به گفته تاریخ رنگ صورتی فقط برای دخترها نبوده است - رسانه مجازی نیلسو

به گفته تاریخ رنگ صورتی فقط برای دخترها نبوده است

تاریخچه مختصری از رنگ صورتی و دلیل اینکه همه باید از آن استفاده کنند.

  • توسط مرسده خدادادی
تابلوی میکل آنژ با نام خلق آدم

فرقی ندارد چه توناژی از رنگ صورتی را انتخاب می‌کنید یا آن را چه می‌نامید، رنگ صورتی همیشه رنگی دخترانه در نظر گرفته شده است. برخلاف تصور عموم، همیشه اوضاع به این صورت نبوده است. اگر در لابه‌لای صفحات تاریخ قدم بزنیم، کاملاً مشهود است که صورتی سمبل هر چیزی بوده است، نه فقط دخترانگی.

بیشتر بخوانید:

قبل از سال‌های 1700 میلادی

تا این برهه از تاریخ، صورتی رنگی نبود که در نقاشی‌های نقاشان به کار رود. یک نقاش ایتالیایی با نام چنینو چنینی، توناژ این رنگ را چیزی بین سایه‌های قرمز ونیزی و سفید سنت جان نامیده است. این به رنگ صورتی اجازه می‌دهد تا تقدس اشخاص مذهبی را نشان دهد و مردانگی آنان را برجسته کند.

پسری با پیراهن صورتی
پسری با پیراهن صورتی

سال‌های 1700 میلادی

در این زمان رنگ صورتی دنیای مد و لباس و طراحی داخلی را با طوفانی درهم کوبید. هم زنان و هم مردان اشراف‌زاده‌ آن زمان با رنگ‌ صورتی خودنمایی می‌کردند. این رنگ در لباس‌های دوره جورجیایی مری، کنتس هووی و داخل آستر ابریشمی پالتوهای مردان دربار لوئی شانزدهم نشان داده شده است. توناژ این رنگ از آنجا که به رنگ قرمز نزدیک‌تر بود بیشتر مناسب مردان شمرده می‌شد، زیرا رنگ ارتش و مردانگی تلقی می‌گشت.

جنگ جهانی دوم

لباسی که سربازان در طول جنگ جهانی دوم به تن می‌کردند مانند لباس متداولی نبود که امروز بر تن سربازان می‌بینیم. یونیفرم اصلی افسران ارتش جنگ جهانی دوم شامل پالتو زیتونی تیره و شلوارهای صورتی پاستلی بود. با این همه، برخلاف این لباس، هنوز فرهنگ پس زدن رنگ صورتی نیز وجود داشت. در طول جنگ، آدولف هیتلر دستور داد تمام افرادی که به عنوان همجنسگرا شناخته می‌شوند با مثلث صورتی متمایز شوند. این مورد در سیستم کدبندی رنگی نازی‌ها قرار گرفت. این عمل نشان می‌دهد در آن زمان صورتی با زنانگی مرتبط دانسته می‌شد. تا به امروز اثر این عمل هیتلر را در دنیای امروزی می‌توانیم ببینیم.

گتسبی بزرگ

در رمان گتسبی بزرگ که اثر کلاسیک دنیای ادبیات است، داستان در دهه بیست میلادی می‌گذرد. برای آن دسته از افرادی که نمی‌دانند، تا پایان این رمان دوست‌داشتنی اف اسکات فیتزجرالد، شخصیت اصلی داستان که جی نام دارد به همراه رفیقه‌‌اش و شوهر او با یک کت و شلوار صورتی رنگی ظاهر می‌شود. این کت و شلوار صورتی‌رنگ به نظر برخی از ما امروز ممکن است به نظر بسیار عجیب و غریب برسد. چرا باید یک تاجر حرفه‌ای چنین لباس غیرحرفه‌ای بپوشد؟ در دهه بیست، کت و شلوار صورتی نمایانگر طبقه کاری بود. رنگ صورتی لباس گرایش جنسی را زیر سؤال نمی‌برد یا مردانگی را پایین نمی‌آورد، بلکه شغل را پررنگ می‌کرد. نتیجه اخلاقی داستان: اگر جی گتسبی می‌توانست به‌راحتی کت و شلوار صورتی گلدوزی‌شده بپوشد، ‌پس شما هم می‌توانید رنگ صورتی بپوشید.

تغییر تدریجی کاربرد رنگ صورتی

ارنست همینگوی در کودکی در سال 1900
ارنست همینگوی در کودکی در سال 1900

رنگ صورتی به خودی‌خود به یک رنگ زنانه تبدیل نشده، بلکه این کار به‌تدریج و با گذر زمان اتفاق افتاده است. برای قرن‌ها به نوزادان لباس‌های سفید می‌پوشانیدند که دارای کاربرد عملی بود. این رنگ سفید باعث می‌شد بدانند چه زمانی باید پوشک نوزاد را عوض کرد و آن را با سفیدکننده شست. همه نوزدان این لباس را می‌پوشیدند؛ به عنوان مثال، عکس فوق ارنست همینگوی را در یک پیرهن نشان می‌دهد. در اواسط قرن نوزدهم، لباس کودکان پاستلی‌رنگ به بازار وارد شد. با وجود این، تا این زمان رنگ‌های جنسیت‌زده نشده بودند. مقاله‌ای که در سال 1918 در نشریه تجارت دپارتمان نوزدان ارنشاو منتشر شد، رنگ مناسب پسران را صورتی و رنگ مناسب دختران را آبی می‌دانست. این مقاله صورتی را به این دلیل مناسب پسران می‌دانست که رنگ صورتی رنگی قاطع‌تر و قوی‌تر است و از آنجایی که آبی رنگی ظریف و شیرین‌تر بوده، برای دختران مناسب‌تر است. این عقیده تا دهه 40 میلادی نیز پابرجا بود، اما پس از آن سازندگان شروع به طراحی لباس‌های صورتی برای دختران و آبی برای پسران کردند.

در هر صورت شما باید رنگ صورتی بپوشید

مردان مدل در لباس صورتی
مردان مدل در لباس صورتی

مردانی با لباس‌های صورتی

رنگ صورتی همیشه به عنوان رنگ پرقدرتی دیده می‌شده است. از سال‌های 1700 افراد طبقه بالا این رنگ را به خودشان اختصاص دادند. این رنگ سمبل ثروت، قدرت و اتحاد بود. چرا شما نخواهید بخشی از آن باشید؟

منبع:

The Odyssey Online

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer