بحران بدهی پرسپولیس به برانکو پایان نیافت - رسانه مجازی نیلسو

بحران بدهی پرسپولیس به برانکو پایان نیافت

  • توسط نیلوفر حامدی
ببرانکو ایوانکوویچ

کمتر از چهار سال پیش برانکو ایوانکوویچ هدایت سرخپوشان تهران را برعهده گرفت و پس از مدت‌ها توانست این تیم را به یک قدرت در فوتبال ایران تبدیل کند. سه قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در سوپرجام فوتبال ایران و یک قهرمانی در جام حذفی، 6 جامی بود که پرسپولیس در دوران حضور برانکو به دست آورد. این تیم یک نایب‌قهرمانی در لیگ برتر ایران و یک نایب‌قهرمانی و یک حضور در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا را هم در این مدت تجربه کرد تا کارنامه این سرمربی کروات کاملاً موفق باشد.

بیشتر بخوانید:

با وجود این، در هفته‌های اخیر خبرهای زیادی درباره احتمال جدایی برانکو از پرسپولیس به گوش می‌رسید. برانکو از مبلغ قرارداد فصل گذشته خود 780 هزار یورو طلب داشت. همچنین پرسپولیس باید 240 هزار یورو دیگر به این مربی پرداخت کند تا بند فعال شدن قرارداد فصل آینده او نیز فعال شود. برانکو پارسال قرارداد دو ساله‌ای با پرسپولیس بست، اما برای اینکه فصل دوم قرارداد فعال شود، باید بخشی از مبلغ به عنوان پیش‌پرداخت به حساب او واریز شود.

وقتی این مبلغ را در کنار بدهی پرسپولیس به ایگور پانادیچ، زلاتکو ایوانکوویچ و مارکو استیلینوویچ سه عضو اهل کرواسی کادر فنی پرسپولیس بگذارید به رقم گزاف یک‌میلیون و دویست‌هزار یورو می‌رسید که برای باشگاه پرسپولیس بسیار سنگین به نظر می‌رسد. اما این پرونده در میانه هفته به شرایط پیچیده‌ای دچار شد.

سه‌شنبه روز عجیبی برای باشگاه پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ بود. صبح این روز یکی از اعضای هیأت مدیره باشگاه، با خبرنگاران تماس گرفت و مدعی شد که مبلغ بدهی پرسپولیس به برانکو با تلاش اعضای هیأت‌مدیره تأمین شده است. صرف‌نظر از موضوع بدهی برانکو، تأکید روی تلاش اعضای هیأت‌مدیره، نشان از وجود یک جنگ قدرت داخلی در باشگاه پرسپولیس داشت.

بعدازظهر خبر رسید که باشگاه پرسپولیس از برانکو خواسته تا یک شماره حساب اعلام کند تا مبلغ بدهی او به حسابش واریز شود. حتی گفته شد که اگر هم پرسپولیس به‌دلیل تحریم بانکی و مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول، نتواند بدهی برانکو را به حسابش واریز کند، خود او یا نماینده قانونی‌اش می‌توانند هفته آینده با حضور در محل باشگاه، کل مبلغ حدود یک میلیون دلار را به‌طور کامل و به صورت نقد دریافت کنند.

ساعتی بعد بود که سایت باشگاه پرسپولیس خبری با این عنوان منتشر کرد که « برانکو در پرسپولیس ماند» و اگرچه در تیتر این خبر آمده بود که «پیش‌پرداخت قرارداد جدید پرداخت شد»، در متن آن بازهم به همان ماجرای درخواست اعلام یک شماره حساب برای واریز پول یا حضور پیدا کردن در روز دوشنبه هفته آینده اشاره شده بود. در واقع بر خلاف آنچه در تیتر خبر باشگاه پرسپولیس آمده است، در متن این خبر اشاره‌ای به واریز پول نشده بود و همه چیز به روزهای آینده موکول شد.

اما همین تأمین پول بدهی پرسپولیس به برانکو هم خبر خوبی برای این باشگاه و هوادارانش به نظر می‌رسید. ولی این پایان ماجرا نبود و انتشار یک مصاحبه از برانکو ایوانکوویچ با یک رسانه کروات، همه را دوباره شوکه کرد.

در این مصاحبه که در سایت اسپورتس‌نت کرواسی منتشر شد، برانکو گفت که اطمینان دارم پرسپولیس تمام طلب مرا پرداخت می‌کند اما تابستان سال جاری ایران را ترک می‌کنم. از همین منطقه (خاورمیانه) پیشنهادهایی دارم و تنها باید مقصد بعدی را انتخاب کنم.

برانکو ایوانکوویچ
برانکو گفت که اطمینان دارم پرسپولیس تمام طلب مرا پرداخت می‌کند اما تابستان سال جاری ایران را ترک می‌کنم

البته با توجه به اینکه برانکو یک فصل دیگر هم با پرسپولیس قرارداد دارد، در صورتی که این باشگاه مبلغ 240 هزار یورو مربوط به بند فعال‌سازی فصل آینده را به او پرداخت کند، برانکو مجبور است به قرارداد خود متعهد بماند؛ که البته این موضوع به این بستگی دارد که قرارداد پرسپولیس و برانکو چقدر حرفه‌ای بسته شده باشد.

ضمن اینکه برانکو با حرفی که درباره پیشنهاداتش زد، به نوعی خبرهای منتشرشده در هفته‌های گذشته درباره داشتن پیشنهاداتی از باشگاه‌های کشورهای عربستان و مصر را تأیید کرد.

نکته دیگر درباره انتشار مصاحبه برانکو این است که شاید این گفتگو پیش از این انجام شده باشد که باشگاه پرسپولیس به او اعلام کند که بدهی فصل قبل و پیش‌پرداخت فصل بعد را آماده کرده است. هواداران پرسپولیس همچنان می‌توانند امیدوار باشند که سرمربی موفق تیم محبوب آن‌ها، با دریافت پولش از تصمیم برای ترک پرسپولیس و فوتبال ایران منصرف شود.

البته پندار خمارلو، مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس هم پس از انتشار این مصاحبه اعلام کرد که برانکو در صحبت شفاهی با ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه، به او گفته است که فصل آینده هم در پرسپولیس می‌ماند.

دانستن این موضوع نیز امید به تداوم حضور برانکو را بیشتر می‌کند که بدانیم این مربی پیش از ترک ایران، لیست بازیکنان موردنظرش برای فصل آینده را به باشگاه ارائه کرده است. در هفته‌های گذشته رسانه‌های ورزشی خبرهایی درباره لیست خرید برانکو منتشر کرده بودند. گفته می‌شود پنج بازیکن در لیست موردعلاقه برانکو حضور دارند که حتی در صورت باقی ماندن او در پرسپولیس هم، شاید باشگاه نتواند هیچ کدام از آن‌ها را به خدمت بگیرد زیرا هر کدام به نوعی دور از دسترس سرخپوشان هستند.

بر اساس آنچه در خبرهای ورزشی و رسانه‌ها منتشر شده است، گفته می‌شود سیدمحمدرضا حسینی مدافع ذوب‌آهن اصفهان، مهدی طارمی مهاجم الغرافه قطر، محمد بلبلی از سپیدرود رشت و حسین مهربان و علی نعمتی از پدیده شهر خودرو مشهد در لیست ورودی موردنظر برانکو قرار دارند.

پس از پرداخت پول برانکو و اطمینان از حضور او در فصل آینده، باشگاه پرسپولیس تازه باید به دنبال تقویت تیم خود در فصل نقل و انتقالات باشد، ولی مشکلات برای تأمین رضایت برانکو بسیار دشوار به نظر می‌رسد. سید محمدرضا حسینی هفته گذشته با قرارداد دو ساله به تیم سپاهان اصفهان منتقل شد. محمد بلبلی هم ظاهراً با استقلال قرارداد امضا کرده است. همچنین علی نعمتی یک سال دیگر با پدیده قرارداد دارد و حسین مهربان نیز بازیکن آزاد نیست. با توجه به اینکه پدیده قرار است فصل آینده در لیگ قهرمانان آسیا نیز به میدان برود و به‌خصوص با توجه به شرایط مالی این باشگاه، بعید است مدیران پدیده با جدایی هیچ‌کدام از بازیکنان خود موافقت کنند.

مهدی طارمی تنها بازیکن آزاد لیست برانکو است، اما او هم به نظر می‌رسد چندان از ته دل علاقه‌ای به بازگشت به جمع سرخپوشان ندارد. این بازیکن ترجیح می‌دهد همچنان فوتبال خود را خارج از ایران دنبال کند. فقط در صورتی که طارمی و مدیر برنامه‌هایش نتوانند در تابستان پیش‌رو، با باشگاهی که به نظر آن‌ها مناسب به نظر می‌رسد قرارداد امضا کنند، احتمالاً پیراهن سرخ پرسپولیس انتخاب نهایی آن‌ها خواهد بود.

طارمی که در فصل گذشته عملکرد خوبی در لیگ قطر و پیراهن تیم ملی داشت، یکی از آماده‌ترین بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران است و پیشنهادات خوبی هم از تیم‌های قطری دارد. با توجه به شرایط کنونی اقتصادی باشگاه پرسپولیس و قیمت ارز، بعید به نظر می‌رسد که او تصمیم به بازگشت به لیگ برتر فوتبال ایران را داشته باشد.

با این شرایط و در صورت تأمین نشدن بازیکنان حاضر در لیست ورودی، به نظر می‌رسد برانکو حتی در صورت حضور در پرسپولیس هم کار سختی برای اجرای برنامه‌های تاکتیکی موردنظرش در فصل آینده داشته باشد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer