باغ‌ها با طرح و لایحه زنده نمی‌مانند - رسانه مجازی نیلسو

باغ‌ها با طرح و لایحه زنده نمی‌مانند

کافی است «حفاظت از باغ ها» را در گوگل جستجو کنید تا با انبوهی از اظهار نظرهای اعضای شورای اسلامی شهر تهران چه در دوره های قبل و چه دوره پنجم مواجه شوید اما نتیجه این همه نظر و طرح و لایحه آن چیزی نیست که شایسته شهروندان باشد. به هر حال امیدواریم با «طرح تملک باغات، املاک و ابنیه واجد ارزش»، یک بار برای همیشه تکلیف باغ های شهر تهران مشخص شود تا کسی به خودش جرات ندهد با این زمینه فکری که جریمه اش را می پردازم، اقدام به تخریب باغ ها کند.

  • توسط شاهین فلسفی
تهران - باغ‌ها با طرح و لایحه زنده نمی‌مانند

چند سالی است که تخریب باغات در تهران شدت گرفته است و هر روز آمارهای جدیدی از نابودی باغ‌های قدیمی ارائه می‌شود. در این میان بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند مصوبه برج – باغ که توسط شورای اسلامی چهارم به تصویب رسید، اصلی‌ترین علت بروز این مشکل است. مصوبه‌ای که به علت نبود کار کارشناسی و همراهی شورا با شهردار وقت، شرایطی را رقم زد تا مالکان ۳۰ درصد باغ را تبدیل به ساختمان کنند. 30 درصدی که البته در فرایند ساخت‌وساز گسترش پیدا می‌کرد و در بسیاری موارد منجر به نابودی کامل باغ می‌شد. اما واقعیت این است که شورای پنجم هم کارنامه قابل دفاعی تاکنون در حراست از باغ ها نداشته است؛ همانطور که ۱۵ اسفند ۹۷، همزمان با روز درختکاری مجوز نابودی ۶۲ باغ بزرگ در پایتخت را صادر کرد؛ مجوزی که سر و صدای بسیاری به راه انداخت.

بیشتر بخوانید:

حال در این میان شورای شهر تهران بعد از صدور پرحاشیه مجوز ساخت وساز برای ۶۲ باغ، مجدد با ارائه طرح یک فوریتی به دنبال حفظ و تملک باغات برای جلوگیری از تخریب آنهاست. طرحی که به منظور جلوگیری از تخریب باغات و املاک ارزشمند شهری و صیانت از آنها و لزوم رعایت حقوق مالکان املاک و افزایش سرانه فضای سبز در مناطق کم برخوردار مطرح شده است.

باغات میراث بین نسلی است

خداکرمی، عضو شورای شهر تهران در خصوص طرح تملک باغات، اظهار می‌کند: دو بحث در این زمینه مطرح است ابتدا لغو مصوبه برج باغ‌ها را داریم که براساس آن دیگر اجازه ساخت‌وساز باغ ها وجود ندارد و بحث دوم، طرح یک فوریتی تملک باغات است که 15 نفر آن را امضا و به تصویب رسید که اکنون در حال بررسی است.

باغ‌های تهران

وی در ادامه با بیان اینکه این طرح دو مساله حفظ باغات و مزارع تهران و از سویی املاک با ارزش تهران ( املاک تاریخی و فرهنگی) را مدنظر دارد، می‌گوید: این فضاها به عنوان میراث بین نسلی بوده و ما اجازه نداریم برای امور روزمره شهر از آینده شهر هزینه کنیم.

عضوشورای شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه در راستای موارد مذکور این طرح آماده شد، می‌افزاید: هدف این طرح این است که شهرداری یک مدل مالی نوین را برای تأمین مالی حفظ فضای سبز ارائه دهد به شکلی که بتواند هر فضای سبزی که مالک آن تمایل فروش دارد شهرداری تهران آن را خریداری کند.

برج باغ‌ها جای درختان را گرفته است

خداکرمی در ادامه با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای تاریخی جهان خرید و فروش املاک تاریخی با در جریان گذاشتن شهرداری آن کشور صورت می‌گیرد، بیان می‌کند: در این طرح به مالکان احترام گذاشته شده است و به اجبار اقدامی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه می‌دهد: همه شاهدیم در سال‌های اخیر برج باغ‌ها جای درختان و فضای سبز را گرفته است و منطقه بکری مانند منطقه 22، ظرف 20 سال تبدیل به سنگ و آجر شده است به این دلیل واقعا نیاز است هر چه سریعتر ساز و کار لازم با تصویب طرح مذکور با مدل مالی مناسب صورت گیرد چراکه این امر یک ضرورت محسوب می‌شود.

برج باغ
همه شاهدیم در سال‌های اخیر برج باغ‌ها جای درختان و فضای سبز را گرفته است

رئیس کمیته سلامت در ادامه می‌گوید: در کمیسیون مشترک برنامه و بودجه و کمیسیون سلامت محیط زیست، برخى اعضا از دو منظر این طرح را با شرایط فعلی مغایر مطرح کردند. کمیسیون برنامه و بودجه مطرح کرده است که منابع را از کجا تهیه کنیم، در صورتی که ما در این طرح از شهرداری خواستیم مدل‌های جدید مالى تعریف کند. به طور مثال شاید فردی بخواهد باغ خود را به شهرداری بدهد، ولی اسمش سردر آن باغ حک بشود و آن پارک به نام آن شخص شناخته شود و مدل‌های دیگرى مانند وقف و نذر شهرى که می‌توان با بررسی به آن رسید.

خداکرمی می‌افزاید: همچنین در کمیسیون سلامت محیط زیست نیز رئیس کمیسیون معتقد بود در برنامه سوم و هم در بودجه ٩٨ خرید املاک پیش‌بینى شده و داریم تملک می‌کنیم، ولی محدودیت داریم و اگر این طرح را مصوب کنیم بعدا ممکن است شهرداری نتواند اجرا کند که البته از نظر بنده این ایراد‌ها توجیه شدنی نیست.

وی ادامه می دهد: اگر این طرح به تصویب نرسد ممکن است خیلی راحت تر شورای بعدی این املاک را به ساخت و ساز تبدیل کرده و این میراث را از دست بدهیم.

خداکرمی در ادامه در خصوص افزایش قیمت باغات با اجرای این طرح می گوید: این امر راه حل دارد، اشتباه بزرگ ما در مدیریت کشور ترس رفتن راه جدید است تا امروز بسیاری از املاک تغییر کاربری داده و به برج تبدیل شده اند و همان روش سنتی را پیش رفتیم ولی امروز باید به فکر روش نوین باشیم؛ اگر مالک باغات تهران فروشنده باشند این طرح باعث گرانی قیمت آن باغ نمی شود چراکه قیمت کارشناسی و به روز مطرح می‌شود.

تفکیک  ابنیه از باغات

احمد مسجدجامعی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در خصوص این طرح گفت: بی‌تردید املاک و ابنیه واجد ارزش بخش متفاوتی از موضوع باغات است. من با بخش تملک باغات موافق هستم اما باید این دو موضوع از یکدیگر جدا شوند چرا که مقوله و نحوه رسیدگی به این دو کاملاً متفاوت است.

باغ‌های تهران

وی افزود: ما مسئولیت صیانت از باغات را داریم، یعنی باید در این حوزه مشارکت کنیم اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که حفظ باغات تنها از طریق تملک قابل تحقق نیست. برای مثال نظام آبیاری مشکل اصلی باغات است که باید در خصوص آن راهکار مناسبی را ارائه کنیم

باغ یا باغ نبودن را اعلام کنیم

همچنین بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران نیز می افزاید: پنجمین ضابطه از ضوابطی که برای تشخیص باغ در نظر گرفته شده، تشخیص شورای شهر است اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا فقط شهرداری باید مسئول به حد نصاب رساندن فضای سبز در یک محدوده باشد. آیا این فقط وظیفه مدیریت شهری است یا نهاد های دیگر هم وظیفه دارند؟

وی ادامه داد: «چه اشکالی دارد که فضایی که در اختیار نهادی است و کاربری خاصی ندارد، باغ اعلام شود.»

همچنین شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران اظهارمی کند: ما بر اساس مستندات باید باغ یا باغ نبودن را اعلام کنیم نه آنکه هر جا که خالی بود بگوییم باغ است.

مشکل، کمبود قانون نیست

بزرگی می‌گفت در کشورمان آنقدر لایحه و قانون داریم که دیگر نباید مجلس و شورای شهرها دنبال تصویب لایحه و طرح بروند. مساله اساسی ما کمبود قانون نیست. بلکه عمل نکردن به قانون است و اتفاقا در بسیاری موارد مانند مصوبه برج – باغ ها از بود قانون بیشتر از نبودش آسیب دیده‌ایم. آنچه باید اعضای شورا دنبال کنند، نظارت بر اجرای قوانینی است که سال‌هاست از طرف شهرداری ها اجرا نمی‌شوند. کافی است کلمه حفاظت از باغ ها را در گوگل جستجو کنید تا با انبوهی  از اظهارنظرهای اعضای شورای اسلامی شهر تهران چه در دوره‌های قبل و چه دوره پنجم مواجه شوید اما نتیجه آن چیزی نیست که باید باشد. به هر حال امیدواریم یک بار برای همیشه تکلیف باغ های شهر تهران مشخص شود تا کسی به خودش جرات ندهد با این زمینه فکری که جریمه‌اش را می‌پردازم، اقدام به  تخریب باغ‌ها کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer