اینستاگرام؛ بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان - رسانه مجازی نیلسو

اینستاگرام؛ بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان

تصاویر زیبا و بی‌نقص اینستاگرام تنها بخشی از واقعیت را نشان می‌دهند و این حس را القا می‌کنند که «دیگران خوشبخت‌تر از من هستند.»

  • توسط زهرا خندان
instagram hack - اینستاگرام؛ بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان

اگر این متن را برای خواندن انتخاب کرده‌‌اید یا از کاربران پروپاقرص شبکه‌های اجتماعی هستید یا دست‌کم برخورد نزدیکی با آن‌ها داشته‌اید. تصاویر و ویدئوهای جذاب و زیبایی که افراد از خود و زندگی روزمره‌شان به اشتراک می‌گذارند، گزارش‌های متعددی که هر روز و حتی هر ساعت از زیبایی‌های زندگی و موفقیت‌ها به دنبال‌کنندگان می‌دهند و رنگ‌هایی که به لطف انواع برنامه‌های ویرایش عکس به نمایش گذاشته می‌شوند، در نبردی نابرابر روان ما کاربران را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

توهم خوشبختی

بنا بر نتایج یک نظرسنجی‌ با شرکت 1500 نوجوان و بزرگسال انگلیسی، اینستاگرام بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان و تندرستی شناخته شده است. اعضای پلتفرم اینستاگرام با هدف شناساندن زندگی روزمره، احساسات و عقاید، عکس‌های خود را منتشر می‌کنند، اما ممکن است گرفتار خشم، افسردگی، قلدری و ترس ازدست‌دادن شوند. تصاویر زیبا و بی‌نقص اینستاگرام تنها بخشی از واقعیت را نشان می‌دهند و این حس را القا می‌کنند که دیگران خوشبخت‌تر از من هستند.

از پنج شبکه اجتماعی که در این نظرسنجی بررسی شدند، یوتیوب بیشترین امتیاز را در حفظ سلامتی به دست آورد و تنها شبکه‌ای بود که امتیاز کاملاً مثبت از پاسخ‌دهندگان دریافت کرد. توئیتر دوم شد و فیس‌بوک، اسنپ‌چت و اینستاگرام پس از آن قرار گرفتند.

what is instagram about - اینستاگرام؛ بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان
در بین شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام پایین‌ترین امتیاز را در حفظ سلامت روانی دارد

در نظرسنجی دیگری در کشور انگلستان، نزدیک به 1500 فرد 14 تا 24ساله به سؤالاتی درباره تأثیر منفی شبکه‌‌های اجتماعی بر سلامت روانی و جسمی پاسخ دادند. در پایان نظرسنجی، مشخص شد شرکت‌کنندگان 14 مشکل مختلف روانی و جسمی را مرتبط با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌دانند.

بااین‌حال نظرسنجی‌ها نشان دادند که شبکه‌های اجتماعی با وجود مشکلات متعدد، فایده‌هایی هم برای اعضای خود دارند. هر 5 شبکه اجتماعی –یوتیوب، توئیتر، فیس‌بوک، اسنپ‌چت و اینستاگرام- در شناساندن کاربران به دیگران، شکل دادن به هویت و ایجاد روابط اجتماعی و حمایت‌های عاطفی کمک بزرگی به کاربران می‌کنند. یوتیوب در آگاهی‌بخشی به افراد و بالاتر بردن سطح دانش سلامتی و بهداشت نقش بزرگی دارد و دسترسی کاربران به اطلاعات صحیح و قابل‌اعتماد پزشکی را آسان‌تر کرده است. می‌توان امیدوار بود که این ویژگی یوتیوب باعث کاهش مشکلات روانی مثل افسردگی، تنهایی و خشم شود.

شبکه‌های اجتماعی مشکلات روانی را تشدید می‌کنند و هرچه این مشکلات بیشتر شود احتمال غرق شدن در این شبکه‌ها هم بیشتر است.

اما اثرات مثبت شبکه‌های اجتماعی همچنان نتوانسته از مضرات آن‌ها جلوگیری کند یا دست‌کم آن‌ها را بی‌اثر کند. کاهش کیفیت خواب یکی از همین مشکلاتی است که شبکه‌های جذاب اجتماعی به وجود آورده‌اند.

پیش‌تر، دانشمندان هشدار داده بودند جوانانی که روزانه بیش از دو ساعت را صرف گشت‌زدن در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به مشکلات روانی دارند. نظرسنجی انگلیسی این هشدار را تأیید می‌کند: دیدن هرروزه دوستانی که مدام در حال سفر یا دیگر خوش‌گذرانی‌ها هستند برای کاربران این حس را ایجاد می‌کند که لذت‌های زندگی را از دست داده‌اند. مقایسه روزانه خود با دیگران در نهایت به نگرشی منفی منجر می‌شود که همه ما کمابیش آن را حس کرده‌ایم.

بسیاری از کاربران در برابر پست‌های رنگارنگ اینستاگرامی دچار انتظارات غیرواقعی از خودشان می‌شوند، اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند و حس می‌کنند به‌اندازه کافی خوب نیستند. شاید به خاطر همین باشد که در نظرسنجی‌ها اینستاگرام بالاترین امتیاز را در تولید خشونت و افسردگی گرفته است. یکی از شرکت‌کنندگان نظرسنجی می‌گوید: اینستاگرام به‌راحتی احساس زشت بودن را در زنان و دختران جوان ایجاد می‌کند و آن‌ها را مجبور می‌کند برای پست کردن یک عکس از فیلترهای زیباکننده استفاده کنند تا کامل به نظر بیایند.

شبکه‌های اجتماعی؛ تفریح یا رنج؟

در مطالعه دیگری مشخص شد افرادی که وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، بیشتر از دیگران خود را افسرده و خشمگین می‌دانند. از طرف دیگر، مبتلایان به مشکلات کوچک و بزرگ روانی، به استفاده بیشتر از پلتفرم‌های مختلف کشیده می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی مشکلات روانی را تشدید می‌کنند و هرچه این مشکلات بیشتر شود احتمال غرق شدن در این شبکه‌ها هم بیشتر است.

فیس بوک و اینستاگرام
دولت می‌تواند از طریق آموزش بیشتر و بهتر نوع استفاده این رده سنی از شبکه‌های اجتماعی را بهبود ببخشد

برگزارکنندگان این نظرسنجی‌ها با هدف کاهش اثرات نامطلوب شبکه‌های اجتماعی، از صاحبان آن‌ها خواسته‌اند تا تغییراتی ایجاد کنند؛ مثلاً، از آن‌ها خواسته شده تا پیغام استفاده بیش‌ازحد را در به‌روزرسانی‌های جدید بگنجانند. پیشنهاد دیگر، یافتن راهی برای اطلاع‌رسانی درباره عکس‌های دستکاری‌شده بود. این راهکار به افراد کمک می‌کند تا رنج کمتری از دیدن تصاویر رنگارنگ اما غیرواقعی دیگران ببرند.

به عقیده متخصصان و کاربران، دولت هم می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. ازآنجاکه بیشترین آسیب شبکه‌های اجتماعی متوجه نوجوانان است، دولت می‌تواند از طریق آموزش بیشتر و بهتر نوع استفاده این رده سنی از شبکه‌های اجتماعی را بهبود ببخشد.

شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی از زندگی ما حذف نخواهند شد و نباید هم بشوند، اما برای کاهش و جبران آسیب‌های اجتناب‌ناپذیر آن‌ها باید آماده باشیم و این پلتفرم‌ها را به راهی برای افزایش سلامت روانی و تندرستی تبدیل کنیم.


قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer