بررسی معماری بی‌نظیر کولوسئوم - رسانه مجازی نیلسو

بررسی معماری بی‌نظیر کولوسئوم

  • توسط شبنم عزیزی
کولوسئوم معماری

معماری با سبک‌های متنوع چیزی است که این روزها با زندگی مردم خواسته یا ناخواسته آمیخته شده است. یکی از این سبک‌های محبوب معماری روم باستان و اصطلاحاً رومی است که نشان‌دهنده شکوه و عظمت در این سبک از معماری است؛ البته این سبک در زمان خودش هم مصداقی از پیشرفت تکنولوژی در ساخت‌وسازهای بنا بود.

بیشتر بخوانید:

معماری کولوسئوم
معماری کولوسئوم

از آنجایی که رومی‌ها به ساختمان‌های بزرگ علاقه زیادی داشته‌اند؛ بنابراین مصالح سنگین، پایدار، بادوام، خشن و محکم در ساخت بناهای خود به‌کار می‌بردند. ناگفته نماند آن‌ها به علت داشتن سیمان پوزولان که بهترین سیمان در جهان بود موفق به ساخت بناهای مطلوب شدند.

می‌خواهیم یکی از برترین سازه‌های ساخته‌شده در روم باستان را با هم بررسی کنیم، یکی از شاخص‌ترین بناهای رومی با نام کولوسئوم که شاید به جرأت بتوان گفت ساختن این بنای عظیم و باشکوه، قدرت معماری و مهندسی روم را به رخ جهانیان کشید. بدون شک، کولوسئوم باشکوه‌ترین ساختمان امپراتوری روم بوده است. امروزه بقایای این آمفی‌تئاتر عظیم با زیبایی مثال‌زدنی و منحصربه‌فردش افراد زیادی را از سرتاسر دنیا به رم جذب می‌کند.

آمفی‌تئاتر کولوسئوم (به ایتالیایی: کلوسئو Colosseo) به دست امپراتور وسپاسین، بنیانگذار سلسله فلاویان، به‌عنوان هدیه این خاندان به شهروندان رم ساخته شد. ساخت بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر دنیای باستان، در سال۷۰ میلادی شروع و ۱۰ سال بعد به صورت رسمی به دست امپراتور تیتوس افتتاح شد. در حال حاضر، بخش بزرگی از آن تخریب شده ولی آثار به‌جامانده برای تجسم کل ساختمان کافی است.

کولوسئوم معماری
ساخت بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر دنیای باستان، در سال۷۰ میلادی شروع و ۱۰ سال بعد به صورت رسمی به دست امپراتور تیتوس افتتاح شد

گفته می‌شود اگر قرار بود امروز کولوسئوم را بسازند، هزینه ساخت آن بالغ بر ۳۸۰ میلیون یورو برآورد می‌شود. در آن زمان مخارج و نیروی کار موردنیاز برای ساخت این بنای عظیم از غارتی در اورشلیم تأمین شد که به‌دنبال آن، طلا و ثروت هنگفت، همچنین۶۰ هزار برده یهودی به رم آورده شد تا نیروی انسانی موردنیاز برای ساختن بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر امپراتوری را پوشش دهد.

این آمفی‌تئاتر یک بیضی بزرگ به ابعاد ۱۶۵×۱۹۰ متر است و صندلی‌های سنگی روی طاق‌های آهنگ ساخته شده‌اند. کلوسئوم ۴۸ متر ارتفاع دارد و متشکل از چهار طبقه است: طبقه همکف شیوه دوریک، طبقه یکم ایونیک، طبقه دوم کرنتی و طبقه سوم سبک رومی است. گنجایش این آمفی‌تئاتر۵۰ هزار نفر بود، ولی در مدت چند دقیقه آمفی‌تئاتر از حضور آن‌ها تهی می‌شد.

ردیف صندلی‌ها با راهروهای افقی به چهار بخش وابسته به چهار طبقه اجتماعی تقسیم می‌شد. دو ردیف پایین به درباریان و نجیب‌زادگان، جایگاه امپراتوری در یکی از گوشه‌های سن و ورودی گلادیاتورها در گوشه دیگر آن قرار داشت. ابعاد سن نمایش۵۴×۸۸ متر بود و در زیر آن شمار فراوانی اتاق، انبار، فضای نگهداری جانوران و اتاق‌های تعویض لباس قرار داشت. سازه‌ای سبک از جنس پارچه که به آن ولاریوم می‌گفتند هم، هنگام ظهر برای پیشگیری از تابش آفتاب بر فراز کلوسئوم برافراشته می‌شد.

کولوسئوم معماری
بعاد سن نمایش۵۴×۸۸ متر بود و در زیر آن شمار فراوانی اتاق، انبار، فضای نگهداری جانوران و اتاق‌های تعویض لباس قرار داشت

از آنجایی که در یونان و روم باستان تئائرها به شکل نیم‌دایره یا نیم بیضی ساخته می‌شدند، آمفی‌تئاتر که از کنار هم گذاشتن دو تئاتر تشکیل می‌شد و به شکل بیضی بود. آمفی‌تئاتر از دو کلمه آمفی + تئاتر تشکیل شده است. کلمه آمفی در زبان یونانی به معنی دو یا دو طرف و کلمه آمفی تئائر به معنی دو تئاتر به‌هم چسبیده است.

طراحی کولوسئوم بسیار شبیه طراحی استادیوم‌های امروزی است و می‌توان گفت کولوسئوم، مادر و الگوی تمامی استادیوم‌های امروزی است. طبق تخمین‌های موجود، برای ساخت این بنای عظیم، بیش از ۱۰۰هزار مترمکعب سنگ مرمر و در ساخت دیوارهای بیرونی آن بیش از ۱۰۰هزار مترمکعب سنگ تراورتن استفاده شده است که بدون به‌کارگیری ملات و با استفاده از میله‌های فلزی (حدود ۳۰۰ تن) بین قطعات سنگ، مستحکم شده‌اند.

کولوسئوم معماری
طراحی کولوسئوم بسیار شبیه طراحی استادیوم‌های امروزی است و می‌توان گفت کولوسئوم، مادر و الگوی تمامی استادیوم‌های امروزی است

بنای کولوسئوم نه تنها بسیار بزرگ بود، بلکه یکی از نوآورانه‌ترین بناهایی بود که تا آن زمان ساخته شده بود. کف استادیوم دارای راهکارهای مبتکرانه برای اجرای نمایش‌های جذاب درون آن بود. میدان مسابقه در کولوسئوم کفی چوبی داشت که رویش با شن و ماسه پوشیده می‌شد و ساختار پیچیده و استادانه‌ای که در زیر آن وجود داشت (hypogeum) را از دید تماشگران پنهان می‌کرد. هیپوجیوم دقیقاً به معنای زیرزمین است، شامل شبکه‌ای از تونل‌ها و قفس‌ها در دو طبقه است.

هیپوجیوم محلی بود که حیوانات و گلادیاتورها قبل از شروع مسابقه در آن نگهداری می‌شدند. چندین تونل زیرزمینی بین هیپوجیوم و مدرسه گلادیاتورها که در کنار کولوسئوم بود، وجود داشت که اجازه می‌داد گلادیاتورها پنهان از دید تماشاگران وارد زمین مسابقه شوند.

همچنین مکانیسم‌های خاصی شامل بالابرها و راهروهای متحرک که در هیپوجیوم قرار داشت اجازه می‌داد حیوانات و گلادیاتورها در هر لحظه از هر یک از ۳۶ در مخفی که در کف میدان وجود داشت، وارد زمین مسابقه شوند.

بازسازی کولوسئوم

ایده بهره‌برداری مجدد از کولوسئوم بعداً به‌کلی فراموش شد. در عوض تعدادی از پاپ‌ها پروژه‌های متعددی در راستای پایدارسازی و بازسازی بنا انجام دادند. آنچه آن‌ها در آن زمان نمی‌دانستند این بود که تصمیمات و پروژه‌هایشان به بهره‌وری فوق‌العاده زیاد از کولوسئوم در آینده کمک خواهد کرد.

کولوسئوم معماری

بدون پروژه‌های بازسازی آن‌ها، هرگز کولوسئوم امروزی به این شکل در نمی‌آمد. با این حال، در طول قرن نوزدهم و بیستم نمای خارجی مستحکم شد و قسمت داخلی بازسازی شد. همچنین یک پروژه بازسازی اساسی هم اخیراً اجرا شد که در سال ۲۰۰۰ به پایان رسید. این پروژه شامل تمیز کردن نمای کولوسئوم بود که بر اثر آلودگی هوا در طول ۲هزار سال تغییر رنگ داده بود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer