بحران ناکارآمدی مدیریتی در ملارد و غفلت مسئولان - رسانه مجازی نیلسو

بحران ناکارآمدی مدیریتی در ملارد و غفلت مسئولان

چندی است شهرهای اطراف استان تهران با چالش‌های جدی‌ روبه‌رو هستند. فقر و بیکاری و نبود امکانات زیرساختی لازم یک شهر متناسب با جمعیت آن در حومه‌های شهر تهران کاملاً پیداست.

  • توسط شبنم عزیزی
N82783389 72088091 - بحران ناکارآمدی مدیریتی در ملارد و غفلت مسئولان

شهرستان ملارد در غرب استان تهران با جمعیتی حدود نیم میلیون و به‌عنوان یکی از پانزده شهرستان استان تهران یکی از همین موارد است که حتی یک بیمارستان هم ندارد، با این حال دارای ۸۵ مسجد، ۵۸ تکیه و حسینیه، شش بقعه متبرکه، یک حوزه علمیه است.

بیشتر بخوانید:

این شهرستان تا سال 88 در تقسیمات کشوری یکی از بخش‌های شهرستان شهریار بود که به‌دنبال مصوبه دولت از شهرستان شهریار جدا و شهرستانی مستقل شناخته شد. این شهرستان دو بخش مرکزی و صفادشت، دو شهر ملارد و صفادشت، یک دهستان به نام اخترآباد و ۵۹ روستا دارد.

ملارد را سی‌ودومین شهر بزرگ ایران از لحاظ جمعیتی می‌دانند که از سراسر کشور مهاجرنشین دارد اما فاقد ساختار شهری است. حالا وضعیت بحرانی این شهرستان و بی‌توجهی مسئولان باعث شده ساکنان آن اعتراض خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی به‌گوش مسئولان برسانند.

هشتگ مرگ تدریجی ملارد

اخیراً کاربران شبکه اجتماعی توئیتر، در هشتگی با عنوان #مرگ_تدریجی_ملارد  سعی در بازتاب مشکلات ریز و درشت شهر ملارد و توجه بیشتر مسئولان دارند. این شهرستان با حدود نیم‌میلیون نفر جمعیت یکی از شهرستان‌های بیخ گوش استان تهران است که با شرایط اسفناکی مواجه است.

از قطعی مداوم آب و مشکل بی‌آبی در شهرستان ملارد گرفته تا تجمع معتادان تزریقی و سگ‌های ولگرد، جولان اشرار، آسفالت‌های تخریب‌شده خیابان‌ها، آلودگی هوا و پسماندسوزی زمین‌های کشاورزی و جمع شدن کودهای کشاورزی در یک نقطه و موضوع توئیت اعتراضی کاربرانی است که از پاسخگو نبودن مسئولان به تنگ آمده‌اند.

اخیراً کاربران شبکه اجتماعی توئیتر، در هشتگی با عنوان «#مرگ_تدریجی_ملارد»  سعی در بازتاب مشکلات ریز و درشت شهر ملارد و توجه بیشتر مسئولان دارند.
اخیراً کاربران شبکه اجتماعی توئیتر، در هشتگی با عنوان «#مرگ_تدریجی_ملارد» سعی در بازتاب مشکلات ریز و درشت شهر ملارد و توجه بیشتر مسئولان دارند.

کاربری در توئیتی نوشت: موضوع ملارد آنقدرها هم ساده نیست، این منطقه از تهران معلقه، با یک خیابون به کرج وصل میشه، اهالی منطقه اکثراً مهاجر هستن، دسترسی به مواد مخدر از هر نوعی کمتر از 10 دقیقه است، انواع مشروبات الکلی به‌سادگی اینجا تولید میشه و به فروش میرسه.

کاربر دیگری در توئیتی نوشته است: ملارد تبدیل شده به حیات‌خلوت آقازاده‌ها، مواد فروش‌ها، معتادها، محل سکونت ازدواج سفیدی‌ها و هر نوع خلافی …

کاربر دیگری توئیتی کرد: بارون میاد باید قایق سوار شیم تابستون میاد باید بی‌آبی بکشیم …

کاربر دیگری خطاب به شهردار در توئیتی نوشت: چقدر باید بابت هجوم سگ‌های ولگرد به مردم ملارد تلفات بدهیم تا یک تدبیر اندیشه شود آقای شهردار!

مصائب ساکنان ملارد ادامه دارد

موسوی، شهردار ملارد می‌گوید: این شهر به عنوان شهری اقماری، خوابگاهی و مهاجرپذیر مشکلات متعددی دارد که نیازمند بازنگری در طرح جامع است.

او به پیش‌بینی ظرفیت 370 هزارنفری در برنامه جامع شهری شهر ملارد اشاره می‌کند که خدمات و امکانات حوزه شهری و به‌طور کلی توسعه و توجه به زیرساخت‌های شهری آن نسبت به افزایش جمعیت فعلی آن کافی نبوده و نیازمند برنامه‌ریزی است.

از دیگر موضوعاتی که به‌دست فراموشی سپرده شد احداث مترو در این شهرستان است. روزانه هزاران نفر از مردم ملارد شهریار، اندیشه، مارلیک، فردیس، سرآسیاب، شهرک ناز و…. برای کار به تهران می‌آیند و مسیر نیم‌ساعته را ساعت‌ها در ترافیک می‌گذرانند. این درحالی است که طبق اساسنامه خط دوی قطار شهری کرج و حومه، قرار بود این پروژه در اواخر سال ۸۹ به بهره‌برداری برسد اما هنوز خبری نیست.

تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و ویلاسازی در مناطق خوش آب و هوای ملارد از دیگر مشکلات این شهرستان است. از آنجایی که ملارد به دلیل خوشی آب و هوا یکی از مکان‌های مورد توجه متمولان و از منابع تولید میوه است، طی سال‌های اخیر دیوار کشیدن اطراف باغات در ملارد آغاز شده است. تخریب گسترده باغات در این شهرستان و دلالی بر سر چهاردیواری، هجوم دلال‌هایی که غیرقانونی با تکه‌تکه کردن باغ‌های بزرگ به چند باغ کوچک، سودهای هنگفتی به جیب می‌زنند و باغات را نابود می‌کنند.

چالش بی‌آبی و قطع آب از دیگر مصائب ساکنان ملارد است، سال گذشته بود که صداوسیما گزارشی از قطعی یک‌ماهه آب خانه‌های روستاهای ملارد و تهیه آب ساکنان از تانکرهای مستقر اطراف روستا پخش کرد، با این حال همچنان مشکل قطعی و افت فشار آب و تامین آب ادامه دارد.

 زندگی با فقر در چند قدمی تهران

با توجه به وضعیت اقتصادی نامناسب شهرهای اقماری استان تهران، فقر و بیکاری دامن بسیاری از این خانوارها را گرفته است. بر اساس سرشماری سال 95، نرخ بیکاری 10 درصدی برای شهرهای شهریار، اسلامشهر و ملارد ثبت شده است.

به‌این ترتیب، این شهرستان پرجمعیت هم از بیکاری رنج می‌برد، در ملارد، کارخانه یا شرکتی برای جذب نیروی کار وجود ندارد، همین موضوع به افزایش بیکاری و به تبع آن، معضلات اجتماعی و فرهنگی، ساکنان آن منجر شده است.

کاربر دیگری خطاب به شهردار در توئیتی نوشت: چقدر باید بابت هجوم سگ‌های ولگرد به مردم ملارد تلفات بدهیم تا یک تدبیر اندیشه شود آقای شهردار!
کاربر دیگری خطاب به شهردار در توئیتی نوشت: چقدر باید بابت هجوم سگ‌های ولگرد به مردم ملارد تلفات بدهیم تا یک تدبیر اندیشه شود آقای شهردار!

این نگرانی وجود دارد که با توجه به گرانی مسکن در تهران و کوچ بسیاری از شهروندان به این نوع مکان‌ها برای زندگی، با ادامه افزایش جمعیتی، ساکنان آن محرومیت و نابرابری بیشتری را تجربه ‌کنند.

این یک واقعیت است که سوءمدیریت اقتصادی طی چندین سال گذشته و مهاجرت مردم از شهرهای کم‌برخوردار به سمت حاشیه‌های کلانشهرها، آسیب‌های جدی به ساختار شهری و جامعه وارد کرده و ملارد هم از این موضوع مستثنا نبوده است. درنتیجه این شرایط کمبود امکانات فراغتی و تفریحی، بهداشتی و آموزشی از جمله مشکلات ساکنان این شهرستان محسوب می‌شود.

نارضایتی مردم و وعده و وعیدهای مسئولان

همچنین نبود امنیت، نواقص زیرساختی راه، آب، افزایش فقر و حاشیه‌نشینی، بیکاری و … تنها بخشی از مشکلات اقتصادی به‌وجودآمده ناشی از توسعه نامتوازن و مهاجرت ناخواسته مردم به این شهرستان است.

از دیگر چالش‌های این شهرستان مسائل آسیب‌های اجتماعی افزایش اعتیاد، جرم و جنایت است که خود ناشی از همین محرومیت‌ها، فشارهای روحی و روانی ناشی از تبعیض و اختلاف طبقاتی است و نگرانی خانواده‌ها را از نبود امنیت دوچندان کرده است.

درنهایت، این مشکلات مدیریتی و کمبود اعتبار برای فراهم آوردن زیرساخت‌های اولیه ملارد است که موجب محرومیت و نارضایتی از سوی مردم این شهرستان شده است و علی‌رغم وعده و وعید و قول مسئولان برای رسیدگی به کمبودهای زیرساختی، هیچ اقدام جدی تاکنون صورت نگرفته است.

یکی از همین وعده‌ها، بازدید رئیس‌جمهور از ملارد در سفرهای انتخاباتی خود بوده که از نداشتن حتی یک بیمارستان در شهری با این ظرفیت از جمعیت اظهار تعجب کرده و قول مساعد برای ساخت آن داد که آن هم به دست فراموشی سپرده شده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer