بازی‌های دیجیتال و کودکان؛ فرصت یا تهدید؟ - رسانه مجازی نیلسو

بازی‌های دیجیتال و کودکان؛ فرصت یا تهدید؟

  • توسط مهشید ستوده
GettyImages 453428442 - بازی‌های دیجیتال و کودکان؛ فرصت یا تهدید؟

یکی از نگرانی‌های اصلی این روزهای والدین و البته معلمان در ارتباط با وقتی است که دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند آن را به جای تلاش برای درس خواندن صرف بازی‌های دیجیتال کنند. اما اخیراً یک عقیده دیگر هم در میان معلمان به وجود آمده است که تکنولوژی برای دانش‌آموزان همان قدر که یک مشکل است می‌تواند یک راه‌حل هم باشد. در این میان اما بسیاری از معلمان به رغم نگرانی‌های رو به رشد در مورد توجه دانش‌آموزان نسبت به توجه آن‌ها به تکنولوژی ترجیح می‌دهند تکنولوژی را در فرآیند یادگیری دانش‌آموزان به کار گیرند تا به نوعی از تهدید بازی‌های دیجیتال یک فرصت بسازند.

بیشتر بخوانید:

کودکان و شهوت یادگیری

کودکان ذاتاً موجودات علاقمندی هستند. آنها دارای حس کنجکاوی بی‌انتها برای کشف موضوعات جدید و یادگیری از طریق کشف و آزمایش هستند. این علاقه حتی قبل از اینکه کودکان تحت آموزش‌های رسمی مانند خواندن و نوشتن قرار بگیرند نیز وجود دارد. علم یک رشته آزمایش و کشف است. استانداردهای آموزش علوم نیز تأکید می‌کنند که آموزش علمی به دانش‌آموزان نیاز به سه مهارت و درک علمی دارد. دانش‌آموزان باید اصول و مفاهیم علم را بیاموزند، مهارت‌های استدلالی و رویه‌ای دانش‌آموزان را به دست بیاورند و ماهیت علم را به صورتی خاص درک کنند.

بازی و کودکان عصر جدید

تکنولوژی دیجیتال افق بازی‌های ویدئویی در دنیای مدرن را گسترش داده است. کودکان این روزها دارای محیط بسیار تکنولوژیک‌تری نسبت به پیشینیان خودشان در نیم قرن پیش هستند. می‌توان گفت که مشارکت بچه‌ها در بازی‌های دیجیتال نتیجه بسیاری از تغییرات قابل توجه در شیوه زندگی و فرهنگ جامعه مدرن است. این روزها بازار بازی‌های دیجیتال تبدیل به یکی از پررشدترین  و پردرآمدترین بخش‌های صنعت سرگرمی در جهان شده است. ایالات متحده آمریکا نیز در این سال‌ها شاهد نفوذ بی‌سابقه بازی‌های دیجیتال در میان جوانان بوده است.

 در هند نیز بازار بازی‌های دیجیتال در طی چند سال گذشته چند برابر شده است. باتوجه به همین رشد هم این نیاز وجود دارد که متخصصان آموزش و پرورش به صورت جدی در مورد استفاده از بازی‌های دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای یادگیری در کلاس‌های درس فکر کنند تا از این تهدید یک فرصت بسازند.

quantum break time stop.0.0 3 1024x576 - بازی‌های دیجیتال و کودکان؛ فرصت یا تهدید؟

بازی‌های دیجیتال فرصت یا تهدید؟

همانطور که اشاره شد این روزها محققان و معلمان تحقیقاتی را شروع کرده‌اند تا از بازی‌های دیجیتال در یادگیری کودکان استفاده کنند. بسیاری از محققان نیز توجه خودشان را بر روی تأثیر بازی‌های دیجیتال بر انگیزه کودکان در یادگیری متمرکز کرده‌اند.

با این حال می‌توان به این نکته اشاره کرد که در دنیای امروز حذف صد در صدی بازی‌های دیجیتال از زندگی کودکان دیگر یک امر محال است. بهانه تأثیر منفی این بازی‌ها در درس خواندن کودکان نیز تا اندازه زیادی رفع شده است و به همین دلیل بهترین راه‌حل یک برنامه‌ریزی درست از سوی والدین برای استفاده از این بازی‌ها از سوی کودکانشان و همچنین استفاده از این بازی‌ها در روند یادگیری در مدارس است. معلمان امروزی می‌توانند از این بازی‌ها در روند آموزش خود مثال بیاورند و یا آنکه از این بازی‌ها کمک هم بگیرند تا هم کلاس درس از فضای خشک سنتی تا اندازه‌ای بیرون بیاید و هم اینکه کودکان جذب کلاس درس شوند.

البته که در جامعه ایران علاقه پسران به بازی‌های اینترنتی تا اندازه زیادی بیشتر از دختران است؛ اما این دلیل نمی‌شود که معلمانی که با دانش‌آموزان دختر سر و کار دارند خودشان را از آشنا شدن با بازی‌های دیجیتال برای جذب دانش‌آموزانشان کنار بکشند.

بهترین شیوه برای معلمان این است که همپا با دانش‌آموزانشان در مسیر پیشرفت تکنولوژی گام بردارند و تلاش کنند از این شیوه برای جذاب‌تر شدن کلا‌های درسی‌شان استفاده کنند.

به هرحال محققان جهانی پس از تحقیقات بسیار به این نتیجه دست یافته‌اند که بازی‌های دیجیتال یک ابزار قدرتمند یادگیری هستند که می‌توانند یک محیط یادگیری مناسب را برای افزایش جذابیت‌های یادگیری برای دانش آموزان فراهم کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer