برند دیجیتال خود را همین امروز بسازید - رسانه مجازی نیلسو

برند دیجیتال خود را همین امروز بسازید

 • توسط مارال لاریجانی
برند دیجیتال

“کفش ملی” را یادتان می‌آید؟ دوران کودکی بسیاری از ما با خرید از محصولات این کارخانه گذشت. آن هم زمانی که تبلیغات تلویزیونی و … وجود نداشت و برند کفش ملی با بازاریابی دهان به دهان شناخته شده بود. اما حالا اگر بخواهید چیزی مثل گوشی و لپتاپ بخرید، چکار می‌کنید؟ شاید بسیاری از ما، اول از سایت‌های فروش آنلاین بازدید می‌کنیم. امروز سایت‌های موفق زیادی در این زمینه در ایران فعال هستند؟ در این فضای پررقابت، قطعا تبلیغات اینترنتی، کسب‌وکار برنامه‌ریزی شده، کسب اعتماد مشتری و … به عبارت دیگر چیزی که امروز برندسازی دیجیتال نامیده می‌شود سایت‌ها را از یکدیگر تفکیک می‌کند.

حرکت به سمت دیجیتالی شدن احتمالا با تجارت الکترونیکی و به لطف آمازون آغاز شد، اما از زمانی که آنها کتابفروشی معروف آنلاین خود را در سال 1994 تاسیس کردند، همه چیز به سوی آنلاین شدن حرکت کرد. دنیای وب مکانی است که معمولا همه کارهای خود را انجام ‌می‌دهیم؛ در همین دنیای وب، می‌توانیم در مورد همکاران، مدیران و همسالان خود اطلاعات کسب کنیم و برعکس، برند‌ دیجتال خود را بسازیم.

برندسازی دیجیتال چیست؟

کسب‌و‌کارها برای اینکه میان رقبای خود زنده بمانند، باید بتوانند سهم فروش خدمات و محصولات خود را با استفاده از روش‌های مختلف تغییر دهند. یکی از این فعالیت‌ها، برندینگ است؛ یعنی تصور ذهنی مشتری از خدمات و محصولات ارائه شده توسط کسب‌و‌کار. در واقع برند مشخص می‌کند که شما چه کسی هستید؟ مشتری هدف شما کیست؟ و چرا باید شما را بشناسند؟

حال اگر تمام این فعالیت‌ها برای شناساندن برند، در دنیای دیجیتال انجام شود، می‌توان گفت برندسازی از طریق دنیای دیجیتال (تمام ابزارهای دیجیتال مثل تلویزیون، بیلبورد دیجیتال، وب‌سایت، شبکه اجتماعی و …) انجام شده است که به صورت خلاصه آن را دیجیتال برندینگ می‌نامیم.

برند دیجیتال
تصور ذهنی مشتری از خدمات و محصولات ارائه شده توسط کسب‌و‌کار. در واقع برند مشخص می‌کند که شما چه کسی هستید؟ مشتری هدف شما کیست؟ و چرا باید شما را بشناسند؟

از بسیاری جهات، برندسازی دیجیتالی زمینه بازی را متعادل کرده و متخصصان بیشتری را قادر می سازند که خود را در معرض دید افراد دیگر قرار دهند، افرادی که می‌توانند در تسریع مسیر شغلی شما مؤثر باشند. آنلاین بودن، این امکان را به برند می‌دهد تا دانش، تخصص و نظرات خود را به اشتراک بگذارند و بتوانند با ذینفعان اصلی ارتباط برقرار کنند.

برای برندسازی دیجیتال چه کارهایی انجام دهیم؟

 • ارزش شخصی خود را بشناسید. دیده شدن بدون شفافیت هیچ ارزشی ندارد. باید به مخاطبان خود بگویید که چه کسی هستید، چه چیزی شما را از رقبا خود جدا می‌کند و پیام برند شما چیست. این کار را انجام دهید و شفافیت را به بیوگرافی خود تبدیل کنید. فضای دیجیتال آَشفته است؛ در صورت روشن بودن پیام، منحصر به فرد بودن شما مشخص می‌شود.
 • جامعه برند خود را بشناسید. جامعه برند گروهی از افرادی است که باید شما را بشناسند؛ یعنی افرادی مانند تصمیم گیرندگان، تأثیرگذاران، رقبای داخلی و خارجی، افرادی که ممکن است روزی برای شما کار کنند، و غیره. عصر دیجیتال، یافتن و پرورش این ارتباطات مهم را آسان می‌کند.
 • پروفایل LinkedIn خود را بسازید. LinkedIn مکانی است که افراد می‌توانند درباره مهارت حرفه‌ای شما اطلاعات کسب کنند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که پروفایل شما در لینکدین، نسخه آنلاین شما است. به ویژه روی عنوان، صفحه اصلی و چکیده اطلاعات خود متمرکز شوید، چون به شما کمک می‌کنند تا برداشت اول از خود را ارائه دهید.
 • برای رسانه‌های اجتماعی برنامه داشته باشید. امروز دیجیتال برندینگ به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی گره خورده است. این ابزار پتانسیل بسیار بالایی در برندسازی و البته فروش مستقیم و بازاریابی دارد که همواره کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ را مجاب به فعالیت در آن می‌کند. اگر تصاویر را دوست دارید، اینستاگرام را در نظر بگیرید. اگر دوست دارید متن‌های کوتاه و طنز بگذارید، توییتر ابزار شما است. اگر دوست دارید جلوی دوربین باشید، YouTube می‎‌تواند بهترین و با ارزش‌ترین ابزار شما باشد. احساس نکنید که باید در هر بستر رسانه اجتماعی حضور داشته باشید. البته بهتر است، از متخص شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا تاثیر منفی نداشته باشد.
 • به دیدن شدن متعهد باشید. برندهای قوی مخفی نمی‌شوند، آنها برای جامعه برند خود قابل مشاهده، در دسترس و با ارزش هستند. برای برقراری ارتباط با جامعه برند خود و ادامه آن، برنامه‌ای تهیه کنید. این بدان معنا نیست که باید هر روز محتوا بنویسید، بلکه باید نشان دهید که فعال هستید.
Banner 1024x454 - برند دیجیتال خود را همین امروز بسازید
 • بازاریابی محتوا. بازاریابی محتوا یکی از مهم‌ترین روش‌های برندسازی دیجیتال است. در این روشِ بازاریابی، جایگاه مشتری و فروشنده با یکدیگر تغییر می‌کند و این مشتری است که به دنبال فروشنده می‌گردد و صفحات دنیای مجازی را زیر و رو می‌کند. شرکت‌های بزرگ، قسمتی از بودجه خود را به تولید محتوا و بازاریابی آن اختصاص می‌دهند. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید محتوای اصیل تولید کنید، می‌توانید محتوای معتبرترین منابع حوزه فعالیت خود را با تگ کردن منابع به اشتراک بگذارید.
 • محتوای گرافیکی ایجاد کنید. از تحقیقات انجام شده در محیط کاری خود برای تولید اینفوگرافیک‌ها (محتوای گرافیکی) استفاده کنید. حتی اگر طراح حرفه‌ای نیستید، با استفاده از ابزارهای مختلفی که وجود می‌توانید فورا اینفوگرافیک‌ها ایجاد کنید. از سوی دیگر، می‌توانید با استفاده از قالب‌های آماده موجود در وب، قالب و طرح یکسانی به پست‌های خود بدهید و آنها را با هم هماهنگ کنید. با اشتراک این محتواهای گرافیکی در شبکه های اجتماعی، می‌توانید توجه کاربران اینترنت را به خود جلب کنید و کاربران جدیدی برای وبسایت یا وبلاگ خود به دست آورید.
 • سئو و بهینه‌سازی سایت. بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو را سئو می‌گویند که احتمال نمایش سایت شما را در میان رقبا افزایش می‌دهد. (رقابت بر کلمات کلیدی مختلف در صفحات جستجو). هر چند کار بر روی سئو گاهی زمانبر و هزینه‌بر می‌شود، اما کسب‌و‌کار‌های بزرگ به آن بسیار اهمیت می‌دهند. همچنین، می‌توانید از برنامه “Google Alerts” برای شناسایی کلمات کلیدی و صرفه جویی در زمان انتخاب این استفاده کنید تا به دیدن شدن بیشتر محتوای خود کمک کنید.
 • تبلیغات دیجیتال. تبلیغات در اینستاگرام یک فرد تأثیرگذار، تبلیغات در تلویزیون، تبلیغات متنی در سایت‌های مختلف، بیلبوردهای دیجیتال و… همگی می‌توانند تصویر شما را در ذهن مخاطب پررنگ کنند.
 • از پادکست‌ها استفاده کنید. پادکست یعنی انتشار مجموعه‌ای از فایل‌های صوتی که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید انجام می‌شود و معمولاً بر روی یک پخش‌کننده موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. سعی کنید با افرادی که در حوزهی فعالیت شما تولید پادکست می‌کنند، ارتباط برقرار کنید و برای آنان توضیح دهید که چرا برای تولید پادکست مناسب هستید. اگر آنها نیز قبول کنند، می‌توانید از این طریق داستان خود را برای مخاطبان بالقوه بگویید. همچنین، می‌توانید در پادکست‌های معروف نیز سفارش تبلیغ دهید تا گزیده کوتاهی از داستان شما را تعریف کنند.
 • تأثیر اقدامات خود را اندازه بگیرید. حرکت آنلاین فرصتی برای گسترش حوزه نفوذ شما و جلب توجه تصمیم‌گیرندگان اصلی است. اما همه اقدامات ارزش یکسانی ندارند. مهم است که تعیین کنید چه اقدامی بیشترین تأثیر را روی جامعه شما دارد. سپس به طور مرتب استراتژی ارتباطات آنلاین خود را تصحیح کنید تا مطمئن شوید که برای شما فایده دارد و معیارهایی مانند تعداد دنبال‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات، سئو سایت، بازدیدهای پروفایل LinkedIn شما، اقدام اجتماعی، بازدیدها ، نظرات و اشتراک مطالبی که ارسال می‌کنید و … را درنظر بگیرید.
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer