برتر این رقابت‌ها راهی المپیک می‌شدند اما این بار، شیوه توزیع سهمیه المپیک تفاوت کرده است و دیگر جام جهانی، مسابقه انتخابی المپیک نیست.

جام جهانی والیبال 2019 قرار است از 9 تا 23 مهر در سه شهر ژاپن برگزار شود. در این رقابت‌ها علاوه بر تیم میزبان، لهستان قهرمان سال 2018 جهان نیز به میدان می‌رود. 10 سهمیه باقی مانده، به‌صورت مساوی بین پنج قاره تقسیم شده است. دو تیم برتر هر قاره، بر اساس رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی، راهی جام جهانی می‌شوند. به این ترتیب ایران و استرالیا از آسیا، برزیل و آرژانتین از آمریکای جنوبی، آمریکا و کانادا از آمریکای شمالی، ایتالیا و روسیه از اروپا و مصر و تونس از آفریقا 10 کشوری هستند که سهمیه حضور در جام جهانی را کسب کرده‌اند.

این چهارمین بار است که تیم ملی والیبال ایران سهمیه حضور در جام جهانی را کسب کرده است. ایران در دو دوره گذشته مسابقات به صورت پیاپی حضور داشت و بهترین رتبه را در مسابقات سال 2015 به دست آورد که با هدایت اسلوبودان کواچ به مقام هشتم دست یافت. ایران در مجموع 30 بار در جام جهانی به میدان رفته که حاصل آن 10 برد و 20 باخت بوده است.

نخستین حضور تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی، به سال 1991 بازمی‌گردد. مسابقات در آن زمان در دو گروه برگزار می‌شد. ملی‌پوشان ایران در مرحله نخست با تیم‌های کوبا، برزیل، کره جنوبی، آلمان و الجزایر روبرو شدند و در تمام پنج مسابقه با نتیجه سه بر صفر شکست خوردند. ایران در دو ست از بازی با برزیل فقط دو امتیاز گرفت و در بازی با کوبا هم در مجموع سه ست فقط 10 امتیاز به دست آورد که نشان دهنده ضعف زیاد والیبال ایران در آن سال‌ها به خصوص مقابل تیم‌های قدرتمند جهان است. سپس ایران برای کسب رتبه‌های هفتم تا دوازدهم به مرحله بعد رفت و این بار با تیم‌های تونس، مکزیک و شیلی روبرو شد و فقط توانست با نتیجه سه بر دو از سد شیلی بگذرد. در نهایت ایران با یک برد و هفت باخت، در رده یازدهم جام جهانی 91 ایستاد.

687bfbb5 83ee 4d14 bd64 082065e15b6c 1024x576 - ایران برای چهارمین بار به جام جهانی والیبال می‌رود

20 سال طول کشید تا والیبال ایران دوباره رنگ جام جهانی را ببیند. وقتی تیم ملی با هدایت خولیو ولاسکو، در سال 2011 برای نخستین بار قهرمان آسیا شد، سهمیه جام جهانی نیز به ایران رسید. آن مسابقات نخستین دوره‌ای بود که ایران سری میان سرهای والیبال دنیا برآورد. صربستان، آرژانتین و لهستان نخستین تیم‌های بزرگی بودند که در آن مسابقات مقابل ایران زانو زدند. درخشش تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی 2011 موجی از توجه به این رشته ورزشی را در میان رسانه‌ها و مردم به وجود آورد و اخبار والیبال را به یکی از مهم‌ترین موضوعات در اخبار ورزشی تبدیل کرد. در پایان آن مسابقات ایران با پنج برد و شش باخت در رده نهم ایستاد.

چهار سال بعد دوباره ایران به جام جهانی رفت. این بار دیگر تیم ملی ایران یک تیم ناشناخته در والیبال دنیا محسوب نمی‌شد و به یکی از قدرت‌های نوظهور جهان تبدیل شده بود. در آن زمان هدایت تیم ملی به عهدۀ اسلوبودان کواچ قرار داشت. کواچ و ایران یک سال قبل در رده چهارم لیگ جهانی و ششم قهرمانی جهان قرار گرفته بودند اما در سال 2015 شرایط خوبی نداشتند. این مسابقات برای ایران با شکست مقابل آرژانتین که حالا ولاسکو را روی نیمکت داشت آغاز شد تا روحیه تیم از هم بپاشد. مشکلی تا به وضوح در میان شاگردان کواچ تا پایان مسابقات نیز وجود داشت. در نهایت ایران با چهار برد و هفت باخت، در ردۀ هشتم جام جهانی 2015 ایستاد و بهترین رتبۀ تاریخ خود را کسب کرد. ولی عملکرد تیم اهالی والیبال، مردم و رسانه‌ها را راضی نکرد و پس از آن هم حاشیه‌های زیادی به وجود آورد. در نهایت هم فدراسیون والیبال تصمیم گرفت کواچ را از سمت خود برکنار کند و به سراغ همشهری و هموطن ولاسکو، یعنی رائول لوزانو برود.

حالا پس از گذشت چهار سال دیگر، و در حالی که دیگر از لوزانو هم در تیم ملی ایران خبری نیست، یک جام جهانی دیگر در پیش است. این بار ایگور کولاکوویچ هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارد. کولاکوویچ در سال 2011 سرمربی صربستان بود و در آن سال مقابل ایران شکست خورد. این سرمربی اهل مونته‌نگرو، در دو سال گذشته بازیکنان جوانی را وارد تیم ملی کرده و قصد دارد نسل بازیکنان ملی‌پوش را عوض کند. سال 2019 و به خصوص میدان بزرگ جام جهانی می‌تواند آزمون خوبی برای محک این مسأله باشد که آیا برنامه‌های جوانگرایی کولاکوویچ در والیبال ایران موفق خواهد بود یا نه.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer