با کودک حادثه‌دیده چگونه برخورد کنیم؟ - رسانه مجازی نیلسو

با کودک حادثه‌دیده چگونه برخورد کنیم؟

نوروزی که با سیل عجین شد حالا می‌رود که در خاطر خیلی‌ها بماند که چگونه بارش‌های سیل‌آسا در شهرهای مختلف ایران بسیاری را عزادار کرد و بسیاری دیگر را گرفتار شرایط بعد از حادثه.

  • توسط مهشید ستوده
1511337701img1 l - با کودک حادثه‌دیده چگونه برخورد کنیم؟

 این روزها اما در خاطر کودکانی که چشم‌های وحشت‌زده‌شان غرق شدن آدم‌ها، سوار بر آب شدن خودروهایی که روزگاری آن را در ذهن سنگین می‌دیدند و از جا کنده شدن ساختمان‌ها را دیده‌اند ماندگارتر خواهد بود؛ ماندگاری‌ای که شاید در وجود بسیاری از این کودکان یک ترس موقتی یا شاید هم یک ترس دائمی ایجاد کند و تمام زندگی آنان را تحت تأثیر قرار بدهد، اما ترس‌ در میان کودکان پس از وقوع چنین حوادثی دقیقاً به چه شکل است؟

بیشتر بخوانید:

از مشکل در به‌خواب‌رفتن تا پنهان‌شدن در کمد لباس

کودکان بسیاری هستند که بعد از یک حادثه دچار ترس می‌شوند. ممکن است بسیاری از آن‌ها بعد از یک زلزله برای هفته‌ها نتوانند شب‌ها بخوابند. برخی دیگر ممکن است از وحشت طوفان یا رعدوبرق در کمد لباس‌ها پنهان شوند. حتی ممکن است بعد از اینکه یکی از اطرافیانشان را در یک حادثه مثل سیل، زلزله، طوفان یا آتش‌سوزی از دست می‌دهند نیز تنها به این مسئله فکر کنند که چرا اتفاقات بد برای انسان‌های خوب می‌افتد؟

بلایای طبیعی برای کودکان و بزرگسالان یک پدیده ترسناک است. کودکانی هم که در این‌گونه مواقع به مکان‌های امن ارسال می‌شوند نیز از جدایی، استرس و گیجی پس از حادثه رنج می‌برند. بعد از چنین اتفاقاتی ممکن است دچار مشکل در خواب، بازگشت به مدرسه و مشکلات در خورد و خوراک هم بشوند. آن‌ها ممکن است بعد از تجربه چنین اتفاق‌هایی پرخاشگر و افسرده نیز بشوند.

7925989561999065986 768x1024 - با کودک حادثه‌دیده چگونه برخورد کنیم؟

والدین در قبال کودکان وحشت‌زده چه کنند؟

بسیاری از والدین برای مدیریت نیازهای احساسی کودکانشان در چنین شرایطی آماده نیستند؛ بنابراین باید بدانیم که آماده کردن کودکان برای حوادث و مدیریت شرایط آن‌ها پس‌ازاین حوادث نکته‌ای بسیار مهم است. روی گسل قرار گرفتن ایران باعث شده است که آموزش‌هایی در مورد زمان وقوع زلزله به دانش‌آموزان نیز داده شود، اما هنوز بسیاری نمی‌دانند که مدیریت شرایط احساسی کودکان پس از وقوع بلایای طبیعی تا چه اندازه مهم است.

چه آن‌ها در مناطقی زندگی کنند که طوفان، آتش‌سوزی جنگل‌ها یا سیل رخ بدهد یا خیر اما کودکان بازهم از قدرت آب‌وهوا می‌ترسند. آن‌ها همچنین از بلایای طبیعی جهان نیز از طریق اخبار باخبر می‌شوند؛ البته کودکانی که در یک خانه حضور دارند ممکن است واکنش‌های بسیار متفاوتی نسبت‌به این موضوع داشته باشند، اما به یاد داشته باشید که در چنین مواقعی باید برای گوش دادن به نگرانی‌های کودکان آماده باشید و قبول کنید که بلایای طبیعی اتفاق‌های وحشتناکی هستند. پس تلاش نکنید که در ذهن کودکتان آن را یک اتفاق پیش‌پاافتاده مطرح کنید.

در این میان، کودکانی که در مقطع پیش‌دبستانی هستند در برخی از مهارت‌ها هنوز آموزش ندیده‌اند و به همین دلیل ممکن است که آن‌ها ناامیدی خود را از طریق بازی‌های خشن همچون ضربه زدن به اسباب‌بازی‌هایشان نشان دهند اما در چنین شرایطی، آن‌ها به پاسخ آرام شما نیاز دارند. مثلاً به او بگویید: «من به دلیل اینکه عکس‌های خانوادگی‌ام را در طوفان از دست داده‌ام ناراحتم. چه چیزی تو را ناراحت می‌کند؟» یا «من می‌دانم که الان خانه تو تخریب شده است اما زمانی که خانواده‌ات دوباره آن را بسازند دوست داری اتاق جدیدت را چگونه بچینی؟» کودکان بزرگ‌تر هم در چنین شرایطی احساس بی‌پناهی می‌کنند و احتیاج دارند که در غم و اندوه خانواده دخالت داده شوند. به آن‌ها پیشنهاد بدهید با یکدیگر برای دیدن قسمت‌های خراب‌شده خانه بروید. والدین در این شرایط باید اعضای خانواده را کنار یکدیگر نگه دارند و به کودکان وظایفی در تمیزکاری‌های بعد از حادثه بدهند.

به یاد داشته باشید که زخم‌های جسمی قابل دیدن هستند اما زخم‌های روح نیازمند درمان‌های روانی‌اند. پس در شرایط بعد از وقوع حوادث طبیعی موارد زیر را در برخورد با کودکانتان را در نظر بگیرید:

  • به کودکان در امتحان کردن ترس‌هایشان با وعده‌های خداوند کمک کنید. به کودکان بیاموزید که به خدا اعتماد کامل داشته باشند و در بحران‌ها آرام بمانند.
  • به کودکان در کنار آمدن با ازدست‌داده‌هایشان کمک کنید. در یک بلای طبیعی چیزهای زیادی از دست می‌روند. اینکه برای از دست دادن یک اسباب‌بازی موردعلاقه‌شان، دوچرخه یا خانه ناراحت باشند قابل‌قبول است. مثلاً اگر آن‌ها یکی از جوایز افتخارشان را از دست داده‌اند به آن‌ها یادآوری بکنید که عشق هیچ‌گاه گم نمی‌شود. به آن‌ها پیشنهاد کنید یک نقاشی از آن چیزی که می‌خواهند فراموشش نکنند بکشند.
  • داستان‌هایی در مورد خانواده‌هایی که از بلایای طبیعی جان سالم به در برده‌اند برای آن‌ها تعریف کنید. در این مورد با آن‌ها صحبت کنید که چگونه جوامع پس از حوادث در تأمین اقلام ضروری تلاش می‌کنند. کودکان ممکن است پس از چنین حوادثی احساس تنهایی و بی‌سرپناهی بکنند اما زمانی که تیم‌های امدادرسانی را در مناطق آسیب‌دیده ببینند بی‌شک مطمئن می‌شوند که خدا آن‌ها را فراموش نکرده است.
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer