بازیکن خارجی استقلال در فصل جدید؛ شیخ دیاباته - رسانه مجازی نیلسو

بازیکن خارجی استقلال در فصل جدید؛ شیخ دیاباته

در تاریخ بیش از 60 ساله تیم فوتبال استقلال تهران، 44 بازیکن خارجی پیراهن آبی این تیم را بر تن کرده‌اند. شیخ دیاباته که امسال به استقلال پیوسته است، چهل و پنجمین بازیکن خارجی است که برای این تیم بازی می‌کند.

  • توسط نیلوفر حامدی
شیخ دیاباته

باشگاه استقلال از چهارم مهر 1324 با نام کلوپ دوچرخه‌سواران تأسیس شد. پیر کارلو، دروازه‌بان لهستانی نخستین بازیکن خارجی استقلال بود که از سال 24 تا 35 به مدت 12 سال برای استقلال بازی کرد. کارلو رکورد طولانی‌ترین دوران حضور یک بازیکن خارجی در باشگاه استقلال را هم به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید:

پس از جدایی پیر کارلو، به مدت 44 سال استقلال هیچ بازیکن خارجی نداشت تا اینکه در سال 1379 رأفت قلی‌اف به این تیم ملحق شد. او در همان سال با استقلال قهرمان آخرین دوره لیگ آزادگان شد تا نخستین بازیکن خارجی استقلال و لیگ ایران باشد که در فوتبال ایران جام قهرمانی را بالای سر می‌برد. قلی‌اف چهار گل هم برای استقلال زد و نخستین گلزن خارجی تاریخ باشگاه شد.

از سال 1380 که لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران با عنوان لیگ برتر آغاز شد، تعداد بازیکنان خارجی در تیم‌های مختلف ایرانی نیز بسیار بیشتر شد. استقلال هم در طول تاریخ خود 44 بازیکن را به خدمت گرفت و امسال با چهل و پنجمین بازیکن قرارداد بست. اما از میان این بازیکنان، فقط تعداد معدودی کیفیت خوبی داشتند و عملکرد مناسبی ارائه دادند. بیشتر بازیکنان خارجی استقلال بسیار ضعیف بودند و حتی برخی از آنها بدون برگزاری یک بازی این تیم را ترک کردند. باشگاه استقلال در دو دهه گذشته بارها به دلیل شکایت این بازیکنان خارجی به فدراسیون بین‌المللی، دردسرهای زیادی هم کشیده است.

جورج توپالوویچ دروازه‌بان صربستانی در فصل ۸۴ – ۱۳۸۳ برای استقلال بازی کرد و 22 بار درون دروازه این تیم ایستاد. او 6 بار هم کلین‌شیت ثبت کرد و عملکرد خوبی در استقلال داشت.

در همان سال دو بازیکن گرجستانی هم به استقلال پیوستند. آگوستین گیلائوری که در پست هافبک بازی می‌کرد تا سال 86 در این تیم ماند و 44 بار هم به میدان رفت. اما لادو آخالایا که مهاجم بود، قراردادی یک‌ونیم ساله با این تیم بست اما بدون اینکه حتی یک بار به میدان برود، به دلیل صادر نشدن کارت آی تی سی قراردادش فسخ شد.

یکی از بهترین بازیکنان خارجی تاریخ استقلال، فابیو جانواریو بود. این بازیکن در دو مقطع ابتدا در سال‌های 87 تا 89 و سپس در سال‌های 91 تا 92 برای استقلال 78 بار بازی کرد. این بازیکن هشت گل هم با پیراهن آبی به ثمر رساند که مهم‌ترین آنها گل قهرمانی لیگ برتر در فصل ۸۸–۱۳۸۷ بود.

هوار ملامحمد نخستین بازیکن خارجی بود که هم برای پرسپولیس و هم برای استقلال بازی کرد. این هافبک عراقی در سال 89 به استقلال پیوست و در 10 بازی برای این تیم، 2 گل زد و 3 پاس گل داد. ژاک الونگ الونگ، هافبک دفاعی اهل کامرون هم در فصل 90 – 91 به مدت نیم‌فصل برای استقلال بازی کرد. او هم مثل هوار ملامحمد سابقه بازی در پرسپولیس را داشت.

جی‌لوید ساموئل یکی دیگر از بازیکنان خارجی باکیفیت تاریخ استقلال بود. این مدافع اهل ترینیداد و توباگو در سال‌های 90 تا 93 در استقلال حضور داشت و 92 بار هم برای این تیم به میدان رفت. ساموئل که پیش از پیوستن به استقلال، ۱۶۹ بازی برای آستون ویلا و ۷۱ بازی برای بولتون انجام داده بود، به همراه استقلال به قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران هم رسید و 10 گل هم زد. ساموئل بعد از سه فصل، راهی پیکان شد. این بازیکن حدود یک سال پیش در سانحه رانندگی از دنیا رفت.

جی‌لوید ساموئل بازیکن باکیفیت استقلال
جی‌لوید ساموئل

کرار جاسم دیگر هافبک عراقی استقلال بود که ابتدا در فصل ۹۱ – ۱۳۹۰ و سپس در سال ۹۴ – ۱۳۹۳ در مجموع 35 بار برای استقلال بازی کرد. کرار یکی از حاشیه‌سازترین بازیکنان خارجی تاریخ فوتبال ایران بود و در تیم‌های مختلفی که به میدان رفت، همواره بازیکنی نامنظم بود و همه را کلافه می‌کرد.

هرایر مگویان، مدافع اهل ارمنستان در سال‌های 93 تا 96 در 76 بازی برای استقلال به میدان رفت و عملکرد خوبی در قلب خط دفاعی آبی‌پوشان داشت.

برخلاف بازیکنانی مثل مگویان، بازیکنانی هم به استقلال پیوسته‌اند که کیفیت بسیار پایینی داشته‌اند. به‌عنوان مثال ریوالدو باربوزا، هافبک برزیلی در سال 93 به استقلال پیوست اما مجموع دقایق حضور او در میدان به 90 دقیقه هم نرسید و در نهایت پیش از رسیدن نیم‌فصل از جمع آبی‌پوشان جدا شد. پس از جدایی باربوزا، استقلال به سراغ هندریک هلمکه، هافبک آلمانی رفت اما به دلایلی که در آن زمان مشخص نبود و بعداً مصدومیت او اعلام شد، از استقلال رفت.

پرو پئیچ یکی از بازیکنان دردسرساز استقلال بود که این باشگاه به‌تازگی توانست پرونده او را ببندد. این مهاجم اهل کرواسی در فصل 94 – 95 برای استقلال بازی می‌کرد و در 14 مسابقه، 5 گل هم به ثمر رساند. میزان بدهی استقلال به پرو پئیچ، در زمان جدایی او رقم کمی بود ولی پرداخت مطالبات این بازیکن آنقدر به تعویق افتاد که او مجبور شد به فدراسیون بین‌المللی فوتبال شکایت کند. در نهایت هم در شرایطی که فیفا استقلال را تهدید به محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالاتی کرده بود، استقلال از فیفا خواست که طلب این بازیکن را از مطالبات معوقه باشگاه در فدراسیون بین‌المللی بپردازد تا یک خطر بزرگ از سر استقلال رفع شود.

پروپئیچ بازیکن حاشیه ساز
پروپئیچ

لئاندرو پادوانی، مدافع برزیلی در سال‌های 95 تا 97 برای استقلال بازی می‌کرد. پادوانی 27 بار پیراهن آبی را پوشید اما در نهایت در جریان بازی با تیم فولاد خوزستان از ناحیه سر و گردن به‌شدت مصدوم شد و پس از آن دیگر نتوانست فوتبال بازی کند. این بازیکن که حالا مجبور است با ویلچر حرکت کند و هنوز هم ساکن ایران است، چندی پیش به‌شدت از مسئولین استقلال انتقاد کرد زیرا هنوز مطالباتش را پرداخت نکرده‌اند. پادوانی گفت که برای پرداخت هزینه‌های درمانی خود به‌شدت مشکل دارد اما باشگاه استقلال هیچ حمایتی از او نمی‌کند.

لئاندرو پادوانی
لئاندرو پادوانی

سرور جپاروف، هافبک اهل ازبکستان در سال‌های 95 تا 97 برای استقلال بازی می‌کرد. این بازیکن که دو بار سابقه کسب جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را داشت اما وقتی قرار بود به استقلال ملحق شود، بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که برای بازی در این تیم بسیار پیر شده است. با وجود این جپاروف عملکرد بسیار خوبی در استقلال داشت و در 40 بازی، 6 گل برای این تیم به ثمر رساند.

سرور جپاروف و مامه تیام
سرور جپاروف و مامه تیام

شاید مامه بابا تیام بهترین بازیکن خارجی استقلال باشد. این مهاجم اهل سنگال در نیم‌فصل دوم فصل 96 – 97 پیراهن آبی را بر تن می‌کرد و در 13 بازی، 12 گل به ثمر رساند. 6 گل از گل‌های تیام در لیگ قهرمانان آسیا زده شد که سه تای آنها در بازی با ذوب‌آهن اصفهان بود که باعث شد این تیم به مرحله یک‌چهارم نهایی مسابقات صعود کند. مامه تیام مهاجم درخشان و خطرناکی بود اما در پایان فصل از استقلال جدا شد و مسئولین باشگاه نتوانستند قراردادش را تمدید کنند. تیام به کشورهای عربی رفت و هنوز که هنوز است استقلال به دنبال پیدا کردن بازیکنی است که جای خالی او را پر کند. تیام بهترین گلزن خارجی تاریخ باشگاه استقلال هم به حساب می‌آید. او حاضر بود با قراردادی به ارزش 800 هزار دلار در استقلال بماند ولی مدیران باشگاه در تصمیمی عجیب، او را حفظ نکردند.

پس از جدایی مامه تیام، وینفرد شفر، سرمربی وقت استقلال به سراغ دو بازیکن خارجی دیگر رفت. مارکوس نیومایر و الحاجی گرو با نظر شخص شفر با استقلال قرارداد بستند اما کیفیت آنها بسیار پایین‌تر از انتظار بود و حتی سایه‌ای از بازیکنی مثل تیام هم در زمین ارائه نمی‌کردند. مارکوس نیومایر، بازیکن سوئیسی سابقه پوشیدن پیراهن تیم‌های پایه منچستریونایتد را هم در کارنامه داشت و بیشتر دوران حرفه‌ای فوتبالش را در آلمان و سوییس گذرانده بود. اما تجربه حضور در استقلال برای او خوب نبود. نیومایر هیچگاه در لیگ برتر از ابتدای مسابقه در ترکیب اصلی قرار نگرفت و فقط در هشت بازی به عنوان بازیکن تعویضی وارد میدان شد. در نهایت هم نیومایر بدون گل زده و پاس گل و با کیفیتی نزدیک به صفر و درحالی‌که حتی یک 90 دقیقه کامل هم برای استقلال بازی نکرد، از این تیم جدا شد. اما نکته عجیب اینجاست که نیومایر پس از جدایی از استقلال به تیم آرائو سوئیس رفت و در 17 مسابقه 5 گل زد و 6 پاس گل داد.

الحاجی گرو
الحاجی گرو

نیومایر قرار بود جای خالی سرور جپاروف را پر کند و الحاجی گرو هم با هدف پر کردن جای خالی مامه تیام خریداری شد. اما این مهاجم نیجریه‌ای هم عملکرد بسیار ضعیفی داشت و فقط یک بار آن هم از روی نقطه پنالتی برای استقلال گل زد. الحاجی گرو به همراه مارکوس نیومایر در نیم‌فصل از استقلال جدا شد و به تیم سابق خود اوسترشوندس سوئد بازگشت.

پس از جدایی این دو بازیکن، سه بازیکن خارجی دیگر به استقلال پیوستند که هر سه نفر هم آفریقایی بودند. ایسماعیل گونزالز از گینه بیسائو، آیاندا پاتوسی از آفریقای جنوبی و گادوین منشا از نیجریه سه بازیکنی بودند که مثلث تهاجمی آفریقایی استقلال را در نیم‌فصل دوم فصل 97 – 98 تشکیل دادند و در چند بازی ابتدایی طوفانی کار کردند. اما عمر حضور این سه بازیکن هم بیشتر از یک نیم‌فصل نشد.

آیاندا پاتوسی
آیاندا پاتوسی

آیاندا پاتوسی آمار فوق‌العاده‌ای در لیگ برتر به جای گذاشت. این بازیکن در مجموع ۱۱۲۲ دقیقه برای استقلال بازی کرد و به‌طور میانگین در هر مسابقه ۳.۵ شوت راهی دروازه‌ تیم‌های رقیب کرد که 1.6 آن در چارچوب بود. پاتوسی بهترین بازیکن استقلال در نیم‌فصل دوم بود و سه بازی ابتدایی خود برای این تیم سه گل زد. آندره‌آ استراماچونی، سرمربی ایتالیایی جدید استقلال از باشگاه خواسته بود که او را حفظ کنند اما درحالی‌که اعلام شده بود مذاکرات با پاتوسی با موفقیت پیش می‌رود و دو طرف به توافق رسیده‌اند، ناگهان این هافبک اهل آفریقای جنوبی به تیم بن یاس عربستان پیوست که هدایتش برعهده وینفرد شفر، سرمربی پیشین استقلال قرار دارد. مانند جدایی تیام و جپاروف، رفتن پاتوسی از استقلال هم باعث مطرح شدن انتقادات زیادی از مدیران باشگاه استقلال شد. باشگاه هنگام جدایی پاتوسی اعلام کرد که دو راه در پیش دارد، یا باید پاتوسی را حفظ کند یا بدهی پرو پئیچ را بپردازد که آنها هدف دوم را انتخاب کرده‌اند.

در چند هفته ابتدایی نیم‌فصل دوم فصل 97 – 98، پاتوسی در کنار اسماعیل گونزالز و گادوین منشا عملکرد درخشانی داشتند و هواداران استقلال را به آینده تیم خوشبین کردند ولی برخلاف پاتوسی، دو بازیکن دیگر در ادامه فصل کیفیت متوسطی ارائه کردند. گونزالز که 82 ثانیه پس از نخستین حضورش در استقلال برای این تیم گل زد، در مجموع 18 حضورش در جمع آبی‌پوشان سه بار دروازه حریفان را باز کرد. این بازیکن هم مانند پاتوسی و منشا در پایان فصل از استقلال جدا شد.

گادوین منشا بهترین گلزن خارجی تاریخ پرسپولیس است اما در نقل و انتقالات زمستانی 97 – 98 از سوی برانکو ایوانکوویچ در لیست خروج قرار گرفت. باشگاه پرسپولیس با منشا تسویه‌حساب کرد اما او از میان پیشنهادات خود، استقلال را برگزید. منشا در چند مسابقه ابتدایی با استقلال عملکرد خوبی داشت ولی به‌تدریج مشخص شد که برانکو درباره کیفیت او حق داشته است. منشا در پایان فصل از استقلال و فوتبال ایران رفت.

و حالا شیخ دیاباته جدیدترین و آخرین بازیکن خارجی استقلال است. این مهاجم 31 ساله و 194 سانتی‌متری اهل مالی، سابقه بازی در تیم‌های مطرح فوتبال اروپا مثل بردو و نانسی فرانسه و بنونتو ایتالیا را در کارنامه دارد. هواداران استقلال امید زیادی دارند که دیاباته جای خالی مامه تیام را در این تیم پر کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer