بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها - رسانه مجازی نیلسو

بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها

  • توسط ارمغان عبیری
Indochinese Tiger Panthera tigris corbetti Tierpark Berlin Photo by Lotse - بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها

درحال‌حاضر، تنها 3890 ببر روی کره زمین باقی مانده و احتمال اینکه کسی بتواند این شکارچیان ماهر و کمیاب را در زیستگاه اصلی‌شان، یعنی در طبیعت ببیند، بسیار کم است. در عوض، بسیاری از این ببرها، به‌ویژه در کشورهایی مثل چین و تایلند، به طرز دلخراشی در قفس‌های بزرگ نگهداری می‌شوند، اما بهترین راه برای دیدن این جانوران در دل حیات‌وحش کجاست؟ باید بپذیریم که دنیای مدرن امروزی، با ببرها مهربان نبوده است. از ۹ گونه ببرسان در دنیا، ۳ گونه‌شان در قرن اخیر منقرض شده‌اند و ۶ گونه دیگر هم به دلیل شکار غیرقانونی و ازبین‌رفتن زیستگاه‌های طبیعی‌شان در معرض خطر انقراض قرار دارند. با وجود این، خبر امیدوارکننده این است که تعداد ببرهای بنگال و سیبری در سال‌های اخیر رو به افزایش بوده و با بهبود زیرساخت‌های گردشگری، امکاناتی فراهم شده تا گردشگران در هنگام بازدید از زیستگاه‌های این جانوران، کمترین آسیب را به آن‌ها وارد کنند. در اینجا به معرفی بهترین مکان‌هایی می‌پردازیم که می‌توان برای دیدن ببرها به آنجا سفر کرد.

بیشتر بخوانید:

۱ ـ مادیا پرادش، هندوستان

1 1024x683 - بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها

کشور هند، زیستگاه 70 درصد از ببرهای وحشی دنیا، ازجمله 2226 ببر بنگال (طبق آخرین سرشماری سال 2014) است. از میان پنجاه منطقه حفاظت‌شده در کشور هند، مادیا پرادش که به ایالت ببرها معروف است، جزء بهترین و در دسترس‌ترین حفاظت‌گاه‌ها به شمار می‌رود. پارک ملی راجستان و پناهگاه کوربت تایگر در عطارخند هم از جمله مناطقی هستند که امکان مشاهده ببرها در آن‌ها زیاد است. کسانی که علاقه‌مند به دیدن ببرها هستند، می‌توانند با خرید بلیت تورهای سافاری، در صبح، عصر یا گاهی در شب، به همراه یک راهنمای محلی وارد منطقه حفاظت‌شده شوند. با توجه به اینکه ببرها به‌آسانی قابل‌دیدن نیستند، اغلب گردشگران حداقل به چهار نوبت سافاری برای رسیدن به هدفشان نیاز خواهند داشت. علاوه بر ببرها، جانوران وحشی دیگری مثل گوزن یال‌دار، گوزن خال‌دار، گوزن مردابی، عقاب و جغد، گاو وحشی هندی، میمون لانگور، بوزینه و همین‌طور گربه جنگلی یا خرس تنبل هندی هم در این مناطق حفاظت‌شده زندگی می‌کنند که اگر بخت و اقبال با گردشگران همراه باشد، می‌توانند آن‌ها را هم ببینند. بهترین زمان هم برای رفتن به این منطقه برای دیدن ببرها و سایر جانوران، فصل گرماست.

۲ ـ باردیا، پارک ملی، نپال

1024x683 - بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها

به لطف تلاش‌های مراقبی جمعی در طول ده سال اخیر، تعداد ببرهای بنگال در نپال تقریباً دو برابر شده و هم‌اکنون 235 نفر (واحد شمارش ببر) از این جانور در پنج پارک ملی این کشور نگهداری می‌شوند. پارک ملی چیتوان و پارک ملی باردیا در قسمت شمال‌غربی نپال بهترین مکان‌ها برای ردیابی 80 ببری است که در این مناطق زندگی می‌کنند. تمام تورهای سافاری پارک ملی باردیا از پیاده‌روی و سفر با ماشین‌های شاسی‌بلند چهارچرخ تشکیل شده‌اند. در سافاری پاره‌وقت که شامل نصف روز می‌شود، گردشگران می‌توانند مناطق بسیاری از پارک را زیرپا بگذارند، اما برای اینکه شانس دیدن ببرها بیشتر شود، نیاز به یک سافاری تمام‌وقت است که کل روز را در برمی‌گیرد. اگرچه ببرها معمولاً اهل حمله‌کردن به انسان‌ها نیستند، برای رعایت جانب احتیاط در این سفرها، گردشگران باید برای محافظت از خودشان یک چوب خیزران حمل کنند تا از حمله احتمالی ببرها در امان بمانند. علاوه بر ببر، جانوران وحشی دیگری مثل کرگدن تک‌شاخ، سمور آبی، کروکودیل، فیل وحشی، ۵ گونه مختلف گوزن و بسیاری از جانوران دیگر هم در این مناطق زندگی می‌کنند، اما حیوانی که اول از همه به استقبال گردشگران می‌آید، کرگدنی به نام ویکرام است که خودش قربانی نزاع بین انسان و طبیعت شده و این روزها در داخل محوطه‌ای در نزدیکی ورودی پارک زندگی می‌کند. اگرچه پارک ملی باردیا در تمام طول سال باز است، اما بهترین زمان برای دیدن ببرها در آنجا، در طول فصل گرماست یعنی زمانی که ببرها و کرگدن‌ها معمولاً برای شنا کردن و خنک شدن به داخل رودخانه گیروا می‌روند.

۳ ـ سانداربنس، بنگلادش

siberian tiger 25493763296 1024x679 - بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها

سانداربنس که مابین کشور هندوستان و کشور بنگلادش قرار دارد هم یکی از بزرگ‌ترین جنگل‌های پوشیده از درختان شاه‌پسند در دنیاست. این منطقه، زیستگاه بیش از 100 ببر بنگال و دارای مسیرهای مه‌آلود پرپیچ‌وخم و جزیره‌های کوچکی است که شانس شما را برای دیدن ببرها افزایش می‌دهد؛ اگرچه برای دیدن این ببرها باید خیلی خوش‌شانس بود. تورهای سافاری این منطقه شامل یک تور آبی چندروزه با قایق است که از بخش جنوب‌غربی شهر کولنا یا حوالی آن آغاز می‌شود. مسافران می‌توانند در داخل قایق استراحت کرده و غذا بخوردند. در طول روز هم راهنماها آن‌ها به گروه‌های کوچکی تقسیم می‌کنند تا برای دیدن ببرها (با پای پیاده یا از درون قایق) کارشان را شروع کنند. علاوه بر ببرها، جانوران دیگری مثل کروکودیل‌های آب‌شور، گراز وحشی، میمون لانگور و 260 گونه پرنده هم در این منطقه زندگی می‌کنند. بهترین زمان برای رفتن به سانداربنس، فصل سرماست یعنی زمانی که ببرها برای آفتاب گرفتن به اطراف رودخانه‌ها می‌روند اما در طول فصل گرما هم می‌شود آن‌ها را در داخل رودخانه‌ها در حال آب‌بازی پیدا کرد.

۴ ـ منطقه حفاظتی دورمینسکوی، روسیه

819x1024 - بهترین مکان‌های طبیعی برای تماشای ببرها

ببر سیبری، یا ببر آمور که بزرگ‌ترین ببرسان در دنیا و به‌شدت در حال انقراض است، ابتدا در مناطق شرقی روسیه و شمال چین پیدا شد، درحالی‌که در دهه 1940 نسل این ببرها تا مرز انقراض پیش رفته بود، دولت روسیه با وضع حمایت کامل از ببرها در سال 1965، اولین کشوری شد که به نجات زیرگونه‌های این جانور در دنیا پرداخت. در حال حاضر، جمعیت فعلی ببر سیبری حدود 540 نفر تخمین زده می‌شود. مساحت منطقه محافظت‌شده دورمینسکوی ۵۰ هزار هکتار است و اکثر تورهای این منطقه هم از خاباروسک واقع در بخش جنوب‌شرقی روسیه و خانه آخرین بازماندگان ببرهای سیبری آغاز می‌شود. این تورها معمولاً در غالب پروژه‌های شهروند-دانشمند اجرا می‌شوند. در این پروژه‌ها، مهمانان یا افراد داوطلب، با در دست داشتن دوربین‌هایشان، با پای پیاده یا با استفاده از ماشین برقی، برای پیدا کردن ردپای ببرها در طبیعت تلاش کرده و از این طریق به دانشمندان در حفظ این جانوران کمک شایانی می‌کنند. علاوه بر ببر، گرگ، سیاهگوش، روباه، گورکن، عقاب و جغد هم در این منطقه زندگی می‌کنند. اگرچه فصل تابستان زمان مناسبی برای دیدن خرس‌های سیاه آسیایی در دورمینسکوی است اما برای دیدن ببرها، بهتر است در ماه‌های زمستانی به این منطقه سفر کنید.

منبع: lonelyplanet

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer