برخورد سالم با فرد منفعل-پرخاشگر - رسانه مجازی نیلسو

برخورد سالم با فرد منفعل-پرخاشگر

وقتی که خشم زیر لبخند پنهان می‌شود

  • توسط مارال لاریجانی
passive aggressive

اکثر ما حداقل با یک فرد منفعل-پرخاشگر در زندگی خود ارتباط داشته‌ایم. شاید مادری که از تمام کارها انتقاد می‌کند؛ همکاری که از سرزنش و ریشخند برای تحقیر کردن استفاده می‌کند؛ مدیری که دائما تذکر کلی می‌دهد.، اما هیچوقت مستقیما نمی‌گوید که کارمان را درست انجام نداده‌ایم؛ دوستی که دائما دیر به قرار می‌رسد، اما نمی‌گوید آماده نیست با شما قرار بگذارد؛ کسی که قول می‌دهد به شما کمک کند، اما خبری از او نمی‌شود؛ کسانی که وقتی چیزی به آنها می‌گویید، کاملا برعکسش را انجام می‌دهند یا کاری را که خودشان دوست دارند؛ کسانی که کنایه‌آمیز صحبت می‌کنند؛  می‌گویند  بله، ‌اما واقعا منظورشان نه است.

بیشتر بخوانید:

چرا انفعال-پرخاشگری؟

چند نکته را باید درباره این دسته از افراد بدانید: اول اینکه این اختلال نوعی خشم است؛ والدین، همکاران یا مدیر منفعل-پرخاشگر شما به شدت عصبانی هستند، به همان اندازه افرادی که جیغ و داد راه می‌اندازند یا چیزی پرتاب می‌کنند. اما نحوه نشان دادن عصبانیت این افراد متفاوت است و به دلیل اینکه از خشم و درگیری می‌ترسند، خشم خود را پشت لبخندی، حرفی یا رفتاری منفعلانه پنهان می‌کنند. بعضی از آنها حتی از این آگاه نیستند که جزء افراد خشمگین و عصبانی محسوب می‌شوند، اما در هر حال خشم، تلخی و ناکامی آنها پشت ظاهرشان مخفی شده است.

انفعال پرخاشگری به این دلیل است که ما در جامعه‌ای بزرگ می‌شویم که در آن، نشان دادن خشم درست و پذیرفته شده نیست؛ یا در خانواده‌ای که دائما از بحث و جدل دوری می‌کند تا صلح و صفا حفظ شود و بنابراین، مشکلات حل‌نشده بسیاری باقی می‌ماند. به همین دلیل شکایت داریم، ‌اما چیزی نمی‌گوییم تا مشکل دیگری ایجاد نشود؛ چون اگر خشمگین شویم، هیچکس به ما یاد نداده که چطور خشم خود را مدیریت کنیم و اوضاع بهم می‌ریزد.

چگونه با منفعل پرخاشگر برخورد کنیم؟

برای شکستن چرخه انفعال-پرخاشگری چند گام زیر را دنبال کنید تا از آسیب بیشتر محفوظ بمانید.

۱- آنها را مسئول بدانید

به دلیل اینکه خشم منفعل-پرخاشگرها پنهان است، شاید شما به اشتباه خودتان را زیر سوال ببرید. وقتی نتوانید آنها را مسئول کارهایشان بدانید، بطور غیرعمدی کمک می‌کنید رفتارهای ناسالم آنها ادامه پیدا کند. اگر جزء افراد مهرطلب هستید، منفعل-پرخاشگرها به شما آسیب بیشتری وارد می‌کنند:‌ دوست دارید همه را راضی و خوشحال نگاه دارید و از مواجهه و درگیری خوشتان نمی‌آید، پس طبیعی است که تمام انواع آزار هیجانی را جذب خودتان کنید. اگر به خود شک کردید، نفس عمیقی بکشید و بگذارید شک‌تان برود. از سرزنش خود و عذرخواهی دست بردارید؛ شما مسئول روش آسیب‌رسان این افراد برای نشان دادن خشم‌شان نیستید.

FRANKHOPKINSLIFECOACH - برخورد سالم با فرد منفعل-پرخاشگر
تا زمانی که کار اشتباهی انجام نداده‌اید، عذرخواهی نکنید؛ مخصوصا اگر مستقیما به شما نمی‌گویند که چه کار اشتباهی انجام داده‌اید

۲- عذرخواهی را متوقف کنید

تا زمانی که کار اشتباهی انجام نداده‌اید، عذرخواهی نکنید؛ مخصوصا اگر مستقیما به شما نمی‌گویند که چه کار اشتباهی انجام داده‌اید. مثلا اگر مدیرتان به شما می‌گوید «باز هم امروز زود به خانه می‌روی؟ همیشه زودتر از ساعت ۵ اینجا را ترک می‌کنی»، از او عذرخواهی نکنید یا بهانه نیاورید، فقط بپرسید که لازم است بیشتر کار کنم؟ ممکن است او واقعا به شما نیاز داشته باشد، اما این احتمال هم وجود دارد که بخواهد احساس گناه بیشتری کنید، چون از این راه احساس کنترل بیشتری روی شما پیدا می‌کند.

۳- اول به نیازهای خودتان توجه کنید

منفعل-پرخاشگرها در این مهارت دارند که اول به نیازهای خودشان توجه کنند. مثلا اگر دوست دارند که دیروقت به مهمانی بروند و شما کودکی دارید که باید صبح زود به مدرسه بروید، هرگز تسلیم نیاز آنها نشوید: آنها مجبور نیستند به مهمانی بیایند. شاید کمی خشن باشد، اما این را در نظر بگیرید که رفتار افراد منفعل-پرخاشگر، ترجیح واقعی آنها نیست، بلکه برای کنترل شماست.

۴- وارد بازی آنها نشوید

افراد منفعل پرخاشگر از خشم خود می‌ترسند، اما با تحریک دیگران مشکلی ندارند. روش اشتباه برای برخورد با این رفتار آنها، این است که شما هم منفعل-پرخاشگر یا از عصبانیت منفجر شوید؛ در این صورت آنها برنده خواهند شد. مدیریت هیجان زمانی که با این افراد سر و کار دارید، سخت است. چون دا ئما شما را تحریک می‌کنند: پس تا جایی که می‌توانید زمان ارتباط با آنها را کم کنید.

shutterstock 204546301.0.0 1024x683 - برخورد سالم با فرد منفعل-پرخاشگر
افراد منفعل پرخاشگر از خشم خود می‌ترسند، اما با تحریک دیگران مشکلی ندارند

۵-مسئله را با آنها مطرح کنید

در نهایت مجبورید افراد منفعل-پرخاشگر را با رفتارشان مواجه کنید. برای این مکالمه نیاز به آمادگی خواهید داشت؛ پس دفعه بعد که عصبانی شدید، سریعا مسئله را مطرح نکنید. لازم است بدانید که نباید آنها را متهم به منفعل پرخاشگر بودن کنید. آنها هستند، اما اگر مشکل خود را از زبان شما بشنوند، خوب پاسخ نمی‌دهند. بهترین راه این است که به طور خاص درباره رفتار یا حرف‌هایی صحبت کنید که شما را ناراحت می‌کند. به آنها بگویید که چطور شما را ناراحت می‌کنند و اگر متوقف نشدند، درباره نتایج با آنها صحبت کنید. مثلا بگویید که از اینکه دیر می‌آیی و مجبورم در رستوران منتظر بمانم، ناراحت می‌شوم. و بعد اگر تاثیری در او نداشت، به او تذکر دهید که اگر بیش از مثلا ۱۵ دقیقه منتظر بمانید، به خانه برمی‌گردید.

هربار که این افراد سعی می‌کنند از رفتار انفعال-پرخاشگرانه برای ناراحت کردن شما استفاده کنند، ‌به خودتان یادآوری کنید که زیر خشم آنها، ناشادی زیادی نهفته است. هر چه در زندگیتان شادتر باشید، راحت‌تر می‌توانید ببینید که آنها چه احساسی دارند: غمگین. دفعه بعد که همکارتان درباره نحوه لباس پوشیدن شما نظر کنایه‌آمیزی داد، خشم خود را به احساس همدردی و دلسوزی تبدیل کنید و خیلی هوشمندانه و آرام برخورد با آنها را آغاز کنید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer