«ایناریتو» اولین رئیس مکزیکی هیأت‌داوران جشنواره کن شد - رسانه مجازی نیلسو

«ایناریتو» اولین رئیس مکزیکی هیأت‌داوران جشنواره کن شد

  • توسط سمیه کردنیا
Alejandro González Inarritu - «ایناریتو» اولین رئیس مکزیکی هیأت‌داوران جشنواره کن  شد

کارگردان فیلم بِردمن سرپرست جمع داوران جشنواره فیلم کن در ماه مه 2019 (اردیبهشت 98) خواهد بود، او اولین فرد از کشور مکزیک است که عهده‌دار این سمت می‌شود.

آلخاندرو گونسالس ایناریتو رئیس هیأت ژوری جشنوارۀ امسال فیلم کن شد. ایناریتو که اسکار بهترین کارگردانی را، برای فیلم‌های بردمن (Birdman) و بازگشته (Revenant)، دو بار پشت سر هم به دست آورده، اولین مکزیکی انتخاب‌شده برای این مسئولیت است.

بیشتر بخوانید:

مشارکت او در این جشنواره از حدود بیست سال پیش آغاز شده است؛ زمانی که اولین فیلمش، عشق سگی (Amores perros) در برنامۀ افتتاحیۀ آن سال بود. دو سال پیش هم با فیلم کوتاهی به نام «تن و شن» (Carne y Arena) که تجربه‌ای در واقعیت مجازی بود، در کن حضور داشت.

ایناریتو گفت: «از ابتدای دوران کاری‌ام، جشنوارۀ کن همیشه برایم مهم بوده، بسیار خرسند و هیجان‌زده‌ام که قرار است این افتخار بزرگِ ریاست بر جمع داوران نصیبم شود.» و در ادامه افزود: «سینما در رگ‌های این سیاره جاری است و این جشنواره قلب آن است. ما در هیأت ژوری این امتیاز را داریم که شاهد کارهای جدید و عالی همکاران فیلمساز خود از سراسر این سیاره باشیم. لذتی واقعی و مسئولیتی که همۀ ما داوران با اشتیاق و علاقه و جدیّت پیگیر آن خواهیم بود.»

Alejandro González Inarritu Oscar 1 - «ایناریتو» اولین رئیس مکزیکی هیأت‌داوران جشنواره کن  شد
آلخاندرو گونسالس ایناریتو که اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم بازگشته یا از گور برخاسته(The Revenant)  را در دست دارد. عکس: جُردن اشتراوسا آسوشیتدپرس

 رئیس کل جشنواره کن، پی‌یر لِسکور (Pierre Lescure) و کارگردان هنری آن تی‌یری فرِمو (Thierry Frémaux)، ایناریتو را «نه‌تنها فیلمسازی شجاع و کارگردانی که همیشه غافلگیر می‌کند بلکه فردی راسخ و هنرمندِ زمانۀ خود» می‌دانند.

به نظر می‌رسد هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن که از 14 تا 25 مه (24 اردیبهشت تا 4 خرداد 98) برگزار می‌شود به کمک و تقویت نیاز دارد. سال گذشته، بحث و جدل‌هایی دربارۀ تصمیم فرِمو درگرفت که غول رسانه‌ای پخش فیلم، نتفلیکس، را واجد شرایط دریافت جوایز ندانست و نتفلیکس هم از شرکت در جشنواره کناره گرفت.

این قانون شامل حال فیلم روما (Roma) هم شده است؛ فیلمی که همین یکی دو هفته پیش سه جایزه اسکار کسب کرد و نیز فیلم برادران کوئن(Coen brothers)، ترانۀ باستر اسکراگز (The Ballad of Buster Scruggs). هر دوی این فیلم‌ها در شهریور امسال در جشنوارۀ فیلم ونیز به نمایش درآمدند. گفته می شود مذاکراتی در جریان است تا مشخص شود امسال نیز این قانون (واجد شرایط نبودن شرکت‌هایی مثل نتفلیکس) برقرار است یا برای رونق جشنواره هم که شده قانون را تغییر خواهند داد.

[برگرفته از گاردین]

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer