با کنترل فشارخون بالا، نارسایی قلب را درمان کنید - رسانه مجازی نیلسو

قارونی همزمان با اجرای طرح غربالگری فشارخون به «نیلسو» گفت:

با کنترل فشارخون بالا، نارسایی قلب را درمان کنید

  • توسط معصومه ستوده
فشار خون، قلب و عروق

اجرای طرح غربالگری کنترل فشارخون از عید فطر وارد فاز اجرایی شده است. هدف از اجرای این طرح، شناسایی افرادی است که از بیماری فشارخون خود آگاه نیستند. به‌هرحال شناسایی و درمان این بیماران، به‌مراتب کم‌هزینه‌تر از درمان بیمارانی است که دچار سکته قلبی شدند یا به دلیل نارسایی قلبی ناچار هستند دارو استفاده کرده یا درنهایت وارد فاز پیوند قلب شوند. اجرای طرح غربالگری فشارخون در سراسر کشور به بهانه‌ای تبدیل شد تا با دکتر منوچهر قارونی متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه تهران گفتگویی داشته باشیم که می‌خوانید…

بیشتر بخوانید:

آقای دکتر در حال حاضر بسیج ملی کنترل فشارخون، مرحله اجرایی خود را پشت سر می‌گذارد. به نظر شما، اجرای این طرح چقدر ضرورت دارد؟

این اقدام، اقدام بسیار مثبتی است که وزارت بهداشت آن را اجرا کرده است و مهم‌ترین دستاورد آن این است که مردم نسبت به بیماری فشارخون خود آگاه می‌شوند. این نکته را فراموش نکنید که مردم ایران عموماً دارای فشارخون هستند و افراد زیادی مبتلابه این مشکل هستند درحالی‌که از آن اطلاع ندارند. امیدوارم که وزارت بهداشت بعد از اجرای موفق این کمپین، اقدامی را برای تشخیص افرادی با قندخون بالا انجام دهد.

در حال حاضر قرار است تا افراد بالای سی سال تحت کنترل فشارخون قرار بگیرند. به نظر شما لازم نیست تا کلیه افراد تحت پوشش قرار بگیرند زیرا جمعیت بین 20 ساله تا 30 ساله‌ای هم وجود دارند که به بیماری فشارخون مبتلا هستند اما از بیماری خود آگاهی ندارند؟

 اتفاقاً کار خوبی است اما باید صبر کنید. در مرحله بعد می‌توان افراد بیشتری را تحت پوشش قرار داد.

تأکید شما بر کنترل فشارخون و قندخون بیشتر به دلیل نقشی است که فشارخون و قندخون بر سکته‌های قلبی دارند؟

دقیقاً. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به‌جای آنکه یک بیمار سکته‌کرده را درمان کنیم، بهتر است برای درمان و بهبود بیمارانی که دارای فشارخون هستند، اقدام کنیم تا اصلاً به مرحله سکته نرسد کمااینکه از هر چهار نفر، یک نفر به قندخون مبتلاست یا در آینده به قندخون مبتلا خواهد شد که هردوی این بیماری‌ها به سکته‌های قلبی و مغزی منجر خواهد شد.

مهم‌ترین شرط برای کنترل فشارخون در طرح غربالگری چیست؟

در طرح غربالگری پزشکان و پرستاران فشارخون مراجعان را اندازه‌گیری می‌کنند، اما یک شرط مهم را برای گرفتن فشارخون باید رعایت کرد. به‌محض مراجعه فرد به مرکز، نباید فشارخون وی را کنترل کرد بلکه باید اجازه داد تا فرد چهار تا پنج دقیقه استراحت کند. اگر بلافاصله بعد از حضور فرد فشارخون وی گرفته شود احتمالاً فشارخون دقیقی نخواهد بود.

اگر فردی دارای فشارخون بالا باشد چقدر احتمال دارد که دچار سکته قلبی شود؟

فرد در گام نخست دچار مشکل نارسایی قلب و درنهایت دچار سکته قلبی می‌شود. در این صورت، فرد دیگر قادر نخواهد بود تا فعالیت روزانه خود را سر بگیرد.

در مواردی افراد دچار این مشکل هستند که صدای تپش قلب خود را به‌وضوح حس می‌کنند. آیا این موضوع را می‌توان نشانه فشارخون بالا دانست؟

تپش قلب در حالت طبیعی نباید حس شود، ولی زمانی که فرد تپش قلب خود را حس می‌کند بیماری تپش قلب دارد، اما صرفاً نشانه فشارخون بالا نیست.

تپش قلب را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد؟

تپش قلب، به تپش قلب طبیعی و فیزیولوژیک و بیماری تپش قلب تقسیم می‌شود که درمان هریک تجویز خاص خود را دارد.

در ایجاد تپش قلب استرس چقدر مؤثر است؟

علت تپش قلب طبیعی و فیزیولوژیک، اضطراب، دلشوره و داشتن تب است. زمانی که دمای بدن فرد افزایش می‌یابد به‌طور طبیعی فرد دچار تپش قلب می‌شود یعنی برخلاف حالت عادی که تپش قلب خود را حس نمی‌کند در زمان تب، تپش قلب را حس می‌کند. همچنین اغلب افراد موقع بیدار شدن تپش قلب دارند که امری طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

منوچهر قارونی متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه تهران
منوچهر قارونی متخصص قلب و عروق و استاد دانشگاه تهران

شما در بسیاری از موارد تپش قلب را طبیعی دانستید اصولاً این تپش قلب در چه مواردی نگران‌کننده می‌شود؟

تپش قلب زمانی نگران‌کننده می‌شود که به دلیل فشارخون بالا یا نارسایی قلبی به وجود آمده باشد. این مورد بسیار جدی است و مبتلایان به این نوع تپش قلب باید از خود مراقبت کنند. شما باید این نکته را مدنظر قرار دهید که در بیماری‌های جدی قلبی مثل فشارخون بالا، سکته قلبی، نارسایی قلبی، تنگی و نارسایی دریچه میترال و همچنین رماتیسم‌ها ممکن است تپش قلبی داشته باشیم که مرگ ناگهانی را در پی داشته باشد در این موارد باید حتماً باید از دستگاه شوک استفاده کرد، در غیر این صورت ممکن است تپش قلب کمتر از پنج دقیقه به عامل مرگ تبدیل شود.

آیا این امکان وجود دارد که بتوان از روی صدای تپش قلب، متوجه خطرناک بودن یا بی‌خطر بودن آن شد؟

در تپش قلب ممکن است قلب تندتند بزند یا ممکن است در اصطلاح ریپ بزند یعنی دوتا بزند یکی بیندازد یا 3 تا بزند یکی بیندازد که به این تپش قلب ریزشی می‌گویند که به‌اصطلاح قلب انسان هری می‌ریزد گویا ناگهان در آسانسور زیر دل فرد خالی می‌شود یا زمانی که در دریا زیر پای آدم خالی می‌شود. نوع دیگری از تپش قلب، تپش قلب نامرتب است یعنی بررسی نبض بیمار نشان می‌دهد که تپش قلب فرد از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند و با نام فیبریلاسیون دهلیزی خوانده می‌شود؛ بنابراین تپش قلب انواع مختلف داشته و در بیماری‌های مختلف وجود دارد ولی مهم آن است که تپش قلب را در بیماری‌ها جدی بگیریم، نه در حالت عادی.

اگر فرد دارای سابقه تپش قلب نباشد این تپش قلب ناگهانی می‌تواند سلامتی فرد را تهدید کند؟

بله. اگر تپش قلب به‌صورت ناگهانی در فردی رخ دهد که قبلاً سابقه نداشته باشد ممکن است باعث سرگیجه شده و فرد حتی زمین بخورد. در این شرایط، قلب نامنظم کار می‌کند.

به عبارتی این نامنظم کار کردن بر میزان خون خروجی از قلب تأثیر می‌گذارد؟

بله. در این شرایط 25 تا 30 درصد خون خارج شده از قلب کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند عامل سرگیجه و ضعف و بی‌حالی شود. حتی امکان دارد که فرد با خطر مرگ مواجه شود.

این تپش قلب تا چه حد می‌تواند خطرناک باشد؟

تپش‌های قلب طبیعی و فیزیولوژیک عوارضی بر سایر اعضا بدن ندارد ولی اگر تپش قلب نوعی بیماری باشد بر سایر اعضای بدن تأثیر منفی می‌گذارد. ریسک ابتلا به تپش قلب در افراد هیجانی یعنی کسانی که تند غذا می‌خورند،‌ تند رانندگی می‌کنند، تند حرف می‌زنند، دلشوره و اضطراب دارند که دیر به کار خود برسند بیشتر است و تپش قلب در این افراد زیاد دیده می‌شود. درمان تپش قلب با توجه به نوع آن درمان مخصوص به خود را می‌خواهد که با بررسی بیماری توسط پزشک تجویز خواهد شد.

مواد غذایی تا چه اندازه می‌توانند تپش قلب افراد را تشدید کند؟

نوشیدن چای و قهوه و نوشابه گازدار ریسک ابتلا به تپش قلب طبیعی یا فیزیولوژیک را بالا می‌برد، ضمن اینکه پرکاری تیروئید، مسمومیت دارویی و کم‌خونی عامل تپش قلب است بنابراین خانم‌هایی که کم‌خونی دارند، تپش قلب دارند.

فشارخون تا چه اندازه می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود؟

 فشارخون بالا منجر به نارسایی قلبی می‌شود به همین دلیل، کنترل فشارخون بالا موجب بهبود نارسایی قلبی می‌شود. کنترل فشارخون بالا در مراحل ‏اولیه می‌تواند منجر به برگشت نارسایی قلب شود. در این حالت اصلاح دریچه‌های قلب هنگامی‌که عارضه غیرقابل‌برگشت قلبی ایجاد نشده باشد اغلب منجر به بهبود کامل می‌شود. در ‏بیماران مبتلابه سکته‌های قلبی، پیشگیری از سکته‌های مجدد از تشدید نارسایی قلبی و ‏تخریب بیشتر عضلانی جلوگیری می‌کند.

اگر نارسایی قلبی قابلیت برگشت نداشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

‏در مواردی که نارسایی قلبی غیرقابل‌برگشت باشد، این عارضه اغلب پیشرفت ‏می‌کند و درمان‌های دارویی برای کاهش سرعت پیشرفت نارسایی یا توقف آن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در این موارد چه دارویی تجویز می‌کنید؟

در چنین شرایطی لازم است تا داروهای مهارکننده مانند کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان و ‏داروهای مهارکننده سمپاتیک کارودیلول، متوپرولول و اسپرینولاکتون به‌منظور کنترل ‏پیشرفت نارسایی قلب استفاده شود.

اگر درمان دارویی مؤثر واقع نشود چه اتفاقی می‌افتد؟ در این موارد چه راهکاری باید در پیش گرفته شود؟

در مواردی که نارسایی قلب با روش‌های دارویی و ‏موارد مطرح‌شده قابل‌کنترل نباشد، پیوند قلب تنها گزینه است. در این صورت فرد نجات پیدا می‌کند.

عوامل تشدید فشارخون چیست که با دوری از آن‌ها می‌توان فشارخون مناسبی داشت؟

عصبانیت، چاقی و استرس از عوامل تشدیدکننده فشارخون است درنتیجه نارسایی قلب، آهکی شدن دریچه آئورت، نارسایی دریچه آئورت، تپش قلب و درنهایت سکته قلبی از عوارض اصلی فشارخون بالاست.

عوامل ژنتیکی در ابتلا به فشارخون تا چه اندازه مؤثر است؟

اگر یکی از والدین یا هر دو دچار فشارخون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشارخون بیشتر است. منطقه جغرافیایی هم در ابتلا به فشارخون بسیار مؤثر است کما اینکه مردم آذربایجان و شمال کشور بیشتر به فشارخون مبتلا می‌شوند و باید بیشتر مراقبت کنند.

فارغ از ضرورت اندازه‌گیری فشارخون، با مشاهده چه علائمی می‌توان اطمینان پیدا کرد که فشارخون بالاست؟

 علائمی چون قرمز شدن چشم‌ها، تهوع و استفراغ از مهم‌ترین علائم در صورت تشدید فشارخون است.

چه رژیم غذایی را برای کنترل فشارخون بالا پیشنهاد می‌دهید؟

مصرف نمک در تشدید فشارخون مؤثر است و نه در ایجاد آن؛ بنابراین افراد باید مصرف روزانه نمک خود را کم کنند، مبتلایان به فشارخون باید حتی نان بدون نمک مصرف کنند. تنها راه درمان فشارخون، رژیم غذایی و دارو است. بیماران باید به‌طور مستمر و تحت نظر پزشک داروهای ضد فشارخون استفاده کنند که هزینه اندکی دارد. در رژیم غذایی باید کمتر از چربی با ترانس بالا، فست‌فود و بیشتر از سبزی‌ها و سالاد استفاده کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer