این صبح‌های سخت ملالت‌بار - رسانه مجازی نیلسو

این صبح‌های سخت ملالت‌بار

 • توسط مارال لاریجانی
بیداری در صبحگاه

آیا صبح‌ها برای این که بیدار شوید، بارها دکمه تعویق زنگ گوشی خود را می‌زنید و دیر بیدار می‌شوید؟ 5 دقیقه بعد در حالی که کفش می‌پوشید و لقمه‌ای به دست دارید، ایمیل خود را هم در گوشی چک می‌کنید؟ سپس احتمالا تمام روز را فکر می‌کنید که باید با عجله و اضطراب کارهایتان را انجام دهید، به تمام کارهایتان نمی‌رسید یا نمی‌توانید آنها را با کیفیت انجام دهید. آخر شب هم احساس نمی‌کنید که روز خیلی پرباری داشته‌اید. اما با ایجاد یک برنامه صبحگاهی منظم، می‌توانیم روز بهتری داشته باشیم!

چرا خود را به زحمت می‌اندازید؟

همه می‌دانیم که انجام برنامه صبحگاهی منظم، برای افرادی که می‌خواهند روز عالی و پرباری داشته باشند، ضروری است و بهترین فرصت را برای احساس اطمینان و بهره‌وری ایجاد می‌کند.

مربیان افزایش بهره‌وری در مطالعات مختلف خود نشان می‎دهند که عادت‌های روزانه می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری و پیشرفت شود. اگرچه آنها ایده‌های مختلفی درباره انواع عادات‌های روزانه دارند، اما اکثرا موافقند که نحوه شروع روز تأثیر شگرفی در ادامه روز دارد.

ایجاد یک برنامه صبحگاهی منظم و ثابت، به معنای این نیست که بیشترین کارهایی که می‌توانید را انجام بدهید؛ مثلا تا جایی که می‌توانید ایمیل‌ها و پیام‌ها را چک کنید یا چندین کار را به صورت فشرده قبل از خروج از خانه انجام دهید. بلکه به این معناست که به خودتان اجازه دهید روزتان را با اطمینان، آرامش و نگرش مثبت شروع کنید. تصورش را بکنید که اگر روز خود را اینگونه شروع کنید، چه تاثیری در شما خواهد داشت؟ احتمالا وظایف خود را بطور مؤثر انجام می‌دهید و بدون آنکه دائماً احساس تنش و نارضایتی کنید، از پس کارهای خود برمی‌آیید.

چرا باید روال منظم صبحگاهی داشته باشیم؟

 • سلامت جسمانی

بر اساس یافته‌های محققان دانشکده بازرگانی هاروارد و دانشگاه استنفورد، استرس در محل کار می‌تواند به اندازه دود و دم، به سلامتی ما آسیب برساند. این در حالی است که در یک نظرسنجی معتبر، 80 درصد از بزرگسالان شاغل، گزارش کرده‌اند که در محیط کار خود استرس زیادی را تجربه می‌کنند.

تحقیق پژوهشی دیگر در دانشگاه Akron نشان داد که استرس در مادران ساکن خانه در مقایسه با زنان شاغل، بیشتر است. استرس برای بدن مشکلات زیادی ایجاد می‌‌کند؛ مثلا با افزایش استرس، سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرماخوردگی، آنفولانز، آلرژی و سایر مشکلات جسمی رایج، ضعیف‌تر می‌شود. اما داشتن برنامه صبحگاهی منظم چه برای افراد شاغل و چه غیر شاغل، می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد.

 • سلامت عاطفی

سلامت جسمی بر سلامت روان ما تأثیر می‌گذارد. معمولاً اگر به آنفولانزا مبتلا باشیم، نمی‌توانیم لبخند بزنیم یا خیلی خوش‌بینانه عمل ‌کنیم. همچنین، سلامت عاطفی تحت تأثیر نحوه مدیریت کارهای روزانه‌مان نیز قرار می‌گیرد.

سلامت روان

وقتی دائماً عجله داریم و سعی می‌کنیم به قرار ملاقات بعدی برسیم، همیشه در دریایی از کارها غرق شده‌ایم و کارهای نیمه‌تمام زیادی داریم، به راحتی احساس اضطراب، استرس، ناراحتی و ناامیدی می‌کنیم. با گذشت زمان، اگر الگوی کارهای زیاد و نیمه‌تمام ادامه داشته باشد، به احساس ناامیدی منجر می‌شود. انگار هرگز کارها درست پیش نخواهد رفت! اما احساس آرامش و اعتماد به نفس در روز می‌تواند سلامت عاطفی مثبت ما را حفظ و کمک کند در مواقع استرس، مقاوم‌تر شویم.

 • روابط

وقتی احساس آشفتگی و استرس می‌کنیم، احساسات ما به راحتی روی روابط ما با دیگران تاثیر می‌گذارد. چند بار پیش آمده است که بعد از یک روز طولانی و خسته‌کننده به خانه آمده‌اید و حال بد خود را به همسر یا فرزندان خود منتقل کرده‌اید؟ البته از سوی دیگر، ممکن است به دلیل حال بد خود از دیگران فاصله بگیرید و ارتباط خود را با خانواده و دوستانتان کم کنید.

اگر یک روال صبحگاهی منظم ایجاد کنیم که به ما اعتماد به نفس‌، احساس مثمرثمر بودن و مقاومت بیشتری دهد، روابطمان نزدیکتر، محکم‌تر و مثبت‌تر خواهد شد.

 • بهره‌وری

برنامه روتین صبح به ما کمک می‌کند تا آهنگ روز خود را تنظیم کنیم و به ما اجازه می‌دهد برنامه‌های خود را کنترل کنیم، نه اینکه برنامه‌ها ما را کنترل کنند. اگر هر روز را با طراوت و نشاط شروع کنیم، می‌توانیم روی کارهای خود بهتر تمرکز کنیم، آنها را اولویت‌بندی کنیم و در نهایت بهره‌وری خود را افزایش دهیم.

صبحگاه و قهوه

بهره‌وری فقط به میزان کار مربوط نیست، بلکه سطح کیفیت انجام تکالیف و وظایف را نیز در بر می‌گیرد. اگر روز خود را با 10 کار نیمه‌تمام به پایان برسانید، در مقایسه با 6 کار تمام و با کیفیت، احساس بسیار مثبت‌تری خواهید داشت. با شروع یک صبح خوب، می‌توان این بهره‌وری را افزایش داد.

 • اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیزی بیشتر از گفتن این است که “من خودم را دوست دارم”. اعتماد به نفس حقیقی، اعتماد به نفسی است که از طریق تجارب مثبت افزایش می‌یابد. پس وقتی این باور در ما ایجاد شود که می‌توانیم به اهداف خود برسیم و به خوبی از عهده کارها برآییم، یعنی به توانایی‌هایمان اعتقاد داشته باشیم، اعتماد به نفس‌مان نیز افزایش خواهد داشت.

با مرور تجربیات روز و اینکه ببینیم، به وظایف خود عمل کرده‌ایم و در واقع احساس پیشرفت کنیم، اعتماد به نفس ما افزایش خواهد یافت. به این ترتیب، اگر روال صبحگاهی منظمی داشته باشیم و از این طریق، برنامه‌های روز خود را بهتر اولویت‌بندی کنیم، به مدیریت زمان مؤثرتر و بهره‌وری بیشتر کمک می‌کند. همه اینها به نوبه خود احتمالاً تأثیر مثبتی بر خودکارآمدی و اعتماد به نفس ما خواهد گذاشت.

 • آرامش

می‌توانیم برای احساس آرامش بیشتر، در روال صبحانه ثابت و مداوم خود زمانی را برای تمرین ذهن آگاهی، تمارین یوگا یا دعا قرار دهیم. اینگونه در حالی که روز خود را طی می‌کنیم، احساس آرامش بیشتری خواهیم داشت. این آرامش به احساس بهره‌‌وری و بعد به عصر آرام‌تر و به نوبه خود، خواب بهتر شب و صبح بانشاط‌تر در روز بعد منجر شود.

آنچه باید به خاطر بسپارید

 • به خودتان وقت بدهید

تعویق زنگ گوشی خود را لمس نکنید! خیلی سخت است، به خصوص در ابتدای کار که دوست دارید از خواب بیشتر لذت ببرید. اما مطمئن باشید که یک روال صبحانه هم واقعا به اندازه خواب به شما لذت خواهد داد.

لازم نیست 4 صبح بیدار شوید! متخصصان بهره‌وری می‌گویند به خودتان گوش دهید و هر زمانی که برای شما مفید است، بیدار شوید، اما هر چه زودتر بهتر. نگران آنچه دیگران انجام  می‌دهند هم نباشید.

 • بدن خود را حرکت دهید

کارهای معمول صبح شما احتمالا این بوده است که بیدار شوید و بلافاصله تلفن خود را بردارید، 45 دقیقه در رختخواب خود دراز بکشید، اینستاگرام یا حتی ایمیل‌های خود را چک کنید. اینها تماما کارهای اضافی هستند که نیازی نیست اول صبح آنها را انجام دهید. برای داشتن یک روال منظم صبحگاهی، لازم نیست حتما کارهای عجیبی به روال صبح خود اضافه کنید، اگر هر یک از کارهای بالا را حذف کنید، کافیست. مثلا اگر از صفحه نمایش فاصله بگیریم، می‌توانیم از آن زمان برای ایستادن، کشش، یوگا و یا حتی پیاده‌روی کوتاه استفاده کنیم.

 • سکوت را تمرین کنید

به همان اندازه که حرکت بدن در صبح مهم است، تمرین سکوت و آرامش نیز اهمیت دارد.  فعالیت‌هایی مثل مدیتیشن، تنفس و دعا نمونه‌های بسیار خوبی از این تمارین هستند. این مرحله می‌تواند احساس عجله و اضطراب ما را در روز کاهش دهد.

 • سوخت مناسب به بدن برسانید

از زمانی که بچه بودیم، این را شنیده‌ایم که یک روز خوب با یک صبحانه خوب شروع می‌شود. درست است! سوختی که اول صبح به بدن خود می‌رسانیم، می‌تواند تأثیر قدرتمندی بر سلامت جسمی، سطح انرژی و نگرش ذهنی ما در طول روز داشته باشد. یک وعده صبحانه سالم به ما امکان می‌دهد بدن خود را به درستی تغذیه کنیم و می‌تواند منجر به سطح انرژی مداوم‌تر و همچنین احساس هوشیاری و تمرکز بیشتری شود.

 • روز خود را مرور کنید

وقتی برنامه منظم صبحگاهی را می‌گذرانید، خوب است که به کل روز نگاه دقیقی داشته باشد. نسبت به اهمیت وظایف خاص با خودتان صادق باشید و به یاد داشته باشید که همه چیز نمی‌تواند در اولویت اصلی ما قرار داشته باشد. در هر زمان، روی یک کار تمرکز کنید. درباره انرژی و زمان مورد نیاز خود تصمیم‌گیری کنید، یک کار را کامل کنید و به مرحله بعد بروید.

نکاتی برای شروع

 • انعطاف پذیر و مقاوم باشید

برای ایجاد یک روال صبحگاهی کامل و انجام هر روزه آن، از هر گونه توقفی دست بردارید. به دنبال این نباشید که اینکار را در حد کمال انجام دهید، فقط سعی کنید هر روز کمی به برنامه تنظیم‌شده خودتان نزدیک‌تر شوید.

انعطاف‌پذیری یعنی به خودتان اجازه دهید که به تدریج سازگار و تنظیم شوید. آنچه را که به خوبی انجام می‌دهیم و شما را به هدف نزدیک می‌کند، ادامه دهید و آنچه که شما را از هدف دور می‌کند، رها کنید. به یاد داشته باشید که ایجاد یک روال منظم صبحگاهی، برای رسیدن به آرامش است، نه اینکه با استرس بیشتری زندگی کنید!

مفیدترین عادت‌ها مواردی هستند که می‌توانیم به طور مداوم از آنها مراقبت کنیم. اگر این ایده برای شما جدید است، نگران نباشید. تمرین مداوم باعث‌ می‌شود که با گذشت تبدیل به عادت شود و بدون زحمت آن را رعایت کنید. از سوی دیگر، وقتی صبح‌ها احساسات مثبتی را تجربه کنید، برای ادامه تمرین انگیزه بیشتری پیدا خواهید کرد.

 • از فناوری دور شوید

با وجود اینکه گاهی تلاش می‌کنیم از فناوری دوری باشیم،  می‌بینیم که استفاده از این ابزارها اجتناب‌ناپذیر است. در ایجاد روال صبحگاهی، روی تسلیم کردن فناوری تمرکز نکنید. بیایید صادق باشیم، این کار فایده ندارد. در مقابل، اجازه دهید فناوری برای شما کار کند و از آن مناسب استفاده کنید. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید فناوری در کارهای روزمره شما نقش داشته باشند.

 • برنامه‌ریزی در شب

اگرچه ما در مورد ایجاد روال صبحگاهی صحبت می‌کنیم، اما می‌توان این روند را از شب قبل آغاز کرد. می‌توانید کارهایی انجام دهید که صبح‌ها راحت‌تر باشید. مثلا لباس یا غذای مورد نیاز برای صبحانه یا ناهار خود را آماده کنید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer