ایمنی بناهای بلندمرتبه پایتخت در بلاتکلیفی - رسانه مجازی نیلسو

ایمنی بناهای بلندمرتبه پایتخت در بلاتکلیفی

  • توسط شبنم عزیزی
تهران

مسابقه برای ساخت بلندمرتبه‌ها در شهر تهران، وحشت از رشد قارچ‌گونه تعداد این نوع ساختمان‌ها و البته فاجعه ساختمان پلاسکو، مسئولان و کارشناسان را وا داشت تا تمهیداتی برای ایمنی و بروز خطرهای احتمالی این بناهای بلند بیاندیشند.

 پس از آن که چندین حادثه این نوع بلندمرتبه‌ها را تهدید و تخریب کرد، موضوع ایمن‌سازی این‌گونه ساختمان‌ها در دستور کار قرار گرفت و سال ۱۳۹۶ مصوبه‌ای در صحن شورای اسلامی شهر تهران مطرح شد که در آن شهرداری تهران مکلف شد ظرف مدت ۶ ماه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های بلندمرتبه را ارائه کند.

طی این مدت لایحه دست به دست شد و حتی همایش و سمینارهایی هم با همین محور برپا شد و سرانجام شهرداری این طرح را با تاخیری یک ساله به همراه نواقصی به شورا ارائه داد و حالا خبر می‌رسد که اعضای شورای شهر تهران کلیات لایحه «ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه پایتخت» را رد کرده‌اند.

ظاهرا شورا به نبود نحوه «استحکام‌بخشی» به ساختمان‌ها و به‌طورکلی نداشتن برنامه عملیاتی کارآمد در حوزه شناسایی و اولویت بندی این لایحه اعتراض دارد. علی اعطا طراح این طرح و سخنگوی شورای شهر در این باره می‌گوید: «انتظار می‌رفت شهرداری در راستای تحقق وظایف ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها به منظور پایش مستمر ساختمان‌ها به ویژه در محور ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی سازه‌ای برنامه‌ای عملیاتی را ارائه می‌کرد، به‌رغم مصوب شدن این دو محور در ماده واحده طرح شورا، در لایحه شهرداری تهران هیچ اشاره‌ای به استحکام‌بخشی سازه‌ای نشده است.»

 او توضیح می‌دهد: «همچنین در این لایحه بر خلاف آنچه در طرح شورا مصوب شده بود در رابطه با ساختمان‌های ناایمن بلندمرتبه صحبت شود اما شهرداری واژه جدیدی به نام ساختمان‌های پرخطر را اضافه کرده است که قطعا مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. چرا که بعدها در تعریف ساختمان‌های پرخطر تعریف ناقصی ارائه خواهد شد که برای پایش آن مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود.»

 عطا به نقد دیگری هم اشاره می‌کند: «در لایحه ارائه شده از سوی شهرداری کمیته‌ای پیش‌بینی شده که وظیفه آن تدوین آیین‌نامه برای ساختمان‌های ناایمن و پرخطر است. این در حالی است که ما کمیته‌های بسیاری در حوزه ایمن‌سازی در شورای شهر تهران داریم و ایجاد کمیته جدید لزومی ندارد و نباید مدام گلوگاه‌های جدید ایجاد کنیم.  در مورد وقوع حریق در این لایحه هم تناقضاتی وجود دارد، چرا که در تعریف ساختمان‌های بلندمرتبه ارتفاع ۲۳ متر و بیشتر در نظر گرفته شده و در جای دیگر هشت طبقه و بیشتر عنوان شده است.»

آتش‌سوزی ۵هزار و ۷۸۹ساختمان در سال ۹۷

کارشناسان شهری می‌گویند برج‌هایی که در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته با انواع کاربری مسکونی، اداری و تجاری در شهر تهران ساخته شده عموماً اصول و استانداردهای ایمنی در آنها رعایت نشده است. هرچند عدم رعایت قوانین و استاندارهای ایمنی بیشتر معطوف به ساختمان‌های قدیمی، پاساژها و و ساختمان‌های بزرگ متراژی است که معمولا در مناطق مرکزی شهر تهران و محل تردد مردم هستند نمونه آن هم ساختمان پلاسکو بود.

زهراصدراعظمنوری - ایمنی بناهای بلندمرتبه پایتخت در بلاتکلیفی
صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران

به گفته صدراعظم نوری عضو شورای شهر تهران، ۵ هزار و ۱۲۱ ساختمان بلند مرتبه در تهران طی سال‌ها پروانه ساخت گرفته است.  از این تعداد ۳ هزار و ۱۲۳ ساختمان پایان کار گرفته‌اند که در سال ۹۷، ۱۵۵ ساختمان ۹ طبقه بیشتر، ۴۵۷ ساختمان تجاری ،۲۱۳ ساختمان تجمیعی (دولتی، تجاری، اداری) و در مجموع ۵ هزار و ۷۸۹ ساختمان دچار حریق شده‌اند که آمار قابل توجهی است.

وضعیت ساخت بناهای بلند پایتخت

اما چند نکته مبهم در ساخت این نوع بناها وجود دارد، از جمله آنکه هویت برخی از این بناها مشخص نیست و درواقع فاقد یکی از مدارک معتبر ساختمانی شامل پروانه ساختمانی، پایان کار، مجوز کمیسیون ماده ۵ و… هستند.

برخی دیگر از این نوع ساختمان‌ها مسکونی و غیرمسکونی در معابر صعب‌العبور (کوچه‌ها و خیابان‌های باریک) قرار دارند که طبق ضوابط طرح جامع و تفصیلی شهر تهران صدور مجوز برج‌سازی در این معابر ممنوع بوده است و همچنان هم ساخته می‌شود.

دیگر بلندمرتبه‌های ممنوعه یعنی مشکوک به نواقص فنی است که برپایه آمارهای رسمی مدیریت شهری در فاصله اجرای آخرین نسخه طرح تفصیلی تهران یعنی اوایل دهه ۹۰ برای ساخت ۲۶۷ برج ساختمانی(بیش از ۱۲ طبقه) پروانه ساخت صادر شده که این تعداد بلندمرتبه دقیقا در مقطعی احداث شده‌اند که طبق ضوابط ساخت‌و‌ساز نبوده و قبل از تصویب ضوابط احداث بلندمرتبه صادر شده است.

09bd2ce1 9cc8 4668 82bd acc99475393e 1024x576 - ایمنی بناهای بلندمرتبه پایتخت در بلاتکلیفی
هویت برخی از این بناها مشخص نیست و درواقع فاقد یکی از مدارک معتبر ساختمانی شامل پروانه ساختمانی، پایان کار، مجوز کمیسیون ماده ۵ و… هستند.

و مهمتر آنکه این بلندمرتبه‌ها اگرچه در ظاهر به سیستم‌های اعلام و اطفای حریق مجهز هستند و تجهیزات ظاهری ایمنی در بخش‌های مختلف برج نصب شده‌، اما از آنجا که بخش زیادی از این سیستم‌ها توسط شرکت‌های نصب‌کننده این تجهیزات بازرسی نشده‌اند، در مواقع اعلام اخطار آتش‌سوزی و اطفای خودکار حریق شارژ نیستند و قابلیت کار را هنگام بروز حادثه را ندارند.

به‌ این ترتیب، اغلب برج‌های مسکونی و غیرمسکونی موجود در تهران، که عمدتا در شمال و غرب شهر ساخته شده‌اند به لحاظ «ریسک آتش‌سوزی» و «احتمال موفقیت عملیات امداد و نجات»، فاقد حداقل یکی از شرایط استاندارد هستند و شهرداری باید برنامه عملیاتی کارآمدی برای حفظ ایمنی این نوع بناها ارائه دهد.

واقعیت این است که تهران از لحاظ ایمنی برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه در وضعیت مناسبی نیست. شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و دیگر نهادهای مرتبط باید تا دیر نشده فکری برای این آسمان‌خراش‌ها بکنند پیش از آنکه با حادثه‌هایی جدی‌تر مثل بروز زلزله و عواقب جبران‌ناپذیر آن مواجه شوند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer