بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟ - رسانه مجازی نیلسو

بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟

  • توسط مرسده خدادادی
1 2 - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟

بنکسی معروف‌ترین نقاش خیابانی در دنیاست، هرچند هویت واقعی خودش را تابه‌حال آشکار نکرده است. کارهای او که خاص و گاهی دارای محتوای سیاسی است، موضوعات مختلفی مانند سرکوب مردم در فلسطین، دورویی در دنیای سیاست و حرص و ولع دنیای سرمایه‌داری در لندن را به سخره گرفته است.

بیشتر بخوانید:

نقاشی‌های او غیرقانونی هستند اما همچنان سرتیتر خبری روزنامه‌ها رو به خود اختصاص می‌دهند و با مبالغ شش‌رقمی در گالری‌ها در سطح دنیا به فروش می‌رسند. چگونه بزرگ‌ترین تخریبگر اموال عمومی به عزیزکرده دنیای هنر تبدیل شد؟

1992

هنر نقاشی روی دیوار با قوطی اسپری رنگ در شهر بریستول

il fullxfull.540478293 41ya 1024x768 - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟

در دوران نوجوانی، بنکسی نقاشی با اسپری رنگ روی دیوار در شهر زادگاهش بریستول را شروع کرد و به‌عنوان عضوی از گروه درای بردز کرو (DryBreadZ Crew) با آن‌ها کار می‌کرد. او برای محافظت از هویتش اسم بنکسی را انتخاب کرد. در خرده‌فرهنگی که بنکسی در آن بزرگ شد، انتخاب یک اسم مستعار برای نقاشان خیابانی کاری مرسوم بود تا از دستگیری این افراد جلوگیری کند و تبلیغی برای کارشان باشد؛ این اسمی است که از سال 1992 تابه‌حال بنکسی با آن کار می‌کند. هنرمندان خیابانی از اسامی مستعار مناسب نقاشی خیابانی استفاده می‌کردند و در گروه‌ها یا دسته‌ها نقاشی می‌کردند. اولین فرد تأثیرگذار روی بنکسی موسیقی‌دان  و هنرمند خیابانی به نام 3D بود، یکی از پیشگامانی که آزادانه و با قوطی اسپری رنگ در متروهای نیویورک نقاشی خیابانی می‌کرد.

اواسط دهه 90 میلادی

تأثیرگذاری‌های اولیه و نقش رت (Rat) در آن

سبک نقاشی بنکسی به‌ویژه سبک بصری و پیغام‌های سیاسی وی تأثیر گرفته از یک هنرمند خیابانی فرانسوی به نام بلک ل رت (Blek le Rat) است. برخلاف اکثر نقاشان خیابانی بلک به‌جای استفاده از اسپری و نقاشی با دست آزاد از استنسیل برای خلق نقاشی‌هایش استفاده می‌کرد. بنکسی به دلایل کاربردی شروع به استفاده از این تکنیک کرد. به گفته خودش، «من اصلاً در کار کردن با اسپری رنگ مهارت ندارم و خوب نیستم، برای همین به‌جای آن شروع به کار با استنسیل کردم.»

اواخر دهه 90 میلادی

banksy paris02 e1529826993862 768x1024 - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟

کار با استنسیل در بریستول

این شیوه جدید کار با استنسیل برای اولین‌بار در شهر زادگاهش در بریستول ظاهر شد. عقاید سیاسی بنکسی نیز در همین زمان شروع به شکل‌گیری کرد.

کارهای جدید بنکسی که شوخ‌طبع و خرابکارانه هستند، دورویی سیاسی و تبعیض اجتماعی را هدف قرار می‌دهند. در یک مصاحبه در سال 2001 با روزنامه «هرالد اسکاتلند» او گفت: «وجهی از کارهای من وجود دارد که می‌خواهد کل سیستم را نابود کند و ردپایی از اجساد کبود و بی‌جان از قضات و پلیس به‌جای بگذارد، شهر را درحالی‌که نام مرا فریاد می‌زند به‌زانو دربیاورد. این روی تاریک‌تر کارهای من است.»

2001

دوستان جدید در لندن

بعد از رفتن به لندن، بنکسی با دوستان جدید و همکارانی آشنا شد که به گسترش تصویر عمومی‌اش و شناخته‌شدن بیشتر وی کمک کرد. استنسیل‌های بنکسی از موش‌ها و شامپانزه‌ها در اطراف شهر توجه عموم و رسانه‌های جریان روز را به خود جلب کرد. او وارد رابطه همکاری نزدیکی با عکاسی به نام «استیو لازارایدس» (Steve Lazarides) شد که نماینده و مبلغ او شد. این دو یک‌سری کتاب منتشر کردند که به شهرت بیشتر بنکسی انجامید.

اوایل سال‌های2000 به بعد

نمایشگاه‌های شهری

تا این زمان دیگر اسم بنکسی به‌عنوان بزرگ‌ترین هنرمند خیابانی مطرح شده بود و بنکسی شروع به گسترش هنرش در سطح جهان کرد.

2 4 - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟

منبع عکس: W Magazine

بنکسی که از گالری‌های پرزرق‌وبرق بیزار بود و دوری می‌جست، نمایشگاه‌های خودش را در جاهای نامعمولی مانند تونل‌های متروک می‌گذاشت. بنکسی هنر را از جاهایی که گالری‌های پر دک‌وپز می‌نامید خارج کرد و در جاهای فراموش‌شده و سطح پایینی که دنیای هنر آن را نادیده می‌گرفت گذاشت. «وقتی شما به یک گالری هنری می‌روید صرفاً یک توریست هستید که به قفسه پرافتخاری از چندین میلیونر نگاه می‌کنید». بنکسی می‌خواست هنر در دسترس همگان باشد.

بنکسی که به استفاده از فضاهای عمومی برای نشان‌دادن هنر و کارش ادامه می‌داد، تصمیم گرفت یکی از پرحاشیه‌ترین دیوارها در دنیا را برای نمایش هنر خود انتخاب کرد.

بنکسی در سال 2005، برای نشان‌دادن مخالفتش با سیاست‌های اسراییل به خاورمیانه سفر کرد و دیوار کرانه حایل باختری را برای نمایش هنرش انتخاب کرد. استنسیل‌های هجوآمیز او نظامی‌گری اسراییل و سرکوب مردم فلسطین را هدف قرار داد. این کار او باعث بحث و نقدهای تندی در رسانه‌ها شد که آیا دیواری که دیوان بین‌المللی دادگستری آن را غیرقانونی می‌داند می‌تواند جایگاه هنر خیابانی باشد؟

16 girl searching soldier 1024x640 - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟
یکی از کارهای بنکسی در اسرائیل

2006

تجارت بزرگ و خریداران مشهور

banksy child house transeo i u9APj8RuoebjoAHt0k9u7HhRJvuo ZLenGRumA 1024x640 - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟

همه آثار بنکسی را نمی‌توان در خیابان‌ها یافت. برخی از کارهای او در گالری‌ها پیدا می‌شوند. تا اواسط سال‌های 2000، بنکسی به یک آدم مشهور تبدیل شد و کارهای او با قیمت‌های بالا فروخته می‌شد. در سال 2008، برخلاف بحران مالی در دنیا، یکی از کارهای بنکسی که نسخه خیابانی نقاشی دمین هرست (Damien Hirst) بود به مبلغ 1.8 میلیون دلار فروخته شد. کلکسیون‌داران معروف و افراد سرشناس هزاران دلار برای داشتن یکی از کارهای بنکسی خرج می‌کنند. در بین افراد معروف و مشهوری که از کارهای بنکسی استقبال کرده‌اند می‌توان از طراح معروف پل اسمیت، برد پیت و آنجلینا جولی نام برد که کارهای وی را جمع‌آوری می‌کنند.

2014

چه کسی صاحب اثر بنکسی است؟

کارهای بنکسی اکنون چنان محبوب است که شوراهای شهر به آن به چشم یک خرابکاری اموال عمومی نگاه نمی‌کنند بلکه به چشم یک فرصت برای درآمدزایی می‌نگرند. یک اثر از بنکسی به نام «عشاق موبایل» روی درب یک کلوب در بریستول ظاهر شد. وقتی شورای شهر ادعای مالکیت آن را کرد بر سر مالکیت آن دعوای بزرگی درگرفت. بنکسی مداخله کرد و به کلوب نامه‌ای نوشت حاکی از اینکه ادعای مالکیت کلوب درست است و کلوب بعدها آن در را به قیمت 400.000 پوند فروخت که این مکان را از ورشکستگی و بسته شدن نجات داد.

377863 9922769 updates - بنکسی چگونه معروف‌ترین هنرمند خیابانی دنیا شد؟
دختری با بادکنک، یکی از آثار بنکسی که بعد از حراج 1.4 میلیون دلاری به صورت خودکار پاره شد

آثار بنکسی حالا وقتی در جایی ظاهر می‌شود می‌تواند باعث دعوا شود که اهالی آن محل، این اثر را به‌عنوان هدیه‌ای برای ناحیه خود می‌پندارند و اگر کسی در واقع باید از فروش این اثر بنکسی سود ببرد، خود همان اهالی هستند.

منبع: بی بی سی انگلیسی

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer