بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان در تنگنای تأمین مالی - رسانه مجازی نیلسو

بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان در تنگنای تأمین مالی

چند سالی است که صاحبان کارخانه‌ها و بنگاه‌های کوچک رو به ورشکستگی، تعطیلی کار و بدهی‌های بزرگ بانکی هستند.

  • توسط شبنم عزیزی
f4821c27 4222 4a05 9b14 5550596bad0b - بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان در تنگنای تأمین مالی

علیرغم آنکه صنایع کوچک نقش مهمی در توسعه صنایع بزرگ کشور دارند، این ظرفیت در سال‌های گذشته از حمایت‌های دولت بی‌نصیب ماند. حالا کارخانه‌ها به سوله و انبار تبدیل شده‌اند برای اجاره دادن فضای آن، آنانی هم که خود را سرپا نگه داشته‌اند با ظرفیت 30 تا 40 درصدی کار و تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

 این شرایط به دنبال تحریم‌ها، رشد منفی سرمایه‌گذاری، رکود و تورم در چند سال اخیر است که شرایط را برای سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک و متوسط بسیار سخت کرده است و اغلب کم و بیش با مشکلات مشابه مواجه هستند.

تحت این شرایط، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از رکود 11هزار واحد صنعتی خبر می‌دهد. به گفته صالحی‌نیا، مشکلات واحدهای صنعتی در حوزه تأمین نقدینگی است. به گفته او، 94 درصد واحد‌های صنعتی فعال در کشور واحدهای صنعتی کوچک و متوسط هستند که سهم 50 درصدی در اشتغال‌‌زایی و ارزش افزوده صنعتی کشور دارند.

کارکرد بنگاه‌های اقتصادی در یک نگاه

بنگاه‌های کوچک و متوسط معروف به  SME (Small & Medium Enterprises) شامل تمامی بنگاه‌های کوچک و متوسط اعم از صنعتی، خدماتی، بازرگانی می‌شود، این نوع بنگاه‌ها کارکرد های منحصربه‌فردی دارند، از جمله: اشتغال زایی، توزیع ثروت در جامعه، توسعه مناطق حاشیه‌ای، تأمین تولیدات موردنیاز کشور  و تربیت نیروی انسانی موردنیاز صنایع و بنگاه‌ها.

همچنین سازمان‌های مختلف مشخصات بنگاه‌های کوچک و متوسط ایران را با معیار تعداد شاغلان آن در دسته‌بندی متفاوتی قرار می‌دهند، وزارت صنعت، معدن و تجارت بنگاه‌های کمتر از 50 نفر شاغل را کوچک و متوسط می‌داند، مرکز آمار ایران بنگاه‌های کمتر از 100 نفر شاغل و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هم بنگاه‌های بین 5 تا 50 نفر شاغل را کوچک و متوسط می‌داند.

اما طبق تعریف بانک جهانی، تعداد کارکنان بنگاه‌های کوچک و متوسط نباید از ۳۰۰ نفر بیشتر باشد و درآمد و دارایی‌های آن‌ها هم چیزی حدود ۱۵میلیون دلار است.

با وجود این، ماهیت بنگاه‌های تولیدی و صنعتی مهم‌ است و نقش کلیدی در اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری و به‌ویژه کارآفرینی دارند. هرچند این روزها وضعیت خوبی ندارند و با وجود تأکید مسئولان بر اهمیت حمایت از بنگاه‌ها و نقشی که در پیشرفت صنعت و توسعه کشور بازی می‌کنند همچنان شرایط فعالیت آن‌ها رو به وخامت است.

دلایل ضعف بنگاه‌های کوچک و متوسط

کارشناسان از دلایل مختلفی که منجر به ضعف بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور شده، می‌گویند؛ از جمله آنکه همچنان نقش دولت در بخش تولید پررنگ است، بازارهای مالی توسعه‌نیافته و چرخه حمایتی از بنگاه‌های کوچک و متوسط هم وجود ندارد.

در بسیاری از کشورها حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط از ارکان مهم توسعه اقتصادی آن کشور محسوب می‌شود چراکه مؤلفه‌های ساختاری این نوع بنگاه‌ها آن‌ها را به منبع نوآوری و کارآفرینی، خلق فرصت‌های جدید شغلی و تجول در صادرات تبدیل می‌کند. 

2336793 - بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان در تنگنای تأمین مالی
در بسیاری از کشورها حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط از ارکان مهم توسعه اقتصادی آن کشور محسوب می‌شود چراکه مؤلفه‌های ساختاری این نوع بنگاه‌ها آن‌ها را به منبع نوآوری و کارآفرینی، خلق فرصت‌های جدید شغلی و تجول در صادرات تبدیل می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید بنگاه‌های کوچک و متوسط نهادهای محدود اقتصادی محسوب می‌شوند که کارآفرینی و ارتباط با صنایع، جمع‌آوری منابع مالی خرد، زمینه‌های توسعه اقتصادی را فراهم می‌کنند؛ به‌ویژه آنکه این بنگاه‌ها به موازات رشد اقتصادی و اشتغال نقش پررنگ‌تری در کشورها دارند.

به باور یک کارشناس صنعت و معدن، حسن بنگاه‌های کوچک این است که با سرمایه و مدت زمانی کمی راه‌اندازی و به نتیجه می‌رسد به این ترتیب، علاوه بر اشتغال‌زایی منجر به رونق در اقتصاد هم می‌شود.

به گفته غنیمی‌فر، یک کارگاه کوچک با سرمایه حداقلی به‌جز فضای آن، با تعداد نیروی کم قابل راه‌اندازی است، حال آنکه یک کارخانه بزرگ مثل ذوب‌آهن تنها برای برقی که به منظور راه‌اندازی کوره از آن استفاده می‌شود، نیازمند مبلغی میلیاردی است، بنابراین بازدهی چنین طرح‌هایی، نیازمند زمان طولانی است و نمی‌توان به این سرعت انتظار خروجی داشت.

طرح رونق تولید برای بنگاه‌های کوچک و متوسط در سال ۹۸

اما اجرای طرح رونق تولید و پرداخت تسهیلات بازسازی بنگاه‌ها برای امسال موضوعی است که مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار  به آن اشاره می‌کند. به گفته کریم یاوری، سال گذشته با تثبیت 350هزار شغل با حمایت اثرگذار 1841 بنگاه اقتصادی انجام شده است.

او معتقد است: شناسایی و رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار قبل از هر اقدامی بر عهده سهامداران، مالکان، مدیران بنگاه‌های اقتصادی و کارفرمایان آن است.

به گفته مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار برای حفظ نیروی کار، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و کارفرمایان و حفظ حیات بنگاه‌های اقتصادی، همچنین تثبیت اشتغال، رسیدگی به مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار بسیار ضروری است.

او وعده داده است: اگر فعالان، کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که در خط تولید خود اصلاح ساختار انجام دهند از جمله: جابه‌جایی کارگاه و ماشین‌آلات و … ، در همین مدت اصلاحات ساختار اقتصادی، کارگران آ‌ن‌ها با مصوبه شورایعالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

کریمی به مشکلات هزینه‌ای این بنگاه‌ها به عوامل درون‌کارگاهی و برون‌کارگاهی بنگاه‌های اقتصادی هم اشاره کرده و گفت: هزینه‌های بالای تولید، اختلاف سهامداران و مدیریت، رکود صنعت، تحریم‌ها، واردات بی‌رویه و قاچاق کالا از مهم‌ترین عوامل است.

پرداخت تسهیلات بازسازی به بنگاه‌ها

سال گذشته بنگاه‌های اقتصادی بیش از ۴هزار میلیارد تومان تسهیلات از محل رونق تولید برای تثبیت اشتغال و بهینه کردن خطوط تولید و پایداری مشاغل دریافت کردند که امسال هم این طرح برای واحدهای صنعتی و معدنی کوچک و متوسط اجرا می‌شود.

همچنین بنا بر این است بنگاه‌هایی که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد دارند مشمول دریافت تسهیلات ‌شوند.

با وجود این، بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور مدام در حال تأسیس، انقباض و مرگ هستند. بسیاری از آن‌ها هیچگاه رشد نمی‌کنند. چراکه در تحولات ساختاری ناتوان‌اند، همینطور نبود تأمین مالی و بسیاری از این دست موارد که شکست این بنگاه‌ها را رقم می‌زند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer